Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:49 22.05.24 
Технически науки
   >> Електроника
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Re: Дълговълновият предавател на БНР отиде в историятанови [re: mx43-207333]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано01.02.15 08:57



Къде се изгуби? (приятно ми е Петков)





Тема Re: Дълговълновият предавател на БНР отиде в историятанови [re: Timo]  
Автор П Пeтkoв (лаик)
Публикувано02.02.15 06:01



Живи и здрави!
Вечни сме, като маймуните на Гибралтарската скала!





Тема Re: Дълговълновият предавател на БНР отиде в историятанови [re: П Пeтkoв]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано02.02.15 06:22



Все си е вариант.


Виж ми темата е Енергетика



Тема Естествено, че ще ги спратнови [re: FM STEREO]  
Автор NikB (спокоен)
Публикувано08.02.15 23:59



Естествено, че ще ги спрат.
Дори прекалено дълго ги държаха.
И МВ и КВ, трябваше преди 10г да ги махнат, а те само им намалиха малко мощността.
Дибич доскоро излъчваше на 300КВт.
А до преди 2-3 години Костинброд харчеше мегавати.

За какво са му на човек вълни тия аналогови глупости, като още тестовият им цифров предавател се хващаше в Германия.
А и в Интернет БНР се слуша навсякъде.

Крайно време беше, добре, че ги закриха.



Тема Re: Естествено, че ще ги спратнови [re: NikB]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано09.02.15 10:56



За какво са му на човек вълни тия аналогови глупости, като още тестовият им цифров предавател се хващаше в Германия.
Това с тестовия цифров предавател дето се хващал в Германия нещо не го разбрах. Би ли обяснил по-подробно?

Колкото до интернет, не забравяй, че не навсякъде има свързаност, а дори и да има, не е безплатна.
Качество и непрекъснатост на услугата, това са едни други работи, които трябва да се съобразят. Освен това трябва да имаш с какво да го ползваш. Бабите на село едва ли имат компютри и лаптопи, но радиоприемници със сигурност имат.

Съгласен съм, че всяко нещо е с времето си, и е доста голямо разхищение с тези предаватели, но все пак по-полека с квалификациите.
Истината е, че аналоговата услуга, която е спряна, не е заместена адекватно от цифрова такава, дори и да приемем, че населението разполага с нужната техника за приемане.
Не бива да се гледа едностранчиво и само от собствената гледна точка. Хората имат права. Знаеш ли какво е да идеш нейде из селата и да нямаш не само интернет, но и никакво покритие на нито един мобилен оператор?
И тези хора живеят постоянно там. И те имат право да ползват благата, и те може да искат да гледат телевизия, или да слушат радио.
А точно DVB-T сигнал на много места изобщо няма.
Казвам го от личен опит, защото доста пътувам из страната.



Тема Re: Естествено, че ще ги спратнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано09.02.15 12:19



Ето тук вече е сблъсъка на "градския човек" който приема всичко за даденост и този който живее "някъде там".

Нека да не го обръщаме на спор "града" срещу "провинцията", знам че точно ти си запознат с покритието на сигнала, говоря за тези които рядко илизат из страната.

Иначе за интернета... хубава карта дават мобилните оператори ама като започнеш да ползваш нещата хич не са добри, да кажем че доброто покритие е в големите населени места - настрани си е зле положението. Тук-там си има локални доставчици ама и цените са си "добри".

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Естествено, че ще ги спратнови [re: NikB]  
Автор FM STEREO (admin)
Публикувано09.02.15 15:59



За какво са му на човек вълни тия аналогови глупости, като още тестовият им цифров предавател се хващаше в Германия.

Не знам да има тестово цифрово излъчване,дори и да има,няма как да стигне до Германия,може в летните месеци при тропо прохождение,но то не е постоянно.Дай информация,линк за това тестово излъчвне. Следя в

постовете и информацията и до сега няма инфо за тестово цифрово ефирно радио излъчване.

admin<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от FM STEREO на 09.02.15 16:00.</EM></FONT></P>

Редактирано от FM STEREO на 09.02.15 16:01.



Тема Re: Естествено, че ще ги спратнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор NikB (спокоен)
Публикувано09.02.15 19:09



Преди към десетина години, когато в НУРТС току-що бяха пуснали тестовите мултиплекси за цифровата ТВ (10 етаж на ТВ кулата в Сф), в Костинброд бяха сложили един цифров предавател за радио. Не съм уверен, но беше или на средни или на дълги вълни. Беше кутия, по-малка от руля на променливия кондензатор, с който се настройваше честотата на един от аналоговите предаватели.
Впрочем, в Костинброд тогава най-много ме впечатли антената за къси вълни, която се насочваше с едни вагонетки - в зависимост от часа през деня я насочваха в различна посока. А, да, и че инсталирана мощност беше 2-3 МВт
Един от възрастните шефове в НУРТС (не помня името, но беше колоритна личност - мисля, че беше мениджър на УКВ ретранслаторите), та човекът беше писал в няколко форума по света с молба, ако някой има цифрово радио, да пробва да чуе нашия предавател. И имаше отговор от българи в Германия.

-----
Наистина, не мога да си представя да няма покритие. Навярно е ужасно, но по-добре да им купят цифрови приемници за булсатком (примерно), отколкото да излъчват тия безумни мощности.

А и БНР си е едно пост-социалистическо радио, въпреки новото ръководство :) (старото си беше още по-червено) и няма нужда ДОПЪЛНИТЕЛНО да се лансира от държавата за сметка на другите радия.
Впрочем, много ми е интересно дали са позатегнали контрола на финансите на радиото. Щото преди беше много зле.



Тема Re: Естествено, че ще ги спратнови [re: NikB]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано09.02.15 20:52



Наистина, не мога да си представя да няма покритие. Навярно е ужасно, но по-добре да им купят цифрови приемници за булсатком (примерно), отколкото да излъчват тия безумни мощности.


Това изказване много ми напомня изказването на една небезизвестна френска кралица, именувана струва ми се Мария Антоанета, която казала - "Ами като няма хляб, да ядат пасти!".
Да, наистина мощностите са безумни. Но би следвало първо да осигурят покритието и приемането по новия начин, преди да премахват стария. А сега вече, след толкова много тестове, всичко старо е премахнато, а новото работи само отчасти, и само на места.
Е да, където работи, е с несравнимо по-добро качество.

Хората пак почнаха да правят антени и да се чудят кое как. Както в едно далечно и забравено минало, когато в София се правеха антени за приемане на сръбска телевизия.

Впрочем за пръв път чувам за такъв цифров предавател на средни вълни, за какъвто говориш. Дай повече инфо. Каква модулация е ползвал и в кой точно обхват е работил? Нещо не ми се връзва подобно нещо.

Редактирано от Chasing Rabbits на 09.02.15 20:54.



Тема Re: Естествено, че ще ги спратнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор FM STEREO (admin)
Публикувано09.02.15 21:08



Да това е много интересно,нека даде повече инфо,за късите вълни е ясно там БНР излъчва цифрово DRM,но за средните не бях чувал.

admin



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.