Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:31 01.07.24 
Политика, Свят
   >> Емиграция
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Hollandнови  
Автор pepel ()
Публикувано10.09.99 17:57



Njakoi s vpechatlenia ot zhivota v Holland?

Тема Олеле!нови [re: pepel]  
Автор Св. Скромни ()
Публикувано11.09.99 01:12



Бях там на гости в един джентълмен. Директор на голямо предприятие. Толкова богат, че даже съпругата му не ходеше на работа. (Така разбрах от тях.) Леле, какъв глад! Всичко за ядене едно малко, стъргано на парченца за проба под електронен микроскоп! А аз бях ерген. Значи плувах всеки ден по 2000 м, три пъти седмично по два часа бях на курсове по бални танци. В съботите колоездех по 40 км до океана, после плувах там... Горех калорий - и си имах апетит. Вярно, в Холандия само се разхождах - но апетитът ми, даже намален, беше несъгласим с холандското ядене... Нейсе, издебнах ден да отида да си купя храна. Да се нахраня. Неделя. То пък в Неделя магазините не работели... Християни били. Ние в САЩ сме... Какво сме? Иначе в магазините продават по едно доматче, по една ябълка, по един орех. С панделки, с лепенки, с разни украшения. Раздути цени. Но и там всичко дребно, мижитуркаво. Срам не срам, веднъж подхванах домакинята. "Ние американците имаме различно културно отношение към храната", започнах издалеко. Та я помолих да пазаруваме заедно, но каквото аз искам - и на моя сметка. Че то и пазарските колички дребнички, такива. Две взехме. Всички женоря ни гледат изпулени! Холандците са маниаци на "обществено мнение", изглежда. Сакън да не видят някой различен от тях! Все богати дами - ние сме в магазин за класата на директори и подобни, разбираш. Но с мисловност на простак отзад оборите във Волуяк. Как може така да купуваме! С две колички! Такива количества! На мен не ми мигна окото. Зима беше. Около Коледа. Знаех ги вече какви са идиоти холандците, та си носех зимна ушанка, от Монтана (американския щат; там бяхме живяли). Тогава в Холандия беше на мода да не се носи шапка. И аз не само със шапка, а с ушанка. Американска. Но те нали не виждали "различни", в санитаризирано общество на класата живеят, под обществен филтър - и припадаха само ако ме зърнат с ушанка... Мислеха ме за руснак, или нещо подобно, ужасно. Та аз си я нахлупих посред магазина за храна! С ушанка на главата, и бутам две колички. Пълни с храна. Леле, какво безобразие, значи! Хулиган съм, бе! Тъп арогантен американец. Отивам да плащам. Магазинерите вместо да се радват, че оборот им правя и купувам колкото цялата изпулена тълпа зад мен, и те фасони дърпат. Но приеха парите! Виж - пари приемаха. Независимо дали бях със или без ушанка. Цента цепеха. Културните европейци. Дето се къпят веднъж в седмицата, преди църква. Защото водопроводните им тръбички едни нищожни, като моливчета. Сакън да не плащат за вода. Изобщо сакън да не се отпуснат да живеят като хора... Та щях да стоя там 20 дни. Едва устисках седмица. И си тръгнах. Платих на домакините за разходите по моето присъствие. Забелязаха, че надплащам почти двойно (значи са си правили сметката, великите европейски цивилизовани богаташи!). И си вдигнах куфара, нахлупих монтанската ушанка, и си тръгнах. На Шипхол платих наказуемо за смяната на полета. Предложих да платя двойно - само да се махам от ебаната лайнена Холандия. Девойчето на гишето беше американче - та ме разбра и се смя в съчуствие. Брей - усмивка да видя в Холандия. Те нали са все сериозни. Баш християни. Лекомислието, това усмивките и шегите - такова нещо е греховно... Хеле, в Ню Йорк слизам в летището. Мърсотията си е, такава, ню-йоркска. Градска цигания. Но на паспортното гише се запецнала една черна мама, митничарка. Захилена. Брей, така ми стана драго да видя усмихнато лице! "Мама", викам, "най-сетна да видя човешко лице!" (Негрите така си казват; аз тук-там съм прихванал негърски английски.) "Защо, и ти ли си от полета от Амстердам?" питя тя. Би ми печата в паспорта, нарочно без да гледа за проверка. Човек. Къде ти в Холандия някой бургер-топуз да изпусне случай да се намуси и напери! Повече в Холандия не съм стъпил. Не възнамерявам и да стъпя. Поканих холандските домакини в моята къща тук. Те богаташите, префарцунени, в 100 кв м къщенце; аз простакът тогава сам ерген в къща от 150 квадрата, барабар с домакински уреди и пособия дето европейските цивилизационисти не бяха сънували... Та те учтиво отказаха. Евала на тях; поне достойнство имаха. Значи, каква Холандия? Има ли такава дупка на картата?

Тема Олеле!нови [re: Св. Скромни]  
Автор pepel ()
Публикувано13.09.99 16:38



Mnogo interesen i zhivopisen razkaz, blagodarja ti! :) Njakoi drug dali njama da pribavi ili pqk ospori neshto? Znae se mnogo za holandskata "pestelivost" - razbirai stisnatost. Tja e osnovniat moment v razkaza na Sv.Skromni. Njakakvi drugi lichni vpechatlenia? :)

Тема А бе да съм луд?нови [re: pepel]  
Автор Св. Скромни ()
Публикувано13.09.99 19:37



Възможно е. Но моите впечатления от Холандия се оказаха точ-в-точ със спомените на мой познат, учил зъболекарство там и живял в Лайден (ако си спомням добре). Той ми разказваше, че щом дошъл от Холандия в Чикаго разбрал, че хроничното усещане на глад не било нормално положение... Първите месеци в САЩ ял като разпран! На посещение в Лас Вегас, където храната е евтина и ИЗОБИЛНА, даже по американски стандарти, от ядене му прилошало; веднъж лелките от бюфета извикали медик... Той не може да понася холандците. Има делови отношения със Западна Европа. Ходи по Германия, Италия, Австрия, Англия. Даже в Белгия се е нагъвал да преспи. Но в Холандия - никога! Така че има вероятност аз да съм луд. Има вероятност и моят познат да е луд. Но каква е вероятността и двамата да сме луди, по един и същи повод, и по еднакъв начин?! А съм виждал холандски американци в действие в селцето, където живеехме в централна Калифорния. Половината селце бяха португалски американци, другата половина - холандски. Остави стиснатостта им и скованата "традиционност" - леле какви расисти! Най-солидната холандска американска общност в Калифорния е около Сакраменто (делтата на реката наподобява земеделските условия в старата страна). Там е едно от най-"будните" средища на Ку Клукс Клан. Може би това е чисто съвпадение, да. За да не си правиш илюзий за прицелените от ККК низши раси, последните включват българите. Едно време включваха и католиците - но вече те са "поравнение" на "бели". (Каква е връзката между бяла раса и протестантство още не ми е пълно ясно.) Иначе интересна страна. Разгледах с интерес батареите от вятърни помпи и диги - започнати още през 1600 години. Внушителни постижения. Тогава Холандия е водела Англия в наука и технология. Адмирал деРойтерс плавал с метла на мачтата - измел моретата от английски кораби... Че и опожарил английската военна флота баш на стоянката й в Темза, край Лондон, под носа на английския двор... Но не вярвам това да е било постигнато с хроничен глад и само-изтезание. Което днешните холандци практикуват.

Тема pak li do mandjite stignahme!!нови [re: Св. Скромни]  
Автор maria ()
Публикувано14.09.99 14:06



Ot blizo 3 mesetza veche jiveia tuk i hich ne ispitvam hronichen glad!! Ne mi e iasno, vie kakvo ste ochakvali, ili emigrirahte ot Bg ta da ne ste gladni, na men tova mi izglejda edinstvenata prichina!! Dokato jiveeh v BG, tova za koet se jiveeshe, biaha mrqvkite, kompotite i turshiite!! Shto im e da se praskat ot iadene na Holandtzite!! Ne znam kak e v US, no sam chula che im bili palni hladilnitzite, e i k'vo ot tova....????? Che toi i moia tuk e palen, ako iskate zapoviadaite da mi pomognete da go izpraznia!!! Che tuk e skapo nikoi ne spori, no pak standarta e visok, i za razlika ot US tuk kashtite ne sa ot talashit, ta sa skapichki, no pak stabilni!!! Razbira se ne bih zamenila BG za Holandia, no sa sega sam tuk i mi haresva. Ima drugi predimstva i kulturata e razlichna, no si mislia che tova e neshto normalno. Ne mi se jivee v sviat kadeto vsichki mislim i razbirame neshtata po edin i sashti nachin...tova shte bade adska skuka!! Pozdravi, Maria

Тема В много неща причините са дълбочки...нови [re: maria]  
Автор Св. Скромни ()
Публикувано14.09.99 18:01



За храната няма спор. В САЩ тя е евтина. Даже като студент, в общежитие, хранещ се на стол, храната беше неограничена - и да, много питателна! Студентите от Западна Европа интересно защо наддаваха! Изобилието на храна в САЩ е национална даденост. Нещо като хляб и боб в България. Храната определено НЕ отнема нито много усилия и време за набавяне, нито много пари. Нито пък живеем с мисли за храна. То именно защото я има в изобилие няма нужда да се занимаваме с нея! Къщите от талашит: В САЩ има много земетръсни зони. Кажи-речи, от Мисисипи на запад до Тихия Океан е плетеница от такива зони. Строителните кодекси (имам скромни познания по въпроса) ДИКТУВАТ такива постройки. Скелето може да не е дървено; използва се и стомана, но тя не винаги е по-добра от дървото. Впрочем, талашит или шперплат се използва за товаро-носещи стени и за външна обковка; вътрешните стенни плоскости са гипсови. Между външния талашит или шперплат и вътрешната стенна плоскост има дебело изолационно одеяло. Идеята е, че подобни къщи издържат на земетресения. В северо-източните щати, където геологията е по-стабилна, постройките са също като европейските. Американските къщи също така нямат мазета. Защото земята в земетръсните зони постоянно отгазва инертни газове като радон. Те са по-тежки от въздуха, и биха се насъбрали в мазе - където биха задушили някое влязло дете, примерно. Виж, отново в северо-източните щати мазета има - защото геологията го позволява. За обществени постройки талашит и шперплат са прекалено тежки и скъпи. Там се използват стоманено-бетонни греди и подови плочи, със стоманени или стомано-бетонни скелети. Външната обшивка е стомано-бетонни "черупки" (бетонът може да се огъва при напън, особено ако е високо-качествен и поставен в мрежеста матрица). Но вътрешните стени по кодекс са гипсовите плоскости. Аз лично не бих се подигравал нито на американските къщи, нито на европейските. А и за двете категорий има какво да се критикува! Примерно, в енергийно отношение европейските къщи не могат да се сравняват с американските; гълтат енергия на поразия. Това прави нашите жилища по-лесно отопляеми - и охлаждаеми. Колко европейски семейства, в тяхните керамични жилища, могат да се похвалят с охладителни установки? А за холандската гладност: защо никой не сочи така французите? Франция е единствената страна, където съм виждал копач на канавки за обедна почивка да отиде в близко магазинче и да си купи храна за сандвич - която храна включва... черен хайвер! Това може да е изолирано наблюдение, и французинът може да е подиграван всякакси другояче - но никога с глад! Та може би нещо куца с холандците... И пак да кажа - имам достатъчни впечатления и от холандски американци тук, че да затвърдя мненията ми, придобити в Холандия. Впрочем, седмицата (бяха 10 дни, ако съм точен) там беше глазурата на моите отрицателни впечатления за холандската раса. Нали така се издокарват тук - те са отделна раса. Висша. Барабар с англо-саксонската... В завършек ти благодаря за културния тон на отзива. Може да не си съгласна с мен - но не намери нужно да балкандисаш някое силно изказване по мой адрес!

Тема Hollandнови [re: pepel]  
Автор Гого ()
Публикувано22.09.99 17:28



Мистър Св. Скромни, искам специално да те поздравя.Не мога да повярвам,че един Български емигрант все още може да пише на кирилица.Това е моето първо послание в мрежата.До сега 30 дена само чета, и установих,че 90% от Българите в "мрежата" пишат с латински букви.Според мен трябва да си уважаваме буквите.Нищо че някой път може и да не се разчетат.Още веднъж СПЕЦИАЛЕН поздрав!.За мен беше удоволствие да те чета.

Тема И от мен поздравления!нови [re: Гого]  
Автор Св. Скромни ()
Публикувано22.09.99 18:20



Че гледаш голямото, именно, че повече от 2/3 от моя живот е вече извън България, а още говоря и пиша български (с 8-мо класно българско образование), че и пиша с българска азбука. А можеше, примерно, да се заядеш с моите правописни привички... Или с моите ново-печени български думи... Някои хора, зер да не си огънат езика с малко, готови са съвсем да го унищожат... На твоите поздравления - обратни поздравления от мен!

Тема за Св.Скромнинови [re: Св. Скромни]  
Автор Гого ()
Публикувано22.09.99 18:38



Можеш да не ми отговаряш.Просто се уча да контактувам в "мрежата".Още съм новобранец.Аз не съм емигрант, и сигурно няма да бъда, но пиша тук защото са ми интересни мненията на хората видели нещата от двете страни.Пиша на теб защото Българският ти е ЧУДЕСЕН.

Тема Holland - малко фактинови [re: pepel]  
Автор ЯСЕН ()
Публикувано06.10.99 02:05



Че холандците като цяло са боклуци въобще няма и дума да кажа. Че са стиснати и нечистоплътни - трая си прилежно. НО! Има неща които не могат да се пропуснат: 1. Холандия е в челната 5-ца по стандарт на живота! Май беше на 4-то място - не помня, но със абсолютна сигурност си спомням, че беше поне 3-4 места преди САЩ! 2. Страната с площ колкото софийски окръг и малко отгоре, има Брутен Бътрешен Продукт колкото ЦЕЛИЯ бивш изсточен блок Х 10! 3. Кралството е най-големия износител на селскостопанска продукция на глава от населението в света! Какво ще кажете за това! Не много зле за едно бивше блато с 15 милиона колоездачи? А освен това, за разлика от САЩ, не се работи на 60-80 часова работна седмица! 40 стигат! И отгоре на всичко отпуската по закон е 38 (ТРИДЕСЕТ И ОСЕМ) РАБОТНИ ДНИ! Не 10, а 38! И никой не седи повече от 8 часа на работа. Не само че не е необходимо, но и НИКОЙ не го очаква и НЕ ГО ПООЩРЯВА! Мога още доста да си пиша и ще го направя ако някой има интерес. За накрая само ще добавя и едно от основните предимства : Холандия е на 4 часа полет от БГ , а не на 15! Я!


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.