Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:14 01.06.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Тема Re: SOLAR и другите вакуумницинови [re: sunenergy]  
Авторekcпepт (Нерегистриран)
Публикувано28.02.06 15:39



Ако щете ми вярвайте, но:
1. Средния добив на енергия от 1м2 за година у нас е около 800 кВтч при 100 %КПД. През август и юли - 6 кВтч на ден на м2 при 100 % КПД. Масово фирмите спекулират с мн. по-големи стойности. Може и някой ден да се случи горещ, но другата година не се знае. Така, че 800 е вярно число, защото е резултат от натрупана МНОГОГОДИШНА статистика. В това отношение като данни най-коректни са ЕРАТО, може да видите в erato.bg.
2. Ако сравняваме с бойлер, зареждан на нощна тарифа 0,07 лв/кВтч за фирми и 0,093 ст. за бита:
800 кВтч х 0.093 лв. = 74 лв за година от м2 панел при 100 % КПД !
Най-евтиния панел в България е 237 лв., полезна площ 1,6 м2 - продава се от Ерато, алуминиев, с 70% КПД.
800 х 0.093 х 0,7 х 1,6 = 83 лв/год.
3. Една инсталация обаче не се състои само от панел. Така, че преценете дали да топлите вода в голям бойлер на нощна тарифа /особено ако сте фирма/, а парите да ги държите в банка с капитализирана лихва или да ги вложите в недвижим имот в София или морето.
4. Какво предлагам ли ? Живея в къща, с локален котел и бойлер с еднокръгова серпентина. Отоплителния сезон водата идва от дърва и въглища, а в момента си правя сам слънчев колектор от 2 еднопанелни стари радиатори ! Няма да е КПД 70, 80 или 90 % - обаче няма и да е под 50%, а аналога по размер на Ерато ще ми струва не-повече от 60-80 лв. !!!!



Тема Re: Солар и другите вакуумницинови [re: SolarSystems]  
Авторekcпepт (Нерегистриран)
Публикувано28.02.06 15:42



Ако щете ми вярвайте, но:
1. Средния добив на енергия от 1м2 за година у нас е около 800 кВтч при 100 %КПД. През август и юли - 6 кВтч на ден на м2 при 100 % КПД. Масово фирмите спекулират с мн. по-големи стойности. Може и някой ден да се случи горещ, но другата година не се знае. Така, че 800 е вярно число, защото е резултат от натрупана МНОГОГОДИШНА статистика. В това отношение като данни най-коректни са ЕРАТО, може да видите в erato.bg.
2. Ако сравняваме с бойлер, зареждан на нощна тарифа 0,07 лв/кВтч за фирми и 0,093 ст. за бита:
800 кВтч х 0.093 лв. = 74 лв за година от м2 панел при 100 % КПД !
Най-евтиния панел в България е 237 лв., полезна площ 1,6 м2 - продава се от Ерато, алуминиев, с 70% КПД.
800 х 0.093 х 0,7 х 1,6 = 83 лв/год.
3. Една инсталация обаче не се състои само от панел. Така, че преценете дали да топлите вода в голям бойлер на нощна тарифа /особено ако сте фирма/, а парите да ги държите в банка с капитализирана лихва или да ги вложите в недвижим имот в София или морето.
4. Какво предлагам ли ? Живея в къща, с локален котел и бойлер с еднокръгова серпентина. Отоплителния сезон водата идва от дърва и въглища, а в момента си правя сам слънчев колектор от 2 еднопанелни стари радиатори ! Няма да е КПД 70, 80 или 90 % - обаче няма и да е под 50%, а аналога по размер на Ерато ще ми струва не-повече от 60-80 лв. !!!!



Тема Re: Солар и другите вакуумницинови [re: ekcпepт]  
Авторpибapkaтa (Нерегистриран)
Публикувано28.02.06 15:51



вместо панелен радиатор не е ли по добре с медни тръби.



Тема Re: Солар и другите вакуумницинови [re: pибapkaтa]  
Авторekcпepт (Нерегистриран)
Публикувано28.02.06 16:20



Медни тръби е добре, но ни трябва и площ. Вероятно предлагаш медни тръби заварени за медна ламарина. Цената на медни изделия можеш да видиш в сайта на Металснабхолдинг. Аз съм купил двата панелни на старо за по 5 лв.
Пак повтарям, гоним ниска цена, за да се изплати бързо, а не след 10 и повече години. Други въпроси ?



Тема Re: SOLAR и другите вакуумницинови [re: ekcпepт]  
Автор sunenergy (непознат)
Публикувано28.02.06 16:53



Успех с начинанието. Като стане готов пиши - какви материали, колко труд ...
Смеките обаче са ти малко некоректни.
Моята система е общо 700 лева. Два алуминиеви панела по 190 лева с ефективна площ 3.2 м2 и доста други работи. Аз обаче ползвам топлата вода след обяд и вечер - 0,174 лв/кВч, или годишно:
800 х 0.174 х 0,7 х 3.2 = 312 лв
Значи за две години и половина системата ми ще бъде изплатена, а след това ще си харча евтина топла вода.
А знаеш ли колко топлина се губи за 12 часа от един бойлер без да е изхарчена грам вода?
Това предложение за дървата и въглищата едва ли ще се възприеме радушно. Не всеки иска да пренася, пали и чисти котел.



Тема Re: Слънчев колекторнови [re: Гeoprи]  
Авторpибapkaтa (Нерегистриран)
Публикувано28.02.06 18:11



може ли да се използва помпа от пералня ПЕРЛА-05.Вие какви помпи ползвате .А за шадраван



Тема Re: Солар и другите вакуумницинови [re: ekcпepт]  
Автормитю (Нерегистриран)
Публикувано28.02.06 21:12



Тази сума 60-80лв.,само за колектора ли се отнася.Защото и аз си правя колектор на принципа "Направи си сам",но тази сума ми се вижда смешна за нещо по сериозно.
Казах



Тема Re: Слънчев колекторнови [re: pибapkaтa]  
Автор sunnrider (непознат )
Публикувано28.02.06 22:52



С риск да досадя - моят съвет е да си направите термосифонна система без помпи,диференциални управления и пр.Аз имам такава на прозореца на апартамента и вече започвам четвърта година.Много съм доволен! Колектора съм си направил сам със медна серпентина и ми излезе около 220лв-факт,но е с по-добро к.п.д. от турските на ЕРАТО.Ако се върнете на шеста страница в енергетика в този форум по темата ЗАТОПЛЯНЕ НА ВОДА СЪС СОЛАРНИ ПАНЕЛИ под прякор ГОРД съм описал най-подробно моя опит в това начинание и на този адрес : http://sunrider.hit.bg/ съм поместил снимки на термосифонните системи,които съм направил.Успех!



Тема Re: Слънчев колекторнови [re: sunnrider]  
Авторekcпepт (Нерегистриран)
Публикувано01.03.06 09:48



Митю, както казах, купил съм за 10 лв. панелите. Ще сложа поликарбонат 4 мм, 1,8 м2 х 12 лв = 22 лв. 1 лист 1х2х0,5 поцинкована ламарина за дъно - 16 лв. Туба високоякостен силикон за уплътнения - 6-7 лв. Каса от дърво или U - профил за гипсокартон, боя , крепежни елементи - сам направи сметка. Отнася се само за панела, аз другите неща - бойлер със серпентина, диференциален регулатор и помпа ги имам, те са част от системата за отопление през зимата, просто от април ще ги превключа от котела към панела.
Рибарке - използвам помпа WILO, 30-45-60 Вт с превключване. От Перла сигурно ще стане, най-малкото защото е пригодена за гореща вода. А за шадраваните не знам какви са, но едва ли държат на гореща вода.
Сънрайдър, по принцип си прав за термосифона. Не винаги обаче може да се осигури необходимото разположение на бойлера спрямо панела и съответните наклони на тръбите. При мен бойлера е до котела в мазето и няма как да мина без помпа и диф. регулатор. Както писах по-горе, аз така или иначе ги имам. Разгледах снимките ти, добре изглежда, поздравявам те.
Но на стр. 6 те няма. Ще ти бъда благодарен, ако ми изпратиш описание на изработката. Аз още умувам от какво да направя касата. Ако искаш, може да си кореспондираме, аз работя в системата на енергетиката. От Перник съм, ако си наблизо, бих разгледал изобретението. vmalinov@sfo.mvn.bg



Тема Re: Слънчев колекторнови [re: ekcпepт]  
Автор sunnrider (непознат )
Публикувано01.03.06 21:40



Аз съм от Плевен.На шеста страница ме има под прякор горд и гордий,а после нещо се скапа регистрацията и загубих прякорите.На тази страница от края на май 2005 надълго и широко си общувахме по тези въпроси.Рамката на моя колектор е от алуминиев профил от светещи реклами,който е много подходящ за тази работа.Имай предвид,че ако не ти е термосифонна системата при спиране на тока и евентуално прегряване ще замине поликарбоната,на който дават до 80 градуса работна температура-при моя начин няма как да прегрее.
email: sunrider@abv.bg




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.