Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:19 25.04.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Re: ЗА (НА) @@( С ДОБРИ ЧУВСТВА)нови [re: znaesht]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано18.08.03 03:13



za reaktiwniq tok, ne znam kakva posoka na razsyzdelie ima6 predvid, no taka ili ina4e ne moga da kaza koi znae kolko.
reakt. tok e defaziran na 90 gradusa ot naprezenieto i sy6testwuwa w promenlivo tokovi el. verigi.
promenliviq tok se razdelq na dve systavki- aktivna i reaktivna, kato kolkoto po golqma 4ast e reaktivnata systavka sprqmo ob6tiq tok tolkova cos(fi) e po malyk.
na praktika 4isto reakt. tok moze6 da polu4i6 ako kym mrezovoto naprezenie vklu4i6 bobina ili kondenzator - togava toka 6te byde po4ti 4isto reaktiven.
kazvam po4ti, za6toto nqma idealen element - bobina ili kondenzator.
taka 4e s reaktivniq tok moze6 da syzdade6 magnitno pole naprimer.
samo 4e zapo4ne6 li da izpolzva6 magnitnoto pole za nqkqkva rabota, ne6tata se promenqt toka zapo4va da pridobiva vse po aktiven harakter i lo6a novina- ELEKTROMERA ZAPO4VA DA VYRTI!
ti mi dade dosta ob6ta tema za razmisyl - reaktiven tok i az ne znam dali posokata v koqto se otplesnah ne e dosadna.
no, nai posle svyr6ih, do skoro!



Тема Re: ЗА (НА) @@нови [re: EЛEKTPOMEP]  
Автор@@ (Нерегистриран)
Публикувано18.08.03 06:13



Ti da si 4uval za harmonici ? Naprejenieto v mrejata e sinusoidalno, ama drug pat...Za toka da ne govorim...Osobeno pri opredelen tip tovari. I ne mi pi6i s glavni bukvi, PRIJATELU, ne si na selo...Izvodite ti sa bazirani na nedostata4na teoreti4na podgotovka i goljama doza inat, ta moje i da ima ne6to vjarno v asistentskata teorija v edin ot postingite...



Тема Re: ЗА (НА) @@нови [re: @@]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано19.08.03 01:47



vqpreki tvoq selski ezik na izrazqvane, az 6te spazq dobriq ton.
pak ti povtarqm: sinusoidalen signal v raed na furie- drug pyt.
reda na furie razlaga nesinusoidalni veli4ini na postoqnna sustavka + red harmoni4ni sustavki.
mrezovoto napregenie naistina e sinusoidalno, ne samo na teoriq. ako si zapoznat s proizvodstvoto na elektroenergiq i izob6to s energiinata sistema 6te6e da si naiasno s tova.
razbira se ima izvestni zamyrsqvaniq v sinusoidata na mr. naprezenie no te sa incidentni, nepostoqnni i ne sa golemi, a moge i normalno e taka da sa prenebrezimo malki. osven tova zavisqt i ot mqstoto ti v energiinata sistema i ot ostanalite potrebiteli, NO NAI MALKO ZAVISQT OT TEB(ti kato bitov potrebitel zahranen po normalen na4in)
posle zapo4na da govori6 za harmonicite na toka!?
tova ve4e e drugo ne6to ( narezenie i tok sa razli4ni ne6ta- ne se zasqgai) toka koito konsumira6 moge po forma da e takyv kakyvto si pozelae6 i syotvetno da go razlaga6 na harmonici.
no ne ti pravi 4est 4e s ploski i tehni4eski neizdyrgani teorii da probutva6 nzre4eniq ot roda " ... za pove4e v plateniq sait" (ne citiram to4no)



Тема Re: ЗА (НА) @@нови [re: elektromer]  
Автор@@ (Нерегистриран)
Публикувано20.08.03 01:06



Ama naistina li tok i naprejenie sa razli4ni ? Da ne me laje6 ne6to ? Az pak kavo si misleh..leleeee.... A sega idi po4eti malko knijki, koe kak se generira, kakvi harmonici prisastvat, 6to e to THD po tok i naprejenie i ima li po4va u nas ( kadeto i da e tova u nas), kakvi sa normite za harmoni4ni izkrivjavanija i koe gi porajda, s kakvo se merjat po amplituda i faza, koj e drugarja Furie ....A 'ploskata'mi teorija be6e malak opit za 6ega, stiga si se pravil na daskal, provokator ili kakvoto tam o6te se pravi6...




Тема Re: ЗА (НА) @@нови [re: @@]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано20.08.03 01:28



radvam se , 4e prizna nakraq, qe tvoqta teoriq e pylna izmislica!
ne6to izrazi nesyglasie za ne6tata opisani ot men, no ne razbrah ot koe to4no.
razbiram, 4e uto4nqvaneto iziskva argumenti i ti e trudno.
kolkoto vyprosite koito zadade, az vigdam 4e gi zadava6 ritori4no i osven tova sa tolkova ob6ti, 4e vseki edin ot tqh predstavlqva razdel v elektrotehnikata.
ne znam kakvo po to4no pita6? a megdu drugoto ve4e ti otgovorih koe porajda harmoni4nite izkrivqvaniq.



Тема Re: ЗА (НА) @@нови [re: elektromer]  
Автор@@ (Нерегистриран)
Публикувано20.08.03 19:04



Kade ja vidja samo 'mojata teorija'? Tazi s platenija site li ? I kakvo to4no sam priznal ? 4e mi stana interesno, vse pak ti mi zvu4i6 sjaka6 si vjarva6....kakvi argumenti, tova koeto si opisal e palna bezmislica, razbiram, 4e se pravi6 na velik, razbiram 4e iska6 da ponau4i6 tova-onova, ami mnogo dobre, dejstvaj, kakav ti e problema ?
Ako be6e prav za mrejovija sinus, njama6e da se rasjat ludi pari za filtri, koito da vkarat nivoto na harmonicite v normi, BTW, harmonicite na naprejenieto NE ZAVISJAT ot polojenieto ti v mrejata, za razlika ot tezi na toka, koito imat navika da zatihvat s otdale4avane ot izto4nika na smu6tenijata. Ta po tozi vapros, vseki izpravitel, osobeno upravljaem generira dosta neprijaten spektar ot predimno ne4etni harmonici. Njakoi ot tjah, da kajem, ( kak taka se slu4va ?) sa v protivofaza s osnovnija harmonik. E, ako generira6 harmonik s dostata4no nivo i v protivofaza, e dosta verojatno da blokira6 elektromera i dori da go zavarti6 obratno. Za celta ti trjabva PWM izpravitel sas saotvetnoto upravlenie ....te stavat kakto za potiskane na harmonicite i korekcija na cosfi, taka i za obratnoto... zavisi ot parametrite..Ne sam go pravil, a i ne mi trjabva, kakto ve4e kazah, interesat mi be6e 4isto teoreti4en.



Тема ako ne razbere6 ne mi otgovarqi pove4e - molbaнови [re: @@]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано21.08.03 01:06



6te ti obqsnq podrobno vsi4ko koeto pita6 v posledniq si posting.
foruma nqma nujda ot konflikti i ritori4ni izkazvaniq i moeto gelanie e dobriq ton da byde osnovata na na6ata diskusiq.
1. tvoqta teoriq kyde q vidqh - v nastoq6tata tema, na 17.08.03 00:16, pi6e6:
razlaga6 napregenieto po metoda na Furie, a po natatyk - v platenata 4ast na saita
2.za priznanieto - v nast. tema, na 20.08.03 01:06, pi6e6:
"ploskata" mi teoriq be6e 6ega
3. preovili4ava6, 4e v mrejata normalno ima golemi otkloneniq ot sin forma na mrejovoto naprejenie. razbira se kakto dava6 primer, 4e ima radio - elektronni aparaturi koito se smu6tavat, no ne dopuska6 li 4e te go pravqt pri mlaki smu6teniq i otkloneniq v sin- formata?
4. za6to tezi smu6teniq zavisqt silno ot mestopolujenieto ti i ostanalite potrebiteli v elektrorazpredelitelnata sistema:
ti se zahranva6 ot nqkoi trafopost i predstavi si 4e zapo4ne6 da tegli6 nqkakyv nesinus tok ( tiristoren regulator naprimer). tezi tokove 6te porodqt smu6teniq v naprejenieto na vhoda na elektromera za6toto 6te se otlagat analogi4ni padove na napregenie vyv vytre6noto syprotivlenie na izto4nika na zahranvane (tova e edinstvenata pri4ina) i goleminata na smu6t. silno 6te zavisi ot Rvytr. ili po to4no Zvytr.
a tozi Zvytr. 6te zavisi ot tova kolko e dylga zahranva6tata mreja ot trafoposta do teb, ot se4enieto na mrejata i t.n., ot harakteristikite na trafoposta, ot elektroprovoda 20 kilovolta ot podstanciqta do tvoq trafopost i t.n.
neka nqkoi drug smu6tava mregata i se namira v kraq i, a ti si na mqsto na koeto impedansa mejdu teb i zahr. izto4nik e malyk (t.e. vytr. impedans na zahranva6tiq i zto4nik za teb e malyk) to ti 6te "useti6" mnogo po malki smu6teniq ot kolkoto ako si na drugo mqsto v mrejata i Zvytr. za teb da e golqm.
za harmonicite koito sa v protivofaza s osnovniq harmonik - ne razbiram!
ta osnovniq harmonik i drugiq nali sa s razli4na 4estota. edno ot usluvieto da govorim za fazova razlika mejdu veli4ini e te da imat edin i sy6t period (4estota).
znae6 li, ima i drugo kogato govorim za elektromer trqbva da sme pestelivi s harmoni4niq analiz, za6toto v elektromera i tokovata e naprejenovata namotki sa s magnitoprovod ot elektrotehn. stomana s nisko4estotni svoistva (za indukcionniq stava duma) i nqma nikakvo zna4enie za nego 4e nie razlagame po Furie i izkarvame nqkakvi visoko4estotni harmonici.
az sy6to obi4am gimnastikata na uma i problema s elektromera me vylnuva 4isto teoreti4no , no ot 3 godini.
imam uspeh i na praktika i na teoriq. elektromera syvsem ne e nepobedim!
mislq da poblikuvam vyv foruma ideite si za elektromera ili pone mqkoi ot tqh.



Тема Re: ako ne razbere6 ne mi otgovarqi pove4e - molbaнови [re: elektromer]  
Автор@@ (Нерегистриран)
Публикувано21.08.03 01:55



Njama da ti prabja podroben analiz,samo njakolko spored men vajni ne6ta, koito masovo se barkat:

cos phi = faktor na mo6tnostta(PF=100P/S) samo za strogo sinusovi tokove i naprejenija. Za nesinosuvi periodi4ni tova e mnogo dale4e ot istinata i P=UIcos phi NE E VJARNO .

Fazovata razlika na vseki ot harmonicite s osnovnija e mnogo sa6testvena veli4ina, generira se taka nare4enata deformacionna mo6tnost, kojato e sastavka na palnata mo6tnost. Ta za nesinosoidalni periodi4ni signali, ima6 i drugi sastavki vav formulata za palnata mo6tnost osven aktivna i reaktivna....

Vartja6tijat moment na elektromera kato elektri4eska ma6ina moje da se predstavi kato superpozicija na vartja6tite momenti na vseki ot harmonicite. V tova 4islo vsi4ki harmonici s otricatelna posledovatelnost, slu4ajno ili naro4no generirani ot tovara.

Magnitoprovoda na elektromera e napalno sposoben da poeme 4estoti v razglejdanija obhvat pone do 19 harmonik, 950 Hz ( za Bulgaria ). Nasi6tane moje da stane s po-niski 4estoti ili DC.

Sega, ne iskam da se pravja i az na daskal, oba4e hajde kato 6te sporim, da govorim za edno i sa6to. A ne da prilaga6 elektrotehnikata kakto na tebe ti otarva... ?



Тема Re: ako ne razbere6 ne mi otgovarqi pove4e - molbaнови [re: @@]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано22.08.03 03:02



6te otgovorq na zabelejkite ti, no me radva 4e nqma6 zabelejka kym posledniq mi posting v 4asta si za zavisimostta na smu6teniqta ot ... , a samo kak reagira6e?
syvet - ne bydi tolkova impulsiven!
a eto sega gre6kite ti v poslednite dva postinga:
1. za fazova razlika mejdu harmonici s razli4na 4estota ne moje da se govori - vyv vseki edin moment ot vreme tq e razli4na. tam stava vypros za "na4alna faza"!
2. grani4nata 4estota na magnitoprovoda e ne >= 950Hz a e to4no 550Hz i ne namagnitvane, a nevyzmojnostta na magnitoprovoda da sledva magnitnoto pole za po - visoki 4estoti. - tova spored analog devises e t.nar. magniten kapacitet.
3. grubo gre6i6, 4e kogato se konsumirat prioritetno nqkakvi harmonici, elektromera ili 6te sbyrka, ili nqma da vyrti. ako pri tazi harmoniko-konsumaciq se otdelq aktivna energiq - elektromera 6te se vyrti!
vyrtq6tiq moment na elektromera v ob6tiq slu4ai e integtal ot u*i(momentnite stoinosti) za period ot 0 do T. a samo pri sinusoidalni veli4ini e U*I*cos(fi)
to4vo na tozi integral e i ravna sumata ot aktivnite mo6tnosti na harmonicite na koito se razlaga toka i (ili) napregenieto po metoda na Furie. ama kakvato i forma na toka da si izmisli6, to toi i negovite harmonivi 6te se pod4inqvat na gornoto.
zatova vse pak, toi se vyrti!
sega drugo koeto spomena v postinga si - za deformacionnata mo6tnost.
abe ti naistina li gi misli6 seriozno, ili iska6 da mi pokaje6, 4e znae6 6to e deformac. mo6nost.
ne6 ne moje6 da q izpolzva6 v podkrepa na tvoqta ideq, za6toto tq e pokazatel za stepenta na deformiranost na toka sprqmo formata na naprejenieto. i za kakvo izob6to q spomena? ta tq e ravna na nula v slednite slu4ai:
1. v harmoni4en rejim
2. pri nali4ie na vis6i harmonici kogato tovara e aktiven i s nezavise6to ot 4estotata syprotivlenie. a nie edinstveno ot aktiven povar mogem da polu4im toplina.
i nakraq ne izpolzvam elektrotehnikata kakto na men mi e izgodno!
dokazatelstvo - vode6tite v oblastta na elektromerniq inginering sa Analog Devices. pogledni na www.analog.com - energi, data. tam ima mnogo seriozna teoriq i tova za koeto spori6 e mnogo podrobno opisano.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.