Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:38 26.09.24 
Технически науки
   >> Електроника
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: За електромагнит.нови [re: bat.goiko]  
Автор The cursed (ще се върна)
Публикувано11.07.16 15:49



Аз си правя мои си логически умозаключения.
1. Магнитът няма да се усили ако просто го доближим до електромагнит.
2. Бях чел друго описание за това как се прави ел.магнит и там пишеше, че сърцевината трябва да е леко намагнетизирана предварително, но Tom каза, че не е вярно.
3. Ти казваш, че за да засиля магнита, самият той трябва да е сърцевината на електромагнита.

От там и изводът ми - значи все пак, сърцевината ще е добре да е предварително намагнитезирана, а после това намагнетизирване ще се засили след като пуснем ток през намотката.

Затова така се получи неясно.



Тема Re: За електромагнит.нови [re: The cursed]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано11.07.16 16:00



То май само на теб те ти е ясно, не че нешо но наистина си изпуснал материята. Има толкова много информация в нета а ти искаш в клуб по електроника да ти разясняват физика.

ти

Най-дългият път започва с първата крачка...

Тема Re: За електромагнит.нови [re: The cursed]  
Автор bat.goiko (непознат )
Публикувано11.07.16 16:12



От там и изводът ми - значи все пак, сърцевината ще е добре да е предварително намагнитезирана, а после това намагнетизирване ще се засили след като пуснем ток през намотката.

Да. Сърцевината ще се намагнетизира след като "пуснеш" тока по намотката, без значение дали е намагнетизирана предварително.



Тема Re: За електромагнит.нови [re: The cursed]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано11.07.16 16:29



Човече, беше ми ясно от самото начало какво ще стане. Не един и двама като теб са се пробвали тук.
Продължаваш с въпросите, и те все са тъпи, просто защото не ти е ясно нищо, не знаеш азбучни неща, не знаеш теорията. Трябва ти обучение, образование, а това не става по форумите. По форумите може да се даде отговор на конкретен въпрос, или да се помогне по някаква тема, но не и да ти се дадат базови познания, които при теб липсват.

Ето сега ще ти се дадат материали за четене, които ти няма да прочетеш, но ще продължиш да философстваш.

Ето ти малко материал да се забавляваш.





Тема Re: За електромагнит.нови [re: Tom_cat]  
Автор The cursed (ще се върна)
Публикувано11.07.16 17:04



Там е работата, че аз търся практически отговори, а не теория.
Темата започва с практическа част - как се прави ел.магнит. После около тази дейност питам за неща които не са ми ясни по изработката на самият ел.магнит.

Ето какво трябваше да отговорите от самото начало:

Въпроси:
1. В единият край включваме +, а в другия -, така ли (някъде пишеше, че се правят две намотки и ако тече по двте еднакъв знак се отблъскват... а тук намотката е една)?

Отг.: Да. Така го включи!

2. Колко е силен един такъв електромагнит? Колко грама може да повдингне?

Отг.: Не е никак силен, но колкото по-дълго е включен, толкова повече се намагнетизирва сърцевината и ел.магнитът става по-силен. (това пак сам си го измислих и не съм сигурен дали е вярно).

3. Какво толкова ще се случи ако използвам адаптер вместо батерия?

Отг.: Токът от адаптера е силен и жичката ще се стопи. Освен ако го направиш за по-силен ток. Трябва да промениш това и това...

4. Ако до този електромагнит доближа постоянен магнит, постоянният ще се засили ли (ще се наелектризира ли по-силно)?

Отг.: Не! ЩЕ се засили ако самият магнит е сърцевината на електромагнита.

5. Желязната сърцевина трябва ли да е леко намагнетизирана предварително (чрвз натъркване с постоянен магнит)?

Отг.: Няма нужда.

6. Ако доближа целофан (пр. от цигарена кутия) до електромагнита, целофанът ще се наелектризира ли?

Отг.: Не. Това е магнитно поле, за наелектризиране на неметал ще ти трябва електростатика.

От каква теория имам нужда в това положение, не знам...
Може би, съм допуснал грешка при създаването не темата. Трябваше да вмъкна, че търся чисто ПРАКТИЧЕСКИ отговори - как да го създам с ръцете си на практика, а теорията не ме интересува в този случай.
Вероятно оттам идва недоразумението - изразил съм се неправилно при задаването на въпросите си.

Редактирано от The cursed на 11.07.16 17:27.



Тема Re: За електромагнит.нови [re: The cursed]  
Автор bat.goiko (непознат )
Публикувано11.07.16 17:31



След като вече са изяснени всички аспекти, около създаването на електромагнита, ще очакваме да споделиш практическия опит от реализацията





Тема Re: За електромагнит.нови [re: The cursed]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано11.07.16 17:34



Там е работата, че аз търся практически отговори, а не теория.

Аз пък искам чисто практически да си изработя космическа совалка. Не знам никаква теория, и не искам да знам, понеже аз искам практически да изпълня совалката, а не да уча теория.


Тъй де, ти и хирургична операция може да искаш да направиш без теория, чисто практически. Как да обясниш ползата от образованието на необразования?

Без теория не става. Колко пъти ти се каза?
И тези твои отговори пак съдържат глупости.

Тъй де, след като искаш практически да си направиш електромагнит, защо по дяволите просто не го направиш, а питаш тук? Това не е ли теория?

Редактирано от Tom_cat на 11.07.16 17:37.



Тема Re: За електромагнит.нови [re: Tom_cat]  
Автор The cursed (ще се върна)
Публикувано11.07.16 17:54



Теория е, да знаеш защо се прави така и ккво точно се случва... А аз искам просто да си го направя. А въпросите бяха, защото не бях сигурен дали тази идея ще ми свърши работа...
И, казах, че в този случай теорията не ме интересува, а не по принцип теорията на нещата като цяло.

Да, би могло да ти се обясни йай да си направиш совалка и без да знаеш теорията.
Трябва ти херметично затворен корпус, изолиран едиси как. Такъв двигател...



Знаеш ли, че има доста напреднали технологично цивилизации които въобще не се интересуват от теория? Видели са случайно, че нещо става и са му намерили приложение без да се интересуват от тънките подробности...



Тема Re: За електромагнит.нови [re: bat.goiko]  
Автор The cursed (ще се върна)
Публикувано11.07.16 18:00



Сега ще правя следното:

На една от куките за плетене на чорапи (те са 5), ще навия ленти изрязани от станиоли от цигарени кутии и навързани една за друга за удължаване. Две намотки една до друга на една и съща сърцевина. През едната ще включа +, а през другата -. Ще използвам адаптер от лаптоп.
Би трябвало, в горния край на намотките фолиото да се слепи и да стане като една цяла намотка.. Ако въобще стане нещо. Ако не, ще търся жичка от бобина...



Тема Re: За електромагнит.нови [re: The cursed]  
Автор bat.goiko (непознат )
Публикувано11.07.16 21:29



Този метод ми се струва доста интересен... Ще е полезно ако може да заснемеш експеримента и да споделиш опит после.
П.П. като навиваш станиола имай предвид, че по-добри резултати се получават ако иглата е ориентирана в посока север-юг, като заострения край сочи север, и станиола се намотава по посока на часовниковата стрелка






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.