Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:20 01.06.24 
Технически науки
   >> Електроника
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Alenadrow]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано12.05.14 14:32



Та по случая с бройката има логика т.е. 700 монтирани устройства с 4 членен екипаж пред телевизора за билот се вързва аудиторията добре е че не са го прикрипили към биричката че тогава смучим доста.





Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано12.05.14 14:35



Ако декодерите можеха да предават статистика за гледаните програми, то отчитането може да стане по-мащабно, но доста по-неточно.

Когато се прави статистическа извадка, то се държи сметка за нейната представителност. Точно в случая със стрийминг през мрежата отчитането ще е изключително неточно, защото ще покрие единствено аудитория, живееща в урбанизирани територии с добри телекомуникации, както и разполагаща с желание и умения да използва сравнително нови технологии, както и да заплаща непренебрежима месечна сума за това.

Или да го кажа по-просто - отчитането по този начин ще покрие средната класа в големите градове. Това не е малко, ако искаш да рекламираш телефони, но е почти нищо, ако искаш да рекламираш разсад за картофи и мотокултиватори.

Т.е. в пийпълметрията броят на зрителите, гледали дадено предаване е важен показател, но за рекламодателите той е почти безсмислен без пълна дисекция на аудиторията - по възраст, пол, доходи, вид населено място и т.н. Ако ще се продават зъбни протези, то мач на националния ни отбор по волейбол не е най-правилното време за реклама, просто защото таргет групата, макар и голяма като количество, е далеч по-скромна като процент, от което и ROI-то (възвръщаемостта на парите, които си дал за реклама в случая) е много ниско.

Както и в електрониката винаги се гони голямо КПД (в бизнеса - ROI) - трика е с минимални разходи, да достигнеш до максимален брой потенциални клиенти, а не просто до колкото се може повече зрители въобще. Разбира се има и отклонения, реклами за "престиж" и т.н. при които за пазар като нашия парите може да не са от значение, но това са изключеня, които само потвърждават правилото.



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Alenadrow]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано12.05.14 14:47



Опитваш се интелигентно да се измъкнеш, но с това показваш пак незнание.
Броят на зрителите, както и броят на галошите в хоремага са число, а не цифра.
Именно числото има някакъв смисъл. В случая става въпрос за естествени числа - цели и положителни. Цифрите са графични символи.
Журналистите наричат числата цифри, защото не знаят кое какво е и така са свикнали. Познавам много журналисти, и за това съм сигурен. Веднъж опитах да обясня на една такава какво е цифра и число. След около половин час обяснения тя каза - аха, значи от 0 до 9 са цифри, от 10 нагоре са числа. Отказах се повече да обяснявам. Няма нужда и от коментар.
Моето мнение е, че просто цифра им звучи по-добре и ефектно като звукосъчетание. И понеже и не знаят, наложила се е тази неправилна употреба.
Но за хора, занимаващи се с технически науки подобно невежество е недопустимо.

Един любопитен факт. Когато става въпрос за тото, никой не използва цифра.



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Alenadrow]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано12.05.14 15:03



Дали ще е по-неточно зависи от интерпретацията на резултатите от изследването.
Аз знам, че колкото по-голям брой са участниците в изследването, толкова по-добре.
Разбира се, че трябва да се отчита социалния статус на зрителите с оглед намирането на правилния таргет.
Ако искаш да рекламираш разсад за картофи не знам къде ще е правилно. От една страна големите градове се напълниха със селяни, но те вече не искат да се занимават със селско стопанство.
На село пък, хората са отчайващо бедни, и няма смисъл да им се рекламира нищо, защото нямат пари да си го купят.
Тъй че именно градската средна класа, доколкото я има е таргет на рекламите.
Колкото до скъпите устройства, въпрос на технология и време. По селата който има пари гледа булсатком. Който няма - DVBT, но само където има покритие.
А в много от селата няма.
Знам го защото често пътувам из страната и съм виждал какво ли не. Посетил съм стотици, а може би и хиляди села. Няма град, в който да не съм бил.



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано12.05.14 16:00



Не се измъквам бе човек - признах си без бой, че е грешка от диалекта.



Наистина беше много модерно в училище "цифра" да се използва за какво ли не, главно като синоним на голямо число, колкто и нелогично да е, а може би именно поради това - "това си е цифра пари" (това са много пари) е един пример. Иначе мисля, че рядко вменяем човек наистина не може да схване разликата между цифра и число - просто разговорния език е друго нещо.

Лично според мен объркването на цифра с число в днешно време не е някаква драматична неграмостност, защото числата все пак се изразяват с цифри. Също както не бих нарекъл някой неграмотен, защото вика на акумулатора батерия, а на копирната машина - Ксерокс. Езикът е динамична система и се мени с всяко поколение - по "мое" ученическо време, например, аз щях да участВУвам във форума (не, че имаше форуми), а изписването на този факт като "участвам" беше тогава груба правописна грешка. Да не говорим за семиотиката - има думи които сега значат съвсем различни неща от преди двадесетина години, без никога "официално" да са променяли значението си.

Като цяло, обаче, считам демонстрирането на познания по правопис в несвързани с литературния език теми за досадно, освен ако относителния брой на правописните грешки не прави темата нечетима или трудно разбираема. Особено ако тези познания са изразени с неприкрити оценки за грамотност или съвети за повшаването и.

Т.е. придържането към материята и духа на темата мисля за по-съществено от почти маниакалното озъртане за волни или неволни правописни грешки. Докато поправянето на фактологическа грешка обикновено помага на темата да се развие и я прави полезна за останалите, то изчерпателния анализ на правописните умения на участниците оставя някакво съмнение за желание за изява без адекватен интерес или възможности за конкретно отношение по разглеждания въпрос.

Не на последно място - свободното или дори фриволно боравене с езика дава възможност да се разнообрази изказа, да се намали стереотипния и скучен подход, да се акцентира или да се изрази индивидуалност или пък принадлежност. И волните и неволните грешки придават и известна уникалност и реализъм.

П.П. За числата от тотото не се бях замислял и изглежда странен феномен наистина.



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано12.05.14 16:31



Всъщност нарастването на броя на участниците в едно статистическо изследване (при равни други условия) има смисъл само до един момент - докато стане представително. След този момента грешката на метода става по-голяма от статистическата грешка и колкото и да се увеличава този брой, дори да доближи много стоте процента, резултитатите не стават чувствително по-достоверни.

Относно селата - ще останеш много озадачен колко от оборота на фармацевтичните фирми на нашия пазар идва именно от селата. Не знам дали горе-долу знаеш колко струва един приличен комбайн, но е повече от повечето превозни средства, които аз съм чувал. За обработка на един декър земеделска земя отиват в най-евтиния случай 20-30 лева на година (при масово земеделие), а по селата земеделската земя е много.

Дори в "любителското земеделие" - градинарството, печалбите са огромни и войната за клиенти си е като при всеки друг бизнес.

Т.е. на село говорим за здраве на човека, животните и растенията - което е мечтан таргет, защото разходите там са "присъщи" и рядко търпят отлагане. Служителите по канторите от средната класа я си купят нов телефон тая година, я не, докато баба и дядо на село са винаги сериозни клиетни на аптеките. Също там говорим и за кеф - аз лаптоп-а мога и да не си го сменя тази година, но няма да си оставя тревата неокосена, цветята увехнали, нивата буренясала и т.н. Ако се влияех от директна реклама със сигурност бих бил по-добър таргет в качеството си на "виладжия", отколкото в качеството си на средностатистически шоп.

Накрая - огромна част от парите за реклама се хвърлят да убедят бедните да се разделят с парите си. Средната класа го прави "по-принуда" - за да поддържа социален статус, а пък богатите не е чак толкоз лесно да бъдат манипулирани, а и не са чак толкова много. Борбата е за всяка стотинка и там бедния е на равно с богатия. Ако продаваш аспирин, то ще ти е все тая дали го купува богат бизнесмен или селски овчар - и двамата ще вземат по равно, сигурно селянина дори повече, за да му остане за туршията на есен.



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Alenadrow]  
Автор fordesc (Улав,ама много!)
Публикувано12.05.14 16:36



Нямам БУКВИ, за да изразя мнение.





Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: fordesc]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано12.05.14 17:36



Мисля, че по-правилният израз би бил:

"Нямам графеми за да изразя мнение"

Причината е, че мнение може да се изрази и с писменост, в която няма букви, а йероглифи например. Също така популярно по форумите често е и изразяване на мнение чрез цифри и други знаци или комбинация от тях - например "+1", "-1", "!!!", "?!?" и т.н. Т.е. липсата на букви не може да бъде единствена причина за невъзмможността да се изрази мнение.

Екзактност трябва господа езиковеди, екзактност!!!



П.П. Думата "букви" в твоето изречение не трябва ли да е с малки букви?



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Timo]  
Автор ramzes1977 (ентусиаст)
Публикувано12.05.14 21:37



Според мен статистиката се прави на базата на АГНЕТАТА които изпращат СМС-и в игрите които бълват купчина простотии в ефира на телевизиите . Изпрати СМС на номер еди кой си ако си за еди квоси !!! мамицата им !!!



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Alenadrow]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано12.05.14 22:32



Ти трябва да си по-възрастен от мен, щом е било задължително участвуването. А пък аз не съм първа младост.
Виж сега, ти пак не ме разбираш. Може би и аз неправилно се изразих. Тук става въпрос за основни понятия, не толкова за думи и правопис. И това имах предвид с грамотноста.
А и това, което наричаш диалект, не е диалект. Това е жаргон, сленг.
Та понятието число не се изменя с поколенията. Просто човек учил математика във ВУЗ няма как да нарече числото цифра.
И числата не се изразяват с цифри. Все едно да кажеш, че думите се изразяват с букви. Числата се пишат с цифри. Но има различни цифри.
Примерно 101 и 5, както и V са различни цифри, но могат да означават едно и също число. На теб оставям да се сетиш защо и как.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.