Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:48 30.05.24 
Технически науки
   >> Електроника
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Идеи за работното място  
Автор neznaiko22 (ентусиаст)
Публикувано23.03.17 09:32



Здравейте,
Може ли да споделите всякакви идеи за уреди, тестери и други, които всеки си е направил на работното място?
Най-елементарното, което всеки има е както в училище - 2 контакта и над всеки от тях предпазител. Над 3-я контакт има фасунга, за да може според нуждите да си завиеш 40W, 100W или по-мощна (последователно свързана на контакта).
По принцип ще си реализирам на платка схема на тест на мосфети.
Повече ме интересуват варианти на различни захранвания - 12в, 24в и нагоре. Постоянни и променливи, какво и варианти за регулирането им.
Също така варианти за по-лесна смяна на кабелите, т.е дали е както при мултицетите и само превключвате на различни "дупки" или как....
Всякакви идеи в една или друга част биха били полезни и интересни.

Редактирано от neznaiko22 на 23.03.17 11:48.



Тема Re: Идеи за работното мястонови [re: neznaiko22]  
Автор F14Tomcat ()
Публикувано31.03.17 17:01



Ако ти трябва лабораторно захранване, купи си примерно един ТЕС на старо, или някакво ново китайско лабораторно захранване. Варианти има много както като обхват на напрежението, така и на тока. С индикатори за напрежение и ток, защита по ток, или ограничаване на тока.
Ако ти трябва променлив ток - купи си ЛАТР - може да се намери и на старо, има и нови, аз ползвам един, купен от щайнбергер/бившето т.нар. конрад. Учудващо, въръши добра работа макар че е китайски. Имай предвид, че латр е автотрансформатор, т.е. не е изолиран галванично от захранващата мрежа, което е опасно.
Какво друго - мултицет, според бюджета. Има за 10 лева, има и за над 1000-1500 лева. Хубавите са с измерване на истинска ефективна стойност true rms и с голямам точност, примерно 0.1%. На практика за ежедневна употреба може и с някой за 70-100 лева, ще върши добра работа.
Желателно е да има осцилоскоп, но само ако знаеш за какво служи.
Поялна станция с регулиране на температурата, мощност не по-мака от 50 вата.
Има едни доста прилични на проскит, към 150 лева, с цифрова индикация, и човките им стават от Hakko.
Станция за горещ въздух също си трябва.
Всякакви инструменти, осветление, и т.н. едва ли има нужда да ги изброявам.
Чекмедженца с разни най-необходими части като например набор резистори, кондензатори, различни транзистори и всякакви други неща.
Хубаво е да имаш и дремел или друга подобна машинка. Бързооборотна бормашина с бързооборотни свредла 0.5-1.0 мм. Пистолет за горещ въздух отделно за термофитен шлаух също е нещо задължително.
Припои флюсове, абе много работи. Не мога да изброя всичко сега.



Тема Re: Идеи за работното мястонови [re: F14Tomcat]  
Автор neznaiko22 (ентусиаст)
Публикувано01.04.17 23:45



Благодаря за отговора.
По принцип това е така. Даже почти всичките тези неща ги имам - без латер и лабораторно захранване.
Имам преработено захранване от комп, което регулирам от 9 до 14.2в.
Имам от китайците готова схема, която тези 12в може да ги направи до 35в, 150вата.
Имам и регулатор, който сваля 220в (дават го хем за активен, хем и за индуктивен товар).
Индукционен и обикновен поялник, както и друг с фина човка.
Лупа с 2 щипки (3-та ръка), помпа за калай, помпа с 3 накрайника за смд елементи, станция за горещ въздух, 5-6 вида киселини и флюсове от Елимекс и куп други дребни неща.
Идеята ми повече беше за реализацията на това.
Т.е кой как е реализирал захващанията на уредите, за да може бързо да ги пренарежда според нуждите си.
Мислех за бързи връзки да използвам нещо като това:


Но не стават ако ми потрябва по-голям ток.
Та последно май ще си направя на една плоскост 4 контакта.
Единият ще бъде прекаран през фасунга, където ще завивам
съответна крушка на Е27.
Или към първият или към 2-я ще изведа клеми, за да мога при нужда да свържа ампермер.
Друг ще използвам през регулатора, като ще мога и да го шунтирам и чрез щепсел мисля да си извеждам хвърчащи жички за нестандартни свързвания.
На последният контакт ще имам тези 9-4В, а може би в малка разклонителна кутия (8х8 или 10х10) ще си монтирам
повдигача на напрежение (до 35в, 150вата).
Поне на първо четене това е моята идея.
Очаквах от другите колеги да споделят и те кое как са си реализирали при тях (у дома или на работното място).



Тема Re: Идеи за работното мястонови [re: neznaiko22]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано02.04.17 00:41



Здравейте,
Може ли да споделите всякакви идеи за....

________________________________________
Да мога. На първо и единствено място са знанията и уменията. После идва и практиката.
Уредите, инструментите, пособията ... идват и се закупуват/придобиват според потребностите и някои сметки....
Примерно станция за дозиране на лепило/флюс. Ми може никога да не ти потрябва.
Или пък ЛАТР - същата работа.
За съжаление и като съм ти чел постовете през годните, на теб нищо такова не ти трябва. Говоря за работно място де.
Мъгла, просто в последните поне 5 години не забелязвам у теб някакво развитие.
Стоиш си на ниво 7-ми клас или около....
И НАСА да ти обзаведе работно място, ефектът пак ще е същия - демек никакъв.





Тема Re: Идеи за работното мястонови [re: neznaiko22]  
Автор F14Tomcat ()
Публикувано02.04.17 09:33



Честно казано, много не ти се разбира.
Електрическите връзки не се наричат "захващания".
Най-често се ползват бананщекери или кабелни обувки с подходящо сечение за по-голям ток за лабораторни захранвания.
Не знам за какво ще правиш тези безумия с контактите. Както казах, трудно ти се разбира, вероятно защото и ти не си наясно.



Тема Re: Идеи за работното мястонови [re: hidrazin4o]  
Автор neznaiko22 (ентусиаст)
Публикувано02.04.17 17:34



Абе, жена ти (ако изобщо имаш такава) май много те тормози и ти само се чудиш къде да избиваш комплекси.
Гледам във форума "Направи си сам" имаш на 13 000 поста и
то все в този стил - заяждане, писане на празни неща, избиване на комплекси и тем подобни.
Явно си отхвърлен от обществото, понеже като цяло такива не се вписват лесно.
Е, сега сигурно ще почнеш да се изтъкваш колко си бил велик, какво имаш, колко имаш и тем подобни.
Когато нямаш какво да кажеш е по-добре да замълчиш, вместо просто нещо да си казал/написал.



Тема Re: Идеи за работното мястонови [re: neznaiko22]  
Автор neznaiko22 (ентусиаст)
Публикувано03.04.17 18:50



А сега и към хората, които се отнасят сериозно.
Първоначалната ми идея е нещо такова:
[url=https://postimg.org/image/p52mtb0ll/][img]https://s28.postimg.org/p52mtb0ll/IMG_20170403_182529_1_CS.jpg[/img][/url]
Всичко ще започне през ДТЗ.
Следват:
1. Контакт с последователно свързана фасунга. Паралелно на фасунгата ще си изведа 2 клеми за включване при нужда на ампермер, може би като тези:


2. Директен контакт (или може позиция 1 със даване на късо на клемите).
3. Мрежовото захранване го прекарвам пез регулатор, като този:

Като тук пак ще има 2 комплекта клеми за волтмер и ампермер.
4. Имам захранване от компютър, което се регулира от 9 до 14волта. Тук се колебая за клемите, но може би ще си го реализирам с контакт, а след това ще имам щепсел с 2 хвърчащи проводника.
От там или като схема или в разклонителна кутия ще си монтирам повдигач на напрежение, който може да осигури до около 35 волта, 150 вата. Като този:

5. Имам един траф от Елимекс, 2х12в, мисля 5А - ако ми потрябва променливо.
В общи линии идеята поне за момента е регулиране на ток и напрежение и бързо да се сменят нещата.
За регулиране на ток все още не съм го мислил, но може би ще си купя готов кит от Неомонтана.
Та, очаквам други предложения и идеи.
Хидразина няма нужда да се обажда.



Тема Re: Идеи за работното мястонови [re: neznaiko22]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано08.04.17 01:14



Гледам колеги са се изказали преди мен, кой със конструктивни съвети, на някои трябва да им четеш между редовете.

Някога запитвал си си се това с което се мъчиш да се захванеш дали има някакво бъдеще като реализация?
Сега се замислих за разговор воден преди около 20+ години на 1 мешка бира в казармата "какъв искаш да станеш кога се уволниш" и след това дълго и напоително обяснение "пич, хубаво си се замислил, ама с това кинти ще има още максимум 5-10 години, после какво ще правиш?". Вярно тогава се изкарваха добри пари от елементарни неща - фоторелета, терморелета, датчици за близост и времерелета и т.н. Сега тези неща от които вадех добри пари на времето се заръчват от али-експрес-а за по 2-3$, сега само разходите по платката не мога си покрия с тези пари. Аз не знам защо послушах човека и сега се занимавам с малко по-високи напрежения.

Така че добре се замисли в какво си инвестираш свободното време и парите. Иначе за идеи - влез в ю-туба и поразрови, руснаците обичат да се хвалят и обичат "самоделките", обясняват кое как и защо. Ако тепърва ще разработваш нещо разрови китайците дали не го предлагат на цена по-ниска от цената на частите тук.

\\\"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате\\\"


Тема Re: Идеи за работното мястонови [re: neznaiko22]  
Автор mitaka.19 ()
Публикувано12.04.17 12:02



"Повдигач на напрежение"...

...ха ха ха..



Тема Re: Идеи за работното мястонови [re: mitaka.19]  
Автор 2N3O55 (Майстор)
Публикувано12.04.17 23:45



Ами "повдига" го



Който не знае закона на Ома да си ходи у дома!


Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.