Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:39 20.06.24 
Технически науки
   >> Електроника
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Захранване на крушка с изправено напрежениенови  
Автор Origo (Тролей)
Публикувано15.10.15 11:27



Здравейте, искам да попитам дали има данни от физична гледна точка за съкращяване на живота на лампа с нажежаема жичка 220 волта при захранване с изправено нефилтрирано напрежение (след мостов изправител). Т.е. ефективната стойност на напрежението върху крушката ще е същата но тока ще тече само в едната посока. Мисълта ми е че волфрамовата жичка при работните си температури има доста добра термойонна емисия и евентуално е възможно протичането на термойонен ток от единия край на жичката към противоположния електрод в балона като това да доведе до износване на съответния край на жичката и по-бързото и прекъсване. Другия аспект е че във балона на съвременната лампа с нажежаема жичка не е вакуум а има инертен газ аргон който вероятно ще попречи на преминаването на електрони през обема вътре, но все пак ако някой е по-запознат ще се радвам да ми отговори на въпроса. Идеята на захранването на крушката с изправено напрежение е схема за плавно включване на крушката с цел избягване на ударния ток който съкращава експлоатационния срок на последната. И тъй като фазово управление не ми се прави (поради ред причини включително радиосмущения) мисля да го направя линейно с транзистори, и при това за да избегна усложнения с използване на оптрони и други мисля крушката да се захранва с изправеното нефилтрирано напрежение след грец-а.

Тролеите напред!


Тема Re: Захранване на крушка с изправено напрежениенови [re: Origo]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано20.10.15 00:50



Точно обратното.
Променливият ток води до по-бързо изгаряне.
Пример - фаровете на автомобила траят много повече от крушките в жилището.

П. С. Линейно с транзистор ще береш ядове с охлаждането на транзистора.
П. П. С. Сега видях, че си писал нефилтрирано. Няма да има голяма разлика в живота на крушката.

Редактирано от oberleutnantRzevski на 20.10.15 00:53.



Тема Re: Захранване на крушка с изправено напрежениенови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано20.10.15 02:28



Точно обратното.
Променливият ток води до по-бързо изгаряне.
Пример - фаровете на автомобила траят много повече от крушките в жилището.


Това са ... глупости. И то на квадрат.
Явно просто не знаеш разликата между автомобилна ламба и такава (конвенционална, с нажежаема жичка) обикновена ламба.



Тема Re: Захранване на крушка с изправено напрежениенови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор Tom_cat ()
Публикувано20.10.15 23:49



Автомобилните, специално тези за фаровете са халогенни, затова имат по-дълъг живот, което всъщност е съмнително доколко е така.
Няма разлика дали захранваш с постоянен или променлив ток, когато е в установен режим. Наистина преходният процес при включване разказва играта на лампите.

Грешката на питащия е, че се оплита в погрешни разсъждения с този термойонен ток, който споменава. Реално има изпарение на волфрам от жичката при нейното нагряване. Токът протича едновременно по цялата дължина на жичката, тъй че няма посока, която той да задава на изпарението и е без значение посоката на тока, ако е постоянен, респективно дали е постоянен или променлив. Изпарението е по-интензивно от участъците с по-висока температура, а това са винаги участъците с най-голямо съпротивление. Т.е. там, където жичката е най-изтънена, там ще се нагрява най-силно и от там ще се изпарява най-интензивно, което ще доведе до още повече изтъняване, и т.н. докато не изгори окончателно. И това важи дори и за халогенните лампи, защото при тях има повторно отлагане на изпареното върху жичката, но повторното отлагане не е гарантирано равномерно, и в същите участъци, от които е изпарено.



Тема Re: Захранване на крушка с изправено напрежениенови [re: Tom_cat]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано21.10.15 01:22



+1 Tom_cat, по пътя на логиката би трябвало при право напрежение да издържа по малко като живот на крушка понеже има посока и при включване по бързо да се получава загряването на волфрама и от там изпарение. На практика все тая. ;)
Скъпите горят а евтините два пъти повече. А дали са пълни с аргон сега нямам идея но си мисля че са с вакуум.

Най-дългият път започва с първата крачка...


Тема Re: Захранване на крушка с изправено напрежениенови [re: Timo]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано21.10.15 11:22



Не са с вакуум. С инертен газ са. Най-често аргон. С вакуум са тези с малка мощност като за фенерче.
Ако са с вакуум по-бързо помътнява балона от изпарения волфрам.
А за плавното пускане има много схеми:





Това последното си мисля че вътре има само един NTC залят със смола.
По принцип с едно NTC става най-лесно.
Неудобството е че като угасиш ламбата трябва да изчакаш да изстине преди да я пуснеш пак.



Тема Re: Захранване на крушка с изправено напрежениенови [re: hidrazin4o]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано21.10.15 12:10



Май ще си го купя днеска и ще ти кажа, че ми писна вече да сменям крушки.

Най-дългият път започва с първата крачка...


Тема Re: Захранване на крушка с изправено напрежениенови [re: Timo]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано21.10.15 19:51



Днеска търсих да си купя, обиколих няколко магазина даже не бяха и чували за такива джаджи. Като се поосвободя ще си направя колкото ми трябват но съм убеден че е необходимо.

Най-дългият път започва с първата крачка...


Тема Re: Захранване на крушка с изправено напрежениенови [re: Timo]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано21.10.15 20:41



Слагай едно NTC към 30-тина ома.



Тема Re: Захранване на крушка с изправено напрежениенови [re: hidrazin4o]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано21.10.15 20:51



Да не ми заври ключа?

Най-дългият път започва с първата крачка...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.