Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:43 16.04.24 
Технически науки
   >> Електроника
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Стопяем предпазителнови  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано07.04.14 21:29



Беше подхвърлено, че имало проблем да се слага стопяем предпазител в изхода на импулсно захранване.
Някой може ли да обясни в какво се състои проблема, ако има такъв.
За бързодействие ли става въпрос, или за нещо друго?

За да не пускам отделна тема, сещам се за още един въпрос, на който и сам съм намерил някактв отговор, но не достатъчно задълбочен. Става въпрос за грец. По фабричните схеми често слагат кондензатори от порядъка на десетки nf до 100-200 nf паралелно на диодите. Особено в аудио апаратура, телевизори.

Ефектът ако ги няма е обикновено един характетен брум в звука. Сега се замислям, че тия кондензатори ги слагат най-често при трансформаторни захранвания. При импулсни не се сещам да съм виждал.
Та въпросът е каква е точно задачата на тези кондензатори. В никоя книга не съм видял обяснение. Но не ги слагат ей така.
Обяснение, че филтрират нещо приемам само с подробно обяснение какво и как. Как се изчислява кплко да са кондензаторите (капацитет).

Моето обяснение е, че ако захраняането е с трансформатор, в момента на зареждането на филтровия кондензатор след греца пиковият ток насища магнитопровода и това вкарва брум. И тези кондензатори по някакъв начин филтрират тези резки пикове на тока. Има и друго. При германиев или селенов изправител, кондензатори не се слагат, и смущения и брум няма. Не коментираме дали някой днес използва такива. Единствената разлика, която може да е от значение в случая е по-малкия пад в права посока.

Ако някой има да каже нещо смислено по темите, да заповяда. Простотиите и спама, моля не тук.

Редактирано от Chasing Rabbits на 07.04.14 21:31.



Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано07.04.14 22:53



Кондензаторите се слагат до чипа с цел да затихнат смущенията по платката за да не смущава чипа от друг чип по платката или от схемното решение. В промишлените контрплери се монтират специални филтри които не са никак евтини. Обикновенно са към 100 н зависи от схемното решение.
Предпазитела със стопяема жичка не се слага на изхода заради бързодействието в смисъл че докато изгори жичката транзистора вече е опукал! По схемно решение или трябва да се намали честотата или да се изключи работата на ШИМ и пак зависи в повечето случаи се намаля честотата.



Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Timo]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано08.04.14 06:46



Кондензаторите се слагат до чипа с цел да затихнат смущенията по платката за да не смущава чипа от друг чип по платката или от схемното решение.
Къде видя да говоря за чип?
Въпросът беше за кондензатори, 4 на брой, паралелно на всеки от диодите на греца. Нищо общо с класическите филтрови кондензатори по захранването. Точно тези дето са до чипа се слагат най-вече за да компенсират паразитната индуктивност на захранващите писти и проводници. Т.е. за да има чипа "късо" по променлив ток захранване. Естествено така и смущения се филтрират. Но най важното е захранването да е шунтирано по променлив ток, и то за колкото може по високи честоти.
Колкото до бързодействието на стопяемите предпазители, има бързи такива, но не съм задълбавал колко бързи. А и като изгори транзистора, все нещо трябва да спре тока, че да не се запали платката.

Редактирано от Chasing Rabbits на 08.04.14 07:10.



Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано08.04.14 07:43



Диодите, а и предпазители прекъсват токове.
А токове с реактивни съставки не се "късат" лесно.



Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано08.04.14 12:36



Има си и предпазител на входа на блока но тези за луничките по евтините нямат.
За

ли питаш грешно съм разбрал, и аз не знам по късно ще я прочета.



Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Timo]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано08.04.14 13:37



Да, за това.
Колкото до предпазителите - аз затова уважавам англичаните. Те имат стопяем предпазител във всеки щепсел. Да не говорим, че щепселите им са далеч по-надеждно направени в сравнение с нашето "шуко" или "шоко", дори не съм сигурен как е правилно. Т.е. като пише там 16 ампера, издържа 16 ампера. Нашенските, може и да издържат 16 ампера, но не се знае колко дълго преди да нагорят, освен ако не са някои много скъпи и качествени, но пак имам съмнение от личен опит. Другото им предимство е запазване на фазата, т.е. не могат да се въртят и фазата и неутралата да си сменят местата. Може би само френския вариант на шуко е донякъде по-свестен, т.е. този с щифт за заземителния проводник (всички компютърни кабели са с щепсел, позволяващ включване в такъв френски контакт) , при тях също се запазва позицията на фазата, тъй като не могат да се обръщат.
Както и да е, отплеснах се.

П.С. Прочетох всичко написано във форума, но нито едно предложено обяснение не е вярно и мога да го оборя с лекота. Лошото е, че и аз не мога да дам обяснение, което да ми харесва и да е научно издържано.

Редактирано от Chasing Rabbits на 08.04.14 13:43.



Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор Thomas J Watson (реквизитор)
Публикувано08.04.14 14:58



Както вече споменах в една друга тема, има стари импулсни захранвания с фабрични предпазители в изходите. Причината за използването им е слабите технологии от зората на този вид захранване - те наистина нямат електронна защита по напрежение (супервайзор, надзирател), която да следи за промени в потенциалите на изходите (по които пък косвено се съди за тока). Даже не са и с ШИМ чип а с блокинггенератор в дискретно изпълнение. Такива вече отдавна няма, последното такова, което ми се намираше, вече е за скрап (от време на време минават едни мургави събратя покрай дома, давам им чат-пат по някоя платка). С развитието на схемите в тази област всичко става компактно и по-надеждно, бързодействието на електронната защита по претоварване е неоспоримо, затова практически стопяемите предпазители са изместени от много по надеждните и компактни електронни защити с компаратори, вградени в ШИМ-а или отделно от него (все още се срещат такива с външни). И въпреки това има оперативни захранващи блокове (24V), предназначени за еврошина (за табла) на реномирани производители (АВВ), които съветват при няколко токови кръга, те (захранванията) да се подсигурят именно със стопяеми предпазители.
Тук си позволявам да не се съглася с господина, компютърният блок, който преправих за винтоверт, вече няколко пъти му е гръмнал предпазителя (човекът, на когото е, е доста импулсивен в строителната работа) в изхода, без каквито и да било поражения върху електрониката, ако е подбран правилно, наличието му не е проблем. Транзисторите няма как да гръмнат при изпълнено преждепосоченото условие, най-малкото са сметнати с достатъчно аванс, да не говорим, че управляват именно импулсен поток със сравнително висока честота (40-80kHz, има на повече, има и на по-малко), безпроблемното натоварване може да е в пъти по-голямо, отколкото при линейна схема. Относно кондензаторите, срещат се във всички ключови захранвания, където се иска чистота на сигнала. Капацитетът на кондензаторите, мисля, говори повече от ясно за предназначението им - високочестотни паразитни съставки (като се има предвид формулата за реактивното им съпротивление). Кондензаторът след греца е изглаждащ, не филтров. Филтриращи са тези, които отстраняват нежеланото от един сигнал (като паралелните на диодите).

Всяко постижение в науката започва с опит и свършва с него.

Редактирано от Thomas J Watson на 08.04.14 15:03.



Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Chasing Rabbits]  
Автор Thomas J Watson (реквизитор)
Публикувано08.04.14 15:17



П.С. Прочетох всичко написано във форума, но нито едно предложено обяснение не е вярно и мога да го оборя с лекота.

Обяснение относно кое - стопяем предпазител в щепсела, 16-те ампера или обръщането на щепсела?



Всяко постижение в науката започва с опит и свършва с него.

Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Thomas J Watson]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано08.04.14 16:44



При 40кHz и на горе имало запас? Това да не е мазето на баба ти при 15А ток?
А и за техника която ще и гори постояно предпазитела да ме извиниш ама просто не си свършил работа на човека!
Да го наречем компромисен вариант.





Тема Re: Стопяем предпазителнови [re: Thomas J Watson]  
Автор Heoбoгoмил (ХЕРМАФРОДИТОЛОГ)
Публикувано08.04.14 16:59



Тия джаджи имат сериозна реактивна компонента в хармониците, пичове!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.