Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:15 08.07.25 
Политика, Свят
   >> Емиграция
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема в-к Сега - подусловията след "Шенген"нови  
Автор 4eHe (минаващ)
Публикувано21.12.00 13:54



Правителството няма стратегия как да не се допусне повторно въвеждане на визите при имигрантска вълна

Златин Тръпков*

Пробивът по проблема "Шенген" е безспорен. Той можеше да бъде постигнат и по-рано, ако не бяхме загубили 2 г. в "дедраматизиране" на въпроса, но както и да е.
Време е да стъпим на земята след историческото за нас решение на ЕС. Като се присъединявам към всички положителни оценки, искам да внеса няколко уточнения.
България не е част от "шенгенското пространство". Тя не е и не може да бъде "външна граница" на Европейския съюз. Не знам защо наши официални представители настояват на неща, които са далеч от реалността. Техните заявления свидетелстват за непознаване на реалностите в Евросъюза или за представяне на желаното за действително. За тези, които настояват, че България е "външна граница", ще напомня следното: България все още не е член на ЕС, не е страна по Шенгенското споразумение. Тя е трета страна извън "негативния списък" на ЕС и толкова. България не може да бъде "външна граница" на нещо, в което не участва. Тя не е юридически задължена да поема ангажименти, присъщи на членовете на ЕС.

Тайни клаузи

Какви са допълнителните условия, съпътстващите задължения, които българското правителство е приело, за да постигне тази заветна цел - тук има информационна завеса. Научаваме неща "на час по лъжичка" - днес трябва да въведем визи за Русия и Украйна, утре може би за Македония и Сърбия. Не подценявам необходимостта от затягане на контрола по границите, от възприемане на европейските стандарти в законодателството по визите. Но не мога и да подкрепя безразборното въвеждане на визи. Трябва да се търси баланс както във времето (ние сме доста далеч от пълноправното членство в ЕС и задълженията, които то евентуално ще породи), така и между различните държави, между различните категории чужденци, посещаващи България. И в това отношение водещ следва да бъде националният ни интерес - отговорност за българите по света, за чуждите граждани с българска национална идентичност, нашите търговско-икономически интереси и пр.
Не изключвам, след като безвизовият режим стане факт, българският гражданин да започне да страда от собственото си правителство, да се оплете в различни формалности, които ще трябва да изпълни, за да пресече границата на държавата. Формалности, съпоставими с тези, които и сега трябва да изпълни, за да получи виза! В публичното пространство вече бяха пуснати няколко "теста" за общественото мнение. Заговори се за възраждане на изходните визи, характерни за тоталитарна България, за някакви проверки на нашата граница, но не се обяснява на средностатистическия българин как ще преминава границата на собствената си държава.
Никой не си прави труда да разясни също така какви са нашите права и задължения в "шенгенското пространство". Премълчава се едно важно положение - Шенгенското споразумение съдържа защитни клаузи за повторно въвеждане на визи при неизпълнение на неговите условия. Евентуалните емигрантски "вълни" могат да доведат до подобна санкция, а също поведението на нашите граждани, ако те не знаят точно какви са техните права и задължения в тримесечния период, за който имат разрешение да пребивават в "шенгенската зона". А те трябва да знаят, че не могат да работят, че няма да получат право на постоянно пребиваване и т. н. Че ако бъдат заловени от властите на съответната европейска страна за неспазване на дадени условия, ще бъдат изгонени от "шенгенската зона". Последиците от това са двояки - първо, лично те ще получат забрана да посещават зоната Шенген за срок от поне две години, а второ, това може да доведе до спускане на визовата "завеса" за всички българи.

Майката родина извръща глава

Своите права и задължения трябва да знаят и българските турци, изселили се в Турция, които вече се готвят да използват български паспорти за пътуване в Европа. И тук възниква подозрението, че кабинетът няма виждане, няма стратегия за недопускане на повторно въвеждане на визи за българските граждани.
Пробивът по "Шенген" поставя в нова светлина въпроса за отношението ни към българските малцинства, към тези чужди граждани, които се чувстват българи. Те са стотици хиляди. Дейността ни през последното десетилетие спрямо тях е противоречива и непоследователна. Като цяло сме длъжници и на тези наши сънародници зад граница. Да вземем например малцинството ни в Източна Сърбия. Докато Милошевич бе на власт, демонстрирахме съчувствие към българите в тази част на Югославия, обаче властта в Белград не допускаше нашите пратеници. След като Воислав Кощуница бе избран за президент, правителството на Костов като че ли отново остави този въпрос на самотек. Или пък да вземем малцинствата ни в Молдова и Украйна. Защо трябваше да се въвеждат визи за тези държави, в които имаме стотици хиляди сънародници? Заклинания от типа "Европа иска това от нас" и "геополитически избор" не могат да бъдат оправдание за отказа да защитаваме сънародниците ни, за липсата на виждане в правителствената политика.
С въвеждането на визи за Молдова, а в близко бъдеще и за Украйна ние откъсваме най-компактното, най-голямото българско малцинство от България. Едва ли след подобно решение на нашето правителство българите в тази страни ще се чувстват повече свързани с родината майка. Едва ли любовта към род и родина ще се засили, след като се сблъскат с бюрокрацията на съответните държави, на българските консулски служби или след като заплатят няколко месечни заплати за получаване на българска виза.
Не по-малко парлив е въпросът за защитата на интересите и правата на българите в чужбина пред държавните органи на съответните държави. Не е тайна, че има наши сънародници, които пребивават незаконно или работят незаконно в Европа и САЩ. Не е кой знае какъв секрет, че някои от тях нарушават и други закони на съответните държави. Засега българското правителство е заело позата на щрауса - то си е заровило главата в пясъка и чака въпросите да се саморешат. Дипломацията ни срамежливо и донякъде гнусливо се дистанцира от тези наши сънародници, от техните проблеми. В същото време други страни-кандидатки за членство в ЕС вече полагат усилия за решаването на проблемите на техните граждани, особено в европейската зона. Това означава решаване чрез преговори и поемане на взаимни задължения за легализирането на престоя на българите, които вече години живеят в дадена държава. Това включва усилия на правителствено равнище за легализиране на работата на българите в чужбина, след което те ще могат да получават достойно заплащане, здравно и пенсионно осигуряване. И т. н.
Някой ще каже, че отивам много далеч. Но бих желал да подчертая следното: българската държава ще бъде силен притегателен център за своите граждани и за българската имиграция, но само ако повиши равнището и качеството на живот у нас. А също ако успее да защитава гражданите си и нашите сънародници ефективно, да им гарантира постоянна връзка с родината майка, ако договори права и задължения за българите в чужбина, които да не се различават от правата и задълженията на гражданите на нашите партньори.
---------------
* Авторът е член на управителния съвет на Българското дипломатическо дружество.




Тема Отг: в-к Сега - подусловията след "Шенген"нови [re: 4eHe]  
Автор valsodar (член)
Публикувано21.12.00 20:41



Защо ли вече подобни неща не могат да ме учудят? Докъде ли се простира моето "търпение", в тази държава за която е в сила фразата (с извинение към даните) - при наводнение най-големите лайна изплуват най-отгоре.
Кога ли ще се промени пасивното ни поведение на изчакване и примирение?



Тема Отг: в-к Сега - подусловията след "Шенген" [re: valsodar]  
Автор 4eHe (минаващ)
Публикувано22.12.00 16:04



valsodar,
когато се роди водача (без претенции да е прогноза:)



Тема Отг: в-к Сега - подусловията след "Шенген"нови [re: 4eHe]  
Автор valsodar (член)
Публикувано22.12.00 19:04



Водач се ражда, когато има кого да предвожда и посока в която да го води. Как можем да имаме що годе водач при положение, че всеки е готов да прави това от което най-малко разбира?



Тема Отг: в-к Сега - подусловията след "Шенген"нови [re: valsodar]  
Автор 4eHe (минаващ)
Публикувано26.12.00 12:48



Водачите не се раждат, ти приказки не четеш ли ?! (трас един по лейката). В стандартният случай, "слизат"..обаче последното има нещо общо с визията.
За да водиш някого или нещо се иска формално обучение..това за начало. От водачът зависи кой-какво-кога-защо ще прави, останалото е за лаиците от ниво среден мениджмънт.
valsodarчо ! Весели празници :о)



Тема Отг: в-к Сега - подусловията след "Шенген"нови [re: 4eHe]  
АвторGermanez_anon (Нерегистриран)
Публикувано26.12.00 23:01



Ne me uchudwa napisanoto ot G-na Trapkova.Dostatachno e da prochetete na koi uprawitelen sawet e chlen.Oschte po malko towa,che e publikuwano w w."Sega"
Interesno kade biahte w 1994g Gospodine,kogato ni wkaraha w "Schengen"?
I kogato besche dostatachno (kakto naprawiha Polscha,Chehia,Ungaria)da potwardite
pone edna ot deistwaschtite togawa spogodbi za bezwizow rejim s niakoja ot badeschtite schengenski strani i po tozi nachin da izbegneme unijenieto !Stiga s toja smeschen plach za balgarite w Moldowa i Ukraina.Kogato predi niakolko meseza se zagowori za proekt na prawitelstwoto za dawane na spezialen statut na tezi balgari,dori wazmojnost za zaselwane w BG opischtiahte ortalaka,che te bili okolo 600000 i ako si doideli oschte poweche stialo da se uslojni polojenieto na pazara na truda,che schteli wrajdebno da badat posreschnati ot korenoto naselenie!Ili kakwa bila konzepziata na prawitelstwoto za patuwaneto na balgarskite grajdani.Ima si iziskwania na saotwetnite darjawi,za koito e dlajen da se oswedomi wseki, koito patuwa.I da gi izpalniawa.A wie kato wescht w diplomaziata i predpolaga se znaescht dobre tezi iziskwania bi triabwalo da gi raziasnite na obschtestwoto ,za koeto ste tolkowa zagrijen. A che problemi ste ima e jasno.I na poliazite w nachaloto im iskaha pri izlizane medizinska zastrahowka i dostatachno pari.Oswn towa do
May ima oste polowin godina i badete spokoini drugi niama da ja prospiat kakto wie bihte naprawili!




Тема Отг: в-к Сега - подусловията след "Шенген"нови [re: 4eHe]  
Автор |lover| (новак)
Публикувано27.12.00 22:36



haha,vodacha,duceto,fuehrera...stiga prostotii.Neshtata shte se opraviat samo,kogato BG naistina premine prez perioda na prosveshtenieto.Shtoto dosta neshta ot evropeiskata istoria i kultura ni lipsvat i nie sme mnogo po-blizki do edin eventualen balkanski syiuz,otkolkloto do tazi nova imperia na eksploatatorski kapitalizym,narichana evropa.

Be careful what you wish for cause it may come true!


Тема Lover,нови [re: |lover|]  
Автор 4eHe (минаващ)
Публикувано28.12.00 12:31



Нямам представа за какво пишеш, но честити празници с Новата държавна оферта (някои чудеса иот България из Европа ги няма. Нежели из тн Балкански съюз):о)

От началото на 2001 г. татковците ще получат правото да присъстват на ражданията в АГ-отделението на Обединена районна болница. Срещу такса от 100 лв. те ще могат да държат ръката на съпругата си по време на родилните мъки и накрая да прережат пъпната връв на бебето, съобщиха от ръководството на болницата. Вече е оборудвана специална родилна зала, до която има стая за бащи. Преди самото раждане бащите ще минават на инструктаж през женската консултация, за да знаят как да се държат в родилното. Първостепенна задача на лекарите от АГ-отделението ще бъде да предотвратят опасността от вътрешноболнични инфекции. Затова желаещите да гледат акуширането на майките ще носят хирургическа престилка и маска. Преди това ще минават през медицински преглед. Неуравновесените психически мъже също ще бъдат спирани. Нямаме нужда от нервни зрители, които да раздават съвети и да изпадат в истерия, казаха от болницата. Някои от докторите предлагат да бъде назначен специален медицински екип, който да държи под око самия баща. Според тях гледката в родилното може да извади от равновесие и най-големия куражлия. Всички обаче са единодушни, че присъствието на татковците в родилните зали ще даде незаменима психическа подкрепа на майките.

Be careful how you choose a mother ! Gods may answer your prayers¨;)))




Тема За valsodarнови [re: valsodar]  
Автор Mnogoznajkov (минаващ)
Публикувано28.12.00 14:22



Valsodar'е,
Виж какво написах снощи в клуб 40-50 и виж отговорите им. Ще ти станат ясни много неща. Не че и аз нямам никаква вина за това, което се случи през последните 10 години (и май ще продължава да се случва поне още 5-6 години), но в нашия език има едно местоимение: ТЕ. Много интерено местоимение. Да не го бъркаш с тр.л.мн.ч. Нищо подобно! Какво е това местоимение в изречения като:
"(ТЕ) Вдигнаха цените!"
"(ТЕ) На маймуни ни направиха!"
"(ТЕ) Повишават данъците"
"(ТЕ) Нищо не направиха за този народ!"
"(ТЕ) Не почистват града!"

А? Какво ти е мнението?
МК

Vita brevis ars longa est!

Redaktirano ot Mnogoznajkov na 28.12.00 14:25.



Тема Отг: За valsodarнови [re: Mnogoznajkov]  
Автор valsodar (член)
Публикувано28.12.00 14:38



Докато ни е шубе да кажем НИЕ, ще ни управляват ТЕ.
Всеки народ си заслужава управниците и това може би някой ден ще ме направи политик - като гледам накъде са тръгнали нещата, май само това ми остава.






Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2025 Dir.bg Всички права запазени.