Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:18 02.07.24 
Политика, Свят
   >> Емиграция
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Re: ninoнови [re: napuskashta]  
АвторNino (Нерегистриран)
Публикувано15.09.02 05:23



Po prinzip sam saglasen s teb.Osobeno za pasporata i osobeno ako de4izata sa ti malki.Zaslujava si opita.
Az sam ot horata deto se vra6tat dosta 4esto v BG.Vsiaka godina liatoto, poniakoga i na koleda.Makar i da ne jiviea tam , mislia 4e sam trezvomisle6t 4ovek i moga da prezenia malko ili mnogo ne6tata.Osven tova imam blizki rodnini, koito jiveiat tam i ne smatat da emigrirat, a sa6to taka brat deto se varna sled 7-godi6en prestoi ot 6tatite.Kakvo da ti kaja- znam 4e ne e rozovo, oba4e vse ednata nadejda ni krepi , nali- kakto i vas 4e kato idete na novoto miasto 6te jiveete hubav jivot.Kakto kazah, 4ovek bez deza ili s malki deza e po lesno da vseme pravilnoto re6enie.Za men v momenta e po- lesno da si nameria miastoto v Zapadna Evropa otkolkoto v BG, i to nai-ve4e zaradi fakta , 4e dezata mi balgarski ne znaiat(govoriat go dobre, no ne sme imali vazmojnost da gi u4im da pi6at).I drugo- kakva rabota 6te nameria?Gore dolu kato va6ia problem kato emigrirate za nasmam.Samo 4e v obratna posoka.Moga da si doida, 4ak kogato dezata vleznat v universiteti i eventualno da zapo4na niakakav 4asten biznes- 6toto pomisli koi 6te me vseme men na 45-46 godini da rabotia?(Po4ti vseki den sledia obiavite za rabota v BG- predpo4itana vazrast pod 30 godini)Kakto kazah obmisliam vaprosa.A za emigraziata ve4e kazah- vseki si izbira sam i si nosi krasta.No za men hora s hubavi profesii,dobri pozizii(primer- lekari, zabolekari, advokati...), ami te emigrirat li otivat naistina na danoto.I znai 4e ne e lesno da si bil do v4era lekar , a dnes da 4isti6 poda na bolnizata za 7$/4as pak makar i s ma6ina.
Plus tova tezi ob6tesva sa takiva.Ako vie ste rabornizi i dezata vi imat sa6tata tendenzia.Darjavnite im u4ili6ta sa otvratitelni.4udia se daje po matematika dali u4at ne6to drugo osven tablizata za umnojenie(moite deza v na4alnoto biaha v takiva), daje i u4itelkite tam imat problem s pravopisa.V 4astnite u4ili6ta e malko po-dobre, pone dezata kontaktuvat s po-otbrani deza, no djoba olekva dosta.I badi sigurna tam deza na rabotnizi niama.
No vsi4ko tova sa ne6ta koito se vijdat sled po-dalag staj v dadenata darjava.Kakto kazah, vseki 6tom iska da opita.Moje da e ot tezi ,na koito 6te im haresa.No badete sigurni , 4e ima mnogo na koito ne im harsva i to ne za6toto sa neuda4nizi.Na men i moeto semeistvo stra6no ni lipsa semeistvoto i rodninite, a tova e sa6to 4ast ot vazpitatelnia i oformia6 haraktera prozes za edno dete, a sa edin vazrasten 4ast on ne6tata koito go karat da se 4uvstva palnozenen.I o6te ne6to- ako izbera Zapadna Evropa vmesto Canada 6te e sa6to i za da moga da se vra6tam po-4esto pri horata koito obi4am v tazi izma4ena Balgaria.

Jelaia ti ot vse sarze kasmet.Kakto kazah edno mnogo vajno ne6to za noviat ti jivot.Vsa6tnost za koia 4ast na Kanada si se zapatila?



Тема Re: ninoнови [re: bv5]  
АвторNino (Нерегистриран)
Публикувано15.09.02 05:49



Ne vijdam ot kakvo se iadosvate tolkova- za tova 4e ne mislia kato vas?Razbrah 4e vi haresva.Mnogo hubavo.
Na men ne.Imame razli4ni iziskvania, tova e.Dali e po-hubavo za jiveene v Canada- pak e subektivno mnenie(zavisi kakvo ste ostavili i kakvo ste namerili i nai-ve4e kakvi sa vi preoritetite v jivota).I samo ne mi kazvaite , 4e tam kadeto ste niama narkomani(i sprinzovki po parkovete).A po ulizite na Parij e palno s ku4e6ki "laina", t.e ne sa zapazena balgarska marka.

A dali 6te si tragna - merci za saveta, moje i da go izpolzvam.Za6to o6te ne sam go napravil?- mislia 4e niama nujda da obiasniavam na niakogo, koito barza vednaga da se nahvarli varhu drug, koito e na razli4no mnenie.Za 4erno i bialo ne sam govoril.Istinata e ,4e situaziata ne e nito v bialo nito v 4erno- taka kakto i v BG.Dali idvat novi - niamam mnenie- ne vijdam za6to moje da mi e nepriatno.Mislia daje , 4e za bol6instvoto ot balgari 6te e mnogo polezno ako ima pove4e balgari tuk.Za men li4no- s udovolstvie 6te osvobodia moeto miasto za niakoi nov sled niakoi godina.

"izkukurigala rabota" - prosto niama da go komentiram.Mislia 4e ne e lo6o vse pak edna maika na 3 deza da sledi po-vnimatelno na4ina si na izrazaivane.
I o6te ne6to.Az niamam ni6to naprotiv fakta, 4e vi haresva jivota tuk, nali?
Kakvo po-hubavo ne6to ot 6tastlivi hora?S kakvo pravo vie sadite horata koito ne misliat kato vas?I mislite li 4e frazi kato "izkukurigala rabota" sa pokazatelni za na4ina na mislene na edna li4nost?



Тема Re: ninoнови [re: Nino]  
Авторnapuskashta (Нерегистриран)
Публикувано15.09.02 11:54



Za Montreal.Tam jiviah 6 meseca i tam smiatam da otida pak.A e viarno che deteto mi e malko,a i niamam koi znae kolko rodnini tuka.I priatelite mi vsichki izbiagaha,kato edni ot nai blizkite ni trugvat s nas.Vsichko e strogo individualno kakto kazahme.Zaia che v nachaloto shte rabotia za 7$/h ,no tova e neizbejno i spored men e vajno da imash ambiciata da produljish.Canadskata diploma sushto ne e za podceniavane.A matematikata za deteto.Purvo oshte e daleche,vtoro taka i ne razbrah,kogato mi tupcheha glavata s razni funkcii i sinusi i cosinusi tuk,za kakvo mi potriabvahaPojelavam ti uspeh,nai iskreno,no sushto taka te suvetvam ,tuka ne se vrushtai.



Тема Re: ninoнови [re: Nino]  
Авторnapuskashta (Нерегистриран)
Публикувано15.09.02 12:11



Ne vidiah drugia ti komentar.Ti govorish v mnojestveno chislo i se pochuvstvah malko zasegnata.Taka che iskam samo da ti kaja che uvajavam gledvanata ti tochka.Moiata priatelka strashno mnogo haresva Filma "Arizona Dream".Za men e pulen shit,no tia mi e priatelka.Uvajam tozi fact i dori ne sum si pomislila da i obiasniavam kolko e tup filma,ili tia da mi kaje kolko e dulbokomislen.Vseki ima razlichno mnenie i gledna tochka.Za tova sveta e tolkova pustur.
Razbiram che ne ti haresva ,viarvam i che rzbiram zashto.Ima prosto mnogo hora koito taka opluvat Canada,che vse edno govoriat za Zimbabve.Ako znaesh na kakvi neshta sum se naslushala.Te samo "revat"tam kolko e bilo gadno i ne iskat da chuiat che na drugi im haresva.Tova naricham neturpimost kum chujdoto mnenie.Na bv5 sigurno i e pisnalo..

Kakvoto i da iztuknesh kato nedostatuk koito namirash tam.Bih bila dovolna da go chuia.A za Montreal.Prez 6 mesechnia mi prestoi e viarno che beshe po razlichno,obshto vzeto biah na gosti i vidiah nai-dobroto.
Taka che ne te sudia,ne se uchudvam ot tvoeto vijdane na neshtata.Prosto mi e interesno da chuia tvoiata gledna tochka i e polezno za men.Tova e


Jelaia ti shtastie



Тема Re: ninoнови [re: Nino]  
Авторbv5 (Нерегистриран)
Публикувано15.09.02 12:40



Samo dve dumi. To pak e moe mnenie , no iskam da vi kaja che naistina ste pozabravil jivota v Bg.Az sum v Vancouver i sprinzovka ot narkoman oste ne sum vijdala. Da ne govorim za tova , che e izkliucheno da vidia v buldinga v koito jiveem. V Zona B-18 v Sofia na etajnata plostadka vijdahme vseki den sprinzovki i dezata mi minavaha ot tam s strah zastoto znaeha che tova e nesto strashno , samo me pitaha i se strtahuvaha. V sluchaia ne govorim za park , a za edinstvenoto miasto kudeto mojehme da jiveem . Vie naistina neznaete kakuv ujas nastana v Bg poslednite godini.Ot dalech nestata sa vinagi po rozavi i loshoto izbledniava. Az tova go chustvam po sebe si sega. Nie s supruga mi sme v edna depresia i tova e zastoto sme na chujdo i dalech ot rodinata. No , iskam da otbeleja , che v momenta v koito se setim za problemite koito imahme tam i nostalgiata izchezva.Oste blagoslaviame momenta i shansa koito imahme da izlezem navun.Mnogo hora , prosto dori niamat tozi shans. Ste vi kaja i zasto se iadosvam .......Iadosvam se zastoto vsiako edno bulgarsko dete znae che polojenieto na naroda e tragichno. I sled kato znaem che horata gladuvat kak mojem da govorim che v Bg e po hubavo da se jivee. Bezrabotiza , prestupnost, horata sa se bronirali po apartamentite -jelezni vrati , jelezni reshetki. Gurmut se postoianno po ulizite , osobeno poslednite godini .Dezata - budesteto na tazi strana mizerstva. Vie znaete li kolko poluchava edin bulgarin sredno. Horata ne mogat da si oblekut dezata za uchebnata godina i s goliam zor uspiavat da im kupiat uchebnizi. Az imam bliznachki. Znaete li kolko mi beshe trudno da gi podgotvia za uchiliste . Az raboteh na durjavna rabota , suprugut mi e pilot . \Leteshe na iztrebitel. Nie triabvashe da budem v elita , a nie tunehme v mizeriata. Sami sme se borili s vsichko i zatova vi garantiram che imam realna predstava za nestata i jivota v Bg. Iskam samo da vi kaja che i az imam priateli ot Toronto deto doidoha i si trugnaha, drugi obache ostavat i uspiavat. Za da jiveesh navun , spored men edno ot glavnite uslovia e da ne si glezen. Tuk dalech ot rodinata niama mama i tate i triabva vsichko sam, sam i pak sam. Vseki idva s razlichni stremeji i vseki tursi razlichni nesta. Vajnoto e da znaesh kakvo tursish i che tova koeto go tursish ste go namerish. Zatova niakoi se upraviat , a drugi zabludeni i mekoshavi ne. I tui kato vse pak gledame sozialnia status na edna durjava kato pokazatel kak tam jiveiat horata , to Canada e v troikata vodesti durjavi. Besplatno zdraveopazvane, besplatno obrazovanie.Ne si kupuvame nito uchebnizi nito tetradki, a v nachaloto na uchebnata godina daje im razdavat zvetni molivi linii i dr.Poliziata e na miasto , armiata susto. Redut e neveroiaten ta daje zatupiavasto spokoen, ako moga taka da kaja.Na horata kustite sa zelite v stukla i nikude ne sum vidiala reshetka ili jeliazna vrata. I iskam da vi popitam , ste vi pomolia ako vi se zanimava , kakvi realni predimstva ste mi istuknete v plius za nashata mila rodina. Obichame si ia no za jalost ne mojem da si pozvolim da si gubim vremeto tam. Jivota e kratuk .I oste nesto mnogo se radvam che izbiagahme ot hlebarkite i pluhovete po vhodovete. Mnogo jalka deistvitelnost. taka jivee v bulgaria sredno statisticheskia bulgarin. Za drugite deto sa po dobre , ne moga da znam, no kakto vijdam ot po gore napisanoto ima i takiva deto sa materialno mnogo dobre , no realnosta taka gi e otvratila che i te iskat da se mahat. Ta poviarvaite mi ujasno e. I pak da vi kaja zasto se iadosah , zastoto postoianno cheta v foruma razni predizvikvasti izkazvania deto gi pishat prosto ei taka. Iavno ste triabva da spru da cheta ..............,a tova go pravia zasto mnogo mi lipsva komunikaziata na bulgarski i neia ia namiram tuk. Tova e . Jelaia vi uspeh ,i moiat suvet e da ne se vrustate zastoto ste zburkate. Za pensia moje...... togava sto ne, na chovek v tozi period ne mu triabva mnogo , togava veche korencheto si vliza v sila.
I samo oste edno nesto, znam che Canada ne e samo Vancouver. Canada e mnogo goliama i mnogo razlichna. Zatova hora izbiraite.



Тема Re: ninoнови [re: bv5]  
АвторNino (Нерегистриран)
Публикувано15.09.02 17:22



Dori da sam saglasen s pove4eto ne6ta koito pi6ete ne moga da se saglasia s dve ne6ta: 4e Kanada e 3 v sveta(da znam 4e e ofizialno)po standart.Az li4no nenavijdam to4no bezplatnoto i zdraveopazvane i bezplatnoto u4ili6te.To4no za6toto samo previdno sa bezplatni(neka ne otvariame dumata za danazite v Canada), a ka4estvoto - taia duma prosto niama miasto tam.Kanada e 3 v sveta zaradi sozialnata si politika, za6toto koia druga darjava 6te prieme onezi, sas zabradkite i 6alvarite s po 10 deza ei taka, i da im pla6ta detski i sozial bez da rabotiat?(posle se 4udiat za6to teroristite izbirat Canada)Da za takiva hora Canada e super.A koeto e viarno, viarno e.Ima red, spokoistvie.No za dezata si vnimavaite- o6te v u4ili6tata zapo4vat s trevata(dano i vie kato drugi ne smaiatate 4e e bezobidno) i ne se oslaniaite mnogo na bezplatnite u4ili6ta, stiagaite si dezata, vsemete si u4ebnizi ot BG i u4ete s tiah, za6toto edin den 6te se za4udite koga se e tarkulnalo garneto.Kakvam vi go s nai-priatelski 4uvstva.

I drugoto s koeto ne sam saglasen- vie kazvate:
" Zatova niakoi se upraviat , a drugi zabludeni i mekoshavi ne".
Tova mnogo me drazni v postingite na hora, koito haresvat jivota si zad granizai tezi koito sa o6te v BG s namerenie da emigrirat, 4e generalizirat ne6tata-"6tom na niakoi mu haresva zna4i e uspial i umen i re6itelen. 6tom ne mu haresva,zna4i e "meku6av", "glezen","depresiran","neuda4nik", "nekadarnik".
Az pak, 6te kaja 4e haresvaneto niama ni6to ob6to s realizaziata.Niama da govoria za sebe si.Poznavam hora, koito sa ot "uspelite" i koito im haresva i takiva koito sa mnogo tajni i jiveiat ot liato na liato za da si idat v BG.Poznavam i takiva deto sa na sozial i plaiskat raze zadovolitelno.Prosto , kakto kazah zavisi ot va6ite strameji.Ob6to pravilo za haresvaneto niama.Taka v Canada vsiaka godina vlizat 250 000 imigranti i gore dolu tolkova hora(ne samo imigranti) ia napuskat, za da si tarsiat 6tastieto drugade(po ofizialna statistika).Ozna4ava li tova ,4e vsiaka godina Canada se otarva ot 200 000 kompleksari ?Ne.Horata sa razli4ni tova e.Edin e dovolen i ostava, drugia tarsi novo re6enie.Po taia logika, v BG usloviata sa mnogo trudni.Mojete li da kajete:"6tom kato ne se opravia v BG, zna4i e kompleksar i meku6av?, tam samo golemite mozazi i re6itelnite se opraviat"- az ne moga.

A za tova 4e ste izbrali emigraziata kato izhod na va5eto polojenie v BG- az li4no ne misla 4e sam kazal ne6to lo6o, pak i ne vijdam ni6to lo6o.Kakto kazah v parvia mi posting, za horata koito niama kakvo da gubiat v BG , gor6to prepora4vam emmigraziata.
No ne i tezi s dobri pozizii.Poznavam hora koito sa likvidirali pe4eliv6i firmi, za da doidat.I poznaite dali sa po -dobre.Ili dezata im u4at v hubavi u4ili6ta?Ili lekari i u4iteli , koito v momenta sa servitiori? Ili drugite sasedi rumanzi sas zavar6ena stomatologia v Germania i sega sa prinudeni da 4istiat 5 bloka,za da jiveiat?Ne moga da go razbera.Kak mislite, dezata im kakvi 6te stanat kato porasnat?- stomatolosi ili 4ista4i?

Tova e moeto li4no mnenie.I kakto kazah ve4e, ne osajdam nikogo na koito mu haresva(pak s kakvo li pravo da go pravia), radvam se za nego, 4e e nameril tova koeto e o4akval.Izbiagvam da davam saveti na hora koito ne poznavam, osobeno ot tipa "Ne otivai tam, ne e hubavo".Re6enieto za emigrazia si e li4na otgovornost na vseki, vseki sam 6te si tarpi posledstviata za tova re6enie- pak bili te dobri ili lo6i.



Тема Re: do napuska6taнови [re: napuskashta]  
АвторNino (Нерегистриран)
Публикувано15.09.02 18:11



Gledai sega, niakade pro4etoh 4e si se zasegnala, ne sam iskal da te zasegna i obiknoveno mnogo vnimavam za da ne zasegna oponenta si.Ako e taka se izviniavam.Ne podzeniavai canadskata diplomata kato vazmojnost.Gore6to ti prepora4vam da se orientira6 kam tova.6toto ako vse pak jivota v Canada ne ti haresva(kazvam go prosto kato edna vazmojnost, bez predubejdenie) i re6i6 da migrira6 drugade, 6te ima6 canadski pasport i canadska diploma, koeto 6te ti dade pove4e 6ansove.Ako ti haresva i ostane6, s diplomata pak 6te ima6 prednina.V Quebec ima programa za zaemi i stipendii za studenti, e ne e ogromna sumata, ama za pestia6ti balgari kato na4alo ne e zle.Po-dobre e ot 7$/4as.Ni6to , 4e 6te zadlajneee6.Posle 6te vra6ta6.A za dezata ne si prava.Matematikata e mnogo vajna.Ako deteto ti iska da u4i v Cegep i universitet(nivoto v universitetite e dobro i se polzvat vsi4kite onia funkzii i t.n), sas znaniata ot ecole publique e mnogo trudno.Daje i da vleze, 6te kreta i 6te ima ogromni trudnostti(dupkite v znaniata sa ogromni).Az vsa6tnost blagodatenie na zakalkata ot BG u4ili6te i universitet sam na taia pozizia tuk.To4no znaniata po matematika i v posledstve otli4nia uspeh tuk sa mi dali patia kam doktorata i t.n.Ima i ot mestnite otli4ni studenti , no sa edini4ni slu4ai.V universitetite pove4e ot 50% sa immigranti parvo pokolenie, a ot ostanalite goliama 4ast sa vtoro pokolenie - deza na imigranti.Samo dezata na bogatite quebekari sa v dobrite 4astni u4ili6ta(na bednite ne im puka za obrazovanieto na dezata im), koito davat osnova za universiteta i kolega, a immigrantite se li6avat , za da dadat vazmojnost na deteto si da u4i.Taka , 4e daje i da e malko deteto, mislete po vaprosa.Vsa6tnost kakto kazah, s malko dete e nai-lesno za orientaziata.Dori i da re6ite 4e 6te sgre6ili v taia stapka , posledstviata sa po-malki.I si opravete drebnite zdravoslovni i stomatologi4ni problemi o6te predi da tragnete.

USPEH!

PS.Az smiatam da priklu4a do tuk s diskusiata.Imam druga rabota, pak i go namiram za bezmisleno.Edin savet.Ima ogromna informazia v net(savetvam te da pose6tava6 forumi na frenski ili angliiski- tam zaiajdaneto e raidko sre6tano iavlenie i ima pove4e neozveteno info, da ne govorim 4e lipsvat opredelenia ot tipa "neuspial i uspial, kompleksar i re6itelen").4eti vsi4ko.I hubavo i lo6o.I e mnogo vajno lo6oto da ne te depresira.Kolkoto po-dobre se podgotvi6 psihi4eski predi da doide6, tolkova po-lesno 6te se spravi6 v novata obstanovka.



Тема Re: ninoнови [re: Nino]  
Авторbv5 (Нерегистриран)
Публикувано15.09.02 21:25



Dobre si poprikazvahme . Istinata se rajda v spora. I vie ste prav za niakoi nesta . Az prosto ne moga da misli za vsichki vuzmojni sluchai.Chovek triabva da misli , predi da napravi nesto i estestveno bes kusmet i shans i trud nisto nestava. Za sega sme mnogo opareni ot BG i opredeleno sme silno pristrastni.Tova e. Jelaia vi uspeh.



Тема Re: stoite si v Bgнови [re: crazy]  
АвторSeeker (Нерегистриран)
Публикувано16.09.02 11:36



Ehe ti baia apartament si nael shtom mu plashtash takyv naem- dosega ne sym nito chuval nito chel nito sa me zalygvali che sa takiva visoki naemite - tova koeto sym chuval che naemite sa po $400 ili malko poveche v zavisimost ot ekstrite - dali e po blizo do centyr i takiva raboti ama za takyv naem ne biah si i pomislial e vseki kak go prekarat.



Тема Re: stoite si v Bgнови [re: нaциoнaлиcтa]  
АвторSeeker (Нерегистриран)
Публикувано16.09.02 11:49



Da ti kazha az ot takiva kato teb seliani i prostaci shte se maham - da ne govorim che nikoj v bgto ne shte da raboti ej myrzel be- obache se okaza che ako niakoj raboti mnogo - kato men naprimer i hop dyrzhavata vednaga udria prez prystite - TI NATZINALISTE znaesh li kolko pari ti se udyrzhata ako imash zaplata s koito da zhiveesh normalno - ZA TVOE SVEDENIE - za da zhiveesh normalno v bgto i triabvat pone 500-700-800-900 BGL bylgarski leva - a za tiah triabva da pratish danyk tochno oshte tolkova - sledovatelno zaplatata ti triabva da e 1000- 2000 BGL sega mi kazhi koj gi poluchava i koj gi poluchava pechelejki go po chesten pyt a ne kato bandit ili kato naroden predstavitel - shtoto ot 8 miliona - veche 7 - samo 1000-2000 sa v tezi bogati grupi - taka che momche vzemi da porabotish pyk togava da si govorim.
V bgto az i mnogo hora sa se ubedili che NE TRABVA DA SE RABOTI a da se praviat kakvi li ne prestyplenia - che dori cherna i i siva ikonomika - ETO TI PRIMER :
V koj magazim sys plosht po malyk ot 100 kvadratni metra ti davat kasova belezhka a(v bgto v usa i po belia sviat takiva magazini niama)?
Malee kolko neuk narod ima na tozi sviat malee.
Ajde sys zdrave.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.