Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:44 20.04.24 
Технически науки
   >> Електроника
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема За електромагнит.нови  
Автор The cursed (ще се върна)
Публикувано09.07.16 15:33



Как се прави.. от друг форум:
"Намотай 2 м изолирана медна жица върху пирон, болт или на каквото и да е желязо. Ако жицата е с лакова изолация /за намотки/, сложи тънка хартия под първия ред навивки. Не забравяй да изведеш и двата края за да има как да пуснеш ток.

Така получения електромагнит захранвааай само с батерия - 4,5 V няколко от 1,5 V /последователно/! Ползването на акумулаторни батерии /не от GSM и лаптоп, нито автомобилен акумулатор/, също е допустимо."

Въпроси:
1. В единият край включваме +, а в другия -, така ли (някъде пишеше, че се правят две намотки и ако тече по двте еднакъв знак се отблъскват... а тук намотката е една)?
2. Колко е силен един такъв електромагнит? Колко грама може да повдингне?
3. Какво толкова ще се случи ако използвам адаптер вместо батерия?
4. Ако до този електромагнит доближа постоянен магнит, постоянният ще се засили ли (ще се наелектризира ли по-силно)?
5. Желязната сърцевина трябва ли да е леко намагнетизирана предварително (чрвз натъркване с постоянен магнит)?
6. Ако доближа целофан (пр. от цигарена кутия) до електромагнита, целофанът ще се наелектризира ли?

Редактирано от The cursed на 09.07.16 16:06.



Тема Re: За електромагнит.нови [re: The cursed]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано10.07.16 01:54



Сбъркал си клуба, друже. А и много трябва да ти се обяснява.

Вземи да прочетеш някоя книжка, учебник по физика като за начало, учебник за ученици имам предвид, но не знам за кой клас. По мое време се учеха в 6-и или 7-и клас тези работи, сега не знам.



Тема Re: За електромагнит.нови [re: Tom_cat]  
Автор The cursed (ще се върна)
Публикувано10.07.16 10:07



Въпросите ми са прости и ясни и това ще го ползвам веднъж в живота.
Сигурен съм, че обясненията за които говориш ще са съпроводени с купчина термини... Няма нужда - просто отговори на тъпирв яъпроси по най-краткия и ясен начин.

В кой клуб ми препоръчваш да публикувам темата?

Редактирано от The cursed на 10.07.16 10:14.



Тема Re: За електромагнит.нови [re: The cursed]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано10.07.16 11:49



На теб въпросите може да ти се струват ясни, но на мен ми е ясно, че изобщо нищо не знаеш, и въпросите са неадекватни, няма смисъл да им се отговаря.

Като ти е толкова интересно - пробвай ги тези неща, дето си ги написал, и ще си отговориш сам.

В кой клуб ми препоръчваш да публикувам темата?
Пробвай във Физика, там много ще ти се зарадват.





Тема Re: За електромагнит.нови [re: Tom_cat]  
Автор The cursed (ще се върна)
Публикувано10.07.16 13:23



Ама, нали ти казвам, че това ми трябва еднократно... За един път в живота, да открия всичко сам по метода на опита и грешлата ли? Не си струва труда.
Глупави въпроси няма! На теб ти се струват глупави, защото знаеш отговорите. Ако няма смисъл да им се отговаря, аз как ще се науча? Освен това, нямам физическата възможност да търся на други места и да се самообучавам, затова питам из форумите.

В клуб 'Физика' няма да получа по-различен отговор.



Тема Re: За електромагнит.нови [re: The cursed]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано10.07.16 14:54



В клуб физика има по-търпеливи хора.
Какво значи еднократно бе човек? Да не мислиш, че другите хора по цял ден си играят с електромагнити?

Както ти казах, въпросите ти не са ясни и еднозначни. Бъркаш понятията. Ти не правиш разлика между намагнитване и наелектризиране. Погледни ги по-внимателно първо.

Ако тръгна да ти разяснявам всяка глупост в твоите въпроси, трябва да ти проведа курс на обучение, което нямам намерение да правя. Това, че на теб ти се струват нещата прости и лесни е просто защото не знаеш колко не знаеш.

Т.е. липсва ти каквато и да е подготовка, а искаш да си играеш просто ей така, но без дори да си направиш труда, а някой да ти снесе наготово, че да почнеш след това да спориш.

Първо си постави целите. За какво ти е това? Ако искаш да се учиш, какво точно искаш да научиш, и колко време и усилия си склонен да вложиш, и струва ли си, при положение, че очевидно няма да си изкарваш хляба с това.
Тук се подвизава от време на време един такъв като теб, с ник незнайко. Той от доста години задава тъпи въпроси, и все уж се учи, дадохме му книги и т.н., така и нищо не научи.

Аз всъщност ще ти отговоря като толкова настояваш, но това ще породи нова серия от въпроси.

Въпроси:
1. В единият край включваме +, а в другия -, така ли
Да. (някъде пишеше, че се правят две намотки и ако тече по двте еднакъв знак се отблъскват... а тук намотката е една)? Това въпрос ли е? Не знам как да отговоря. Ти сам си поставил в твоето условие, че искаш да навиваш една намотка, тук питаш за повече. Можеш да намотаеш колкото си искаш. Едноименните магнитни полюси се отблъскват, разноименните се привличат. Виждаш ли как разводняваш, пък били прости и ясни въпросите ти!?

2. Колко е силен един такъв електромагнит? Колко грама може да повдингне?

Ами ти не си казал нищо за електромагнита, как искаш да ти се каже колко е силен? Написал си, че навиваш (неизвестен брой) навивки от (неизвестно какъв) проводник, върху (неизвестно каква) сърцевина. А сърцевината е важна, не е все едно върху какво ще навиеш проводника. При теб това може да е пирон, или каквото и да е друго желязо. Е при толкова много неизвестни, нищо определено не може да се каже. Единственото, което мога да кажа е, че твоят електромагнит ще е слаб, и почти нищо няма да може да повдигне. Дребни метални неща, примерно 1-2 гайки или нещо друго дребно и леко.

3. Какво толкова ще се случи ако използвам адаптер вместо батерия?
Според закона на Ом, ще протече доста голям ток през проводника, който е с малко съпротивление, съответно ще го загрее, а адаптера вероятно ще изгори, или ще му сработи защитата или токоограничението, ако има такова. При захранване с батерия някаква или акумулатор, токът ще е дори по-голям, и може сериозно да се загрее.

4. Ако до този електромагнит доближа постоянен магнит, постоянният ще се засили ли (ще се наелектризира ли по-силно)?

Не. Както вече ти казах, неправилно си написал наелектризира, вместо намагнитва.

5. Желязната сърцевина трябва ли да е леко намагнетизирана предварително (чрвз натъркване с постоянен магнит)?

Не. А и с натъркване не става. От съвсем други неща зависи.

6. Ако доближа целофан (пр. от цигарена кутия) до електромагнита, целофанът ще се наелектризира ли?

Не. Пак бъркаш електрически с магнитен заряд.

Редактирано от Tom_cat на 10.07.16 15:16.



Тема Re: За електромагнит.нови [re: Tom_cat]  
Автор The cursed (ще се върна)
Публикувано10.07.16 16:07



В отговор на:


Какво значи еднократно бе

човек?[/quoбte]
Значи, че само искам веднъж да опитам нещо и може би, никога повече няма да ми потрябва.


В отговор на:

Бъркаш понятията. Ти не

правиш разлика между намагнитване и

наелектризиране.



Да. Мисля си, е едно и също. Като наелектризираш метал, се получава магнит, а като наелектризираш неметал - изкуствена гравитация (пак вид магнит).
В отговор на:


Ако тръгна да ти разяснявам всяка глупост в твоите въпроси, трябва да ти

проведа курс на обучение, което нямам

намерение да правя.



Няма нужда от курс - явно проблемът е при мен.

В отговор на:


1. В единият край включваме +, а в

другия -, така ли Да. (някъде пишеше, че

се правят две намотки и ако тече по двте

еднакъв знак се отблъскват... а тук

намотката е една)?



Това в скобите не е въпрос, а опит да обясня защо питам. Срещам различни варианти.
Отговорил си ми - + от единия край и - от другия.
Много добре знам, че еднополюсните се отблъскват, а разнополюсните се привличат. От съвсем малък си играя с магнити и ги обръщах отвсякъде - даже бях направил магнитен двигател на една пластмасова количка...
В отговор на:


2. Колко е силен един такъв

електромагнит? Колко грама може да

повдингне?
Ами ти не си казал нищо за

електромагнита, как искаш да ти се

каже колко е силен?



Както го пише - два метра медна жица от намотка, навити върху предварително изолиран с тънка хартия гвоздей и това, захранено с 4.5V.
В отговор на:


3. Какво толкова ще се случи ако

използвам адаптер вместо батерия?

Според закона на Ом, ще протече доста

голям ток през проводника, който е с

малко съпротивление, съответно ще го

загрее, а адаптера вероятно ще изгори,

или ще му сработи защитата или

токоограничението, ако има такова. При

захранване с батерия някаква или

акумулатор, токът ще е дори по-голям, и

може сериозно да се загрее.



Защо да е силен токът? Има универсални адаптери на които има превключвател за волтажа. Мога да го сложа на 4,5V...
Какво ще стане ако включа адаптер от лаптоп?
В отговор на:


4. Ако до този електромагнит доближа

постоянен магнит, постоянният ще се [

засили ли (ще се наелектризира ли

по-силно)?

Не. Както вече ти казах, неправилно си

написал наелектризира, вместо

намагнитва.



Да де - ще се намагнетизира ли? Явно не, ама на мен това ми трябваше - или да го намагнетизирам, или да наелектризирам целофан...
То, щото нали... електро, но все пак махнит и мислих, че ще стане нещо.
В отговор на:


5. Желязната сърцевина трябва ли да е

леко намагнетизирана предварително

(чрвз натъркване с постоянен магнит)?
Не. А и с натъркване не става. От

съвсем други неща зависи.



Това го видях в една книга. Едмо хлапе искало да прави 'електромагнит супер-дупер на Дейв' и така беше обяснено, че се прави - гвоздеят се натърквал с постоянен магнит. После хлапето включило всичко това в контакта... оцеляло, ама изпушила инсталацията на цялата улица.
В отговор на:


6. Ако доближа целофан (пр. от

цигарена кутия) до електромагнита,

целофанът ще се наелектризира ли?
Не.



Да де - ясно, че не става.

А как по подобен начин да постигна тозии ефект (целофанът да се наелектризира)?



Тема Re: За електромагнит.нови [re: The cursed]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано10.07.16 16:08



Аз ти казах, че ако ти отговоря, ще продължиш да задаваш нови, и все по-тъпи въпроси. Аз бях дотук.

Редактирано от Tom_cat на 10.07.16 16:13.



Тема Re: За електромагнит.нови [re: Tom_cat]  
Автор The cursed (ще се върна)
Публикувано10.07.16 17:13



Благодаря ти от все сърце за похабената енергия!

За няколко години, пуснах десетина теми в опит да намеря начин как да наелектризирам тъпият целофан, но явно въпросът е супер тъп - щом никой н знае отговора...



Тема Re: За електромагнит.нови [re: The cursed]  
Автор bat.goiko (непознат )
Публикувано10.07.16 20:18



Отговора се съдържа във въпроса ти "как да НАЕЛЕКТРИЗИРАМ целофан"
не, как да НАМАГНЕТИЗИРАМ целофан



Предметите се наелектризират обикновено от статично електричество, а то лесно се добива чрез триене
Та, потърси в "гуглето" думата наелектризиране и може да откриеш как.

П.П. пробвай с нещо вълнено
П.П.П. предполагам, че говориш за целофана, а не за станиола

Редактирано от bat.goiko на 10.07.16 20:20.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.