Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:48 23.06.24 
Технически науки
   >> Електроника
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Re: Естествено, че ще ги спратнови [re: hphphphphphphph-1932]  
Автор Origo (Тролей)
Публикувано18.09.15 16:04



Няма смисъл сега да се убеждаваме нужна ли е или не е честотна лента над 20к. Само в подкрепа на моята теория ще кажа че честотната лента на звуците от обкръжаващата ни среда по никакъв начин не е ограничена на 20к. Ние до колко чуваме е съвсем различен въпрос, и още по-различен въпрос е дали въпреки че не чуваме над 20к не се получава различно субективно усещане при слушане на звуци с лента ограничена до 20к и такива с честоти поне до 100к. Точно недостатъците които изброи в аналоговата техника създават занимавката да подобряваш системата, а в цифровата (там не че няма също недостатъци с джитер, цифров шум и какви ли още не бози) но все пак тези недостатъци не са толкова ясно изразени и практически всичко става еднообразно и досадно. Аз все пак освен професионално се занимавам и любителски с електроника и имам желание да имам какво да правя, а не само да цъкам с език колко е хубаво цифровото. Изброените недостатъци на аналоговите носители и технологии са почти незабележими във високия клас.
А до колко е напредък това да нямаме нито един съвременен носител който може да гарантира 50 години трайност на записа не знам! Просто за мен в цифровия свят развитието започва да се свежда до това какви глупости да се добавят като измислена функционалност за да привлекат нови купувачи, и да убедиш обикновения човек че това което има в къщи вече не става и трябва да си купи новото.

Тролеите напред!


Тема Re: Естествено, че ще ги спратнови [re: Origo]  
Автор hphphphphphphph-193261 ()
Публикувано19.09.15 01:31



Ти или не разбираш какво ти пиша, или нарочно изместваш нещата в друга посока.
Не казвам нужна ли е или не 20 к честотна лента, а че честотната лента на CD Audio стандарта е 20-20. А не 22 както ти си писал.
Освен това излишно е да оплюваш цифровата техника. Не и лишена от недостатъци, разбира се, защото всяко ново решение на даден проблем поражда нови проблеми.
Но цифровата технология решава успешно всички проблеми на аналоговата такава.
А аналоговата не може да бъде изцяло изхвърлена, просто защото нашите сетива получават информацията си аналогово - т.е. не можеш да избегнеш усилвател на мощност и т.н. И там винаги можеш да си имаш поле за изява щом искаш с аналогови средства.

Нещата не бива да се противопоставят, и не бива да се отричат неудобните явно за теб истини за недостатъците на аналоговата техника, и да се преувеличават тези на цифровата.
За купуването на новото, там вече нещата са поставени на различна основа, и нямат общо с технологията. Просто хората трябва да са консуматори, и да купуват и плащат пари непрекъснато, и това което са си купили трябва да се счупи, или остарее преди да се е счупило, т.е. да излезе от мода, за да си купиш пак ново.
Няма общо с цифровите играчки, които аз много харесвам.



Тема Re: Естествено, че ще ги спратнови [re: hphphphphphphph-1932]  
Автор nen4oman (Я, това съм аз)
Публикувано19.09.15 10:43



Мисля, че 7xhp е прав.
Всичко, което се измисля и развива е с едничка цел - по-висока функционалност и удобство. В тази връзка нека оставим старите неща в ъгъла с екзотиките или да ги ползваме с носталгично умиление.
Всяко ново нещо има недостатъци, но то е съобразено с възможностите и изискванията на днешния ден и се вмества хиляди пъти по-адекватно в заобикалящия ни свят. Всички недостатъци в новите неща се решават по нови начини и това е смисъла на т.нар. "развитие".
Старото може и да има нещо по-удобно от съвременното, но като цяло е несравнимо по-зле. То е все едно да тръгнеш на море с автомобил, имащ газ-генераторна уредба на дърва, понеже нямаш проблем с набавянето на гориво и не ти се налага да търсиш бензиностанции...
Наистина се получи вълнуваща тема, но мисля че е добре модераторите вече да я заключат.

ПП: Oтговорих на 7xhp, а трябваше на Origo. Извинявам се за грешката.

Редактирано от nen4oman на 19.09.15 10:49.



Тема Re: Естествено, че ще ги спратнови [re: nen4oman]  
Автор Origo (Тролей)
Публикувано20.09.15 12:28



Зависи от гледната точка и поставените цели. Не винаги аналоговото е неудобно, не виждам защо се пренесе в такава насока разговора. Не виждам нищо по-неудобно в FM радиото от едно цифрово радио например че чак и да говорим за „хиляди пъти“ което вече си звучи откровенно празно от смисъл и мисъл. С какво стандарта Compact Cassette е хиляди пъти по-неудобен от CD? Как успява да се измери неудобността или удобността обективно в пъти? Хайде няма нужда да пренасяме нещата на субективна основа, става прекалено в страни от първоначалния спор. Нека се придържаме към обективно измеримите неща - качествените показатели на сигнала в единия и другия случай. Проблемите на аналоговите носители като шум, нестабилност на скоростта (wow and flutter), детонации, нелинейни изкривявания, понякога не достатъчно равномерна честотна лента, загуба на качество при презапис и други не са неудобна истина за мен, те са си просто факт. Не ги отричам. Само казвам че например във високия студиен клас магнетофони и касетни декове например тези проблеми са решени до голяма степен. Собствения шум има много ниски стойности, нестабилността на скоростта е значително по-малка от чуваемата и може да се приеме за пренебрежима, а нелинейните изкривявания са ниски и честотната лента е доста равномерна. Идеята ми е че и обективните параметри и субективния ефект при слушане на такъв носител е много добър - създава се много добро впечатление за качеството. В ъв всички случаи по-добро впечатление от слушане на среден клас звукова карта на компютър, или нисък клас CD плеър към домашна системка. Не се опитвам да отричам предимствата на цифровите технологии за запис и възпроизвеждане на звук - това е и основното което ползвам в момента, но не отричам аналоговите и ми е приятно да ги слушам редовно. Разбрах идеята ти за честотната лента на CD и изобщо не възнамерявам да споря за 2к разлика в това което съм цитирал аз и ти. Нито съм измествал въпроса, просто го оставих без коментар защото мисля че е твърде маловажно и в страни от темата. Но щом искаш коментар ще го направя - това колко е честотната лента дали 20к или 22к зависи твърде много от конкретния CD плеър. Зависи дали има цифров филтър и какви са параметрите на въпросния филтър. Зависи след това какъв аналогов филтър е използван, зависи и от това каква обработка е приложена на звука преди цифровизиране. Но се съгласявам с теб че честотната лента е по-скоро 20к за CD формата. Просто не трябва да подценяваш аналоговата технология, ако наистина си мислиш че е несравнимо по-зле от цифровата по качествени показатели, то значи със сигурност не си виждал и слушал достатъчно качествени представители на аналоговите машини. Тук не се опитвам да омаловажа нуждата от по-честа поддръжка на механиката на лентовите машини и проблемите които би могла да създаде тя. Но темата мина на съвсем друга основа, все пак началото на спора беше за закриването на дълговълновия предавател във Вакарел. И мнението ми е че трябваше да продължава да излъчва и че е от полза. Не знам например ти като от години си в чужбина какво право имаш на мнение за нещо което е в България и се използва предимно от жителите на България? Как би могъл ти който отдавна си извън нещата да изказваш мнение дали някой го е слушал или не?

Тролеите напред!


Тема Re: Естествено, че ще ги спратнови [re: Origo]  
Автор hphphphphphphph-193261 ()
Публикувано21.09.15 04:14



Наистина не виждам смисъл да продължаваме, защото преливаме от пусто в празно.
Да се вадят на бял свят общоизвестни неща, всъщност наистина много работи се забравят и не се знаят от по-младите.
Примерно ти пишеш за Compact Cassette, което е наистина името на стандарта, но още преди години в музикалните магазини, в които се продаваха готово записани касети с музика ги прекръстиха на "MC", което според логиката на някой, който е предполагал, но не е проверил, и е въвел понятието би следвало да е нещо като "музикална касета". И така дълго време започнаха да обявяват - еди кой си албум излезе на CD, MC и евентуално на грамофонна плоча, като там май се запази LP - дългосвиреща.

Ти щом не виждаш какво е неудобното в CC, наистина няма смисъл да говорим повече. Та аз дори ти го написах - последователен достъп до съдържанието, и триещи се механични части, и най-вече триене с носителя.

Не ме разбирай погрешно - аз съм закърмен с аналоговата техника, и също я харесвам, но като има нещо много по-добро, защо да се връщам към старото? Само от носталгия? Но носталгия по какво? Наистина ли по касетите, или по отминалата младост? Май някои хора бъркат нещата.

Нека не си кривим душата - касетите са боклук, и винаги са били такива, дори и най-качествените от тях. Недостатъците им са много, и единственото предимство, че са по-малки и компактни, и по-лесни за обслужване и употреба в сравнение с ролките с лента. Т.е. В името на удобството и цената, още тогава е направен огромен компромис с качеството. Едва след като се оценява удобството, отделни лаборатории като тази на Рей Долби започват работа по подобряване качеството на това, което съществува като наложил се в практиката стандарт.
Налагането на даден стандарт всъщност винаги е било по-скоро въпрос на политика и сила, коя точно фирма ще успее да наложи нейния стандарт в практиката, защото това ще определи и нейните печалби в следващите може би десетилетия, или поне така беше преди, сега вече нещата се сменят доста по-бързо.
Например Сони не може да наложи своя стандарт Бетамакс за видеокасети, въпреки че беше по-добър от наложилият се VHS, но за сметка на това Сони произвеждаше много по-добри магнетофони след това по системата VHS, за разлика от JVC, която уж беше създател на системата. А Сони успя да разработи прекрасни за времето си професионални серии видеомагнетофони Betacam, BetacamSP, DigiBeta, BetaSX и т.н. на базата именно на неприетата за битов стандарт Betamax.

Та така, аналоговото винаги е неудобно, вервай. Аз не смятам, че едно радио ако ми шуми и свисти, но свири е за предпочитане от радио, което изобщо го няма.

Сега няма да се впускам в дребнави заяждания за това, че си изброил детонациите и wow and flutter като отделни неща, а те са всъщност едно и също. Също, че се оплиташ в глупави разсъждения за честотната лента на CD, които обективно не са верни. Честотната лента се определя от стандарт. Не от клас на възпроизвеждащото устройство. Възпроизвеждащото устройство евентуално може да има по-ниски показатели от стандарта, но не и по-високи. Ако записът е направен с дадена честотна лента, при възпроизвеждането му, тя не може да се разшири, тъй като липсва необходимата за това информация.

Няма и да коментирам вече личните нападки затова, че съм в чужбина и съм нямал право да казвам кое как. Наистина съм в чужбина, но не чак от дълги години, и смятам, че все още съм доста в нещата.

Редактирано от hphphphphphphph-193261 на 21.09.15 04:18.



Тема Re: Естествено, че ще ги спратнови [re: hphphphphphphph-1932]  
Автор Origo (Тролей)
Публикувано21.09.15 12:42



Казваш че няма да се впускаш но в същност го правиш :) не знам кой и с каква стръмност на филтъра е орязал честотната лента на звука на CD преди аналогово-цифровия преобразувател при запис за да смятаме че не може да се изкара звук над 20к просто теоретично си разсъждавам че в плеър без оувърсамплинг (наличие на цифров филтър) и аналогов филтър със съмнителна стръмност е съвсем нормално вън от огромния шум от дискретизация на 44100 да си има честоти до 22к естествено с ужасна интерференция с шума и форма нямаща нищо общо нито със синусоида нито с нищо, но въпроса е дали я има. Освен това ти написах че съм съгласен с теб и че приемам 20к. Мисля че изяснихме вече всичко по въпроса и наистина спора от тук нататък е безсмислен. Аз аналоговата техника си а ползвам но не точно от носталгия, нито от тъга по загубената младост (роден съм 1989-та) а просто я харесвам като концепция. Чисто концептуално харесвам тази техника. Не казвам че не използвам цифровата. То карам и руска кола с чукче и наковалня и още не мога да се навия да сложа безконтактно запалване с датчик на хол защото концепцията за автентичната ретро машина ми харесва. Нали ти казах че съм колекционер, бъзикнат съм на тема автентична и стара технология. И отново казвам - има добри представители на аналоговата техника, макар и цената им да е твърде висока, качеството е сравнимо с това на CD. На мен малко бял шум не ми пречи. Имам си собствена разработка цифрово-аналогов преобразувател със S/PDIF интерфейс с 16 битови ЦАП-ове с резисторна матрица PCM56 с цифров филтър DF1706 работещ на 4х овърсамплинг и входна честота 96kHz. Та с него си слушам цифрова музика и CD когато искам да слушам кристално чист, детайлен и до известна степен стерилен звук. Тове не ми пречи да имам голяма колекция грамофонни плочи и касети.

Тролеите напред!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.