Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:51 20.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Prodyljawam da tyrsq info!!!!нови [re: none]  
Авторdeepdiver (Нерегистриран)
Публикувано02.01.04 10:58



Interesuwam se ot konkreten proizwoditel ili dostaw4ik na podona centrala ili otdelni komponenti...turbini i dr!
za konntakt: 088 9529444 Dimitar Petkov

dpetkov@abv.bg



Тема Re: мини ВЕЦ на водопровод, всякакво инфонови [re: none]  
Авторxyz11 (Нерегистриран)
Публикувано05.01.04 14:05



Интересувам се най-вече от подходящо място.



Тема Re: мини ВЕЦ на водопровод, всякакво инфонови [re: xyz11]  
Автортok (Нерегистриран)
Публикувано03.03.04 09:06



Прочетох всичко по темата и искам ако някой може да ми отговори!Имам вилно место във планината и преэ него минава малка река с дебит -20-25литра във секунда,измерил съм го през август,на около 50метра имам мой трафопост.Разликата във височината при входа и изхода е 15 метра,каква турбина и какъв генератор ще ми трябват,и колко мога да разположа по трасето,което е дълго 50 метра?Аз имам някакви изчисления,но приемам мнение и акъл от всеки, чакам предложения ! marin100@abv.bg



Тема Re: тъпия индукционен елекромернови [re: elektromer]  
Авторбyшoн (Нерегистриран)
Публикувано03.03.04 19:54



абе пак говориш без да разбираш - не само в София и в провинцията има приватизирани ВЕЦ-ове, и си работят и изнасят електрическа енергия и на СН и на ВН - абе ти не познаваш и енергетиката в Б-я и производителите а поне ЗЕ чел ли си го



Тема Re: мини ВЕЦ на водопровод, всякакво инфонови [re: тok]  
Авторнидoбъpckи (Нерегистриран)
Публикувано09.03.04 11:29



Първо, зависи за какво ще я използваш. Ако не продаваш тока добре. По закон до 10л/с дебит не ти трябва разрешително за водоползване и ползване на воден обект-само се делкарира в съответната басейнова дорекция-виж закона за водите.
Второ , ако продаваш тока, значи ще използваш повече вода-става по-сложно, ще ти трябва разрешително.
1. Подаваш заявление за водоползване и ползване на воден обект в регионалната басейнова дорекция.
2. Правиш доклад за преценка по ОВОС ( прави се от експерт)и я подаваш в регионалното РИОСВ-това струва 500-600лв.
3. След преценката по ОВОС, РИОСВ дава становище-в твоя случаи сигурно няма да се наложи да се прави цялостна преценка по ОВОС, иначе по-сложно.
4. Правиш обявление до общественоста-в регионален всекидневник напр. и го удостоверяваш в Бас. дир.
5. Правиш заявление за немерение за инвестиционно предложение до кмета на общината. Той дава становише относно обшествения интерес-подаваш го в бас.дир.

Това до тука във времето и като нерви е около 6-7месеца.

Ако си решил да го правиш кажи и ще ти разясня за по нататък. Като цяло ще то струва до етап разрешително за строеж около 30000лв.-не знам дали си струва за тази малка мощност, която можеш да получиш.


За оборудване, турбина- напр. помпа в обратен режим да речем от Випом.
Генератор напр. Енергоремонт и т. н.



Тема Re: до ТОКнови [re: тok]  
Авторнидoбъpckи (Нерегистриран)
Публикувано09.03.04 11:36



Прочети ми предишното мнение.



Тема Re: до ТОКнови [re: нидoбъpckи]  
Автор Julian (маг. Инженер)
Публикувано09.03.04 15:03



абе хора, добре ли сте да слагате вец на водопровода. това може да се напраса замо на захранващ водопровод на дадено населено мяста ако да няма никакви помпи, а само благодарение на денивилацията дотига водата до там и има по високо налягане от необходимото за града иначе смисъл няма. Пурво да влагаш енергиа чрвз помпи а после да я отнемаш с турбина. Освен ако не сте на принципа на отопление в зградата на НЕК като надуват парното така че да не се трае и после си пускат климатиците да им духа студено и прицизно регулират температутрата, тъй като нямат термо регулиращи вентили на парното

Всичко отдалечено от морето е провинция. Ъ. Хемингуей


Тема Re: до Julianнови [re: Julian]  
Авторнидoбъpckи (Нерегистриран)
Публикувано09.03.04 15:42



Темата се измести,та за това съм писал "до ТОК" става дума за микро ВЕЦ на течащи води.

Що се отнася до ВЕЦ на водопровод, наистина има такива и то по света много повече отколкото тук. В много части на България водопроводите са напорни, т.е. водата слиза в тръби от планината та не се използват никакви помпи и за да не поставят много здрави тръби (те са скъпи) пък и да намалят налягането по крановете, че иначе ще ти гърмят вкъщи, правят през определена денивелация ублекчителни шахти. Та така:слагаш байпас на централен водопровод преди ублекчителните шахти-там има някакво налягане-напр. 10бара, това е неуползотворена енергия.
Обаче ти трябват връзки- с кмет и шеф на ВИК. Те обикновенно взимат дял (имам предвид ВИК И Общината).



Тема Re: мини ВЕЦ на водопровод, всякакво инфонови [re: нидoбъpckи]  
Автортok (Нерегистриран)
Публикувано11.03.04 13:27



За г-н "НИДОБЪРСКИ",аз съм решил да си направя миниВЕЦ и ел.енергията да се продава на НЕК.Аз съм водил разговори и дори ми е обещана всякаква помощ, така,че ще действам!Ако желаеш да помагаш,както пишеш във клуба,аз съм си дал адреса---- marin100@abv.bg .Повече се интересувам от техническата страна на проекта,финансовата е решима и няма да има проблеми!



Тема Re: мини ВЕЦ на водопровод, всякакво инфонови [re: тok]  
Автор Julian (маг. Инженер)
Публикувано11.03.04 13:48



Енерго ремонт пловдив май беше правят 100КW водни турбини барабар с генератора. виждал сам го на пловдивския панаир.не са осеви а са като воденица

Всичко отдалечено от морето е провинция. Ъ. Хемингуей



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.