Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:26 24.09.24 
Технически науки
   >> Електроника
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Устройство против къртицинови  
Автор stefsto (новак)
Публикувано12.11.13 10:55



Устройството ми против къртици спря да работи. Доколкото си спомням производство на пловдивска фирма. На платката има 4 кондензатора, 4 съпротивления, транзистор ВС547 и една интегрална схема с 8 крака и на нея пише: ATMEL 0903 ATTINY13v 10PU. Някой може ли да ми помогне да намеря такава схема. А също и говорителчето (пиезо) е много кородирало от теч на батериите. Предполагам, че последното има някакви параметри, но как да ги открия за да го заменя.



Тема Re: Устройство против къртицинови [re: stefsto]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано12.11.13 12:00




Ама като я намериш какво ще правиш с нея не знам. Това е памет.
Какво ще запишеш в нея и сигурен ли си, че в нея е проблема?
Така както описваш нещата, май е по-добре или да дадеш на някой който разбира да се опита да ти го ремонтира, или ако не си струва цената на ремонта, да си купиш ново устройство против къртици.



Тема Re: Устройство против къртицинови [re: Chasing Rabbits]  
Автор wallis197157 (реквизитор)
Публикувано12.11.13 14:36



Това е памет.

Това си е чист микроконтролер Atmel серия TINY. Ако се е скапал, кода не мож го извади оттам. Виж дали проблема не е първо в останалите елементи, говорителчето и тогава опираш до чипа.

Всяко постижение в науката започва с опит и свършва с него.


Тема Re: Устройство против къртицинови [re: wallis197157]  
Автор Chasing Rabbits (некой си)
Публикувано12.11.13 14:40



Прав си, микроконтролер е. Заблудих се, че е памет.
Но останалото, което написах пак си е така. Ако му се е скапал кода, който е в паметта на микроконтролера, няма да може да го оправи.



Тема Re: Устройство против къртицинови [re: stefsto]  
Автор dian_dimitrov-60955 (uguoT)
Публикувано12.11.13 15:11



Като начало сигурен ли си че проблема не е точно "говорителчето" т.е. пиезо-пластината? сложи един уред там и виж дали се появява напрежение периодично. Иначе както описваш най-чиста работа е да го дадеш на някой дето поне малко разбира за да провери какъв точно е проблема, а най-чиста (и евтина) работа е да си вземеш нова играчка примерно със солар:


или с нормални батерии:


При мен има проблем със сляпо куче - колко лук, моркови, лалета и зюмбюли измъкна тази гадина не ми се говори ама явно е от някоя "глуха" партида хич не ги чува тези бръмчилки, даже кога беше в лука гадината я подкопа и избута нагоре.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: Устройство против къртицинови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор wallis197157 (реквизитор)
Публикувано12.11.13 15:24



явно е от някоя "глуха" партида хич не ги чува тези бръмчилки

Имал съм и аз такива проблеми, явно придобиват резистентност с времето, защото накрая копаше до само бръмчилката.

Всяко постижение в науката започва с опит и свършва с него.


Тема Re: Устройство против къртицинови [re: dian_dimitrov-60955]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано12.11.13 16:33



При мен има проблем със сляпо куче - колко лук, моркови, лалета и зюмбюли измъкна тази гадина не ми се говори ама явно е от някоя "глуха" партида хич не ги чува тези бръмчилки, даже кога беше в лука гадината я подкопа и избута нагоре.


Моят опит е друг: сложих един траф от тези за електромоторите 3х42в и забих колчетата (водопроводни тръби),поставих му и циклично реле. До тук добре, куче няма но един ден спря тока и такива дири направи, имам чувството че има връзки в енергото.

Имам такава джаджа купешка и вътре има едно циклично реле с CD4060 и един корпус от реле но вътре едно магнитче което вибрира, беше се скапало от влагата и му поставих едно моторче за ГСМ. Работи извесно време и пак се скапа моторчето. Май не вършеше работа.

Успехът се гради на знания и собствена религия!


Тема Re: Устройство против къртицинови [re: Timo]  
Автор stefsto (новак)
Публикувано14.11.13 11:33



Благодаря за отговорите. Ще проверя за изправността на пиезоговорителя и транзистора, но за сега са малко на втори план нещата. А иначе гадината се опитвам да я удавя с вода и чакам с нетърпение да се появят пиратките в продажба за да пъхна по дупките. Разбира се нова у-во е вариант...и то тези соларните....но циганите имат невероятен усет към нещо ново и ще го откраднат немедлено.



Тема Re: Устройство против къртицинови [re: stefsto]  
Автор Уотсън (реквизитор)
Публикувано14.11.13 11:43



А иначе гадината се опитвам да я удавя с вода и чакам с нетърпение да се появят пиратките в продажба за да пъхна по дупките.
Никакъв шанс нямаш с подобни средства. Сляпото куче може да е всякакво, но е блестящ стратег. Лабиринта му от тунели винаги включва резервни изходи, поне няколко, на големи разстояния от човешкия ареал. Може да източиш и цял кладенец в галериите, нищо няма да стане. Същото важи и за пиротехническите средства. Това, което може да ползваш с успех и то при пълна тишина и олимпийско спокойствие и търпение е да му отвориш някой от дупките и да чакаш с по-дълъг и остър нож там. То много мрази отворени дупки и постоянно ги запушва. Така съм убил 2 броя досега.

Всяко постижение в науката започва с опит и свършва с него.


Тема Re: Устройство против къртици [re: Уотсън]  
Автор stefsto (новак)
Публикувано15.11.13 15:33



При мен героичната битка е с къртици. Един път ударих съвсем леко една, която срещнах по пътя и да бяга и тя предаде веднага богу дух. Стана ми жал за симпатичната мишка. Преди години имах сляпо куче, което се поряза от пъхнато напречно прясно счупено стъкло в един от проходите му. Излезе на повърхността и стоеше неориентирано - страхотни зъби имаше. Аз с помощта на прът го пъхнах в един найлон и пуснах далеч от мястото ми. Още не се е върнало.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.