Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:44 05.06.24 
Технически науки
   >> Електроника
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Имам питанка ТВ  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано10.05.14 22:52



Какъв е метода на засичане кой каква телевизия предпочита да гледа или по точно по какъв начин отчитат най гледаната телевизия или предаване?
Не че ми трябва но ми е интересно дали питат Мира Радева или си има точен метод на отчитане.



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Timo]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано11.05.14 10:41



Пиийпълметрията е доходоносна и сладка работа



По принцип в "достатъчно голяма" "представителна извадка" от "домакинствата" се монитрат уреди, които в реално време отчитат телевизора на кой канал е.

Не случайно сложих почти всичко в кавички, защото в България понятията са абсолютно размити. В нашата страна има !!!една!!! фирма, която върши тази работа (и тя е собственост на собствениците на телевизията ... с най-голям рейтинг)

У нас пародията е пълна и работи само за да се източват пари за реклами от бизнеса - например клиентите на най-големия сателитен оператор не се отчитат при образуването на рейтингите.

В чужбина е точно обратното - там бизнеса си плаща на независими фирми, за да е наясно на кой за какво плаща и конкуренцията си казва думата, като различните агенции често се разминават най-много с части от процента, което вероятно означава, че повечето от методите са доста надеждни и точни.

За да обобщя - използват се социологически модели и статистически методи, но данните се събират автоматично чрез нарочни устройства. По-точно от това няма как да стане, поне докато всеки телевизор не е свързан с Интернет, което няма да много далеч в бъдещето.



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Timo]  
Автор RC (старо куче)
Публикувано11.05.14 10:49



"

".


---------------------------------


Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Alenadrow]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано11.05.14 11:58



Незнаех как се казва този метод но съм го налучкал като

.
Само да не ми разправят че е технически за отчитане на гледанията "2 млн. и 700 хиляди " и са монтирани в населението тия джаджи.
Детска нааивност е да се вярва че това е точният метод по скоро може да се вярва на Мира Радева когато гледа слънцето да определя резултатите.
"Ако изборите бяха сега кой с колко процента би спечелил аудиторията"



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Timo]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано11.05.14 13:01



Ами тя не е много ясна работата, но мисля, че има монтирани около 1200-1300 устройства, като минимума за България се счита да е към 700.

А това с милионите зрители е чиста статистическа спекулация, макар че ако всичко е направено както трябва, то цифрата ще е достоверна с голяма вероятност. Така или иначе по-точен метод за сега няма, но у нас той е толкова изкривен, че въобще едва ли може да се нарече "метод".

Освен за самоласкааене, подобни цифри се използват за да "впечатляват" рекламодателите, които поради липса на друго им вярват. Въобще реакламата е една добре замислена измама на фирмите - лошото е, че зрителите страдат.





Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Alenadrow]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано11.05.14 23:58



Точно. Преди години един мой съученик се занимаваше точно с такава работа в София. Та той ми поразказа някои работи.





Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Alenadrow]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано12.05.14 12:19



А ти не е зле да научиш какво е число, и какво цифра. Така говориш като журналист или политик.



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Timo]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано12.05.14 12:56



Когато се ползва видеострийминг през мрежа и "приемникът" представлява цифров декодер наречен сет топ бокс, отчитането може да стане доста по-точно, тъй като е много лесно да се следи точно колко конекции има за всяка програма.



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано12.05.14 13:34



Имам такъв от кабеларката NETA с него следи ли се каква програма гледам?
Никак не съм в час с тия работи.



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано12.05.14 14:13



По-скоро говоря на диалект, за което се извинявам.



По шопско (и вероятно не само) често може да чуеш "това е голяма цифра", "егати цифрата" и т.н.

Разбира се, литературно и логически в много случаи правилният израз е "число", но повечето българи могат да схванат контекста на употребата на "цифра" и да я възприемат според него като "цифра", "число", "сума", "брой", "номер" и т.н.

На практика контекстните замествания разширяват разбираемостта и простотата на езика. Например в израза "цифрите показват, че производството се е увеличило" не е необходимо да се уточнява дали става въпрос за числа, номера на фактури, суми, количества или нещо друго или дори някаква съвкупност от показатели - акцента е, че нещо, което е изразимо с цифри, е довело до извода за някаква тенденция. Предполагам и затова политиците и журналистите често употребяват "цифра".

От друга страна, във фразата "подобни цифри се използват за да впечатлят" няма нито литературна, нито логическа грешка. Тъй като числата изразяват с цифри, то не е чудно, че цифрите могат да се използват за нещо (в случая да впечатлят), дори и да изразяват число.

Но, за да завърша, в случая аз говорих за брой зрители, където "число" също е литературно и смислово неправилно - не се пише "числото на зрителите". Правилният израз е в случая е "брой" на зрителите. Т.е. дори и да не знаех разликата между цифра и число, научавайки я това нямаше да ми помогне да поправя грешката си. По скоро трябваше да науча разликата между "цифра" и "бройка", ако трябва да сме "екзактни".



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Alenadrow]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано12.05.14 14:32



Та по случая с бройката има логика т.е. 700 монтирани устройства с 4 членен екипаж пред телевизора за билот се вързва аудиторията добре е че не са го прикрипили към биричката че тогава смучим доста.





Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано12.05.14 14:35



Ако декодерите можеха да предават статистика за гледаните програми, то отчитането може да стане по-мащабно, но доста по-неточно.

Когато се прави статистическа извадка, то се държи сметка за нейната представителност. Точно в случая със стрийминг през мрежата отчитането ще е изключително неточно, защото ще покрие единствено аудитория, живееща в урбанизирани територии с добри телекомуникации, както и разполагаща с желание и умения да използва сравнително нови технологии, както и да заплаща непренебрежима месечна сума за това.

Или да го кажа по-просто - отчитането по този начин ще покрие средната класа в големите градове. Това не е малко, ако искаш да рекламираш телефони, но е почти нищо, ако искаш да рекламираш разсад за картофи и мотокултиватори.

Т.е. в пийпълметрията броят на зрителите, гледали дадено предаване е важен показател, но за рекламодателите той е почти безсмислен без пълна дисекция на аудиторията - по възраст, пол, доходи, вид населено място и т.н. Ако ще се продават зъбни протези, то мач на националния ни отбор по волейбол не е най-правилното време за реклама, просто защото таргет групата, макар и голяма като количество, е далеч по-скромна като процент, от което и ROI-то (възвръщаемостта на парите, които си дал за реклама в случая) е много ниско.

Както и в електрониката винаги се гони голямо КПД (в бизнеса - ROI) - трика е с минимални разходи, да достигнеш до максимален брой потенциални клиенти, а не просто до колкото се може повече зрители въобще. Разбира се има и отклонения, реклами за "престиж" и т.н. при които за пазар като нашия парите може да не са от значение, но това са изключеня, които само потвърждават правилото.



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Alenadrow]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано12.05.14 14:47



Опитваш се интелигентно да се измъкнеш, но с това показваш пак незнание.
Броят на зрителите, както и броят на галошите в хоремага са число, а не цифра.
Именно числото има някакъв смисъл. В случая става въпрос за естествени числа - цели и положителни. Цифрите са графични символи.
Журналистите наричат числата цифри, защото не знаят кое какво е и така са свикнали. Познавам много журналисти, и за това съм сигурен. Веднъж опитах да обясня на една такава какво е цифра и число. След около половин час обяснения тя каза - аха, значи от 0 до 9 са цифри, от 10 нагоре са числа. Отказах се повече да обяснявам. Няма нужда и от коментар.
Моето мнение е, че просто цифра им звучи по-добре и ефектно като звукосъчетание. И понеже и не знаят, наложила се е тази неправилна употреба.
Но за хора, занимаващи се с технически науки подобно невежество е недопустимо.

Един любопитен факт. Когато става въпрос за тото, никой не използва цифра.



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Alenadrow]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано12.05.14 15:03



Дали ще е по-неточно зависи от интерпретацията на резултатите от изследването.
Аз знам, че колкото по-голям брой са участниците в изследването, толкова по-добре.
Разбира се, че трябва да се отчита социалния статус на зрителите с оглед намирането на правилния таргет.
Ако искаш да рекламираш разсад за картофи не знам къде ще е правилно. От една страна големите градове се напълниха със селяни, но те вече не искат да се занимават със селско стопанство.
На село пък, хората са отчайващо бедни, и няма смисъл да им се рекламира нищо, защото нямат пари да си го купят.
Тъй че именно градската средна класа, доколкото я има е таргет на рекламите.
Колкото до скъпите устройства, въпрос на технология и време. По селата който има пари гледа булсатком. Който няма - DVBT, но само където има покритие.
А в много от селата няма.
Знам го защото често пътувам из страната и съм виждал какво ли не. Посетил съм стотици, а може би и хиляди села. Няма град, в който да не съм бил.



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано12.05.14 16:00



Не се измъквам бе човек - признах си без бой, че е грешка от диалекта.



Наистина беше много модерно в училище "цифра" да се използва за какво ли не, главно като синоним на голямо число, колкто и нелогично да е, а може би именно поради това - "това си е цифра пари" (това са много пари) е един пример. Иначе мисля, че рядко вменяем човек наистина не може да схване разликата между цифра и число - просто разговорния език е друго нещо.

Лично според мен объркването на цифра с число в днешно време не е някаква драматична неграмостност, защото числата все пак се изразяват с цифри. Също както не бих нарекъл някой неграмотен, защото вика на акумулатора батерия, а на копирната машина - Ксерокс. Езикът е динамична система и се мени с всяко поколение - по "мое" ученическо време, например, аз щях да участВУвам във форума (не, че имаше форуми), а изписването на този факт като "участвам" беше тогава груба правописна грешка. Да не говорим за семиотиката - има думи които сега значат съвсем различни неща от преди двадесетина години, без никога "официално" да са променяли значението си.

Като цяло, обаче, считам демонстрирането на познания по правопис в несвързани с литературния език теми за досадно, освен ако относителния брой на правописните грешки не прави темата нечетима или трудно разбираема. Особено ако тези познания са изразени с неприкрити оценки за грамотност или съвети за повшаването и.

Т.е. придържането към материята и духа на темата мисля за по-съществено от почти маниакалното озъртане за волни или неволни правописни грешки. Докато поправянето на фактологическа грешка обикновено помага на темата да се развие и я прави полезна за останалите, то изчерпателния анализ на правописните умения на участниците оставя някакво съмнение за желание за изява без адекватен интерес или възможности за конкретно отношение по разглеждания въпрос.

Не на последно място - свободното или дори фриволно боравене с езика дава възможност да се разнообрази изказа, да се намали стереотипния и скучен подход, да се акцентира или да се изрази индивидуалност или пък принадлежност. И волните и неволните грешки придават и известна уникалност и реализъм.

П.П. За числата от тотото не се бях замислял и изглежда странен феномен наистина.



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано12.05.14 16:31



Всъщност нарастването на броя на участниците в едно статистическо изследване (при равни други условия) има смисъл само до един момент - докато стане представително. След този момента грешката на метода става по-голяма от статистическата грешка и колкото и да се увеличава този брой, дори да доближи много стоте процента, резултитатите не стават чувствително по-достоверни.

Относно селата - ще останеш много озадачен колко от оборота на фармацевтичните фирми на нашия пазар идва именно от селата. Не знам дали горе-долу знаеш колко струва един приличен комбайн, но е повече от повечето превозни средства, които аз съм чувал. За обработка на един декър земеделска земя отиват в най-евтиния случай 20-30 лева на година (при масово земеделие), а по селата земеделската земя е много.

Дори в "любителското земеделие" - градинарството, печалбите са огромни и войната за клиенти си е като при всеки друг бизнес.

Т.е. на село говорим за здраве на човека, животните и растенията - което е мечтан таргет, защото разходите там са "присъщи" и рядко търпят отлагане. Служителите по канторите от средната класа я си купят нов телефон тая година, я не, докато баба и дядо на село са винаги сериозни клиетни на аптеките. Също там говорим и за кеф - аз лаптоп-а мога и да не си го сменя тази година, но няма да си оставя тревата неокосена, цветята увехнали, нивата буренясала и т.н. Ако се влияех от директна реклама със сигурност бих бил по-добър таргет в качеството си на "виладжия", отколкото в качеството си на средностатистически шоп.

Накрая - огромна част от парите за реклама се хвърлят да убедят бедните да се разделят с парите си. Средната класа го прави "по-принуда" - за да поддържа социален статус, а пък богатите не е чак толкоз лесно да бъдат манипулирани, а и не са чак толкова много. Борбата е за всяка стотинка и там бедния е на равно с богатия. Ако продаваш аспирин, то ще ти е все тая дали го купува богат бизнесмен или селски овчар - и двамата ще вземат по равно, сигурно селянина дори повече, за да му остане за туршията на есен.



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Alenadrow]  
Автор fordesc (Улав,ама много!)
Публикувано12.05.14 16:36



Нямам БУКВИ, за да изразя мнение.





Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: fordesc]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано12.05.14 17:36



Мисля, че по-правилният израз би бил:

"Нямам графеми за да изразя мнение"

Причината е, че мнение може да се изрази и с писменост, в която няма букви, а йероглифи например. Също така популярно по форумите често е и изразяване на мнение чрез цифри и други знаци или комбинация от тях - например "+1", "-1", "!!!", "?!?" и т.н. Т.е. липсата на букви не може да бъде единствена причина за невъзмможността да се изрази мнение.

Екзактност трябва господа езиковеди, екзактност!!!



П.П. Думата "букви" в твоето изречение не трябва ли да е с малки букви?



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Timo]  
Автор ramzes1977 (ентусиаст)
Публикувано12.05.14 21:37



Според мен статистиката се прави на базата на АГНЕТАТА които изпращат СМС-и в игрите които бълват купчина простотии в ефира на телевизиите . Изпрати СМС на номер еди кой си ако си за еди квоси !!! мамицата им !!!



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Alenadrow]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано12.05.14 22:32



Ти трябва да си по-възрастен от мен, щом е било задължително участвуването. А пък аз не съм първа младост.
Виж сега, ти пак не ме разбираш. Може би и аз неправилно се изразих. Тук става въпрос за основни понятия, не толкова за думи и правопис. И това имах предвид с грамотноста.
А и това, което наричаш диалект, не е диалект. Това е жаргон, сленг.
Та понятието число не се изменя с поколенията. Просто човек учил математика във ВУЗ няма как да нарече числото цифра.
И числата не се изразяват с цифри. Все едно да кажеш, че думите се изразяват с букви. Числата се пишат с цифри. Но има различни цифри.
Примерно 101 и 5, както и V са различни цифри, но могат да означават едно и също число. На теб оставям да се сетиш защо и как.



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Alenadrow]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано12.05.14 23:24



Служителите по канторите от средната класа я си купят нов телефон тая година, я не, докато баба и дядо на село са винаги сериозни клиетни на аптеките.
Явно скоро не си помирисвал село.
Иди, поразходи се малко, особено в Северозападнала България. А и не само там. И пак ми кажи как баба и дядо на село си купуват разни работи. Бедността се вижда и не може да се скрие, нито да се имитира. Хората казват - бедност и любов не можеш да скриеш. И това е истина. Освен това по селата са останали наистина само баби и дядовци, в нетрудоспособна възраст, които нищо не отглеждат и нищо не купуват, освен може би хляб. Но те са малцинство. Мнозинството по селата са циганите. А сега ми кажи какво ще си купи циганина.

Колкото до комбайните и машините - те не се купуват от баба и дядо, те се купуват от едрите земевладелци и арендатори, закупили много земя, които наемат работници да им я обработват. Тези хора ходят на село, но обикновено живеят в град, и не им е проблем да си купят и най-скъпия телевизор, но точно какво и кога гледат, не знам, предполагам различно според човека, и най-вероятно чалгаджийски канали и футбол. Може и малко новини.
И със сигурност няма да си купят комбайн защото са го рекламирали по телевизията, а ще си купят който им е изгоден, след съответното пазарно проучване.
Впрочем, макар че аз нямам телевизор и телевизия гледам само срещу заплащане, ще ти кажа, че не съм видял реклами за комбайни или селскостопанска фармация. Рекламите са предимно за памперси, вафли, прах за пране и лекарства от типа за вдигане на самолета, стомашни колики и киселини, или за гъбички по ноктите. Селяните имат гъбички сигурно, но не вярвам да си купуват от тези скъпи и неефективни лекарства. Особено баба и дядо на село.



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: ramzes1977]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано12.05.14 23:33



Е, никой не те кара насила да пращаш смс-и, или да гледаш телевизия.
За мен хората са всички агнета, които дават пари за да си купят телевизор, на който да гледат реклами, да им промиват мозъците, и да пращат смс-и, които им скубят още повече пари.



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Timo]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано13.05.14 00:50



Не



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано13.05.14 01:14



голям, бах ги позабравил тези работи и едва ли някой се замисля но наистина тука ми е от полза напомнянето.
На линка е обяснено много лесно.
Заплатата цифра ли е или число?
При някой е в натура!



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано13.05.14 07:25



Напротив - ти твърдиш, че става въпрос за основни понятия, а аз твърдя, че става въпроса за използване на дума като синоним на друга, което е се е разпространило масово, употребява се от много хора във всекидневието им и е разбираемо от всички.

Явно наистина сме от различни поколения, защото по мое време какво е цифра и какво число се учеше в първи-втори клас някъде - не знам кога това е започнало да се изучава във ВУЗ-овете.



За да ти спестя по-нататъшни терзания, ще ти дам един един линк:


Проверих и в печатно издание - тълкованията на думата са същите.

И какво излезе сега - че то и в тълковния речник било записано, че под "цифра" може да се разбира "сума или показател, изразен числово" - цитирам дословно. Очевидно не само хората - според теб излиза, че самият ни език е некомпетентен и бърка понятията.

Да мислиш себе си за един от малкото умни е сигурно много пълноценно изживяване. Нямам никакво съмнение, че ако човек утреби израза "намалява ми заряда на акумулатора на телефона" ще предизвика далеч по-голям интерес от останалите, които казват просто "падна ми батерията".

Сигурно е и много впечатляващо да показваш познания по бройни системи на място, където се изисква просто да ползваш тълковния речник. Но няма да е зле преди да даваш акъл кой какво да научи все пак да хвърляш и по някое око на независим и достоверен източник на информация - все си мисля, че именно на боравенето с информация се наблягаше в любимите ти ВУЗ-ове. На хората, които не умееха да го усвоят им викахме "дървени философи" - кой знае защо.




Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Timo]  
Автор ramzes1977 (ентусиаст)
Публикувано13.05.14 07:40



Тимо,С този пост изби рибата , както се казва за 33 секунди толкова колеги дадоха мнения . И ти да не правиш няккаква статистика бре

.



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: ramzes1977]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано13.05.14 09:10



Секса е от значение





Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Alenadrow]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано13.05.14 12:45



Аз терзания нямам.
Цитирането на някакви речници в интернет не доказва нищо. Справка се прави само с Института за български език при БАН, и в речници издадени от този институт.
Ти може да си учил за цифри и числа в първи клас. И аз съм учил в първи клас тези неща, както и дори за множества, но теория на числата и теория на множествата се изучават като дялове от висшата математика. А и видно е колко и какво си научил.
Фактът, че си позволяваш да даваш и обидни квалификации, защото си убеден в правотата си не говори добре за теб.

Редактирано от Chasing Rabbits на 13.05.14 13:12.



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано13.05.14 13:54



Не четеш внимателно. В тълковния речник издаден от БАН, тълкуването на думата е тоно такова, каквото е на линка в Интернет - специално за теб съм го пояснил.

А обидни квалификации е възможно да си ги заслужил с това, че се опитваш да поучаваш хората, като им вменяваш неграмотност, без дори да си си направил труда да провериш в тълковния речник, издаден от института на БАН, при това в тема, която няма нищо общо с мъдрите лингвистични съвети, които незнайно защо реши да раздаваш. Въпреки, че нямам спомен да съм споменавал конкретно теб - просто споменах, че не е лошо първо да се направи справка с независим източник, а после да се обяснява кое е добре и кое не е добре да научи някой друг.

Ако позоваването на тълковен речник обижда високообразованата ти особа, то моля да бъда извинен. Но принципно ще е по-разбираемо, ако отваряш спор за синонимите, жаргоните, синтаксиса и граматиката в теми, които са по-близко да тематиката от пийпълметрията. Иначе изразената несвързаност на бащинските препоръки, които така щедро раздаваш, може да бъде изтълкувана и като някакъв лек симптом на комплексираност, па макар и привидно, без действително основание.





Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Alenadrow]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано13.05.14 14:09



Никъде не видях цитиран тълковен речник, издаден от БАН.
Видях цитиран някакъв интернет речник. Освен това, дори и в БАН могат да грешат. Все пак това са лингвисти, филолози. От математика не разбират.
Спри да ми се правиш на интересен. Фактите не се променят от това колко се репчиш във форума, и колко настояваш. Вместо да се стремиш да научиш нещо, и да си благодарен, че имаш такава възможност, ти ме нападаш. Ето затова по българските форуми нищо свястно не се случва. Всеки гледа да си демонстрира егото и простотията.
Когато един човек е некомпетентен, почва да се позовава на авторитети. На мен авторитети не са ми необходими. Хайде отивай да си играеш с познанията си от първи клас.

Редактирано от Chasing Rabbits на 13.05.14 15:11.



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано13.05.14 16:30



По българските форуми най-често не се случва нищо свястно, защото разни цървули започват да дават мъдри съвети несвързани с темите, май? Което всъщност наистина е демонстрация на его и простотия - тук различия нямаме.

Приятен ден и на теб, безпогрешний...





Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Alenadrow]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано13.05.14 16:38



Забелязал съм, че селяните по манталитет винаги обиждат на цървул.
Какво да се прави.
Не съм безпогрешен, разбира се. И когато греша имам топки да го призная и да се извиня.
Но има неща, които ги знам. И не подлежат на спор.
Първо написа глупост. После обясни че било на диалект, а есъщност беше жаргон.
Това мога да приема. И беше достатъчно. Но се запъна като магаре да си браниш егото.
Типично поведение. Опита се да пишеш на висок стил за да впечатлиш колко си учен. Не ти се получи.
Не е нужно да ми отговаряш. За мен въпросът е приключен.

Редактирано от Chasing Rabbits на 13.05.14 16:51.



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Timo]  
Автор 2N3O55 (Майстор)
Публикувано13.05.14 20:54



Статистиката е като женските прашки - показва много, но скрива най-важното.

Който не знае закона на Ома да си ходи у дома!


Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано13.05.14 22:01



Кой кого е обидил?

Да не би да си се разпознал като "защото разни цървули започват да дават мъдри съвети несвързани с темите" ?!? Ако е така, то моля те недей вини мен.



Щом не можеш да приемеш официалния тълковен речник, честно казано щях да съм обиден, ако можеше да приемеш нещо написано от мен, така че ти благодаря за неразбирането. Както се съгласихме, симптомите на незадоволено его се проявяват най-често с писане на поучения, които освен неправилни, са и в несвързани с тематиката дискусии, като например:

"Ти по добре научи ..."
"запъна като магаре"
"Справка се прави само с Института за български език при БАН"
"дори и в БАН могат да грешат. Все пак това са лингвисти, филолози"
"И аз съм учил в първи клас тези неща, както и дори за множества"

Бегъл семантичен анализ, дори от неспециалист, разкрива в такива такива изречения известна нестабилност, породена от некотролируемо желание за несъстоятелна (или несъстояла се - според възрастта) себеизява.

Радвам се, че човек в първи клас е учил "дори за множества", но дали пък не си пропуснал по-важни неща, които се учат по това време? Множествата не е късно да се научат и в пети-шести клас, както се практикуваше някога, но за някои неща си трябват първите седем години.

Сполай ти и всичко хубаво. Ако успееш да се овладееш да не пишеш за неща, от които не разбираш, на места, на които мъдрите ти мисли седят нелепо, ще се почувстваш далеч по-адекватно, отколкото сам си мечтал или си преполагал, че е възможно.

П.П. Един приятел казва, че селските бекове често се обиждат на "цървул", но не трябвало - цървул означавало "нещо незначещо нищо" - и според тълковния речник било така. Не според специалистите по обувки, разбира се - да не подхванеш нова тема сега.
П.П.П. Трябва да призная, че признанието за възрастта, на която си бил запознат с множествата предизвика с нищо неприкрито умиление в мен. Щях да кажа, че с това си изречение изби рибата, ама ме е страх да не се окажеш рибар, риболовец или просто природозащитник-любител.



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Alenadrow]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано13.05.14 22:38



Да не би да си се разпознал като "защото разни цървули започват да дават мъдри съвети несвързани с темите" ?!? Ако е така, то моля те недей вини мен.
Тъпо и елементарно. Не минава.
Писал си го като отговор към мен, но ако си визирал някого другиго, може би имаш проблем с концентрацията.
Бегъл семантичен анализ, дори от неспециалист, разкрива в такива такива изречения известна нестабилност, породена от некотролируемо желание за несъстоятелна (или несъстояла се - според възрастта) себеизява.
След като си неспециалист, не се пробвай в неща, от които не разбираш.
Радвам се, че човек в първи клас е учил "дори за множества", но дали пък не си пропуснал по-важни неща, които се учат по това време? Множествата не е късно да се научат и в пети-шести клас, както се практикуваше някога, но за някои неща си трябват първите седем години.
Да, така е, на теб очевидно ти липсват не само първите седем години.
Сполай ти и всичко хубаво. Ако успееш да се овладееш да не пишеш за неща, от които не разбираш, на места, на които мъдрите ти мисли седят нелепо, ще се почувстваш далеч по-адекватно, отколкото сам си мечтал или си преполагал, че е възможно.
Кой казва, че пиша за неща, от които не разбирам? Ти ли? И кой си ти че да преценяваш аз от какво разбирам? Аз съм получил оценки от когото е трябвало и когато е трябвало и съм се доказал в практиката като специалист. Теб не те познавам.
П.П.П. Трябва да призная, че признанието за възрастта, на която си бил запознат с множествата предизвика с нищо неприкрито умиление в мен. Щях да кажа, че с това си изречение изби рибата, ама ме е страх да не се окажеш рибар, риболовец или просто природозащитник-любител.
Това наистина не го разбрах. В учебната програма ги имаше множествата, може би трябва да попиташ защо са ги сложили при първокласниците по онова време компетентните органи от министерството на образованието. Никак не разбирам защо това предизвиква умиление у теб.

И накрая - аз така и не видях цитат от речник, издаден от БАН. Видях само празни приказки не по същество. Понеже нямаш аргументи по същество, се опитваш да ме нападаш. Много по-просто щеше да е ако можеше да дадеш някакви аргументи, но нямаш.
Жалко е наистина, че не разбираш толкова основни понятия като число и цифра. Но спокойно - не си единствен в това положение. Всичките журналя са като теб. И не само те.
Ако беше учил теория на числата, изобщо нямаше да ги пишеш тези неща, нито да се позоваваш на речници. Човек търси в речници нещо, което не знае и не разбира.

Редактирано от Chasing Rabbits на 13.05.14 22:47.



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано13.05.14 23:16



Чета и не мога да разбера - в кой момент прозря, че който и да е пишещ по темата тук не разбира разликата между число и цифра? В едно изречение думата "цифра" беше употребена като езиково приет синоним на (терминологично по-правилната) число. Кой и къде е твърдял (в този форум), че между число и цифра няма разлика? Нещо споделяше някакви лични преживявания, но какво общо имаха те с което и да е мнение тук?

Цитат от речник на БАН видя, дори имаше удобен за "цъкане" линк към него. Бегла справка в google (ако ти е останало време да се научиш да го ползваш) би ти показала, че всички онлайн достъпни речници дават едно и същото тълкувание. Или си се сблъскал с някаква особено могъща конспирация, управляваща света, или пък в речника наистина пише също това, което ако имаше такъв, вече да беше проверил.



Разбира се, дори средно вменяем човек ще схване, че няма как да ти дам линк към писменото издание, което специално проверих, в случай че някой, който не е виждал напечатан на хартия тълковен речник започне да твърди, че той се различава като съдържание от написаното в посочения линк. Единственото друго, което мога да направя, е да ти дам адреса на няколко книжарници в София, но дали това ще е достатъчно? Ако би било достатъчно, то адреса нямаше да е проблем, ако пък адреса би помогнал - даването му щеше да е излишно, защото образован човек можеше и сам да го намери.

Четенето на книги, пък нека да е от тъпи и необразовани учени, а и нека да е отживелица, все пак е по-добре отколкото уповаването на собствените светоусещания и възприятия, които често могат да са неточни, смущаващи или дори комични.



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Alenadrow]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано14.05.14 01:02



Чета и не мога да разбера - в кой момент прозря, че който и да е пишещ по темата тук не разбира разликата между число и цифра?

Ти си единственият тук, който не успя да разбере. Другите разбраха, ако не са знаели.

Ето в този цитат става ясно:

От друга страна, във фразата "подобни цифри се използват за да впечатлят" няма нито литературна, нито логическа грешка. Тъй като числата изразяват с цифри, то не е чудно, че цифрите могат да се използват за нещо (в случая да впечатлят), дори и да изразяват число.

Цитат от речник на БАН видя, дори имаше удобен за "цъкане" линк към него.
Линкът беше към онлайн речник, но не и към речник, издаден от БАН.
Ето го:
За да ти спестя по-нататъшни терзания, ще ти дам един един линк:
http://rechnik.info/%D1%86%D0%B8%D1%84%D1%80%D0%B0



Разбира се, дори средно вменяем човек ще схване, че няма как да ти дам линк към писменото издание, което специално проверих, в случай че някой, който не е виждал напечатан на хартия тълковен речник започне да твърди, че той се различава като съдържание от написаното в посочения линк.


Да, съмнявам се. Защото в онлайн речника никъде не се споменава кой е автора, и какъв им е източника.

Омръзна ми да повтарям едно и също, напълно безсмислено, защото който можеше отдавна разбра, а ти никога няма да разбереш какво ти говоря.

Четенето на книги, пък нека да е от тъпи и необразовани учени, а и нека да е отживелица, все пак е по-добре отколкото уповаването на собствените светоусещания и възприятия, които често могат да са неточни, смущаващи или дори комични.

Да, така е, трябва да се четат книги. Аз чета много. Ти колко книги прочете през последните месеци?

Виж, спри се. Колкото и да си тъп, предполагам си разбрал, че няма смисъл да продължаваме по този начин. Вече един път се опитах да ти го подскажа.
Не знам какво и на кого се опитваш да докажеш. Ако толкова държиш, продължавай все така, на мен не ми пука. Може да те удари накрая товарния влак.

P.S.
Ето ти линкове към уикипедия, там виждам добре са обяснили нещата:




Ще си позволя да цитирам.
Цифра наричаме символ от азбуката на дадена бройна система; всички числа от тази бройна система могат да се запишат като крайна (или безкрайна в някои случаи) последователност от нейните цифри. „Цифра“ и „число“ не са еднозначни понятия.

Набор от цифри на някои от най-използваните бройни системи:

десетична бройна система: {0; 1; 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9}
двоична бройна система: {0; 1}
шестнадесетична бройна система: {0; 1; 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9; A; B; C; D; E; F}
римска цифрова система: {I; V; X; L; C; D; M}
Числото представлява абстрактно математическо понятие за означаване на количество, броене и измерване. Като математически обект изразява идеята за брой и ред в зависимост от контекста му на употреба. Символите, с които се изписват числата, се наричат цифри. В разговорния език често двете понятия се използват като синоними, което е неправилно. С цифри се изписват не само числа, а и кодове, означения, телефонни номера, ЕГН, номера на кредитни карти, ISBN на книги и други.

Математическите операции, които могат да се извършват с числата са събиране, изваждане, умножение, деление и повдигане на степен. Те са обикновено предмет на изучаване от аритметиката.

Редактирано от Chasing Rabbits на 14.05.14 01:24.



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано14.05.14 07:24



Аз не знам толкова ли сложен въпрос съм задал или толкова ми е неприемлива молбата към теб, че си изписал цяла страница, без да отговориш на простия въпрос, а именно:

Къде в тази тема прочете, че някой твърди, че няма разлика между цифра и число?

Уверявам те, че я изчетох за всеки случай пак цялата и единственото място, на кое някой някога е твърдял, че не знае за такава разлика, е някакъв илюзорен журналист, на някаква хипотетична среща с теб, и то само според собствените ти думи.

В нито един друг пост, от който и да е друг участник, няма дори намек, че някой счита, че няма разлика между цифра и число, нито дори че някой познава човек, който счита, че няма такава разлика.

Просто, моля те, отговори - къде в тази тема прочете, че някой твърди, че няма разлика между цифра и число? Един кратък цитат ще е достатъчен и ще докаже колко прав си бил, да изпишеш цели страници, борейки се срещу това стресиращо непознание.



Ако ли пък не можеш да дадеш такъв цитат се надявам да схванеш, че през цялото нещото опровергаваш нещо, което някой е твърдял само "в главата" ти - дали са спомени или фантазии, в които ти обясняваш разни неща на неграмотен журналист, аз не мога да знам, но е леко смущаващо да бъркаш така вътрешния си мир с реалността.



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Alenadrow]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано14.05.14 10:12



Посочих ти цитати. Ако не си ги видял, след цялостно изчитане на темата, вероятно имаш сериозен проблем.
Цитати повече няма да има.
Сега извърташ и демагогстваш. Ако нямаше причина и аз съм писал ей така, ти защо се пъна толкова досега?



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор forestt (абсолют)
Публикувано14.05.14 10:39



Един любопитен факт. Когато става въпрос за тото, никой не използва цифра.

А точно при тотото, може да се ползва цифра, комбинациите от цифри в тотото като числова стойност нямат никакво значение, това че при двуцифрените е от значение последователността не ги прави числа, значението и стойността на всяка цифра или комбинация от две цифри написани на топките са еднакви и те са само символи. Може да се направи теглене и само с топки с цифрите 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 и 9, а защо не пък и с букви.



П.П. Сетих се още нещо, не умеещите да решават судоку обикновено са слаби и по математика и си мислят, че за да решаваш судоку трябва да ти се отдава математиката защото там се ползват цифри. Но в судокуто цифрите нямат числова стойност, там те са само символи, могат да се ползват и всякакви други девет символа!

Редактирано от forestt на 14.05.14 10:49.



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано14.05.14 22:29



Добре, ще улесня въпроса:

Посочи цитат където и да е в Интернет пространството, където някой твърди, че няма разлика между цифра и число.

Тъй като е ясно, че в тази тема никой не твърди подобно нещо, то опростявам допълнително молбата си. Ако цитираш някой, който някъде е написал, че цифра и число е едно и също нещо и между тях няма разлика, то ще може да се приеме, че усилията ти да разясниш тази разлика са били оправдани, макар и силно пресилени, както и шумно и не на място демонстрирани.

Бъркането на фантазии, спомени и реалност, повишената тревожност, която се изразява в емоционални свръхреакции, силната нестабилност (цели 5 от 7!!! твои мнения в този клон на темата са били редактирани, след като са публикувани), обърканост при дефиниране на наличието или липсата на проблеми, вариативно поведение, често в широк диапазон за кратко време...

Това сами по-себе си са симптоми, които се проявяват понякога у всеки човек. Когато, обаче, са изявят ярко и заедно в кратък период от време, то човек трябва да им обърне внимание, а защо не и да направи консултация при специалист.

Понеже аз не желая да задълбочавам повече което и да е подобно състояние, просто ще се опитам да подскажа с беглата надежда здравия разум все пак успее да надделее:

1. Да се използват синоними и да се бъркат понятия са две различни неща. Езикът е сложно и комплексно нещо, думите най-често имат много повече от едно значение, много думи могат да се използват в писмената и говоримата реч в страни от (или направо против) тяхната тясна специализирана дефиниция в конкретна област.

2. При използване на наложен в езика синоним не може да се определи дали използващият го човек знае или не знае разлизката със заместената от синонима дума. Такова заключение може да бъде направено само при директен въпрос - "Има ли разликата между цифра и число", "Има ли разлика между акумулатор и батерия" и т.н.

3. Колкото и една дума да е неправилно да се използва вместо друга, колкото и да е неправилна която и да е езикова конструкция, ако тя започне да се употребява от мнозинството говорещи езика за сравнително дълъг период от време, тя се превръща в норма - т.е. употребата и се превръща в правилна. Това е неизбежната динамика на езика, която съществува от хилядолетия.

4. Объркан правопис, понятие, факт, определение, дефиниция или каквато и да е друга аномалия или особеност обикновено не се коментират от нормалните и възпитани хора, особено ако не са част от определена тема. Или казано по-директно - да броиш на някой запетайките е абсолютно недопустимо и невъзпитано, без оглед на това колко раздразнен може да бъдеш лично - раздразнението си е твой проблем, не на кореспондента ти.

5. Ако все пак се налага някой да бъде поправен за някоя неточност, грешка или системен пропуск, това е добре да става само, ако те наистина са във връзка с конкретната тема или изказват директно твърдение, представляващо фактологическа грешка. Добре е също това да стане любезно, като се поясни как разискваната тема и полемиката в нея се влияят негативно от въпросните неточности, грешки и т.н. Във всички останали случаи непоисканата "помощ" е възможно да се възприеме (и най-често с основание) от околните като агресивно комплексарско натрапване поради невъзможност да се коментира предложената тематика по същество.

Съвсем сериозно ти препоръчвам някой ден като станеш отпочинал, да си вземеш един душ или каквото си взимаш, когато се събудиш, да си изпиеш кафето, чая, млякото, хапчетата или каквото пиеш сутрин и да се опиташ да прочетеш в тема касаеща кое ти си писал какво. Може да останеш леко озадачен, но все от някъде трябва да се започне - още повече не ти е за първи път и това отклонение от нормалното поведение е време да започне да те смущава - ако не теб, то поне близките ти.

Накрая ти пожелавам да приемаш света по-леко, но най-важното по-широко, с известен толеранс към другите хора. Удоволствието от това е много по-голямо, отколкото удоволствието от излишни и неуместни нервни изблици, привидно задоволяващи някаква моментна нужда от самоутвърждаване. Знам, че това не е еднакво лесно да бъде контролирано от всички хора във всичките им състояния, но това не означава, че усилия в тази посока не могат и не бива да се правят.

Приятна вечер.





Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Alenadrow]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано15.05.14 00:55



Даже и не съм те чел, чак пък толкова много.....


Стига с тези глупости това е форум с друга насоченост тука и с краката да смятате все ми е тая. Наистина си изразходвате енергията в друга посока а и дали си е число или цифра не е от голямо значение за форума. При нас също е жаргон да наричаме нещо скъпо че "си е цифра".
Предпочитам дохода ми да е "сифра" от колкото числа.



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Timo]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано15.05.14 07:05



Ми личи си, че не си ме чел - и аз горе-долу това твърдя от началото и не аз започнах този спор, просто се забавлявам. Вярно, че се прецака темата обаче - ако не бях отговарял, нямаше да е така. Аз спирам - взимам си бележка.





Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: hidrazin4o]  
Автор arhopld (непознат)
Публикувано20.06.14 01:51



как се е занимавал?
сложил е пипълметър на телевизора на баба си и е прибирал таксата от 50 ст на месец :Д



Тема Re: Alenadrow; Chasing rabbitsнови [re: Alenadrow]  
Автор mx43-207333 ()
Публикувано20.06.14 04:03



"Товарищи ученые, доценты с кандидатами!
Замучились вы с иксами, запутались в нулях,..."
............................
"Товарищи ученые, Эйнштейны драгоценные,
Ньютоны ненаглядные, любимые до слез!
Ведь лягут в землю общую остатки наши бренные, -
Земле - ей все едино: апатиты и навоз."


............................
"А това е числото 5 в третичната бройна система:
12!

"Бюсь об заклад", че никой не може да напише числото 5000 в адитивната, римска бройна система!

Поклон пред синтактичните и интонационни запетаи!



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: arhopld]  
Автор mx43-207333 ()
Публикувано20.06.14 04:58



Неотдавна, американска фирма в Калифорния е демонстрирала софтуер за корелационен анализ на битовото, токово потребление на електроенергията, който позволява да се реализира пиипълметрия без нарочни устройства. Идеята е, че при телевизорите със светодиодна подсветка, моментната консумация на домакинството (която е относително постоянна) е функция на токовата консумация от подсветката, която е съпоставима с конретнната картина на съответния телевизионен канал. В този случай не се изисква разрешение от съответния потребител, освен договорка с електроснабдителната компания. Освен това, мащабът на контрола е ограничен само от броя на работещите в момента телевизори с подсветка.



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: mx43-207333]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано20.06.14 15:02



Идеята е на пръв поглед интересна, но е по-скоро екзотична и неприложима. Това е така поради голямата сложност, и наличието на твърде много Фактори, които влияят на резултата.
Освен че трябва да се следят всички възможни телевизионни програми, да се съобразява съответната латенция,трябва да се има пред вид и възможността да има повече от един работещ телевизор в едно домакинство. Възможно е и да се гледат записани програми. Звукът също променя консумацията. Може да се гледат и видео стриймове през интернет.
Освен това има перални, хладилници и други консуматори, което прави тезата за относително постоянната консумация несъстоятелна.



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор kartelovgmailcom (непознат)
Публикувано20.06.14 18:51



не е практически невъзможно

ако измерват тока на малък брой примерно 10 домакинства - една кооперация с много голяма точност

и ще има характерни репери в точно определени моменти в данните примерно резки промени светло->тъмно

разбира се с куп условия примерно телевизорите да реагират еднакво или приблизително еднакво и да се знае общия брой и най-трудното
да правят еталони на реперите в реално време и на каналите от които се интересуват
и с един доста добър филтър който да изчиства останалото което е шум и нещатата ще излизат и то доста точно


софтуера е най-трудното тук

иначе глобално за целия квартал няма как да стане ;)
това май го гледах в един филм- имаха човек в ел.компанията и следеше как се вдига потреблението на ток и това значеше че все повече и повече хора гледат точно този канал и накрая за малко щеше да гръмне централата направо свръх рейтинг - абе комедия :Д



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: kartelovgmailcom]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано20.06.14 19:03



софтуера е най-трудното тук

Софтуера колкото и да е труден е най лесната част от такъв проект!

И наистина който го измисли на 100% ще се реализира на пазара.
Както и проекта да се почиства кенефа без септична яма и без вода.





Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: kartelovgmailcom]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано20.06.14 19:26



Приказки на аба са това.
Изобщо прочете ли какво написах?
Софтуера е най-малкия проблем.
Много скъпо като реализация, и ниска надеждност. Може да работи при лабораторни условия евентуално.



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: arhopld]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано20.06.14 20:19



Не. Сложил е една хурка на баба ти отзад. На майка ти - по-дебела хурка. А най-дългата и дебела хурка е запазил за теб.


Естествено че работеше някъде у голямото тъпо село където се занимаваха с тези глупости. За подробности не съм питал пък и минаха много години от тогава.



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: kartelovgmailcom]  
Автор mx43-207333 ()
Публикувано21.06.14 07:12



Токът се мери на ниското напрежение (веднага след "кофите"), като при американците една "кофа" е за едно или няколко домакинства. Така че контролът е индивидуален. Това е докладвано преди една-две години (вероятно на някаква конференция), а тъй като американците "не си поплюват" вероятно вече някой печели и то доста! Ще трябва да попитам за доуточняване.
Тези хора правят невероятни неща!
Съвсем наскоро, наследникът ми разказа, че т.н. борса с "бикове" и "мечки" била само атракция за туристите, а основните "машинации" се правели в Ню Джърси", където имало десетина "борси", в които имало само компютри и софтуер. Всички операции по покупко-продажбите се правели за микросекунди и били надлъгване с бърз софтуер. За тази цел, при инсталирането на хардуера се водела люта битка за всеки сантеметър на оптичните кабели!
Другото интересно е, че между Чикаго и Ню Йорк бил прекаран оптичен кабел по абсолютно права линия (поради същата причина), като за целта са пробивани тунели в ландшафта, но не само по хоризонтала, а и по вертикала!!!
То разстоянието е доста голямо и вероятно поради дъгата на кълбото ще трябва да са копали доста надълбоко, а в последното се съмнявам, и може би във височина все пак е имало компромис.
А бе к,во ли не прави жаждата да пари!





Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: mx43-207333]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано21.06.14 15:47



Като една кофа е на няколко домакинства ще измериш цървулите на баба си.
Като има два и повече телевизора в домакинство, пак същото.
А с различната латенция кво правим?
По каква преносна среда въреи това? И там има закъснение, при това произволно за всеки абонат, и не задължително да е константно.
Източника какъв е, и еднакъв ли е за всички. Кабелна, наземна или сателитна телевизия се ползва? Ако е видео стрийм, не им трябва отделна пийпълметрия, директни рестрийм сървърите дават статистика какво се тегли и от кого.
Сателитната и кабелната имат различна латенция, наземната има най-голяма. Сравнявал съм.
Различна настройка на яркост, различен размер на екрана, различна марка и модел телевизор, дават различна консумация. Колкото и да диференцираш, ще хванеш шумовете.

Тая идиотщина няма как да работи в реална среда, колкото и да са велики американците според теб.



Тема Re: Chasing rabbitsнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор mx43-207333 (лаик)
Публикувано21.06.14 22:34



Здравейте!
Кофата може да е една, но ракордеманите са индивидуални и не е проблем да се мери токовата консумацията на всяко жилище. То и при нас си е почти същото, само че всъде (градове, села, махали, егреци и паланки), ние разхождаме ниското напрежение с километри, а те като по-глупави само средното, но за сметка на това имат повечко кофи. При 12,5kV//230V/115V, кой е с по-малки загуби може да се досетим лесно. Разбира се и в "Едноетажна Америка", и в "Америка отляво и отдясно" се вижда, че разпределителната им мрежа е доста по-"въздушно-селска", така че вероятно "тънките" сметки отдавна са направени.
Що се отнася до подробностите по темата, обясненията са по-дълги, до известна степен засягат лични моменти и не бих желал да ги коментирам публично. Въпреки (най-вероятно) погрешното ми усещане за демонстриране на известно недружелюбно-презрително раздразнение, като изключение (и естествено при наличие на желание от Ваша страна), може да ми пишете на ЛС, като ще Ви отговоря това, което знам (с препратка към източника). При това винаги вежливо и доколкото ми позволява скромният, работническо-селски произход - възпитано!
С уважение!
П. Петков




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.