Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:01 27.04.24 
Технически науки
   >> Електроника
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Фоторезисти или нещо подобно  
Автор Tони ()
Публикувано23.08.99 20:45



Значи става въпрос за следното, занимавам се с проектиране на електроника и в връзка с това често ми се налага да изработвам ръчно печатни платки за експириментите ( там където живея няма фирма извършваща подобна услуга, а фирмата с която работя ми е малко далечко само за едни опит ). Всеки който го е правил знае колко е изнервящо особенно като сбъркаш. Та така значи за тази цел могат да се използват фоторезисти, течни или твърди (в моя случай работа ми върши течният), знае ли някой от къде могът да бъдат закупени или материали приготвянето им, най-вече амониевбохромат и поливиниловалкохол. Извесно време разполагах с течен и вършеше чудесна работа, верно че има готови платки заедно с фоторезиста ама размерите не ме устройват най често а пък и цената не е много ниска, особенно когато се налага да изхвърлям част от материала. Предварително бнлагодаря на всеки който помогне.

Тема Фоторезисти или нещо подобнонови [re: Tони]  
Автор DEEP BLUE ()
Публикувано25.08.99 23:35



Да твоят опит ме кара да се върна назад във времето и да си спомня че имаше и такива неща. Това със което мога да ти помогна е една идея : Ами намери най-близкия до тебе магазин на Конрад и там потърси кисилинно устойчиви маркери със различна дебелина на перото.... от тук нататък се досещаш какво да превиш нали ?

Тема Фоторезисти или нещо подобнонови [re: DEEP BLUE]  
Автор Tони ()
Публикувано26.08.99 01:24



Абе то ако ще е с маркер, по добре е с асфалтовият лак, казвам ти го от опит, по принцип изпозвам перхидрол, качеството е по добро, пък малко маркери издържат. Иначе имам и аеро вана с Fe3Cl ама нямам разтвор, пък този дето го продават е малко менте. Има и друга разлика,на ръка е едно ама като пусна платката от Protela на принтера мога направо да я приснема 1:1 с копир рамата, и няма никакви проблеми с точноста, може да се прекарват по 2 пътечки между краката на ИС, само че тогава трябва да имаш хубав разтвор за да няма подецване, апък и с рисуване два слоя трудно се напасват.

Тема Фоторезисти или нещо подобнонови [re: Tони]  
Автор Stefan ()
Публикувано03.09.99 17:18



В Conrad се продават фоторезисти на спрей.

Тема Фоторезисти или нещо подобнонови [re: Stefan]  
Автор ico ()
Публикувано04.09.99 18:56



Az si kupih fotorezist na sprej, no ne uspqh da razbera kak se obrabotva sled eksponiraneto. Ako nqkoj znae, shte mu bada blagodaren.

Тема Фоторезисти или нещо подобнонови [re: ico]  
Автор Тони ()
Публикувано09.09.99 00:22



Ами не съм ги виждал тея спрейове, в каталога на конрад има едни ама не знам стават ли за платки. По принцип след като си го експонирал, трябва да се промие и да се стабилизира. В зависимост от фотоматериала се използват и съответните проявители и стабилизатори, за обикновен фоторезист, дето може да си го направиш и в къщи за проявяване се изпозва дестилирана вода за за стабилизиране разствор на NаOH. Всъщност получи ли се нещо след като го напръска, в смисъл филма станали равномерен или се появика капки, мехури и тем подобни. А и експонирането по принцип става с ултравиалетова светлина, то зависи и какъв ти е материала ама стандартните за платки са тъй. Пиши какво е станало.

Тема Фоторезисти или нещо подобнонови [re: Тони]  
Автор Ицо ()
Публикувано11.09.99 02:27



Експонирането стана добре, но после трябва да се прояви с нещо, което в описанието е записано като Atznatron (това е на немски). Не можах да го намеря в речниците. А иначе спреят се нанася много добре и след експонирането издържа дори на азотна киселина! Ще бъда много благодарен ако някой ми каже какво е това съединение, а още по-добре ще е ако има информация откъде да го намеря.

Тема Фоторезисти или нещо подобнонови [re: Ицо]  
Автор Тони ()
Публикувано11.09.99 08:37



Ами не знам това може би е търговското му наименование, а то в всяка страна може да бъде различно, вземи за пример капрона. Не пише ли някъде по спрея на каква основа е фоторезиста, поливинил алкохол, амониев или калиев бихромат или нещо друго. Ако знаеш на каква основа е може и да намериш подходящ проявител и стабилизатор. Всъщност това за издръжливостта много възбуди любопитството ми,не помня дали беше писал ама от къде и за колко го купи.

Тема Фоторезисти или нещо подобнонови [re: Тони]  
Автор Ицо ()
Публикувано13.09.99 21:09



Купих спрея от Конрад за няколко хиляди, не си спомням колко точно. На флакона пише Positiv 20 и няма данни за химическия състав. Единственото, което зная е, че е на ацетонова основа. На флакона има само инструкция за употреба. Цветът му след нанасяне е син-виолетов-ако това ти говори нещо ьа химическия състав-пиши.

Тема Фоторезисти или нещо подобнонови [re: Ицо]  
Автор Stefan ()
Публикувано15.09.99 10:44



Atznatron si moslja che e NaOH. Sas sastija sprej probvah s raztvor na NaOH (mislja che njakade pishe che trjabva da e 0.6% ama moja stana po-silen). Rezultatite sa dobri. Samo nesto v eksponiraneto bjah ubarkal. Az izpolzuvam kolba ot ulichna lampa maj beshe 150W s drosel i eksponirah okolo 15 min ot 10 cm razstojanie. Probvajte! Uspeh!


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.