Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:24 23.05.24 
Политика, Свят
   >> Емиграция
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Закъде сте тръгнали бре?  
АвторBoйниka (Нерегистриран)
Публикувано28.04.08 00:09



Ако си мислите че като смените местоположението ще промените нещо...Манталитета си го носите със себе си. Или може би вие сте от тези българи които не хвърлят опаковки и фасове по земята и смятат, че дори малкия рушвет за катаджията е недопустим? Колко от вас са отказвали да се възползват от връзки, колко от вас могат да кажат че не са извършили дори едно неморално или незаконно вещо в живота си, колкото и незначително да е то?





Тема Re: Закъде сте тръгнали бре?нови [re: Boйниka]  
АвторMaxBG (Нерегистриран)
Публикувано28.04.08 08:30



Ами случайно не хвърлям фасове и не давам рушвети. Не, че никога не съм престъпвал правилата - идеални хора няма, но не виждам защо трябва да се примирявам и с простотията около мен. А за това май, че местоположението има значение, а?



Тема Re: Закъде сте тръгнали бре?нови [re: Boйниka]  
АвторИвaнa (Нерегистриран)
Публикувано07.05.08 19:48



Какво искаше да кажеш и към кого си адресирал твоето послание не разбрах, ама нали си войник то ти е простено. Армията е за социални неудачници.



Тема Re: Закъде сте тръгнали бре?нови [re: Ивaнa]  
АвторЧичe (Нерегистриран)
Публикувано08.05.08 00:51



Социалните неудачници търсят лекото в чужбината





Тема Re: Закъде сте тръгнали бре?нови [re: Чичe]  
Автор Koфтият (ентусиаст)
Публикувано09.05.08 05:15



И като не го намерят, нали се сещаш какво правят ? Връщат се пак в България. И там .....пак същата песен, циврене по цяла нощ из кръчмите и кроене на планове за заминаване в чужбина.


На такива, ако знаеш колко съм се нагледал, няма да вярваш....



Тема Re: Закъде сте тръгнали бре?нови [re: Koфтият]  
Автор rina8 (непознат )
Публикувано17.06.08 00:37



Който веднъж е излязъл, трудно ще се примири с балканско-ориенталската ни действителност. Прочетете това



много точно е описано как ти се плаче от умиление като се връщаш в България и как на втория-третия ден след това почваш да кроиш планове как отново да се махнеш от тук.

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от rina8 на 17.06.08 00:43.</EM></FONT></P><P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от rina8 на 17.06.08 00:44.</EM></FONT></P>

Редактирано от rina8 на 17.06.08 00:45.



Тема Re: Закъде сте тръгнали бре?нови [re: rina8]  
АвторGogov (Нерегистриран)
Публикувано18.06.08 17:15



Аз се върнах от Франция, за да си живея в БГ и дори и за миг не съм съжалявал, че се върнах тук, че децата ми носят български имена и говорят на български език. Камъкът си тежи на мястото....



Тема Re: Закъде сте тръгнали бре?нови [re: Gogov]  
Авторaz (Нерегистриран)
Публикувано19.06.08 12:14



Vseki sam si reshava kade se 4uvstva nai dobre. Az v Balgaria ne jelaia da se vrashtam. Poznavam dosta xora,koito se varnaxa,no zashtoto ne uspiaxa da se realizirat v 4ujbina



Тема Re: Закъде сте тръгнали бре?нови [re: az]  
Авторbiser (Нерегистриран)
Публикувано19.06.08 12:57



Eeee, barawo, Realizator





Тема Re: Закъде сте тръгнали бре?нови [re: biser]  
Авторaz (Нерегистриран)
Публикувано21.06.08 10:34



Mojex da napisha, 4e v Balgaria se vrashtat neuda4nicite,no reshix 4e e malko grubo. Az ne poznavan 4oveka,koito pishe 4e se e varnal ot Francia,moje i da e imal vajni pri4ini. A kak shte komentirat zavistnicite, ne mi puka



Тема Re: Закъде сте тръгнали бре?нови [re: az]  
АвторГъзът (Нерегистриран)
Публикувано26.06.08 06:15



Аз отивам на Гъза на географията! Там си е най-убаво.



Тема Re:нови [re: rina8]  
Автор Bиливap (елфче)
Публикувано05.07.08 20:10



Точно така е ... дори не стигам и до третия ден.
При мен е още в първите часове.

Political language is designed to make lies sound truthful and murder respectable.


Тема Re: Закъде сте тръгнали бре?нови [re: rina8]  
Автор Gerylin ()
Публикувано06.07.08 10:01



много точно описание на действителността..

при мен пък не е така..когато се прибера,ми е криво оЩе от летиЩето;гледам хората около мен и се чувствам толкова различна от тях..след седмица в Бг вече не ми се заминава за никъде..срастнала съм се с всичко..но може би е от носталгия по роднините,заЩото съЩото се случва и когато съм при майка ми в Прага :не ми се ходи ,а отида ли,не ми се тръгва..въобЩе май съм странен случай



Do what you want to do and everything else will be revealed to you.

Тема Re: Закъде сте тръгнали бре?нови [re: Gerylin]  
Авторtoto (Нерегистриран)
Публикувано09.07.08 23:36



BG e posrana strana naselena s tikvenici.



Тема Re: Закъде сте тръгнали бре?нови [re: toto]  
Авторaz (Нерегистриран)
Публикувано10.07.08 00:02



Tova e taka, no vse pak i ti si balgarin, zna4i vlizash v 4isloto na tikvenicite.
Vapreki 4e sme se maxnali ot Balgaria, imame tam rodnini i priateli



Тема Offнови [re: az]  
Автор Koфтият (ентусиаст)
Публикувано10.07.08 04:28



Така е, дано той само да не е от изключенията ? Че има и такива. Аз познавах студент, негър, в България, който говореше пловдивски жаргон по-добре от мен. Ще рече, разкошен български, дори с акцента, диалекта, жаргона.....Та, колко му е да напише два реда на български и да не попада в числото на тиквениците.
Дори и тук (Канада), навремето срещах сомалийци и други, говорещи разкошен български. Защото са били студенти в България.



Тема Re: Offнови [re: Koфтият]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано10.07.08 10:05



Все се надявам, 4е сме по добре от сомалийците. Познати, които са ходили до Румъния, казват, 4е сме много по зле от румънците....
Как живеете на този студ в Канада? Аз предпо4итам топлите страни



Тема Off и пак Оffнови [re: aз]  
Автор Koфтият (ентусиаст)
Публикувано10.07.08 12:57



И на мен, точно вчера, точно това ми казаха. Че подигравателното ни, надменно и пренебрежително отношение спрямо румънците, вече си е останало без абсолютно никакво покритие. То имаше покритие '84-та година, но не и сега. Ние се цупехме защо ни движат заедно и ни поставят в една група с тях при влизането в ЕU, но се оказа, че ние куцукаме отзад......а не те. Те дори и с по-голямото си циганско малцинство са ни подминали. А ние в Пловдив сме се фанали гуша за гуша с циганите.



За студа - много пъти съм се питал на кое по-бих издържал, оказва се, че не мога на жеги.



Тема Re: Off и пак Оffнови [re: Koфтият]  
Авторйoyy (Нерегистриран)
Публикувано10.07.08 14:10



Бил съм в Румъния на туризъм. Определено в България ми допада повече. Румъния е страната на кича за мен





Тема Re: Закъде сте тръгнали бре?нови [re: Гъзът]  
АвторNl (Нерегистриран)
Публикувано11.07.08 05:54



Гъз, ti kadeto otivash, az ottam se varnah.



Тема Re: Off и пак Оffнови [re: Koфтият]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано11.07.08 08:57



Скоро 4етох статия за наш спортист, който е на договор в Румъния. Тои казва, 4е храната в Румъния е много по евтина и ка4ествена, а за електри4ество за 1 месец е платил 2 лв!!!!!!!!!! Също така казва, 4е престъпността е малка, забравил си е колата отворена, и нищо не е из4езнало. Не виждам за какво да лъже. Така 4е май не румънците са циганите



Тема Re: Off и пак Оffнови [re: aз]  
Авторйoyy (Нерегистриран)
Публикувано11.07.08 09:25



да бе да

баси майтапа. В Румъния е по скъпо, и циганията е в пъти повече.



Тема Re: Off и пак Оffнови [re: йoyy]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано31.08.08 18:36



Ще ви дам еди пример.Живея в Мадрид в хубав кватрал съм в една стара кооперация.Преди няколко месеца над нас се настани едно семейство българи от едно ямболско село и се започна с чалгата,с изтупване на пътеки с забравяне на ключа и от там свиркане с два пръста та жена му да го чуе и да му отвори,и най=важното да ми се иска през ден я едно яйце,я кисело мляко.Питам я аз един ден защо не се съобразяват,защо са толкова шумни,защо пресича не където е разрешено.Отговора беше,че не и пука от испанците,тя си се съобразявала на село когато си е.И понеже тука много се изписа за гадната София,а аз съм софиянка и си обичам града,съм длъжна да го защитя.Мен родителите ми са ме възпитавали да се съобразявам с хората,да не си изхвърлям хартийката на улицата,да пресичам правилно за да не вкарам в беля някой шофьор а и себе си,в училище също са ме учили.Та питам къде е балканския манталитет?Балкански или селски?
А за да сме българите на работа по чужбина не са виновни обикновенните хора както някой ги нарече тиквеници,а умните ни управници,но не виждам някой да роптае срещу това,а само се сипят обиди.



Тема Re: Off и пак Оffнови [re: Eл]  
АвторИpини (Нерегистриран)
Публикувано31.08.08 22:48



Скъпа Ел,
Права си за селския манталитет - не български, а селски, но те уверявам, че той съществува в цяла Европа. Аз живея в Атина от 12 години, а освен това съм пътувала в цяла Европа и навсякъде съм се срещала и с възпитани хора и със селяци, които си мислят, че са центъра на вселената (както твоята съседка с чалгата и с мнението, че испанците трябва да се съобразяват с нейните навици).
В първи курс в университета обвинявах един приятел, че е сноб, защото не вярва, че всички хора са равни. Сега, петнадесет години след това, смятам, че наистина на са равни - едно е селяк ( какъвто и да е ноговият национален произход) и друго е образован и социализиран ( от който и град или село да произхожда).
Единственото нещо, с което не съм съгласна с теб е, че управниците са виновни за всичко - може би не си чула максимата, че народа си заслужава управниците. Изглежда, че в България селяците са много повече от мислещите хора, след като успяхме да доведем родината ни до това дередже.
Между другото - смятам, че невероятен успех ще има този български политик, който ще успее да върне в България всички мислещи, социализирани и добре образовани хора и ще поиска съвета им как да построи истинска демокрация.
Поздрави от Атина



Тема Re: Off и пак Оffнови [re: Иpини]  
АвторEl (Нерегистриран)
Публикувано31.08.08 23:07



Хубав отговор,благодаря ти.



Тема Re: Off и пак Оffнови [re: El]  
Автор Koфтият (ентусиаст)
Публикувано01.09.08 01:18



Aз ви благодаря и на двете. Защото и двете имате право в изказванията си. Ще остане единственият извод - че няма значение село, град, столица, многомилионен град. Има значение какво носиш в сърцето си и как си възпитан.

Автоматически тук възниква още един въпрос. Ще го повдигна, защото съм го изпитал на гърба си и съм го видял с очите си.

В какво се заключава магията, каква е формулата, къде е скрит ключа на успеха в превъзпитаването на нацията ? Защо едни правителства успяват да 'вкарат в пътя' новодошли твърдоглави жители/имигранти и защо друго правителство не успява да вкара собствените си хора в дисциплина ? Защо българите като новодошли тук започват да спират, паркират, карат ......точно като пернишки ергени ? Обаче за нула време си сядат на гъза ? Стават по-меки и от памук ? Той в основата си може да е престъпник, но в поведението си на обществено място, на работа, по местоживеене.....си мери много внимателно крачката, защото не минават номерата.



Тема Re: Off и пак Оffнови [re: Koфтият]  
АвторEl (Нерегистриран)
Публикувано02.09.08 00:06



Mагията е в спазването на законите,ако нашето правителство искаше много бързо щеше да ни вкара в правия път.Глоби му е майката,глоби за всяка нередност и тогава нямаше да има старци пресичащи на червено и коли които притискат пешеходеца и да го карат да тича като пресича правилно,нямаше да има изхвърлени боклуци не където трябва.Само че то не иска,така му отърва.Медиите също играят важна раля,ми вижте ни рекламите само,за какво да говорим.



Тема Re: Off и пак Оffнови [re: El]  
Автор Koфтият (ентусиаст)
Публикувано02.09.08 01:17



Ти обаче позна. Не че не съм знаел отговора....исках да го чуя от други. Значи, припомняш ми една случка от преди много години. Когато бяхме новодошли, директно от другия свят, та всичко беше доста фрапиращо. Един момент на обрат в живота ми. Разказвал съм я доста пъти.

- Стоим на еднин булевард, в населено място, на тротоара, не знаем на къде да вървим и зяпаме към отсрещната страна. Няма пешеходна пътека, няма светофар, няма нищо законно за пресичане. Ние дори не сме и направили крачка в посока пресичане, само стоим и гледаме напречно на булеварда. В един момент, какво да видиш......идващите коли заковаха и водачите с ръка ни подканиха да пресичаме. А ние изобщо и не бяхме още решили дали наистина да пресичаме. Та......от кумови срамове пресекохме.

??????

За кво става въпрос ? За 'лоши' закони. Защо ни спряха ? Щот много ни обичат или щото много сме красиви ? Не. Спряха заради железните закони.

Защо всички сме заковали и изчакваме гъските да пресекат 7 ленти булевард ? (снимката е правена от мен, cell phone).





Тема Re: Off и пак Оffнови [re: El]  
Автор | (</dev/random)
Публикувано03.09.08 21:45



Май не си ходил в Ню Йорк или някой друг милионен град. Ходи и ще видиш колко добре спазват законите за движение там :)

Automating a mess yields an automated mess. -Michael Hammer

Редактирано от | на 03.09.08 21:52.



Тема Re: Off и пак Оffнови [re: |]  
Автор Koфтият (ентусиаст)
Публикувано04.09.08 03:51



А ти, като вероятно си ходил.....забелязал ли си случайно какво им се случва на тези, които не ги спазват ? Как за нещо, дето в България може и да те похвалят, в големия град в Щатите така ще те лепнат 25 години 'на крушка', че няма да видиш слънчева светлина и доста след това. Играта започва с 25 и от там натам..........я камилата, я камиларя !



Тема Re: Off и пак Оffнови [re: Koфтият]  
Автор | (</dev/random)
Публикувано04.09.08 05:05



Нищо не им се случва. Пешеходците пресичат на червено и където си поискат, стига да предположат че няма да ги отнесе някоя кола. Полицаите ако седнат да пишат тикет на всеки нарушил правилата ще станат такива задръствания, че ще бъдат линчувани от останалите на място.

Застани до края на тротоара в Ню Йорк и чакай някой да ти спре и да те пусне да пресечеш. Надявам се да имаш десетина години на разположение.

Automating a mess yields an automated mess. -Michael Hammer

Редактирано от | на 04.09.08 05:09.



Тема Re: Off и пак Оffнови [re: |]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано06.09.08 17:35



Какво искаш да кажеш,че американците не обичат да спазват законите?
Това за пешеходците и движението беше просто пример,за никой не е тайна,че българина не обича да живее по правила и там ни е грешката,защото целия живот е изтъкан от правила и който не ги спазва отпада.



Тема Re: Off и пак Оffнови [re: Eл]  
Автор Koфтият (ентусиаст)
Публикувано06.09.08 19:02



Няма да те разбере, със сигурност.



Тема Re: Off и пак Оffнови [re: Eл]  
Автор | (</dev/random)
Публикувано07.09.08 07:30



Никой не обича да спазва законите, когато те не са му изгодни. Проблемът на българите не е, че не спазват правилата, а че не могат да разберат какво губят като не ги спазват.

Друг път избирай примери, които да работят, този с пешеходците както вече видя, не е удачен.

Automating a mess yields an automated mess. -Michael Hammer


Тема Re: Off и пак Оffнови [re: |]  
Автор Koфтият (ентусиаст)
Публикувано07.09.08 14:51



Говориш несвързано. На кво си ? Кажи ако си на някаква по-лека субстнация да се боря ? Ако си на нещо тежко - изобщо да не се мъча.

Българинът в крайна сметка (след като не разбира какво губи при неспазване) спазва ли закони или не ? Къде му е всъщност проблемът на българина ?

И накрая на темата - не знам къде си, но ако си в Щатите, те съветвам да си я караш абсолютно по български. Покажи им на тези цървули ние колко сме умни. Влизай в насрещно движение, паркирай където си избереш, карай UI, разгонвай пешеходци покрай пешеходните пътеки, подминавай жълти автобуси на подаден знак с 60 mph , обяснявай се на катаджията, предлагай му бакшиш, кажи му 'бе, ти знаеш ли аз кой съм?'............добре ще завършиш. Ще те оставят много доволен.

Калцун с калцуните му. Моят пример не работел..........



Тема Re: Off и пак Оffнови [re: Koфтият]  
Автор | (</dev/random)
Публикувано07.09.08 19:08



Изобщо не се учудвам, че не разбираш какво говоря. Личеше си още отначало, че нестандартното мислене те обърква.

Automating a mess yields an automated mess. -Michael Hammer


Тема Re: Off и пак Оffнови [re: |]  
Автор 4ereshka (минаващ)
Публикувано08.09.08 06:49



Симпатяга си ти. Защо не споделиш с нас дали живееш в Америка, спазваш ли правилата там, предлагаш ли пари на полицаите, и каква дрога използваш. Та ако решим да отидем там, да знаем как е



Тема Re: Off и пак Оffнови [re: 4ereshka]  
Автор | (</dev/random)
Публикувано08.09.08 16:14



Живея в Америка, повечето* правила съм спазвал навсякъде, дори и в България, където уж никой не ги спазвал защото нямало наказания. Никаква дрога не използвам, включително и алкохол и тютюн. Всъщност, употребявам кофеин.

* Като пешеходец или велосипедист пресичам на червено когато няма коли. Обикновено карам с превишена скорост.

Automating a mess yields an automated mess. -Michael Hammer

Редактирано от | на 08.09.08 16:33.



Тема Re:нови [re: Иpини]  
Автор Bиливap (the lawmaker)
Публикувано14.09.08 22:35




Разбира се, че хората не са равни.
Нито по интелект, нито по възможности, нито дори по ДНК.
Но обидчивите са измислили думичките "расизъм" и "дискриминация", за да могат по-изостаналите да не изостават още повече :)

Political language is designed to make lies sound truthful and murder respectable.

Тема Re:нови [re: Koфтият]  
Автор Bиливap (the lawmaker)
Публикувано14.09.08 22:41



И аз имам много такива случки тук :)
Веднъж се бях заговорила с един колега от университета на тротоара на 2 метра от пешеходна пътека.
Превеждах му нещо от един учебник, когато видях колона от 7 (седем) коли да чака на пешеходната пътека.
Решили, че ще минаваме ...

Култура!



Тук затова в градско не се движиш с повече от 40 - пешеходните пътеки са буквално през 100 метра, а понякога виждаш и пресичащи неправилно възрастни хора.

Спазването на законите е много, много важно.
Добри закони, безкомпромисни и строги наказания, разумни правила, възпитание още от деца в спазването им и личен пример като родители.
И евентуално след 3 поколения ситуацията ще се е променила :)

Political language is designed to make lies sound truthful and murder respectable.

Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано25.09.08 01:38



http://e-vestnik.bg/1560#write-comment-last
Понеже примера ми бил неточен,ето ви и клип.



Тема Re:нови [re: Eл]  
АвторEl (Нерегистриран)
Публикувано25.09.08 01:43



http://e-vestnik.bg/1560
Нещо с клипчетата не се получава.



Тема Re:нови [re: El]  
Автор Gerilin ()
Публикувано27.09.08 11:01



О,Боже,

ето заЩо изпитвам панически страх, когато се налага да Шофирам в БГ



вилата ни е на 5км от един от най големите градове в Родината и ходя до него с марШрутка,въпреки че в гаража стоят 2 коли в изправност, Шофьор съм от 5 години и тук карах година по 150 км ежедневно ,за да стигна до работата и обратно

Mistä sait sen käsityksen,ett noin voi tehdä toisille.

Тема Re:нови [re: Gerilin]  
Автор Koфтият (ентусиаст)
Публикувано14.10.08 09:35



Аз, благодаря на Бога, с рентвана кола......оцелях. Нито ми се случи нещо, нито ме спираха. Но си умрях от страх. А и каква мъка беше, не ми се говори. Халал да им са и скъпите коли в БГ.........и евтините.

...............и...ааа......един пътен знак много ме вЧепетли. Не бях виждал такъв знак. Първо помислих , че е знак за тунел, но после си викам не може да бъде, това ще е нещо друго. Жълт, триъгълен, с черно колело в средата. Попитах приятели, оказа се ......... знаете какво. Пътят наистина беше окичен с некролози.



Тема Re:нови [re: Koфтият]  
Автор 4ereshka (член)
Публикувано15.10.08 12:56



Ооооооо, Кофтият, ти се завърна от пътуването. Тъкмо взех да се тревожа, къде се изгуби

Как прекара, какво ти се случи?



Тема Re:нови [re: 4ereshka]  
Автор Koфтият (ентусиаст)
Публикувано16.10.08 04:37



Тук съм......благодаря. Ходих в България, прекарах прекрасно, нищо лошо не ми се случи. Но, човек като живее на едно място и посети друго, ще не ще се впечатлява от различни неща.

Ако работи три месеца в Португалия, стои два месеца в България и така десетина години - не се впечатлява от нищо.



Тема Re:нови [re: Koфтият]  
Автор 4ereshka (член)
Публикувано16.10.08 10:13



Впрочем ти от колко време не беше си ходил?
И какво най много те впечатли?



Тема Re: Off и пак Оffнови [re: |]  
АвторOrdnungsamt (Нерегистриран)
Публикувано18.11.08 23:03



Ela tuk pri nas v Germania i se opitaj da prese4e6 na 4erveno!!!
Globata ti e varzana,a i kamerite sa te dokumentirali i pri pove4e 1-2 naru6enia глобата скача.С колите преси4а6ти преди пе6еходците na zebra пък наказаниата са о6те по-строго.И други подобни.
Хахаха,да не ти обяснявам и какво е Оrdnungsamt.Питай в немския клуб!А може би и zнае6.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.