Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:13 07.07.24 
Технически науки
   >> Електроника
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Re: OpenWRTнови [re: Timo]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано15.05.14 21:03



Добре де, как ти хрумват такива странни експерименти?

При mtd, опцията "-r" се отнася за reboot след флашването, писането без изтриване на блока е с "-n". "-f", което ти си му дал просто _не_ проверява дали файла, който искаш да флашнеш започва с trx секция (тази, която ти е операционната система). Защо въобще реши да ползваш mtd, при положение, че _абсолютно_ сигурния метод е простата команда "sysupgrade /tmp/tplink.bin", надлежно описана в официалния сайт на OpenWRT, като точно под нея са дадени линкове към фабричния фирмуер и на двете хардуерни версии на твоя рутер, готови за флашване?

Както и да е де, ако наистина си изписал точно тази команда, то все пак не си успял да затриеш bootloader-а и kernel-а. Та сега ако искаш, преди хванеш поялника, което ще довърши рутера със сигурност, можеш да погледнеш тук:



Т.е. като започне да "мига като дискотека", натискаш QSS бутона. След това, за разнообразие, можеш да следваш възможно най-точно тези инструкции:



Което ще ти позволи да затриеш тотално омазаната firmware секция на mtd и ще можеш просто да си флашнеш фирмуера, чиито линк е на страницата която ти дадох в предишния пост. Просто виж на етикетчето V1 или V2 версия пише и свали този, който отговаря на надписа. След като веднъж вече си го върнал в това състояние, тогава вече си сложи руския или от сайта на производителя или който ти харесва - там вече няма как да сбъркаш.

Успех и гледай да следваш инструкциите, защото те не са написани случайно от скука, а за конкретни случаи. Няма никакъв смисъл да експериментираш с различни опции, освен ако не си срещнал проблем и не си прочел някъде, че именно някоя конкретна опция го решава по някакъв начин.



Тема Re: OpenWRTнови [re: Alenadrow]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано15.05.14 21:44



до къде стигнах.



Тема Re: OpenWRTнови [re: Timo]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано15.05.14 21:55



А бе ти си страшно бърз. Как за няколко часа му направи кабел, че го и запои?

Е сега вече си на една крачка - евала.

(Сигурно вече си прочел, но трябва _много бързо_ - за около секунда, да натиснеш tpl) и после да продължиш от тук





Тема Re: OpenWRTнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано15.05.14 22:03



да де.... Грешката е моя

TTL и RS232 си го имам за едно и също виж дали едното е +3.3в или 5в незнам как се казва.



Тема Re: OpenWRTнови [re: Alenadrow]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано15.05.14 22:06



Тайната е че имам бая кабели.


Намерих после ще пиша какво е станало а бирата така или иначе си я спечели.



Тема Re: OpenWRTнови [re: Timo]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано16.05.14 16:42



Да си кажа: Всичко стана даже по няколко пъти но са под 100


От OpenWRT нищо не става да не казвам че е голямо мазано и е с отворен код и всеки прави каквото си иска. Много трудно се маха и само под ТТЛ 232 Всичко описано в сайта не е вярно и адресите на чипа не отговарят даже, нарочно го сложих няколко пъти а да не говорим че забива и с двете версии. Не се занимавайте с OpenWRT пълен боклук е. Ако някой види зора за пита, процедурата е много тромава за обяснение.



Тема Re: OpenWRTнови [re: Timo]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано16.05.14 18:35



Малко прекаляваш. OpenWRT е проект с отворен код и никой не те е карал да го слагаш, нито да правиш обратното на което пише в уик-то им. Като не ти харесва - не ползваш. Какво трябва да означава "не става"?!?! Къде в сайта им пише, че "става"?!?! Там не пише ли около десет пъти да не си слагаш техния софтуер на рутера си, ако смяташ да ги държиш тях отговорни за каквото и да е?

От тази тема се разбра, че ако човек няма специфични познания, нито желае да спазва инсрукциите, трябва да се запаси с кабели и желание да си съживи рутера. Ако ги спазва и иска да модифицира рутера си по начин, който не е предвиден от производителя - тогава OpenWRT "става",че даже е един от най-добрите проекти за тези неща.

То от новините, например, човек може да се изкуши да си помисли, че и Мерцедес "не става", щото колко народ се е претрепал с Мерцедеси - не е истина.



Тема Re: OpenWRTнови [re: Alenadrow]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано16.05.14 19:54



Малко прекалявам.


Това беше от към спорта и да го бях скапал щях да си купя нов така че все тая но номера беше и да стане. Наистина за учебна цел е добре. Направи ми впечатление че доста хора са писали по темата значи наистина става но за играчка малките модели по старите работят но тия по новите е доста мазано.
Благодарско за насоката. Къде да пратя бирата?

Синът ти ако иска BMV ще му купиш ли?(образно казано)-> колата не е лоша!



Тема Re: OpenWRTнови [re: Timo]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано17.05.14 08:04



Не само за учебна цел е добре. При мен конфигурацията на вилата (три броя TP-LINK MR3420 V1) е горе-долу следната:

1. Интернет гейт (през USB модем и сим към Vivacom) - дава интернет в имота, връзва се към софийския ми сървър с OpenVPN, взема IPV6 адреси от SIXXS и ги раздава вътре в мрежата. Този рутер има и известно отношение към сателитната телевизия, да не задълбавам.

2. Сървър за камерите - взима MP4 видеострийм и AAC аудио от три камери (две Axis и една AirLive) и го записва на флашка включена в USB-то му или редиректва към гейтуея (по-скоро гейта редиректва към него де), за да може да се гледа отвън в реално време.

3. Домашен сървър, който пуска интернет-а от гейта вътре в къщата, като същевременно е свързан с едно Ардуино мини, откъдето взима данните от метеорологична станция на 433Mhz, а през LAN е свързан с две джаджи на Неомонтана, с които могат да се управляват по 4 релета 220В/7А (три контакта нормално затворени, един нормално творен), мерят напрежението на мрежата, имат температурен датчик и вход за аларма (свързан към алармата на СОТ-а).

Като резултат, с тази комбинация постигам пълна аудио/видео/сензорна информация за ситуацията в имота, включително данни от китайска меторолгична станция, през уеб или е-майл. Освен това имам доста голям контрол и дистанционно мога да включвам и изключвам различни консуматори.

Всичко това е възможно благодарение на OpenWRT и мисля, че на можеше да бъде имплементирано на рутер по какъвто и да е друг начин. Така направената система има голямо предимство, че харчи малко ток и е изключително автономна - сигурно над 24 часа с евтин UPS 1000VA.

Единствения недостатък за две години работа е, че си губеше IPV6 връзка, което се случи два пъти и беше решено брутално - със себерестартиране при липса на IPV6 връзка към SIXXS за повече от 30 минути.

Разбирам, че такава структура изисква известни познания по Линукс, включително възможност да се борави свободно с шел скриптове. Някои части изискваха и потребност от писане на код на C/C++, но като цяло работния кон си е OpenWRT, който работи стабилно и сигурно вече повече от две години.

Все пак да кажа, че OpenWRT не е пенкилер и не всичко е лесно или дори възможно. Най-вече не препоръчвам на никой, чиито рутер си работи добре и му върши работа, да си го флашва с каквото и да е, включително с OpenWRT. Такива действия, както винаги, се препоръчват само в случай, че има проблем и предварително е известно, че флашването с нещо ще отсрани проблема и няма да доведе до други такива. Това е за случайно минаващите през темата читатели, които могат да се изкушат да ръчкат произволно - не всеки човек може да се справи с флашване с помощта на сериен порт, а малцина могат да го направят със скоростта и ентусиазма на Timo.

Затова - благодарско на момечтата, които движат OpenWRT прокта. Бирата им изпрати на тях.



П.П. По другата тема - в момента пред мен не стои реално дилема дали да купувам БМВ на син, но по-принцип съм против. Аз съм по-скоро на принципа - ако е необходимост, то трябва да се помогне, ако е лукс - оправяй се сам. Т.е. в такава хипотетична ситуация и нужда от кола, по-скоро бих склонил на скромен модел Дачия, чисто нова от магазина и с гаранция, отколкото баварец за тия пари от Горубляне. Който иска повече - запретва ръкави и действа.



Тема Re: OpenWRTнови [re: Alenadrow]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано17.05.14 12:19



статия ме подлъга, иначе изобщо не ми се занимава с рутера. Какви са ти джаджите на Неомонтана picoip? Ако е това наистина е добра джаджа и на цена и много добре работещо. До колкото разбрах системата на вилата работи без PC? Това и аз мога да го направя но незнам как с интернет флашка да го подкарам и гледах че OpenWRT има такава опция. OpenWRT си е система за моделиране на много неща. След като си върнах старият ТП-ЛИНК фърмуер и видях как става тогава почнах с играчката, инсталирах на ново OpenWRT после друга версия и доста си поиграх да го разуча но не попаднах на работещо добро приложение. Да не говоря че и протокола PPPoE не работеше. Много е баран кода и се отчаква всеки да си го моделира както си иска за което нямам необходимото време и познания. Системата ти лесно може да стане с рутер като моя закачаш му и малко разширения и имаш пълен контрол. Ако си с picoip мога да ти пратя нещо интересно и работещо добре, още не съм го завършил по ред причини но като го завърша го пускам в нет пространството за свободно ползване. Китайската метео за колко я взе че имам мерак на такава?
А за бавареца ( парашут с дупка в средата ) като екстра.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.