Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:41 02.07.24 
Технически науки
   >> Електроника
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема За какво служат...нови  
Автор Oleg lvanov (Приятел)
Публикувано29.03.14 10:53



Здравейте!

Без да ме биете, може ли някой да каже за какво служат тия пущини, които съм оградил на прикачената снимка?



Има ги на всякакви кабели- тук съм показал три, дето ми бяха под ръка (аудио кабел, USB- компютър<->фотоапарат и от захранване на лаптоп). Аз като неспециалист предполагам, че честотите на сигналите по различните кабели са различни, а тези феритни цилиндри (сори, ако не се казват точно така) ги има на всичките.

Та моля, дайте малко разяснения за какво служат, и какъв би бил ефекта, ако например срежа кабела, премахна този "топуз" от края му, и запоя отново проводниците.

Олег Иванов
Аре със здраве!

Тема Re: За какво служат...нови [re: Oleg lvanov]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано29.03.14 11:10



Филтри против смущения.



Тема Re: За какво служат...нови [re: Oleg lvanov]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано29.03.14 12:09



и какъв би бил ефекта, ако например срежа кабела, премахна този "топуз" от края му, и запоя отново проводниците.
И с дисекция и без, пак ще си бачка. Това е филтър за затихване на парциални трептения. За USB е излишно понеже кабела и комуникацията между устройствата е не повече от 3 метра. В такъв корпус може при някой кабели да е организирана защитата от пренапрежение и най различни джаджи но на пръв поглед си е едно и също. На аудио кабел не съм виждал такова.



Тема Re: За какво служат...нови [re: Oleg lvanov]  
Автор wallis-197157 (реквизитор)
Публикувано29.03.14 12:27



Високочестотен феритен филтър - използва се за затихване на високочестотни паразитни съставки в ел.веригите. Среща се както в аналогови, така и в цифрови вериги, както при ниски, така и при високи напрежения (под високи имам предвид мрежови кабели 220V). Има го и в USB. При многожилните кабели действа като синфазен трансформатор - пропуска противофазните сигнали, които пренасят полезната информация и потиска отразява синфазните смущения.

Горещо не ти препоръчвам да махаш "топуза" от кабели за скоростен обмен на данни, не заради друго а защото можеш да повредиш кабела.

Всяко постижение в науката започва с опит и свършва с него.

Редактирано от wallis-197157 на 29.03.14 14:13.



Тема Re: За какво служат...нови [re: wallis-197157]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано29.03.14 19:51



При многожилните кабели действа като синфазен трансформатор - пропуска противофазните сигнали, които пренасят полезната информация и потиска отразява синфазните смущения.
Аз бих казал диференциален трансформатор, или синфазен филтър. Както казваш - пропуска диференциалните (балансирани, противофазни) сигнали, и филтрира, затихва синфазните шумове.
Честно казано на аудио кабели не съм виждал такива феритни пръстени. Може би защото в битовото аудио се ползва предимно и само небалансирано предаване (RCA конектори, jack 3.5 mm), а където се работи професионално с балансирани линии, там подтискането на синфазните сигнали се прави в съответните крайни устройства с трансформатори или с операционни усилватели с диференциален вход, и кабелът не е нужно да има филтри по себе си.
P.S. на снимката на питащия наистина изглежда че има такъв феритен пръстен на аудио кабел с жак 3.5 мм, никога не съм виждал такова нещо на живо. Вероятно е от някои компютърни колонки.

Редактирано от Chasing Rabbits на 29.03.14 19:55.



Тема Re: За какво служат...нови [re: Oleg lvanov]  
Автор Oleg lvanov (Приятел)
Публикувано31.03.14 00:46



Благодаря на всички отговорили!

Мисля, че придобих идея за какво служат тези елементи. Не съм си и представял, че ще разбера всичко, все пак вие с години сте потопени във вашата наука, аз в моята.

Още веднъж- благодаря!

Олег Иванов
Аре със здраве!


Тема Re: За какво служат...нови [re: wallis-197157]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано31.03.14 01:30



Горещо не ти препоръчвам да махаш "топуза" от кабели за скоростен обмен на данни, не заради друго а защото можеш да повредиш кабела.

Ако е за USB не е скоростен RS 232 също разликата е преобразуването на драйверите в сериен ком и за двата е необходимо преобразуване. Много четене падна докато разбера точно как функционира USB а в последствие много време(проба/грешка) докато се науча да програмирам с USB.



Тема Re: За какво служат...нови [re: Timo]  
Автор wallis-197157 (реквизитор)
Публикувано31.03.14 14:29



USB не е скоростен

Това си е точно скоростна (особено от 3 нагоре) противотактна серийна шина , подобно на ethernet, с тази разлика че тук имаш дуплексен режим. Не случайно във вътрешната архитектура по дъната бавните шини (PS/2, COM, LPT, Floppy) се включват към южния мост чрез т.нар. Super I/O чип, който комуникира с вътрешния трансфер чрез LPC шината, която се ползва и от BIOS-чипа. Няма как да е другояче, да сравняваш USB и другите изброени шини е като да правиш сравнение между натоварена магистрала и селски път.

Много четене падна докато разбера точно как функционира USB

Кое му е сложното - прехвърлянето на пакетите данни става симетрично по два проводника, по единия от които тече реалният сигнал, а по другия-инвертираният. Приемникът на сигнала моделира разликата в напреженията на дадените сигнали; разликата в напреженията между логическата нула и единица е винаги два пъти по-голяма, така смущенията се елиминират, с други думи всички сигнали с амплитуда, различна от тази в модела се игнорират автоматично.

Всяко постижение в науката започва с опит и свършва с него.

Редактирано от wallis-197157 на 31.03.14 14:31.



Тема Re: За какво служат...нови [re: wallis-197157]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано31.03.14 16:07



(особено от 3 нагоре)
Съгласен!



Тема Re: За какво служат...нови [re: wallis-197157]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано31.03.14 16:25



Че то има ли по-висок стандарт от USB3 в момента?
На времето и 2.0 си минаваше за скоростен. А IEEE1394 firewire минаваше пък за по-високоскоростен от USB 2.0. (Но пък е много несполучлив стандарт според мен) В крайна сметка всичко е относително. Това, което е било скоростно преди 5-6 години е сравнително бавно днес.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.