Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:05 28.09.24 
Технически науки
   >> Електроника
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Сайт за електроника  
Автор Тони ()
Публикувано02.09.00 09:23



Като си четях из клуб астрономия, видях идея за сайт учебни или нещо подобно, та се присетих за една моя идея, да се направи нещо подобно за електроника. Сам не бих се справил поради липса на достатъчно време, но ако се намерят съратници може и да излезе нещо добро, и полезно, може и да не е със супер дизайн, или да бъка от флаш но важно е съдържанието. Та ако има някой готов да помага нека пише, пък и който има идеи за организацията също, щото още нямам точна представа какво ще предствалява и към кого да е ориентирано. Определено ще има сртаничка със схеми нещо като тази в моя сайт /smst.4h.com/, но там не излезе нищо, и ще останат само схемите, но и това е нещо.

Тема Сайт за електрониканови [re: Тони]  
Автор Gandalf ()
Публикувано02.09.00 23:19



Az bih mogyl da se vkljucha, vypreki che ne sym osobeno "v chas" s mnogo ot neshtata.

Тема Сайт за електрониканови [re: Gandalf]  
Автор Тони ()
Публикувано03.09.00 08:37



Не мисля че трябва да си професор за да помогнеш. Добре ще е всеки да подхване една част. В момента съм почнал да набирам нещо което може да се публикува като основи на електрониката, обвхаща напрежение, ток, съпротивление, сигнали, интегриращи и диференциращи вериги, кондензатори, индуктивност и др. подобни. Отначало смятах да има за всеки елемент отделна страничка с пояснения, но сега смятам всичко да бъде свързано, но пак ще има препратки към отделните елементи. Тук малко се затруднявам, трябва да стане нещо като на Adobe acrobat, ама в Веб май ще е по трудничко. Та ако имаш някоя по добра идея за организацията, пиши.

Тема Сайт за електрониканови [re: Тони]  
Автор Gandalf ()
Публикувано03.09.00 23:24



Mozhe bi ne e losho kato cjalostna organizacija da se vzemat njakoi ot ideite ot knigite za nachinaeshti deto se namiraha edno vreme. Ne razbrah mnogo dobre kakvo iskash da kazhesh za Acrobat Reader-a. Kolkoto do web design-a ... mislja che na pyrvo vreme mozhe da ponaberem malko material i sled tova da go oformjame "hudozhestveno". Kolkoto do shemite - mozhe da polzvame ili scanirani ili da se probvame da gi pravim. Imash li njakakva cjalostna ideja za organizacijata na site-a? Ako iskash mozhe da ja obsydim.

Тема Сайт за електрониканови [re: Gandalf]  
Автор Тони ()
Публикувано04.09.00 10:03



Ами първо се бях ориентирал да има по нещо за всеки елелемент, или градивен блок, но без да са свързани помежду си. Обаче ми хрумна друга идея, има едни книжки "Изкуство схемотехники", това са лекции които се четат в Харвардския университет, и са много добре написани. Езикът е прост и разбираем, и никъде няма и следа от висша математика. Всичко е описано много добре и само в нужния обем. Та започнах да превеждам първа глава, Основи на електрониката. Всяка отделна точка смятам да е на отделна страница, но като общо ще бъде свързан текст, линкове към допълнителни данни и т.н. Всъщност аз не правя напълно дословен превод, а подбирам най важното, въпреки че то си е подбрано / изключвам пояснения за производители и модели елементи които така и така няма да се намерят на нашия пазар/. В тази глава са обяснени понятия постоянен и променлив ток, съпротивление, капацитет, динамично съпротивление и др. подобни, до схеми с диоди, RC и RL вериги. Не знам дали си виждал книжката но смятам че ако се придържаме към нея, ще се получи нещо що годе добро. В следващите глави ще се наложи повечко преработка но за това ми трябват и помощници, а и няма да е зле някой да преглежда това което съм въвел, някои неща на мене може и да са ми ясни но да не стават ясни на тези към които е насчено. Няма да е лошо да се намерят и други източници. Като споменах акробат-а имах предвид организацията, свързан текст, но с вътрешни връзки, и активно съдържание. Цялостна идея, не е точно казано, но имам идея примерно за първата страница, даже я нахвърлих на worda, като пример, но ще има нужда от корекции като се замисля. По принцип идеята е да има отделни раздели, примерно теория на електрониката, включваща това което пиша в момента, и почти всичко от тази книжка, или други подобни. Раздел в който да се публикуват статии и новини, такъвза схеми, справочен раздел. Но за всеки раздел ще трябва да се обмисли организацията и съдържанието.

Тема Сайт за електрониканови [re: Тони]  
Автор Gandalf ()
Публикувано05.09.00 00:20



Tochno tazi knizhka ne sym ja vizhdal. HTML-to poddyrzha vyzmozhnost za vytreshni vryzki, taka che tova ne e problem. Kolkoto do Word-a ... ne mislja che e naj-dobrija html redaktor (oshte poveche che CP-1251 ne se chete dobre ot UNIX-kite browser-i) mozhe bi e po dobre da se polzvat chist txt fomat (po-lesno mozhe da se napravi html ot nego) Milsja, che bih mogyl da ti pomogna v ocenkata na tova kolko "smilaem" e materiala kojto si vyvel. Edno vreme bjah chel njakoi knigi, no otdavna ne sym se zanimaval i sym zabravil kup neshta (da ne kazha pochti vsichko :() Kolkoto do razdelite - idejata e dobra, no tja malko nadhvyrlja "uchebnika" (ako shte se orientirame kym takyv variant). Vse pak nishto ne prechi site-a da se razviva paralelno v njakolko nasoki) Tuk li da prodylzhim obsyzhdaneto ili da preminem kym e-mail?

Тема Сайт за електрониканови [re: Gandalf]  
Автор Тони ()
Публикувано05.09.00 08:51



Ами можем и тук да продължим, може и по мейла, ако е тук, може и някой друг да се включи. Като казах че съм направил нещо на ворд имам в предвид само идейно, нямах никакъв друг редактор, иначе работя с Front page и макромедия дереем вивър, да направя нещо не е голям проблем, но да стане красиво да, просто нямам усет за тея работи /цветове, дизайн и т.н./, знам че HTML поддържа вътрешни връзки, но ми се струва по трудничко да стане активно съдържание като при акробат-а, но е възможно с повецко труд. Като казвам сайт учебник, това не е задължително да е само учебник за начинаещи. Когато се направи нещо такова, нищо не пречи да се поместят схеми и статии, отделно от учебника разбира се. А от тая книжка която споменах, може да се заинтересуват не само начинаещи но и професионалисти. Лично аз я ползвам доста често, е не разделите основи на електрониката, но има и доста други. Чел съм я почти два пъти, и въпреки че не прочетох нещо ново, имаше доста неща в които се доусъвършенствах, е разбира се и с доста практика, вече 13 години. Мога да ти пратя това което съм въвел до момента, да го видиш, а и сигурно ще има нужда от малки корекции като правопис и най вече словоред, тъй като я превеждам от руски, и някои неща забелязах че съм ги писал такак както звучат на руски, а на български не е съвсем правилно, а и някой може да не схване смисъла на изречението. Имам предвид точно това паралелно развитие за което споменаваш. Примерно можем да качваме частите от учебника една по една, едновременно с това и схемите, имам около 70 качени на моя сайт, а няма да е проблем за един-два дни, през почивните да подготвя още толкова. Разполагам със скенер, така че това няма да е проблем. Същевремено имамам и нови мои разработки които могат да заинтересуват някого. Имам и две подготвени статийни, за печатни платки, и крайни стъпъла в усилвателите, а сега ми хрумва идеята за една свързана с проблемите на захранващите блокове, на пръв поглед проста тема, но се убеждавам че изникват доста непредвидени ситуации. В момента просто е необходимо да пусна едно изделие от 12 на 24 волта, което нормално е мсяна на 4 съпротивления, ама докато разбера че има проблем и в захранването мина цял ден, та ще е полезна за някои. Имам започната схема и за охлаждането, жалко че е в уорд формат, бях я направил в HTML, и направо беше станала, много добре за мое учудване, ама я затрих при едно преформатиране. Та има неща които да се пуснат.

Тема Сайт за електрониканови [re: Тони]  
Автор R1dler ()
Публикувано05.09.00 15:13



Ако нямате нищо против бройте ме и мен. Мисля че разбирам достатъчно от WEB-design. Е не чак толкова:))) Твърдо съм зад идята. Интересувам се от направа на тонколони и си нямате идея колко трудно се намира инфо и софтуер по въпроса, да не говорим че на български не намерих нито дума. Каталог за високоговорители - само на ЕЛЕКТРОНИНВЕСТ. Изобщо пълна дупка е темата в момента... Преди около два дни реших да събера това което съм изчел и да си си спретна една SPEAKER BOX DESIGN страничка за да не се мъчат и другите ама вашата идея е далеч по комплексна. Ще се хвана да преведа на български каквото имам. Иначе от разни там резистори и транзистори не разбирам особенно. Прочетено малко тук-там. Ще ми се наложи да понауча това онова:)) Това е. Ако искате ме бройте и мен.

Тема Сайт за електрониканови [re: R1dler]  
Автор Тони ()
Публикувано05.09.00 18:45



Ами аз нямам нищо напротив. Това за колоните може и него да го включим. Има едни много хубави български книжки, ама сега не им помня имената, та вътре точно е описани кое как се смята. Има и кад системи, ама досега не съм източил нито една, тоест не съм намерил. Ако разгледате някой брой на каталога на конрад, вътре може да ги видите, две са ама няма нищо за тях, освен цена. Имам една две програми за анализ на звук които с добър микрофон и усилвател могат да се ползват за настройка и оценка на колони. Смятат освен схеми, статии и др.подобни, да се пуснат и някои програми, редактори за схеми, за платки, симулатори и др. полезни, ама ще трябва да намерим нейде бая място, поне 150-200 Мб.

Тема Сайт за електрониканови [re: Тони]  
Автор Moss ()
Публикувано05.09.00 22:23



Това за "Исскуство схемотехники" е много вярно .Може би трябва да се пишат отговорите на задачите . Добра идея като цяло.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.