Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:57 16.04.24 
Технически науки
   >> Електроника
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема AC стабилизаторнови  
Автор П Пeтkoв ()
Публикувано29.07.13 10:39



Търся схема на китайски АС стабилизатор SVC S5000, който е от серия, продавана в "Конрад". Ако не се намери, ще трябва май да я свалям.



Тема Re: AC стабилизаторнови [re: П Пeтkoв]  
Автор Уотсън (реквизитор)
Публикувано29.07.13 12:16



Остави, нещо не е наред тук, 5 пъти писах мнение, всеки път по нещо ми се губи, не знам защо. Допълня ли долната половина от поста горната се изтрива при обновяването и обратно. Шибан интерфейс!!!
Намерих ти разрешение на проблема, но явно трябва да го обсъдим другаде, нямам толкова нерви тука.

Редактирано от Уотсън на 29.07.13 15:49.



Тема Re: AC стабилизаторнови [re: Уотсън]  
Автор П Пeтkoв ()
Публикувано29.07.13 16:06



Както е казвал Остап Бендер: "Времето, което имаме, това са парите, които нямаме!" Така че ще чакам. А има и едно граматическо правило: "Безгласните букви са съгласни."





Тема Re: AC стабилизаторнови [re: П Пeтkoв]  
Автор Уотсън (реквизитор)
Публикувано29.07.13 18:30



Добре, да пробваме пак. Щом е от Конрад, единствения, който е с тази мощност (5000VA) е този, предполагам:


Този вид стабилизатори работят чрез стъпално (релейни) или плавно (със стъпков мотор и автотрафо) регулиране на изходното напрежение, в зависимост от входното. В руските форуми срещнах вече подобни теми, там също молят за схеми, но занимаващите се активно с подобни неща там са на мнение, че схема не е нужна за човек, който е достатъчно вътре в материята. Следната фраза като отговор е достатъчно красноречива за това:
Mmaxss, не трать время на поиски схемы, открывай и смотри выходные элементы.
Съгласен съм с това, никак не е сложно да се вникне в схемата и да се направи ремонт.
Има 2 вида регулиране: плавно и стъпално. При стъпалното трансформаторът е с Ш-образен магнитопровод, с отводки от вторичната намотка, превключващи се механично, чрез релета или триаци (релеен стабилизатор). При плавното трансформаторът е тороидален с карбонова четка, придвижвана чрез двигател (обикновен, четков или стъпков) чрез редуктор.
Принципа на действие на схемата се основава на сравняване на входния сигнал чрез операционни усилватели, със стойност, зададена чрез 2 тримера (за долна и горна граница). ОУ при разглежданите теми са HA17324 или LM324, но могат да бъдат и други. Изпълнителната част също може да е различна в зависимост от това, дали моторът е стъпков или четков. При стъпков двигател изпълнителната схема е с 2 комплементарни транзистора (например TIP41 и TIP41). Те се явяват драйверни между компараторите и входа за управление на двигателя (третото жило). При четков двигател има още един, специализиран чип (например BA6208) за управлението му. Той има 2 изхода, които си сменят поляритета и потенциала в процеса на управление. Ето примерна платка за управление на четков мотор:

Виждат се двата чипа (едноредовия е драйвера на мотора), самият мотор и миросуичовете за крайно ограничение. Това е пример за другия тип управление:

Виждат се двата транзистора с малки радиаторчета и операционния усилвател между тях.
Като за начало не е зле да качиш една, колкото се може по-ясна снимка на платката за да се видят елементите.



Тема Re: AC стабилизаторнови [re: Уотсън]  
Автор Уотсън (реквизитор)
Публикувано29.07.13 18:35



А, щях да забравя, пиша го като отделен пост, за дане стане същото като с предишните - платката има линейно захранване, състоящо се от отделен понижаващ трансформатор, грец и изглаждащ кондензатор. Ако повредата се изразява в липса на каквато и да било реакция, най-добре е да се провери първо захранването.



Тема Re: AC стабилизаторнови [re: Уотсън]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано29.07.13 21:58



малееее тук даже и интеграли има


за последно като си играх с подобно чудо цялата му електроника беше с 4 или 5 транзистора управляващи четков двигател Иначе наистина погледни захранванията, тези с които съм се борил бяха с 2-полярно захранване, двигателя беше закачен между масата и изхода от ОУ :) и когато отработеше някакво напрежение буташе двигателя в някоя посока докато напрежението на ОУ не станеше "0".

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: AC стабилизаторнови [re: Диaн]  
Автор Уотсън (реквизитор)
Публикувано30.07.13 14:33



Сигурно и с транзистори става, но жълтурковците са предпочели да заложат на ОУ-та.
Колега Петков, къде сте!? Посветил сте темата на проблема си, дайте да го разрешим!





Тема Re: AC стабилизаторнови [re: Диaн]  
Автор П Пeтkoв ()
Публикувано30.07.13 14:57



Момчета, много благодаря за вниманието!
Този стабилизатор, който е при мен, е по-различен по вътреутробно съдържание от тeзи на снимките, но външният му вид е същият.
Аз, като стар човек, ставам по първи петли и тази сутрин (в един сабахлем) реших да повикам "Неволята" и до обяд успях да сваля схемата. Разбира се не можах да направя comp.side-то, а също и описание, но схемата е проста и няма нужда от прекаляване. А иначе означенията на компонентите съм ги спазил. Изделието ми хареса като замисъл, а решението за ограничаване на уравнителния ток между четките от една страна и нисък импеданс спрямо входния от друга, е много добро! Проблемът се оказа в калпавите четки на микродвигателчето (метален гребен със загатнати контактни пъпки, без никакъв графит).
Самите четки на автотрансформатора, които са графитни, много добре се охлаждат от радиатори, но за съжаление четките са плъзгащи се, а не се търкалят. Не се стърпях и добавих една индикация против регулиране на "нулата".
Ще взема да покопая по тази тема (AC стабилизатори) и по-нататък ще "докладвам" за резултата. Преди време се занимавах малко, но след като изнесоха електромерите на границите на имотите и кражбите секнаха, мрежата се оправи и интересът ми затихна. Ако има някъде релейна схема бих проявил интерес. Разбира се изключвам някогашните Михайловградски изделия. Схемата на този регулатор я имам някъде и като я намеря ще я постна.
Прилагам схемите:




Поздрави!

P.S. Михаил се пише с "и", но "Михайловград" май е с "й" и затова се замислих.



Тема Re: Уотсъннови [re: Уотсън]  
Автор П Пeтkoв ()
Публикувано30.07.13 15:08



За съжаление, присъствието ми във форума е квантовано, а тъй като живея във вилната зона на Панчарево, там интернет няма, а пощата е с гълъби. Затова се бавя и с отговорите.



Тема Re: Уотсъннови [re: П Пeтkoв]  
Автор Уотсън (реквизитор)
Публикувано30.07.13 15:42



Радвам се че си открил повредата, в интерес на истината вчера разбрах за такива стабилизатори (работещи на такъв принцип) от темата. Занимавал съм се само със Стебор. На мен пък интернет достъпа ми е квантован заради загубения ни доствчик, но в малкия провинциален град е така, няма голям избор затова и услугите са на равнище, определяно от монополиста на местно ниво. Поздрави и приятен ден!



P.S. Михаил се пише с "и", но "Михайловград" май е с "й" и затова се замислих.

Както и в други случаи на спелуване в този прекрасен език, трябва да се понапъне човек малко повече за да се произнесе с "и", но нали търсим леснината на всичко . . . . . .?!

Редактирано от Уотсън на 30.07.13 16:12.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.