Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:05 02.06.24 
Технически науки
   >> Електроника
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Забраняват живачните термометри до 2020  
Автор нekoй cи (некой си)
Публикувано11.10.13 19:56



Според тази статия


СЗО иска да се спре производството и употребата на живачни термометри, защото живакът е вреден. Това наистина е така, но защо тогава не искат да забранят и гадните енергоспестяващи крушки, които също съдържат живак? (Не говоря за светодиодните, които също са гадни за мен, нито за халогенните, които пък също ги водят енергоспестяващи, но са хубави, защото по същество са с нажежаема жичка).
Освен това аз досега не съм видял електронен термометър за медицинска употреба, който да мери точно. Показват по-малко от реалната температура, дори понякога с цял градус надолу, каквото и да го правиш.

Редактирано от нekoй cи на 11.10.13 20:06.



Тема Re: Забраняват живачните термометри до 2020нови [re: нekoй cи]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано11.10.13 20:32



И кво от това? В белите страни вместо живак отдавна се използва галистан. Явно и ние се пишем бяла държава защото ги има и у нас.







Тема Re: Забраняват живачните термометри до 2020нови [re: нekoй cи]  
Автор Aлaдин (търпелив)
Публикувано12.10.13 00:57



Че какво им има на електронните? много са си хубави даже.

ПП Освен живачни и електронни има и други видове, като например спиртни.

Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.


Тема Re: Забраняват живачните термометри до 2020нови [re: Aлaдин]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано12.10.13 07:20



Ами общо взето електронните са боклуци.



Тема Re: Забраняват живачните термометри до 2020нови [re: hidrazin4o]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано13.10.13 01:14



Без общо и взето - направо са си боклуци!
Насъбрал съм поне 5-6 бройки и остави, че никаква точност, ами и един с един не показват еднакво.
Пълен шит!
Изобщо да мериш с електроника температура с точност 0.1 (не като разделителна способност, а именно като точност) си е почти философия. Подобни системи струват доста скъпо и нема как да влезнат у китайското термометърче.



Тема Re: Забраняват живачните термометри до 2020нови [re: hidrazin4o]  
Автор нekoй cи (некой си)
Публикувано13.10.13 11:22



Това с галистана не го знаех.
Нямам представа и като точност и удобство за употреба как са.
Но ще проуча и ще си купя такъв. Стана ми интересно.
Обаче въпроса с енергоспестяващите крушки остава.
Би трябвало и за тях, и за луменисцентните тръби да има места където се събират безопасно, както батериите.
Бях си купил една енергоспестяваща от скъпите, Филипс, с 2 години гаранция. Още като я взех не работеше и я смениха. Новата едвам избута двете години, втората година светеше по-слабо с видими петна отвътре, и ставаше все по-зле. А беше скъпа и уж от "хубавите", доколкото изобщо може да се каже това за енергоспестяваща крушка.
Като толкова искат да енергоспестяват, да останат само халогенни. Другите са подигравка. Плюс вредния живак в тях.
Нали знаете за крушката, която преди около 10 години направи 100 години работа в една пожарна в щатите И май още не е изгоряла. Сегашните са с умишлено съкратен срок на работа до 1000 часа, ако изкарат и толкова.

Редактирано от нekoй cи на 13.10.13 11:36.



Тема Re: Забраняват живачните термометри до 2020нови [re: Aлaдин]  
Автор нekoй cи (некой си)
Публикувано13.10.13 11:47



Ти ползвал ли си някога електронен термаметър? (медицински)
Спиртни има но за стайна температура, или за температура навън, но са неточни. За медицински не стават и не се ползват.

Редактирано от нekoй cи на 13.10.13 11:48.



Тема Re: Забраняват живачните термометри до 2020нови [re: нekoй cи]  
Автор Aлaдин (търпелив)
Публикувано13.10.13 13:28



Да, медицински електронни термометри имам 2. И съм много доволен.
Нечупливи са, точни са и нямат нужда от изтръскване преди употреба. Има модели (аз нямам такъв) с много допълнителни функции.

ПП Не съм казал да ползваш спиртен за медицински цели. Просто казах, че ги има в употреба. Не знам какво разбираш под термина "не са точни". Според мен те са достатъчно точни за много приложения.

Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.


Тема Re: Забраняват живачните термометри до 2020нови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор Aлaдин (търпелив)
Публикувано13.10.13 13:31



Това че си попаднал на боклуци не означава, че всички са такива.
Смея да твърдя, че именно електронни термометри могат да постигнат много висока точност, естествено за сметка на други техни параметри.

ПП Би ли рязяснил следното, че не можах да го разбера: "...температура с точност 0.1 (не като разделителна способност, а именно като точност)..."
Предварително благодаря!

Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.


Тема Re: Забраняват живачните термометри до 2020нови [re: Aлaдин]  
Автор нekoй cи (некой си)
Публикувано13.10.13 14:03



Това не го писах аз. Но съм съгласен с твърдението.
Означава, че измервателният уред има разреди, позволяващи да покаже температурата до 1/10 от градуса. Обаче колко ще покаже в сравнение с действителната температура е друг въпрос. Може да даде грешка от 1 градус, но с разделителна способност до 1 десета от градуса.
Както знаем, измерването е сравнение на физична величина с еталон. Разликата между истинската стойност на това сравнение, и показанието на измервателния уред се нарича негова грешка, или точност. Грешките биват систематични, случайни и груби. Систематичните се дължат на метода на измерване, принципа на работа на уреда и прецизност на изработката му. Случайните се дължат на флуктуации, грубите на човешка грешка по време на измерването.
В случая имаме систематична грешка, много по-голяма от допустимото за целта на употреба на медицинския термометър.

Не казвам, че не е възможно да има и с достатъчно добра точност такива термометри, но аз поне не съм попадал на такива. А съм тествал термометри на реномирани марки като Омрон например, и не само.
Може би ще споделиш ти какъв използваш, след като твърдиш, че съм попадал все на боклуци. При положение, че съм тествал няколко различни, и все не са добри, колко дълго трябва да продължа да търся според теб? Аз мисля, че просто са боклуци.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.