Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:17 04.07.24 
Технически науки
   >> Електроника
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Alenadrow]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано12.05.14 23:24



Служителите по канторите от средната класа я си купят нов телефон тая година, я не, докато баба и дядо на село са винаги сериозни клиетни на аптеките.
Явно скоро не си помирисвал село.
Иди, поразходи се малко, особено в Северозападнала България. А и не само там. И пак ми кажи как баба и дядо на село си купуват разни работи. Бедността се вижда и не може да се скрие, нито да се имитира. Хората казват - бедност и любов не можеш да скриеш. И това е истина. Освен това по селата са останали наистина само баби и дядовци, в нетрудоспособна възраст, които нищо не отглеждат и нищо не купуват, освен може би хляб. Но те са малцинство. Мнозинството по селата са циганите. А сега ми кажи какво ще си купи циганина.

Колкото до комбайните и машините - те не се купуват от баба и дядо, те се купуват от едрите земевладелци и арендатори, закупили много земя, които наемат работници да им я обработват. Тези хора ходят на село, но обикновено живеят в град, и не им е проблем да си купят и най-скъпия телевизор, но точно какво и кога гледат, не знам, предполагам различно според човека, и най-вероятно чалгаджийски канали и футбол. Може и малко новини.
И със сигурност няма да си купят комбайн защото са го рекламирали по телевизията, а ще си купят който им е изгоден, след съответното пазарно проучване.
Впрочем, макар че аз нямам телевизор и телевизия гледам само срещу заплащане, ще ти кажа, че не съм видял реклами за комбайни или селскостопанска фармация. Рекламите са предимно за памперси, вафли, прах за пране и лекарства от типа за вдигане на самолета, стомашни колики и киселини, или за гъбички по ноктите. Селяните имат гъбички сигурно, но не вярвам да си купуват от тези скъпи и неефективни лекарства. Особено баба и дядо на село.



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: ramzes1977]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано12.05.14 23:33



Е, никой не те кара насила да пращаш смс-и, или да гледаш телевизия.
За мен хората са всички агнета, които дават пари за да си купят телевизор, на който да гледат реклами, да им промиват мозъците, и да пращат смс-и, които им скубят още повече пари.



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Timo]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано13.05.14 00:50



Не



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано13.05.14 01:14



голям, бах ги позабравил тези работи и едва ли някой се замисля но наистина тука ми е от полза напомнянето.
На линка е обяснено много лесно.
Заплатата цифра ли е или число?
При някой е в натура!



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано13.05.14 07:25



Напротив - ти твърдиш, че става въпрос за основни понятия, а аз твърдя, че става въпроса за използване на дума като синоним на друга, което е се е разпространило масово, употребява се от много хора във всекидневието им и е разбираемо от всички.

Явно наистина сме от различни поколения, защото по мое време какво е цифра и какво число се учеше в първи-втори клас някъде - не знам кога това е започнало да се изучава във ВУЗ-овете.



За да ти спестя по-нататъшни терзания, ще ти дам един един линк:


Проверих и в печатно издание - тълкованията на думата са същите.

И какво излезе сега - че то и в тълковния речник било записано, че под "цифра" може да се разбира "сума или показател, изразен числово" - цитирам дословно. Очевидно не само хората - според теб излиза, че самият ни език е некомпетентен и бърка понятията.

Да мислиш себе си за един от малкото умни е сигурно много пълноценно изживяване. Нямам никакво съмнение, че ако човек утреби израза "намалява ми заряда на акумулатора на телефона" ще предизвика далеч по-голям интерес от останалите, които казват просто "падна ми батерията".

Сигурно е и много впечатляващо да показваш познания по бройни системи на място, където се изисква просто да ползваш тълковния речник. Но няма да е зле преди да даваш акъл кой какво да научи все пак да хвърляш и по някое око на независим и достоверен източник на информация - все си мисля, че именно на боравенето с информация се наблягаше в любимите ти ВУЗ-ове. На хората, които не умееха да го усвоят им викахме "дървени философи" - кой знае защо.




Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Timo]  
Автор ramzes1977 (ентусиаст)
Публикувано13.05.14 07:40



Тимо,С този пост изби рибата , както се казва за 33 секунди толкова колеги дадоха мнения . И ти да не правиш няккаква статистика бре

.



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: ramzes1977]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано13.05.14 09:10



Секса е от значение





Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Alenadrow]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано13.05.14 12:45



Аз терзания нямам.
Цитирането на някакви речници в интернет не доказва нищо. Справка се прави само с Института за български език при БАН, и в речници издадени от този институт.
Ти може да си учил за цифри и числа в първи клас. И аз съм учил в първи клас тези неща, както и дори за множества, но теория на числата и теория на множествата се изучават като дялове от висшата математика. А и видно е колко и какво си научил.
Фактът, че си позволяваш да даваш и обидни квалификации, защото си убеден в правотата си не говори добре за теб.

Редактирано от Chasing Rabbits на 13.05.14 13:12.



Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано13.05.14 13:54



Не четеш внимателно. В тълковния речник издаден от БАН, тълкуването на думата е тоно такова, каквото е на линка в Интернет - специално за теб съм го пояснил.

А обидни квалификации е възможно да си ги заслужил с това, че се опитваш да поучаваш хората, като им вменяваш неграмотност, без дори да си си направил труда да провериш в тълковния речник, издаден от института на БАН, при това в тема, която няма нищо общо с мъдрите лингвистични съвети, които незнайно защо реши да раздаваш. Въпреки, че нямам спомен да съм споменавал конкретно теб - просто споменах, че не е лошо първо да се направи справка с независим източник, а после да се обяснява кое е добре и кое не е добре да научи някой друг.

Ако позоваването на тълковен речник обижда високообразованата ти особа, то моля да бъда извинен. Но принципно ще е по-разбираемо, ако отваряш спор за синонимите, жаргоните, синтаксиса и граматиката в теми, които са по-близко да тематиката от пийпълметрията. Иначе изразената несвързаност на бащинските препоръки, които така щедро раздаваш, може да бъде изтълкувана и като някакъв лек симптом на комплексираност, па макар и привидно, без действително основание.





Тема Re: Имам питанка ТВнови [re: Alenadrow]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано13.05.14 14:09



Никъде не видях цитиран тълковен речник, издаден от БАН.
Видях цитиран някакъв интернет речник. Освен това, дори и в БАН могат да грешат. Все пак това са лингвисти, филолози. От математика не разбират.
Спри да ми се правиш на интересен. Фактите не се променят от това колко се репчиш във форума, и колко настояваш. Вместо да се стремиш да научиш нещо, и да си благодарен, че имаш такава възможност, ти ме нападаш. Ето затова по българските форуми нищо свястно не се случва. Всеки гледа да си демонстрира егото и простотията.
Когато един човек е некомпетентен, почва да се позовава на авторитети. На мен авторитети не са ми необходими. Хайде отивай да си играеш с познанията си от първи клас.

Редактирано от Chasing Rabbits на 13.05.14 15:11.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.