Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:19 05.06.24 
Технически науки
   >> Електроника
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано13.05.14 16:30



По българските форуми най-често не се случва нищо свястно, защото разни цървули започват да дават мъдри съвети несвързани с темите, май? Което всъщност наистина е демонстрация на его и простотия - тук различия нямаме.

Приятен ден и на теб, безпогрешний...





Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Alenadrow]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано13.05.14 16:38



Забелязал съм, че селяните по манталитет винаги обиждат на цървул.
Какво да се прави.
Не съм безпогрешен, разбира се. И когато греша имам топки да го призная и да се извиня.
Но има неща, които ги знам. И не подлежат на спор.
Първо написа глупост. После обясни че било на диалект, а есъщност беше жаргон.
Това мога да приема. И беше достатъчно. Но се запъна като магаре да си браниш егото.
Типично поведение. Опита се да пишеш на висок стил за да впечатлиш колко си учен. Не ти се получи.
Не е нужно да ми отговаряш. За мен въпросът е приключен.

Редактирано от Chasing Rabbits на 13.05.14 16:51.



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Timo]  
Автор 2N3O55 (Майстор)
Публикувано13.05.14 20:54



Статистиката е като женските прашки - показва много, но скрива най-важното.

Който не знае закона на Ома да си ходи у дома!


Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано13.05.14 22:01



Кой кого е обидил?

Да не би да си се разпознал като "защото разни цървули започват да дават мъдри съвети несвързани с темите" ?!? Ако е така, то моля те недей вини мен.



Щом не можеш да приемеш официалния тълковен речник, честно казано щях да съм обиден, ако можеше да приемеш нещо написано от мен, така че ти благодаря за неразбирането. Както се съгласихме, симптомите на незадоволено его се проявяват най-често с писане на поучения, които освен неправилни, са и в несвързани с тематиката дискусии, като например:

"Ти по добре научи ..."
"запъна като магаре"
"Справка се прави само с Института за български език при БАН"
"дори и в БАН могат да грешат. Все пак това са лингвисти, филолози"
"И аз съм учил в първи клас тези неща, както и дори за множества"

Бегъл семантичен анализ, дори от неспециалист, разкрива в такива такива изречения известна нестабилност, породена от некотролируемо желание за несъстоятелна (или несъстояла се - според възрастта) себеизява.

Радвам се, че човек в първи клас е учил "дори за множества", но дали пък не си пропуснал по-важни неща, които се учат по това време? Множествата не е късно да се научат и в пети-шести клас, както се практикуваше някога, но за някои неща си трябват първите седем години.

Сполай ти и всичко хубаво. Ако успееш да се овладееш да не пишеш за неща, от които не разбираш, на места, на които мъдрите ти мисли седят нелепо, ще се почувстваш далеч по-адекватно, отколкото сам си мечтал или си преполагал, че е възможно.

П.П. Един приятел казва, че селските бекове често се обиждат на "цървул", но не трябвало - цървул означавало "нещо незначещо нищо" - и според тълковния речник било така. Не според специалистите по обувки, разбира се - да не подхванеш нова тема сега.
П.П.П. Трябва да призная, че признанието за възрастта, на която си бил запознат с множествата предизвика с нищо неприкрито умиление в мен. Щях да кажа, че с това си изречение изби рибата, ама ме е страх да не се окажеш рибар, риболовец или просто природозащитник-любител.



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Alenadrow]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано13.05.14 22:38



Да не би да си се разпознал като "защото разни цървули започват да дават мъдри съвети несвързани с темите" ?!? Ако е така, то моля те недей вини мен.
Тъпо и елементарно. Не минава.
Писал си го като отговор към мен, но ако си визирал някого другиго, може би имаш проблем с концентрацията.
Бегъл семантичен анализ, дори от неспециалист, разкрива в такива такива изречения известна нестабилност, породена от некотролируемо желание за несъстоятелна (или несъстояла се - според възрастта) себеизява.
След като си неспециалист, не се пробвай в неща, от които не разбираш.
Радвам се, че човек в първи клас е учил "дори за множества", но дали пък не си пропуснал по-важни неща, които се учат по това време? Множествата не е късно да се научат и в пети-шести клас, както се практикуваше някога, но за някои неща си трябват първите седем години.
Да, така е, на теб очевидно ти липсват не само първите седем години.
Сполай ти и всичко хубаво. Ако успееш да се овладееш да не пишеш за неща, от които не разбираш, на места, на които мъдрите ти мисли седят нелепо, ще се почувстваш далеч по-адекватно, отколкото сам си мечтал или си преполагал, че е възможно.
Кой казва, че пиша за неща, от които не разбирам? Ти ли? И кой си ти че да преценяваш аз от какво разбирам? Аз съм получил оценки от когото е трябвало и когато е трябвало и съм се доказал в практиката като специалист. Теб не те познавам.
П.П.П. Трябва да призная, че признанието за възрастта, на която си бил запознат с множествата предизвика с нищо неприкрито умиление в мен. Щях да кажа, че с това си изречение изби рибата, ама ме е страх да не се окажеш рибар, риболовец или просто природозащитник-любител.
Това наистина не го разбрах. В учебната програма ги имаше множествата, може би трябва да попиташ защо са ги сложили при първокласниците по онова време компетентните органи от министерството на образованието. Никак не разбирам защо това предизвиква умиление у теб.

И накрая - аз така и не видях цитат от речник, издаден от БАН. Видях само празни приказки не по същество. Понеже нямаш аргументи по същество, се опитваш да ме нападаш. Много по-просто щеше да е ако можеше да дадеш някакви аргументи, но нямаш.
Жалко е наистина, че не разбираш толкова основни понятия като число и цифра. Но спокойно - не си единствен в това положение. Всичките журналя са като теб. И не само те.
Ако беше учил теория на числата, изобщо нямаше да ги пишеш тези неща, нито да се позоваваш на речници. Човек търси в речници нещо, което не знае и не разбира.

Редактирано от Chasing Rabbits на 13.05.14 22:47.



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано13.05.14 23:16



Чета и не мога да разбера - в кой момент прозря, че който и да е пишещ по темата тук не разбира разликата между число и цифра? В едно изречение думата "цифра" беше употребена като езиково приет синоним на (терминологично по-правилната) число. Кой и къде е твърдял (в този форум), че между число и цифра няма разлика? Нещо споделяше някакви лични преживявания, но какво общо имаха те с което и да е мнение тук?

Цитат от речник на БАН видя, дори имаше удобен за "цъкане" линк към него. Бегла справка в google (ако ти е останало време да се научиш да го ползваш) би ти показала, че всички онлайн достъпни речници дават едно и същото тълкувание. Или си се сблъскал с някаква особено могъща конспирация, управляваща света, или пък в речника наистина пише също това, което ако имаше такъв, вече да беше проверил.



Разбира се, дори средно вменяем човек ще схване, че няма как да ти дам линк към писменото издание, което специално проверих, в случай че някой, който не е виждал напечатан на хартия тълковен речник започне да твърди, че той се различава като съдържание от написаното в посочения линк. Единственото друго, което мога да направя, е да ти дам адреса на няколко книжарници в София, но дали това ще е достатъчно? Ако би било достатъчно, то адреса нямаше да е проблем, ако пък адреса би помогнал - даването му щеше да е излишно, защото образован човек можеше и сам да го намери.

Четенето на книги, пък нека да е от тъпи и необразовани учени, а и нека да е отживелица, все пак е по-добре отколкото уповаването на собствените светоусещания и възприятия, които често могат да са неточни, смущаващи или дори комични.



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Alenadrow]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано14.05.14 01:02



Чета и не мога да разбера - в кой момент прозря, че който и да е пишещ по темата тук не разбира разликата между число и цифра?

Ти си единственият тук, който не успя да разбере. Другите разбраха, ако не са знаели.

Ето в този цитат става ясно:

От друга страна, във фразата "подобни цифри се използват за да впечатлят" няма нито литературна, нито логическа грешка. Тъй като числата изразяват с цифри, то не е чудно, че цифрите могат да се използват за нещо (в случая да впечатлят), дори и да изразяват число.

Цитат от речник на БАН видя, дори имаше удобен за "цъкане" линк към него.
Линкът беше към онлайн речник, но не и към речник, издаден от БАН.
Ето го:
За да ти спестя по-нататъшни терзания, ще ти дам един един линк:
http://rechnik.info/%D1%86%D0%B8%D1%84%D1%80%D0%B0



Разбира се, дори средно вменяем човек ще схване, че няма как да ти дам линк към писменото издание, което специално проверих, в случай че някой, който не е виждал напечатан на хартия тълковен речник започне да твърди, че той се различава като съдържание от написаното в посочения линк.


Да, съмнявам се. Защото в онлайн речника никъде не се споменава кой е автора, и какъв им е източника.

Омръзна ми да повтарям едно и също, напълно безсмислено, защото който можеше отдавна разбра, а ти никога няма да разбереш какво ти говоря.

Четенето на книги, пък нека да е от тъпи и необразовани учени, а и нека да е отживелица, все пак е по-добре отколкото уповаването на собствените светоусещания и възприятия, които често могат да са неточни, смущаващи или дори комични.

Да, така е, трябва да се четат книги. Аз чета много. Ти колко книги прочете през последните месеци?

Виж, спри се. Колкото и да си тъп, предполагам си разбрал, че няма смисъл да продължаваме по този начин. Вече един път се опитах да ти го подскажа.
Не знам какво и на кого се опитваш да докажеш. Ако толкова държиш, продължавай все така, на мен не ми пука. Може да те удари накрая товарния влак.

P.S.
Ето ти линкове към уикипедия, там виждам добре са обяснили нещата:




Ще си позволя да цитирам.
Цифра наричаме символ от азбуката на дадена бройна система; всички числа от тази бройна система могат да се запишат като крайна (или безкрайна в някои случаи) последователност от нейните цифри. „Цифра“ и „число“ не са еднозначни понятия.

Набор от цифри на някои от най-използваните бройни системи:

десетична бройна система: {0; 1; 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9}
двоична бройна система: {0; 1}
шестнадесетична бройна система: {0; 1; 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9; A; B; C; D; E; F}
римска цифрова система: {I; V; X; L; C; D; M}
Числото представлява абстрактно математическо понятие за означаване на количество, броене и измерване. Като математически обект изразява идеята за брой и ред в зависимост от контекста му на употреба. Символите, с които се изписват числата, се наричат цифри. В разговорния език често двете понятия се използват като синоними, което е неправилно. С цифри се изписват не само числа, а и кодове, означения, телефонни номера, ЕГН, номера на кредитни карти, ISBN на книги и други.

Математическите операции, които могат да се извършват с числата са събиране, изваждане, умножение, деление и повдигане на степен. Те са обикновено предмет на изучаване от аритметиката.

Редактирано от Chasing Rabbits на 14.05.14 01:24.



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано14.05.14 07:24



Аз не знам толкова ли сложен въпрос съм задал или толкова ми е неприемлива молбата към теб, че си изписал цяла страница, без да отговориш на простия въпрос, а именно:

Къде в тази тема прочете, че някой твърди, че няма разлика между цифра и число?

Уверявам те, че я изчетох за всеки случай пак цялата и единственото място, на кое някой някога е твърдял, че не знае за такава разлика, е някакъв илюзорен журналист, на някаква хипотетична среща с теб, и то само според собствените ти думи.

В нито един друг пост, от който и да е друг участник, няма дори намек, че някой счита, че няма разлика между цифра и число, нито дори че някой познава човек, който счита, че няма такава разлика.

Просто, моля те, отговори - къде в тази тема прочете, че някой твърди, че няма разлика между цифра и число? Един кратък цитат ще е достатъчен и ще докаже колко прав си бил, да изпишеш цели страници, борейки се срещу това стресиращо непознание.



Ако ли пък не можеш да дадеш такъв цитат се надявам да схванеш, че през цялото нещото опровергаваш нещо, което някой е твърдял само "в главата" ти - дали са спомени или фантазии, в които ти обясняваш разни неща на неграмотен журналист, аз не мога да знам, но е леко смущаващо да бъркаш така вътрешния си мир с реалността.



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Alenadrow]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано14.05.14 10:12



Посочих ти цитати. Ако не си ги видял, след цялостно изчитане на темата, вероятно имаш сериозен проблем.
Цитати повече няма да има.
Сега извърташ и демагогстваш. Ако нямаше причина и аз съм писал ей така, ти защо се пъна толкова досега?



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор forestt (абсолют)
Публикувано14.05.14 10:39



Един любопитен факт. Когато става въпрос за тото, никой не използва цифра.

А точно при тотото, може да се ползва цифра, комбинациите от цифри в тотото като числова стойност нямат никакво значение, това че при двуцифрените е от значение последователността не ги прави числа, значението и стойността на всяка цифра или комбинация от две цифри написани на топките са еднакви и те са само символи. Може да се направи теглене и само с топки с цифрите 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 и 9, а защо не пък и с букви.



П.П. Сетих се още нещо, не умеещите да решават судоку обикновено са слаби и по математика и си мислят, че за да решаваш судоку трябва да ти се отдава математиката защото там се ползват цифри. Но в судокуто цифрите нямат числова стойност, там те са само символи, могат да се ползват и всякакви други девет символа!

Редактирано от forestt на 14.05.14 10:49.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.