Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:39 01.05.24 
Технически науки
   >> Електроника
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Имам питанка ТВнови  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано10.05.14 22:52



Какъв е метода на засичане кой каква телевизия предпочита да гледа или по точно по какъв начин отчитат най гледаната телевизия или предаване?
Не че ми трябва но ми е интересно дали питат Мира Радева или си има точен метод на отчитане.



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Timo]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано11.05.14 10:41



Пиийпълметрията е доходоносна и сладка работа



По принцип в "достатъчно голяма" "представителна извадка" от "домакинствата" се монитрат уреди, които в реално време отчитат телевизора на кой канал е.

Не случайно сложих почти всичко в кавички, защото в България понятията са абсолютно размити. В нашата страна има !!!една!!! фирма, която върши тази работа (и тя е собственост на собствениците на телевизията ... с най-голям рейтинг)

У нас пародията е пълна и работи само за да се източват пари за реклами от бизнеса - например клиентите на най-големия сателитен оператор не се отчитат при образуването на рейтингите.

В чужбина е точно обратното - там бизнеса си плаща на независими фирми, за да е наясно на кой за какво плаща и конкуренцията си казва думата, като различните агенции често се разминават най-много с части от процента, което вероятно означава, че повечето от методите са доста надеждни и точни.

За да обобщя - използват се социологически модели и статистически методи, но данните се събират автоматично чрез нарочни устройства. По-точно от това няма как да стане, поне докато всеки телевизор не е свързан с Интернет, което няма да много далеч в бъдещето.



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Timo]  
Автор RC (старо куче)
Публикувано11.05.14 10:49



"

".


---------------------------------


Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Alenadrow]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано11.05.14 11:58



Незнаех как се казва този метод но съм го налучкал като

.
Само да не ми разправят че е технически за отчитане на гледанията "2 млн. и 700 хиляди " и са монтирани в населението тия джаджи.
Детска нааивност е да се вярва че това е точният метод по скоро може да се вярва на Мира Радева когато гледа слънцето да определя резултатите.
"Ако изборите бяха сега кой с колко процента би спечелил аудиторията"



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Timo]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано11.05.14 13:01



Ами тя не е много ясна работата, но мисля, че има монтирани около 1200-1300 устройства, като минимума за България се счита да е към 700.

А това с милионите зрители е чиста статистическа спекулация, макар че ако всичко е направено както трябва, то цифрата ще е достоверна с голяма вероятност. Така или иначе по-точен метод за сега няма, но у нас той е толкова изкривен, че въобще едва ли може да се нарече "метод".

Освен за самоласкааене, подобни цифри се използват за да "впечатляват" рекламодателите, които поради липса на друго им вярват. Въобще реакламата е една добре замислена измама на фирмите - лошото е, че зрителите страдат.





Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Alenadrow]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано11.05.14 23:58



Точно. Преди години един мой съученик се занимаваше точно с такава работа в София. Та той ми поразказа някои работи.





Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Alenadrow]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано12.05.14 12:19



А ти не е зле да научиш какво е число, и какво цифра. Така говориш като журналист или политик.



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Timo]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано12.05.14 12:56



Когато се ползва видеострийминг през мрежа и "приемникът" представлява цифров декодер наречен сет топ бокс, отчитането може да стане доста по-точно, тъй като е много лесно да се следи точно колко конекции има за всяка програма.



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано12.05.14 13:34



Имам такъв от кабеларката NETA с него следи ли се каква програма гледам?
Никак не съм в час с тия работи.



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано12.05.14 14:13



По-скоро говоря на диалект, за което се извинявам.



По шопско (и вероятно не само) често може да чуеш "това е голяма цифра", "егати цифрата" и т.н.

Разбира се, литературно и логически в много случаи правилният израз е "число", но повечето българи могат да схванат контекста на употребата на "цифра" и да я възприемат според него като "цифра", "число", "сума", "брой", "номер" и т.н.

На практика контекстните замествания разширяват разбираемостта и простотата на езика. Например в израза "цифрите показват, че производството се е увеличило" не е необходимо да се уточнява дали става въпрос за числа, номера на фактури, суми, количества или нещо друго или дори някаква съвкупност от показатели - акцента е, че нещо, което е изразимо с цифри, е довело до извода за някаква тенденция. Предполагам и затова политиците и журналистите често употребяват "цифра".

От друга страна, във фразата "подобни цифри се използват за да впечатлят" няма нито литературна, нито логическа грешка. Тъй като числата изразяват с цифри, то не е чудно, че цифрите могат да се използват за нещо (в случая да впечатлят), дори и да изразяват число.

Но, за да завърша, в случая аз говорих за брой зрители, където "число" също е литературно и смислово неправилно - не се пише "числото на зрителите". Правилният израз е в случая е "брой" на зрителите. Т.е. дори и да не знаех разликата между цифра и число, научавайки я това нямаше да ми помогне да поправя грешката си. По скоро трябваше да науча разликата между "цифра" и "бройка", ако трябва да сме "екзактни".




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.