Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:47 20.09.24 
Технически науки
   >> Електроника
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Интегрална схема с изтрит надписнови  
Автор HackerMy (непознат)
Публикувано29.08.18 18:35



Имам една платка, която е с изгорял транзистор. Представлява реле за време, което действа 10сек. включено и 10 сек. изключено(на парви крак се появяват и изчезват 5 волта на всеки 10 сек.). Интересува ме дали може да се разбере каква интегрална схема се използва. Предполагам, че е някаква, направена специално за това. Дали може да се купи от някъде???
По-долу са снимка на релето и връзките на платката - много проста дори и аз я разбирам. Използват се само 3 крака: маса, +5В и изход, който управлява транзистора като реле. Мен ме впецатляват просто направените неща, а тук имаме реле само от 1 интегрална схема и никакви елементи около нея - за мен е доста интересно. На платката идва захранване от 6В и предполагам затова са сложили 2-та диода, иначе може и те да се махнат.


и


Транзистора се е опекъл и е направил дупка в платката, но това не е от значение в момента.
Благодаря предварително.

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от HackerMy на 29.08.18 18:36.</EM></FONT></P>

Редактирано от HackerMy на 29.08.18 18:38.



Тема Re: Интегрална схема с изтрит надписнови [re: HackerMy]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано08.09.18 21:31



Само не разбрах какво ти трябва - конкретната схема или "моностабилен вибратор" кой както го е учил по учебниците в общи линии колкото време е включено толкова и изключено. необходима ти е конкретната схема или искаш нещо което да замести платката. Така като гледам за 1 схема с 1 резистор и 1 кондензатор може да се направи с 555, операционен усилвател какъвто имаш под ръка, 4093 примерно и т.н. схеми с тригер на шмидт на входа. Проблема основно е това , че честотата зависи и от товара.

Между другото има и специализирани схеми за "часовници" - външен генератор и вграден брояч но са изгодни за по-големи периоди от време.

\\\"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате\\\"


Тема Re: Интегрална схема с изтрит надписнови [re: HackerMy]  
Автор HackerMy (непознат)
Публикувано11.09.18 15:41



Благодаря за отговора.
Мисля, че намерих как може да се направи само с една 8-кракова мъничка и евтина схема. Не знам какво са използвали в схемата дето имам, но разбрах как може да се направи същото нещо:
Като се използват така наречените AVR Microcontroler. Най-простия дето намерих е 8 краков - 5 Вход/изхода(могат да се програмират какви да са, може да са и аналогови даже), RESET, и 2 за захранване:


AVR AtTiny13A-цена $3 за 5 бройки. Вече поръчах 3 различни(AtTiny13A, AtTiny85 и AtTiny84), но дори и най-малкото има доста големи възможности и да направиш реле с него е най-малкото нещо, на което е способно. Може да се програмира с AVR безплатен тоолс или (което аз ще направя) чрез ARDUINO Software.
Надявам се, че е била полезна информация.

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от HackerMy на 11.09.18 15:42.</EM></FONT></P><P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от HackerMy на 11.09.18 15:46.</EM></FONT></P>

Редактирано от HackerMy на 11.09.18 18:13.



Тема Re: Интегрална схема с изтрит надписнови [re: HackerMy]  
Автор neznaiko22 (ентусиаст)
Публикувано11.09.18 21:57



"Мен ме впецатляват просто направените неща". Нормално е - проЗтите хора се впечатляват от прости неща.
"на парви крак се появяват и изчезват 5 волта". А на фтори крак какво има? А тези 5 волта къде изчезват? Опитай да ги потАрсиш с лупЪ между 5-ти и 7-ми крак.
"На платката идва захранване от 6В и предполагам затова са сложили 2-та диода". От къде идва това захранване?
Защо са 2-та диода? Да падне напрежението върху тях и за интегралката да останат 5в? А ако останат по-малко от 5в?
Щом може - по-добре ги махни. Няма смисъл да има излишни елементи - хем по-голяма вероятност за отказ, хем платката става по-тежка.



Тема Re: Интегрална схема с изтрит надписнови [re: neznaiko22]  
Автор HackerMy (непознат)
Публикувано11.09.18 22:14



Такива отговори не са нужни на никой. То не е задължително да отговаряш на всяка тема. Като нямаш нощо умно да кажеш...просто подмини. Сигурен съм, че мнението ти няма да липсва на никой. Абе какво се занимавам въобще да си губя времето...айде със здраве.



Тема Re: Интегрална схема с изтрит надписнови [re: HackerMy]  
Автор neznaiko22 (ентусиаст)
Публикувано12.09.18 17:38



И правописа ти куца и познанията по основи на електрониката.
Вземи първо прочети някоя книжка и ще разбереш отговорите на много въпроси само с 1 бърз поглед на
платката.



Тема Re: Интегрална схема с изтрит надписнови [re: neznaiko22]  
Автор hphphphphphphph-193261 ()
Публикувано13.09.18 01:39



Ти пък кога изучи електротехниката, че и електрониката, кога взе другите да критикуваш и поучаваш!? Или видя един новобранец, и реши да се реализираш върху него, че ти писна все ти да си най-незнаещият и най-глупавият?

Точно ти ли, дето толкова години не научи основните работи и продължаваш да не знаеш и разбираш нищо реши да се правиш на стар кокал? Смешен си.
И сега да те питам за светодиодите няма да можеш да ми обясниш как работят, как се свързват и защо. Никога нищо не ти е било ясно,ха тръгна да обиждаш момчето.
Той може и да се изучи. Ти обаче доказа, че никога няма да се научиш.



Тема Re: Интегрална схема с изтрит надпис [re: hphphphphphphph-1932]  
Автор neznaiko22 (ентусиаст)
Публикувано14.09.18 16:24



А ти пък кой си?
Ти помогна ли с нещо на човека?
Или и ти реши да "изпъкнеш" с нищоправенето си, а?
Аре скривай се в дупката си мишка такава.



Тема Re: Интегрална схема с изтрит надписнови [re: neznaiko22]  
Автор hphphphphphphph-193261 ()
Публикувано14.09.18 17:01



Това че си научил и използваш няколко обидни според теб думи и изрази не променя факта, че си тъп и прост, и от електротехника и електроника нищо не разбираш. Толкова години нищо не научи. Нямаш образование, а сам не успя нищо да научиш. Колко пъти ти казвах кои книги да прочетеш. Нищо не прочете, нищо не направи.

Точно заради това е супер смешно, че реши точно ти да се правиш на мъж, и да се заяждаш както с теб са се заяждали. С тази разлика, че ти нищо не знаеш и нямаш на какво отгоре да се заяждаш с хората. Дори си спомням как се оплакваше, че който не искал да помогне, нямало нужда да пише в темите ти и да отговаря на тъпите ти въпроси. И сега ти реши да се заяждаш по същия начин, от който се оплакваше.

Виж си само ника - незнайко. Нищо не знаеш. Пълен нещастник. Видяла жабата, че подковават вола, та вдигнала и тя крак.



Редактирано от hphphphphphphph-193261 на 14.09.18 17:02.



Тема Re: Интегрална схема с изтрит надписнови [re: hphphphphphphph-1932]  
Автор neznaiko22 (ентусиаст)
Публикувано15.09.18 21:02



Пак те питам - ти с какво помогна?
Олигофрен задръстен.
Покажи ти какво "знаеш".




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.