Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:04 16.06.24 
Технически науки
   >> Електроника
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Re: Аладиннови [re: П Пeтkoв]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано19.08.13 12:30



Ако си решил да правиш достатъчно бърз стабилизатор без превключватели и т.н. има един клас "ферорезонансни стабилизатори". Много хубаво нещо ама си има кусурите - големи габарити и това че не трябва да стои без товар защото му гърмят кондензаторите. Едно време са се продавали със старите лампови телевизори.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Дианнови [re: Диaн]  
Автор П Пeтkoв ()
Публикувано20.08.13 14:57



Освен това синусоидата им беше много изкривена.
А работата е само, за да си чеша крастата, тъй като има безветрие.





Тема Re: Дианнови [re: Диaн]  
Автор П Пeтkoв ()
Публикувано20.08.13 15:05



При 50 Херца минималното време за превключване е 10ms. Освен ако не е инверторен.



Тема Re: Дианнови [re: П Пeтkoв]  
Автор Origo (Тролей)
Публикувано21.08.13 14:15



И аз съм голям фен на ферорезонансните стабилизатори, верно кривят синусоидата но са най-ефективната защита срещу всякакви зверства от страна на ел. мрежата. Иначе големите габарити и ниското КПД когато не са напълно натоварени са ясни. По въпроса с гърмежа на кондензаторите, интересно ми е наистина защо не бива да стоят на празен ход, навсякъде съм го чел че не трябва, и ми стана интересно, отворих един Стабор 130 и премерих ефективната стойност върху кондензаторите при активен товар 200 вата и празен ход, никаква съществена разлика не забелязах, върти се в работни граници, каква е тайната очевидно нещо ми убягва.

Тролеите напред!


Тема Re: Дианнови [re: Origo]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано21.08.13 17:07



Характеристиката им е такава, че при празен ход напрежението на изхода се вдига "с много" - теоретично "много-то" е безкрай НО имайки в предвид реалните кондензатори и трансформатори ти е ясно че има таван който в повечето случаи е над работното напрежение на кондензатора и той дава фира.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Дианнови [re: Диaн]  
Автор Origo (Тролей)
Публикувано21.08.13 19:41



Да, това ми е ясно, но защо не мога да наблюдавам този ефект при мен, практически съвсем малко се вдига напрежението, определено си е в работните граници на кондензаторите.

Тролеите напред!


Тема Re: Дианнови [re: Origo]  
Автор нekoй cи (некой си)
Публикувано22.08.13 12:53



Честно казано не съм много навътре с ферорезонансните стабилизатори на напрежение, имам само бегла теоретична представа.
Но, казваш, че мериш ефективната стойност на напрежението на изхода на стабилизатора. Да допуснем, че наистина мериш ефективна стойност, т.е. ползваш уред с true rms показания. Но не знаеш каква е пиковата стойност, нали? Може би това е ключът от бараката. Ако имаш възможност, гледай на осцилоскоп, и ако наистина няма съществена промяна, и пиковата стойност не надвишава работното напрежение на кондензаторите, тогава може би обяснението на Диан няма да е правилното.
П.С. Сега погледнах една опростена схемичка на такъв стабилизатор, всъщност кондензатора е вързан не към изхода, а към отделна намотка, тъй че върху кондензатора наистина може да се получи доста по-високо напрежение без товар, и наистина това да е причината да гърми кондензатора при празен ход.

Редактирано от нekoй cи на 22.08.13 13:01.



Тема Re: Дианнови [re: Origo]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано22.08.13 21:41



Ползваш РЕАЛЕН трансформатори и кондензатори - за това. От друга страна това е изделие което е за пазара - т.е. би трябвало да държи на празен ход, мисля че имаше едни резистори вътре ама не се сещам точно как беше решен въпроса. Отделно мощността ти е за 200-300 вата сам си сметни какъв ток трябва да прекарва и колко са загубите, при по-големите мощности нещата са коренно различни.

Много отдавна съм се занимавал с тези чудесии, ако намеря схемата ще ти кажа точно какъв беше проблема ама така след 15 години ми е малко зор да се сетя.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Дианнови [re: Диaн]  
Автор Origo (Тролей)
Публикувано24.08.13 12:28



Точно на кондензаторите мерих напрежението с TRUE RMS мултицет HP с честотна лента 300к но не съм гледал със скопа на кондензаторите, само на изхода съм гледал. Ето я инструкцията накрая е и схемата:

Иска обаче DJVU reader. И в упътването си пише че не трябва да работи на ПХ. Резистора със селеновата клетка са в Стабор 120 защото той е предвиден за ламповите телевизори с еднопътен изправител и безтравсформаторно захранване, и служи за избягване на намагнитването на дроселите от постоянната съставка . И не искам да бъда разбран погрешно, в никакъв случай не оспорвам фактите че не трябва да работи на ПХ, просто искам да разбера къде греша и да проведа измерването адекватно. Ще погледна със скопа какво се случва на кондензаторите когато остане на ПХ.

Тролеите напред!

Тема Re: Дианнови [re: Origo]  
Автор нekoй cи (некой си)
Публикувано24.08.13 14:51



Прави си да си задаваш този въпрос, и се замислих, и не мога и аз да дам точен отговор.
Да те попитам кондензаторите за какво напрежение са?
Според мен единия път на разсъждение е този на Диан - за превишаване напрежението на кондензаторите, другия е за пренасищане сърцевината на магнитопровода. Третия е, че е възможно при празен ход да се стигне до прегряване или изгаряне на трансформатор/дросел, не съм сигурен как е по-коректно в случая да се нарече. Имам спомен, че трансформатор в режим на празен му беше най-тежкия режим.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.