Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:15 26.06.24 
Технически науки
   >> Електроника
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Зарядно за лаптопнови  
Автор MC2010 (новак)
Публикувано24.12.14 14:55



Зарядното е на 16 волта и зарежда батерията нормално, но при включването лаптопът остава да работи само на батерия.
Не съм мерил напрежението на изхода на зарядното при включен лаптоп, защото не ми се нарушава изолацията на кабела, но явно напрежението спада.
С друго зарядно лаптопът си работи без проблем.
Въпросът ми е каква може да е причината при натоварване да спада напрежението, а на празен ход всичко да си е ОК?
Електролитни кондензатори или нещо друго...



Тема Re: Зарядно за лаптопнови [re: MC2010]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано24.12.14 15:07



Таман видях моето е на 19 волта. Лаптопа може да работи с извадена батерия.
Правилният начин на работа е : първо се вкарва жака в лаптопа и после се включва адаптера към 220волта
Явно не ти достига напрежението за лаптопа а мериш на празен ход с зареден кондензатор.



Тема Re: Зарядно за лаптопнови [re: Timo]  
Автор MC2010 (новак)
Публикувано26.12.14 12:50



Това зарядно е за 16 волта / 4.5 А, изписани на етикета на кутията му.
Вече го разглобих и измерих какво точно се случва - на празен ход 16.6 волта, батерията се зарежда, но при отваряне на някакво приложение на лаптопа напрежението пада на нула и лаптопът преминава на батерия.
Проверих с лупа спойките и изглежда всичко е ОК.



Тема Re: Зарядно за лаптопнови [re: MC2010]  
Автор FM STEREO (новак)
Публикувано26.12.14 13:01



Вероятно имаш някой повреден елемент в зарядното или пък мощността му е малка.



Тема Re: Зарядно за лаптопнови [re: MC2010]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано26.12.14 15:11



За пробата, махни батерията и ако всичко е на ред значи чипа в батерията прави проблем.



Тема Re: Зарядно за лаптопнови [re: Timo]  
Автор FM STEREO (новак)
Публикувано26.12.14 15:51



Да възможно е да е и от чипа на батерията,послушай колегата.



Тема Re: Зарядно за лаптопнови [re: MC2010]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано26.12.14 20:44



но при отваряне на някакво приложение на лаптопа напрежението пада на нула и лаптопът преминава на батерия.
Нещо не ми звучи логично това. Къде точно мериш това напрежение, което било падало на нула?
Зарядното оригиналното за лаптопа ли е?
Дори да сработва някаква токова защита, пак ме съмнява изведнъж да стане напрежението 0. Ако все пак е така, можеш да се опиташ да разбереш кой е сензорът за ток в токовата защита. Обикновено това е резистор. Нискоомен, и мощен. Под 1 ом, и с мощност 1-2-3 или повече вата. Възможно е въпросния резистор да е поопечен, да си е увеличил съпротивлението, или по-вероятно да има увеличено контактно съпротивление, лоши спойки, или друга причина. Възможно е платката около него да е леко нагоряла. А може и да няма нищо видимо.
Възможно е токът да се следи във вторичната страна, може и да е в първичната, зависи с какъв чип е захранването. Ако ще се занимаваш да го оправяш, виж какъв е чипа с който е реализирано, изтегли му описанието с примерни схеми и обяснения как работи, разучи тези неща, и ще започнеш леко по леко да се ориентираш и да търсиш какво се случва. При импулсните захранвания обикновено е трудно да се мине без свестен осцилоскоп с читави сонди. Съответно трябва да се внимава когато се работи от към горещата страна, т.е. неизолираната от мрежата.

По-лесният вариант е да намериш отнякъде същото зарядно, и да пробваш дали с него се получава същият ефект или не. Ако се докаже, че проблемът е в зарядното, просто си купуваш едно ново и не се занимаваш. Със сигурност ако нямаш опит с импулсни захранвания, това е за предпочитане, и ти го препоръчвам. Иначе се вкарваш в голям филм.



Тема Re: Зарядно за лаптопнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор MC2010 (новак)
Публикувано28.12.14 12:26



Зарядното е старо, но оригинално IBM, има дори сериен номер, с други думи си е китайско, но "марково"


Аз вече съм си купил ново, но това го разглобих от любопитство. 16,6 волта ги меря на изхода на зарядното, на самата платка. Чиповете са TSM104 и SPF9140.
Ето тук има схема и някакви коментари на китайски, които преведох с гугъл:


Редактирано от MC2010 на 28.12.14 12:27.



Тема Re: Зарядно за лаптопнови [re: MC2010]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано28.12.14 14:28



Доста странна схема, бих казал с доста нелогични неща по нея.
Самият чип няма описание, което прави разгадаването по-трудно.
Прави впечатление, че след греца няма филтров или изглаждащ кондензатор, има само филтър с дросел и два кондензатора по 100 пикофарада.
Схемата е с два трансформатора, като единият е с леко няосно за мен предназначение.
И двата ключови транзистора обаче имат обратна връзка по ток, както бях писал в предния ми пост.
В изхода има един резистор 22 ома, който ми се вижда странен, реално той товари цялото захранване, а никъде не се вижда явен изход с дадено напрежение и ток, освен някакъв странен може би конектор, с надпис IBM.
И оптронът за обратна връзка е странно отбелязан, като два отделни, на две места, но реално явно е един и същ. Изобщо цялата схема ми изглежда като полуфабрикат.

На първо четене толкоз.
Сигурен ли си че твоята схема е такава, или само по чипа това намери?

След като си си взел ново зарядно, с него всичко е ОК предполагам?
Не знам дали има смисъл да се заълбава. Ако искаш да го изследваш, казах ти, трябва ти осцилоскоп, и не е лошо да свалиш реалната схема, за да знаеш какво се случва наистина. Иначе нещата са доста наизуст.

Редактирано от Chasing Rabbits на 28.12.14 14:29.



Тема Re: Зарядно за лаптопнови [re: MC2010]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано29.12.14 23:26



От адаптора на захранването е! Близо 2 часа си играх и мислех че съм се натресъл на вирус докато локализирам проблема! Точно както го описваш се получи и при мен, ако беше махнал батерията щеше веднага да го хванеш проблема!
При мен всичко точно с замервания но изключва в различно часово време и веднага, понеже настройките са ми такива на компа. Оказа се запрашена букса на адаптора за превключване на различните волтажи,( при мен де) при теб е естествено друг проблема но е от захранването!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.