Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:08 23.05.24 
Технически науки
   >> Електроника
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Нивосигнализатор  
Автор aladin.bg-33356 (търпелив)
Публикувано03.07.14 00:08



Предлагам ви следната тема за размисъл (един вид Мозъчна атака):
Трябва да се направи сигнализатор за ниво за обект като водна чаша. За жалост чашата е затворена отгоре, а течността с която се запълва е понякога мътна, понякога бистра.
Течността е воден разтвор на множество химикали между които натриев хлорид, амоняк и калциеа основа (гасена вар), има висока ел. проводимост, понякога прави слабо отлагане по стените (околната стена на цилиндъра и на долната му основа.
Нивосигнализатора трябва да сигнализира, че "чашата" е пълна, като това означава около 2/3-ти от обема й. Няколко милиметра в + или в "-" не са съществени.
Умувах да реализирам сигнализатор на капацитивен принцип. Опитах с 2 лентички от станиол, залепени успоредно на външната страна. Разстоянието между лентичките оставих 2 мм. За сега опитите ми не дават резултат.

Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.


Тема Re: Нивосигнализаторнови [re: aladin.bg-33356]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано03.07.14 00:38



Това се прави по друг начин. Има 2 варианта скъп и прецизен или евтин без капризи :)
Евтиният е механичен и го има във всяка пералня а скъпият е с датчик за налягане, там софтуерно може да се регуулира до желани граници.
По твоят начин електродите или хромни или графитни

Да добавя че има много точни такива с утразвук, работил съм с тях и са надеждни само един повреден. Когато работи се чува само пукане около 7-8 херца.

Ако реализацията ти е ала бала по лесно с живачна ампула или на принципа на помпи бибо с подплавак.

Редактирано от Timo на 03.07.14 00:44.



Тема Re: Нивосигнализаторнови [re: aladin.bg-33356]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано03.07.14 00:42



Поплавък с монтиран в него магнит, който се движи по вертикална съклена тръба. В тръбата - рид ампула. Местиш я нагоре, надолу за да си нагодиш нивото.



Тема Re: Нивосигнализаторнови [re: hidrazin4o]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано03.07.14 00:48



Да, и това.


Може и с линеен потенциометър и подплавък
малко инфо.

Редактирано от Timo на 03.07.14 01:17.



Тема Re: Нивосигнализаторнови [re: aladin.bg-33356]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано03.07.14 09:33



Поплавък или ултразвук, ако ще ползваш капацитивни имай в предвид че отлаганията по стените много ги бъркат. Ако в чашата нямаш някакво различно налягане различно от атмосферното (затворен обем) може отстрани да изведеш някакъв маркуч и да мериш на принципа на скачените съдове. Имайки в предвид химикалите най-вече варта не ти препоръчвам да слагаш контактен измерител да не натрупа отлагания върху електрода и да го "затапи" или даде на късо.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Нивосигнализаторнови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор aladin.bg-33356 (търпелив)
Публикувано03.07.14 23:37



На практика нямам достъп до съдържанието на съда. той е затворен отгоре и влизат само шлухите за пълнене .
Но идеята за нивосигнализатор като на пералня/съдомиялна ми допадна. Може да успеем да изведем шлаух отдолу.

Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.


Тема Re: Нивосигнализаторнови [re: Timo]  
Автор aladin.bg-33356 (търпелив)
Публикувано03.07.14 23:40



Благодаря ти за предложенията!
Ти ме провокира за още нещо елементарно - отгоре през някой от входящите шлаухи може да успеем да вмъкнем двужилен тънък кабел. и евентуално да мерим съпротивлението между тях (пред вид високата проводимост на течността).

Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.


Тема Re: Нивосигнализаторнови [re: aladin.bg-33356]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано03.07.14 23:53



Имам някъде баран такъв ако искаш ще ти го пратя за пробата ако има от къде да си намериш те не са скъпи само внимавай с двете болчета можеш да го прецалкаш напълно!
Има чувствителност едното и хистерзис другото. Използва се главно този метод за агресивни среди и твърди флуиди но ако имаш начин да сложиш ултра звуковият е по добрата идея.



Тема Re: Нивосигнализаторнови [re: aladin.bg-33356]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано04.07.14 00:14



Погледни

като ориентир но смятам че подхода при такава среда на електролита не е верен. Пиши до къде стигна и какъв е резултата, ще ми е интересно.

Редактирано от Timo на 04.07.14 00:15.



Тема Re: Нивосигнализаторнови [re: Timo]  
Автор mx43-207333 (лаик)
Публикувано06.07.14 02:39



Може би най-лесно е тегловно, с тензометрична везна или тензометричен мост? Или обикновин кантар с поставен в близост до подвижния език индукционен (генераторен) датчик, или оптичен датчик за компариране на равновесното състояние? А може би само с малък, залепен магнит на подвижното рамо на везната и поставена в близост "риид" ампула? Спомнете си как се зареждат газовите бутилки. Изън темата, асоциативно, интересно е битовите, тензометрични, електронни кантарчета (за 10 - 20 лева) дали имат някаква опция за интерфейс (естествено нерекламирана)? Някай отварял ли е такива и какво ли има вътре?



Тема Re: Нивосигнализаторнови [re: mx43-207333]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано06.07.14 02:47



Да отварял съм и е само чип(плюнка) и залепени кабелчета от тензото. За интерфейс няма опция поне в тези които съм разглеждал. Да се направи такава везна при наличие на читаво тензо не е много сложно.
А за ниво/регулатора сам да си реши какъв да е, ние му нахвърлихме варианти но незнаем каква е ситуацията.Може всякак.



Тема Re: Нивосигнализаторнови [re: Timo]  
Автор mx43-207333 (лаик)
Публикувано06.07.14 03:03



Кому же не спаться в такую ночь?
И още: "... в такую рань. Такую дрянь!"


По-благозвучно би било не "спаться", а "спиться", но според речника означава - "да се пропия"!!!



Тема Re: Нивосигнализаторнови [re: mx43-207333]  
Автор mx43-207333 (лаик)
Публикувано06.07.14 03:09



Извинявам се! "Дрян" е без мягхкий знак!





Тема Re: Нивосигнализаторнови [re: aladin.bg-33356]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано06.07.14 17:30



Така както го описваш "затворен отгоре" имай в предвид че нивосигнализатора от пералня действа на налягане. Т.е. ако решиш че може да сложиш отгоре една "Т"-етка на входящата или изходящата шлауха и през нея да вкараш тръбичката за датчика ако по някаква причина налягането се повиши (входящата и изходящата тръба са пълни с течност и пак започва да се пълни) има вероятност датчика да "цъкне". Подобен случай имахме с една цистерна, датчика си беше отвън а вътре висеше тръбичката и си работеше докато не започнаха оплакванията че изключва без причина, оказа се че като погледнат колко има и блъснат капака и датчика изключваше.

Между другото идеята за тет-ката и през нея да вкараш сондата не е лоша, май най-малко ще преработваш системата само си избери датчик който ще устиска на средата.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Нивосигнализаторнови [re: aladin.bg-33356]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано06.07.14 21:42



нивосигнализатор.



Тема Re: Нивосигнализаторнови [re: Timo]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано06.07.14 22:26



АААА това е уникално!





Тема Re: Нивосигнализаторнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано06.07.14 22:35



Стана ми интересно все едно предлага най новата стока на пазаря и прави презентация а и схема обяснява. Че и марзеливче, направо е шедьовър.





Тема Re: Нивосигнализаторнови [re: Timo]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано06.07.14 23:58



Почти като това:





Тема Re: Нивосигнализаторнови [re: Timo]  
Автор Aлaдин (търпелив)
Публикувано07.07.14 01:21



Точно за такъв принцип на носигнализатор имах пред вид по-горе. Само че ще го направя с усилвател с регулируем коеф. на усил., може би от 0,5 до 30 и тригер на Шмидт и да превключва транзистор. В момента умувам какви да са електродите, понеже амоняка и много агресивен към медта, а неръждаема тл от стомана 316Ti трудно се намира.

Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.


Тема Re: Нивосигнализаторнови [re: Timo]  
Автор aladin.bg-33356 (търпелив)
Публикувано07.07.14 01:29





Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.

Тема Re: Нивосигнализаторнови [re: Aлaдин]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано07.07.14 02:53



Аз ползвам електроди за заваряване, ако ти трябват по дълги си вземи за аргоново заваряване каквато сплав искаш.



Тема Re: Нивосигнализаторнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано07.07.14 08:21



Не ви ли хареса екс фона? Вижте клипчето. Цялото. Заслужава си.
Аз такъв телефон ще си купя



Редактирано от Chasing Rabbits на 07.07.14 08:24.



Тема Re: Нивосигнализаторнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано07.07.14 12:45



Когато го направят да пере, готви и чисти ще ме заинтригуват.





Тема Re: Нивосигнализаторнови [re: Timo]  
Автор aladin.bg-33356 (търпелив)
Публикувано13.07.14 02:14



добра идея!
Ще се пробвам да склоня някой аргончик да ми отреже около 15-20 см тел.

Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.


Тема Re: Нивосигнализаторнови [re: aladin.bg-33356]  
Автор aladin.bg-33356 (търпелив)
Публикувано13.07.14 02:36



Малко повече информация за обекта - стъкления съд, с размери малко по-големи от чаша за вода е утаител на автоматичен титратор. Това представлява уред който прави автоматично химически анализи, чрез титруване.
Та, производителят е предвидил на него сензор тип: BC10-QF5.5-AN6X2
на компанията TURK.
Прикрепен е с биндер лента към съдчето.
Повече информация за сензора може да се научи от тук:


Имаме общо 3 анализатора и на никой от тях не бачкат надежно тези сензори. Дадени и са 2 резервни (явно са знаели, че не бачкат добре). Те имат микро тримери за настройка. С колегата въртяхме, сменяхме сензори, но няма оправия. Ако го настроим 2 пълнения да сработва правилно, то на третото не сработва. За това сме ги оставили да са постоянно сработили. Анализатора прави непрекъснато анализи.
Случва се обаче друг проблем - този съд, понеже е утаител, понякога събира в долната си част гъста утайка. Тогава като отвори вентила за дрениране на утаитела нищо не теква, понеже утайката се е уплътнила и си седи без да изтича. Минава времето за изтичане, започва следващо пълнене, което се изсипва в останалия пълен утаител... следва преливане през преливника и фалшиви анализи един след друг.
Анализаторите работят денонощно (съкратиха лаборантките които правиха анализи) и сега като се дънят опираме ние пешкира. Имаха и много други проблемчета (малки или по-големи) които успяхме да решим. Остана само това шибано ниво. То и да направим подходящ сензор, пак остава въпроса как да изтича утайката, за което все още нямаме никакви идеи ...

Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.

Редактирано от aladin.bg-33356 на 13.07.14 02:39.



Тема Re: Нивосигнализаторнови [re: aladin.bg-33356]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано13.07.14 04:03



Индуктивен датчик има ги китайски по 15 лв. и метално топче(крушка) като подпалък в течноста.
Това беше и първата идея, някой я беше предложил.
С баланс винтил според зависи може да се елиминира утайката но така да се дават идеи е тъпо.Може и с обдухване с въздух(барботиране).
Индуктивен сензор не е добре.



Тема Re: Нивосигнализаторнови [re: aladin.bg-33356]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано13.07.14 17:31



Е то не е лесно да се живее и да се изкарват пари.
Аз бих сложил ултразвуков сензор. Но щом са уволнили лаборантките, едва ли ще дадат пари за читав.



Тема Re: Нивосигнализаторнови [re: aladin.bg-33356]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано14.07.14 19:39



Тъпа идея... просто днес се ровичках по една документация и се сетих че на времето правих едни металдетектори, докато си играех да ги пробвам се сещам че не им беше проблем да засичат и проводими обекти. За да не съм голословен - тухли или някъде където е горял огън а проводимостта на тези неща е доста по-лоша от тази на разтвора който имаш. Някой вече предложи индуктивния датчик, вярно че ще е леко видоизменен ама... мисля че ще ти свърши работа. Има разни метал-детектори в конрад по 7-10 кинти ако ти се намира такъв защо не пробваш дали ще реагира?
например
http://www.stbbg.com/?page_id=21&record_id=6812
или
http://www.stbbg.com/?page_id=21&record_id=9732

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Нивосигнализаторнови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано14.07.14 22:25



Ако още се бави човекът ще последва лаборантката.





Тема Re: Нивосигнализаторнови [re: aladin.bg-33356]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано14.07.14 22:26



Остана само това шибано ниво. То и да направим подходящ сензор, пак остава въпроса как да изтича утайката, за което все още нямаме никакви идеи ...
Гледам си писал че размера на утаителя е малко по-голям от чаша за вода. Няма ли възможност да се пусне вътре една магнитна бъркалка? Все си мисля че това ще реши проблема с уплътняването на утайката.



Тема Re: Нивосигнализаторнови [re: aladin.bg-33356]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано24.07.14 10:25







Тема Re: Нивосигнализаторнови [re: Timo]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано25.07.14 20:11



То остана и да драснеш и най-тънката част - как се настройват 2-те "катушки".

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Нивосигнализаторнови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано25.07.14 22:01



и хабер си нямам.





Тема Re: Нивосигнализаторнови [re: Timo]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано26.07.14 00:27



майтапа настрана ама и пулс-индукцията ловеше такива чудесии, май ми се търкаля една платка тук ама не съм сигурен на къде е за пробата. При нея хитрото е, че намотката е само една и няма нужда от сложното балансиране на намотките.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Нивосигнализаторнови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор aladin.bg-33356 (търпелив)
Публикувано26.07.14 01:22



аз нещо не схванах как работи тази чудесия ...

Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.


Тема Re: Нивосигнализаторнови [re: aladin.bg-33356]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано26.07.14 11:51



На принципа на биенето и компаратор. При настъпване на изменение на входа се изменя честотата и се задейства изхода. Има логика да бачка, водят го капацитивен сензор.
Съжалявам че не запомних линка да го постна.


Малка симулация но има забележки все пак не е с индуктивност.
Ако някой го направи да каже инак на мен не ми се занимава.



Тема Re: Нивосигнализаторнови [re: aladin.bg-33356]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано26.07.14 13:50



Металотърсач, едната намотка ти е генератор а другата разположена по определен начин в пространството и няма (или търси се минимума) индуктивна връзка. Когато между 2-те намотки има "нещо проводимо" то създава собствено магнитно поле което се улавя от 2-рата намотка. Ако ти трябва да имаш дискриминация - следиш фазовия ъгъл (разминаването) между генератора и приемната бобина - зависи от вътрешната проводимост на предмета. Май най-лесно се прави "главата" тип "double D" пускам ти 2 линка където има обяснения в единия даже хората са направили 2 шаблона върху които са намотките и се местят един спрямо друг.




Ако ще се пробваш и имаш осцилоскоп - пробвай само генератора и приемната бобина дали ще успееш да ги настроиш и ще успеят да реагират на разтвора, все пак тук нещата се правят за диаметри от прядъка на 20-50 см а ти ще се опитваш за колба така че не вярвам да можеш да направиш повече от 2-3 см диаметър бобините. Има и уреди тип "кантар" при които 2-те намотки са отместени на 90 градуса - просто явно ще трябва да експериментираш за да налучкаш кога ще имаш минимум магнитна връзка и ще има реакция когато има разтвор.


Я да питам аз... опитвал си с капацитивен датчикявно го имаш готов, какво ще стане ако колбата предполагам е не по-голям диаметър от 100мм я обвиеш с 2 ленти по диаметъра и мериш капацитет между тях? като се напълни и мине над първата лента (масата) и приближи 2-рата (антената) няма ли да реагира?

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: Нивосигнализаторнови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор aladin.bg-33356 (търпелив)
Публикувано27.07.14 01:59



Благодаря за линковете!
Аз като видях на Тимо поста за биенето взех да стоплям


Това за лентите и на мен ми се въртеше в главата. Но поради това че дебелината стъклото е е около 1,5мм , а и че ще трябва да работи само с паразитни капацитети го зарязах (в смисъл, че може да се задейсва и ако някой си доближи ръката, примерно).
В момента съм в отпуск, като се върна на работа ще се опитам да ви направя снимки на "обекта", т.е. на утаителния съд на анализатора.
Самият анализатор е производство на Аплитек, Белгия:

Въпросният анализатор включва UPA, като елемент в цялата анализаторна система:


Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.

Тема Re: Нивосигнализаторнови [re: Timo]  
Автор aladin.bg-33356 (търпелив)
Публикувано27.07.14 02:00



Благодаря!



Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.

Тема Re: Нивосигнализаторнови [re: aladin.bg-33356]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано27.07.14 11:39



Аз като видях на Тимо поста за биенето взех да стоплям

Не беше кой знае какво обяснение ама нейси.
Едното си подава честотата и при доближаване до антената се увеличава пропускливоста на сигнала и така реагира а другото си е като тригер.
Приатно изкарване на отпуската.





Тема Re: Нивосигнализаторнови [re: aladin.bg-33356]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано27.07.14 18:32



Е, има си начин да се избегнат тези паразитни капацитети. Да речем че ще го лепиш на стъклото - капацитивните датчици имат "антена" и "маса" - т.е. масата няма да има отношение (или съвсем трябва да си я лепне) към това някой да си наближи ръката. Така че "антената" ако ти е 20х10 мм върху нея лепиш добър изолатор (парче от стиропорна чаша за кафе или дебел найлон на 2-3 ката да стане с дебелина поне 2мм) с размер с по 5 мм по-голям от антената а вече "масата" да е по-голяма от изолатора с поне 10 мм от всички страни.

Тук вече се иска да се експериментира доста все пак тази антена ще има доста голям собствен капацитет но пък така поставена мисля добре ще екранира от случайни преминавания.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Нивосигнализаторнови [re: aladin.bg-33356]  
Автор aladin.bg-33356 (търпелив)
Публикувано20.09.14 11:15




Това е нивосигнализатора който не работи.
Но се вижда съда на който е поставен.

Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.

Тема Re: Нивосигнализаторнови [re: aladin.bg-33356]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано20.09.14 13:18



То и линка ти не работи не само нивосигнализатора.





Тема Re: Нивосигнализаторнови [re: Timo]  
Автор aladin.bg-33356 (търпелив)
Публикувано20.09.14 15:55



уфф ... как да я сложа тази снимка за да се вижда?

Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.


Тема Re: Нивосигнализаторнови [re: aladin.bg-33356]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано20.09.14 17:02



Слагаш я





Тема Re: Нивосигнализаторнови [re: Timo]  
Автор aladin.bg-33356 (търпелив)
Публикувано21.09.14 03:24





Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.

Редактирано от aladin.bg-33356 на 21.09.14 03:30.



Тема Re: Нивосигнализаторнови [re: Timo]  
Автор aladin.bg-33356 (търпелив)
Публикувано21.09.14 03:32



Благодаря, Тимо!
Май стана работата



Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.

Тема Re: Нивосигнализаторнови [re: aladin.bg-33356]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано21.09.14 10:45



Кофти. Предполагам чашата е стъклена? Варианта с тръбичката и датчик за ниво като в пералните го забравяш. Така или иначе тръбичката ще се запуши рано или късно от утайките. Също така отпада и този с поплавъка и магнита заради бъркалката освен ако не се монтира втори съд скачен с първия в който да се сложи поплавъка с магнита.
Остават два варианта. Този с електродите ако можеш да пуснеш през щуцерите отгоре два проводника от платина или поне някаква неръждавейка.
Другият е пак с капацитивни датчици. Просто смени модела. Може пък някой друг да работи читаво. Ето две предложения.



Този втория е почти като тоя оригиналния. На линка съм дал китайския аналог на такъв произведен от OMRON. Само дето у нас е три пъти по-скъп.

И двата модела имат възможност за настройка.
А лично аз си мисля че ако е имало надеждно работещ вариант, тия в Белгия щяха да го монтират. Ама де да знам. Последните 2-3 години се нагледах на германски ИНДЖИНЕРИ. Що и белгийските да не са такива?



Тема Re: Нивосигнализаторнови [re: aladin.bg-33356]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано21.09.14 11:10



Без много да му мисля ако трябваше аз да го правя ще му направя две резбички и му завива хромни болчета.



Тема Re: Нивосигнализаторнови [re: hidrazin4o]  
Автор aladin.bg-33356 (търпелив)
Публикувано23.09.14 00:12



Точно към първият ти вариант сме се насочили. Ще използваме едно реле на Шнайдер Електрик (те имат много модели) което става по избор за ниска, средна и висока резистивност на разтвора между електродите.
В конкретния случай (показан на снимката) нивосигнализацията не е толкова важна. Но имаме 2 други в които стъклената чаша (тя е утаител) работи с много мръсни течности. Става въпрос за отпадъчни течности, които имат много примеси от твърди частици. Течността е с висока проводимост и много агресивна (рН>11). Но неръждавейка от типа на 1.4571 е достатъчно устойчива и от такава тел ще направим електроди.
Накрая ще добавя, че стъклото на утаителите не е обикновено, а с високо съдържание на Барий за да издържа на термичните шокове. Пробата с анализираната течност е с температура около 80 гр.Ц., а след това промиващата вода е с около 15-20 гр.Ц.
Ако електродите се зацапват, твърде много облепват и пр. ще опитаме с някои от капацитивните методи, които предлагаш.
Освен тях, последния месец прегледах много схеми и идеи. Един варинат на капацитивният метод представлява схема с генератор на около 200-300 КХц. Има трептящ кръг и нещо като антена. Последната представлява проходен капацитет към стената на съда. Когато той се запълни с течност, този капацитет нараства и кръга се дава "на маса", при което генерациите спират.
Не звучи много надежно, важно е и конкретното изпълнение, но има поле за експериментиране.

Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.


Тема Re: Нивосигнализаторнови [re: aladin.bg-33356]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано23.09.14 00:41



Успех! И пиши какво е станало.



Тема Re: Нивосигнализаторнови [re: hidrazin4o]  
Автор aladin.bg-33356 (търпелив)
Публикувано23.09.14 00:49




Дано да има с какво да се похвалим ...

Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.

Тема Re: Нивосигнализаторнови [re: aladin.bg-33356]  
Автор aladin.bg-33356 (търпелив)
Публикувано03.12.14 23:44



Все пропускам да напиша че вече повече от месец нивосигнализатора работи перфектно! Елементарна схема, включва без пропуск. Имах опасение, че може би ще са налага често почистване на електродите, но и това го няма.
Благодаря на всички които се включиха със съвет, мнение или просто с коментар



ПП Забравих да направя снимки, в най-скоро време ще поправя грешката си.

Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.

Тема Re: Нивосигнализаторнови [re: aladin.bg-33356]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано03.12.14 23:54



Уууу... Разгеле. Радвам се че се е получило. Наистина малко снимки и подробности какви релета сте ползвали ще са от полза.
Пък и ми стана интересно.





Тема Re: Нивосигнализаторнови [re: aladin.bg-33356]  
Автор ramzes1977 (ентусиаст)
Публикувано04.12.14 01:21



Да снимаш и краставиците, тиквите ,че да видим има ли ефект от поливалото





Тема Re: Нивосигнализаторнови [re: aladin.bg-33356]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано04.12.14 02:39



Дай малко инфо



Тема Re: Нивосигнализаторнови [re: Timo]  
Автор aladin.bg-33356 (търпелив)
Публикувано09.12.14 23:22



Опасявам се че ще ви разочаровам - няма нищо изключително, всичко е достатъчно известно.
Два електрода и реле на Шнайдер Електрик (тип нвосигнализатор). Релето е електронно и има настройка с 3 обхвата - ниска, средна и висока проводимост. В нашия случай проводимостта е висока (под 5кОм). Електродите са Ф2,5мм неръждаеми тип стомана 904L, за заваряване, но със свалена обмазка.
Мисля, че всеки може да си конструра подобно реле (ако не му се дават 82лв без ДДС за Шнайдерско) с няколко ОУ и чрез тях да се направи регулируем Коеф. Усилване.
А, има един "тънък" момент. Релето има времезадръжка, която се настройва между 0 и 10 сек. В моя случай това беше много полезно, пнеже когато течността достигне горния електрод, не трябва да се спира веднага притокът й. С практически опити се настройват няколко секунди закъснение. Това се налага понеже ние имаме малко изтичане и е добре да влезе още малко течност преди да се спре притокът й.
Така или иначе, имаме нивосигнализатор който сработва безотказно, за разлика от кекавия оригинален, който беше на капацитивен принцип. Единствения недостатък е че на около 10-на дена електродите трябва превантивно да се забърсват, понеже обрастват с карбонати и мръсотии. Все пак, анализатора работи денонощно и течността не е чиста. Но това е бял кахър.
Както виждате, няма нищо изключително, а съвсем тривиална работа.

Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.


Тема Re: Нивосигнализаторнови [re: aladin.bg-33356]  
Автор kongo (непознат)
Публикувано29.12.14 16:09



На първо четене предлагам два варианта:
1. На входящия шлаух се поставя турбинка, задвижвана от флуида. На оста на турбинката има диск по периферията на който са направени прорези. Периферията на диска преминава през процепа на оптрон с въздушна междина , състоящ се от инфрачервен светодиод и разположен срещу него фототранзистор). Така за всеки оборот се генерират правоъгълни импулси, чийто брой е равен на броя прорези на диска. Импулсите постъпват на входа на последователно свързани броячи, изходите на броячите са свързани към елементарна схема на цифров компаратор - диодна или с специализирани чипове.Желаното ниво в съда еднозначно отговаря на определен брой обороти на диска т.е. на определен брой импулси. Компаратора сигнализира желания брой импулси и може да подаде сигнал за последващо действие. Точността зависи от броя импулси за един оборот на диска.

2. Инфрачервен светодиод и фототранзистор, разположени един срещу друг на външната страна на стъкления съд. Светодиода може да работи постоянно или импулсно. На колектора на фототранзистора се получава напреженово ниво или правоъгълни импулси, чиято амплитуда зависи от това дали инфрачервения лъч преминава през въздух или флуид.
Този вариант е малко по-прост от първия, но не смущават отлаганията върху вътрешната страна на съда, които биха създали различни напреженови нива при различна чистота на вътрешните стени на съда.



Тема Re: Нивосигнализаторнови [re: kongo]  
Автор aladin.bg-33356 (търпелив)
Публикувано03.01.15 03:05



Предложените варианти са добри, но ако течността е чиста.
Освен че е мръсна, тя е и силно абразивна (има пясък в нея).

Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.


Тема Re: Нивосигнализаторнови [re: aladin.bg-33356]  
Автор Milenn (турист)
Публикувано05.01.15 02:11



аз мисля ултразвуков да си направя за цистерната , има си готови за Ардуино, купил съм ги, само да видим кога ще ми мине мързела :)

и лазерен има,и него си взех, ама си мисля че лещите няма да им хареса нафтата в цистерната

Редактирано от Milenn на 05.01.15 02:36.



Тема Re: Нивосигнализаторнови [re: Milenn]  
Автор Аладин (търпелив)
Публикувано08.01.15 23:01



Да, изборът на нивомер/сигнализатор не е проста работа.
Трябва да се отчетат всички фактори които влияят на измерването.

Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.