Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:51 02.06.24 
Технически науки
   >> Електроника
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Управление на варикап  
Автор MC2010 (новак)
Публикувано22.11.13 08:05



Направил съм един ВЧ генератор с варикап, но тъй като честотата му трябва да се променя много често в определения диапазон, регулирането на напрежението на варикапа с потенциометър не е много удачно.

Търся някаква схема, вероятно с PIC, с която да може да се регулира напрежението за варикапа с бутони “+” и “-“ от 1 до 12 волта, но с достатъчно малка стъпка, примерно 0.2 волта. Не е необходимо да е много стабилно и точно.
Варианта с PPL не го коментирам засега, трудно се намират чиповете и софтуера, а генератора е само за едни тестове, дори няма да има печатна платка.
Някой правил ли е нещо подобно?





Тема Re: Управление на варикапнови [re: MC2010]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано22.11.13 18:19



То зависи точно какво ти трябва да върши пик-а, ако е само за промяната на напрежението с 2 бутона без индикации - вземи един 2-ичен брояч с примерно 6 позиции (64 стъпки 12/0.2=60) и му направи на изхода ЦАП с матрица R-2*R.

Ако ще е пик... пак същата работа - ползвай единия порт като двоичен брояч само дето може на другия и дисплей да сложиш да ти показва някакви стойности.

Ето ти и матрицата R-2*R


взета е от тук:



мисля че няма да ти е проблем да го направиш с подръчни материали, само дето ми се върти в главата че на изхода на пик-а трябва да имаш твърди "1" и "0" когато работи цап-а, следва повторител с един операционен усилвател и си готов. Пък и мисля че програмата няма да е много трудна за изработване но пък с пик ще можеш да си определяш спокойно начално и крайно напрежение и брой стъпки.

Редактирано от dian_dimitrov-60955 на 22.11.13 18:27.



Тема Re: Управление на варикапнови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор MC2010 (новак)
Публикувано22.11.13 20:27



Благодаря много, точно нещо подобно ми трябва.

Намерих и формула: Vout = Vref × VAL / 2N
За 6 позиции и Vref = 5 волта (TTL), VAL = 0 до 111111, N=6
Vout ще бъде между 000000 - VAL= 0 и 111111 - VAL = 64, стъпка 1 по 0.08 V
Vout=5*1/64=0.08 V
Vout=5*63/64=4.92 V

Няма нужда от PIC, само за проба е. Случайно да знаеш има ли двоичен брояч с 6 позиции в TTL серията, че нямам наръчник по ръка?

В предния пост: PPL да се чете PLL





Тема Re: Управление на варикапнови [re: MC2010]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано22.11.13 21:29



със 6 не знам дали има, наръчник нямам от доста време

Закачи последователно 2 4-ки само на 7-мия разряд закачи светодиод да ти показва че си "минал лимита" щом е просто за пробата.

Освен ТТЛ можеш да ползваш и ц-мосс ;) там директно можеш да си ползваш 12 волта. Но и за там нямам наръчник :(

Все пак изчакай може някой да даде по-добра идея ;) иначе може да се поразгледаш при руснаците - - раздел схеми и вече са систематизирани има ровене ама няма как.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: Управление на варикапнови [re: MC2010]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано22.11.13 23:14



Според мен грешиш, като мислиш, че не ти трябва стабилност.
Можеш да ползваш троизводен температурно стабилен опорен източник на напрежение, от което чрез ШИМ да получиш нужното ти напрежение за варикапите.
Можеш с PIC, аз бих го направил с Arduino например, има изходи с ШИМ, има лесна среда за програмиране. Можеш да променяш напрежението примерно с бутони или както решиш че ти е удобно. Само трябва да направиш изглаждане след ШИМ-а.
Мога да ти потърся подходяща схема при интерес.



Тема Re: Управление на варикапнови [re: MC2010]  
Автор Totopet (познат)
Публикувано23.11.13 00:13



Набързо направено VCO не е много стабилно и не става за PLL.Щом трябват стъпки(малки-мв?) нагоре и на долу-опитаи интегратор- OP07,или LM356.Дреиф от 10мв за минута е достижим лесно..
Губене на време е да не стабилизираш заданието на варикапно напрежение.Поне с програмируем ценер-TL431

Редактирано от Totopet на 23.11.13 00:18.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.