Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:02 02.07.24 
Технически науки
   >> Електроника
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Усилвател Phoenix Gold QX2180 - търси се принципна  
Автор Уoтcън (новак)
Публикувано21.07.13 15:37



Има ли някой от колегите принципната схема на това добиче, че нещо ме нерви от 2 дена, явно нещо ми убягва. Братушките вдигат рамене, и в Монитор и в Радиолацман сякаш не са чували за това. Предварително благодарско на всички, които се отзоват.



Тема Re: Усилвател Phoenix Gold QX2180 - търси се принципнанови [re: Уoтcън]  
Автор нekoй cи (некой си)
Публикувано26.07.13 14:30



Порових малко и

видях, че феникс не давали схеми.
Всъщност и аз за пръв път чувам за тази марка усилватели.
Съжалявам, лоши новини.
Много го мразя този проблем с документациите.



Тема Re: Усилвател Phoenix Gold QX2180 - търси се принципнанови [re: нekoй cи]  
Автор Утън (реквизитор)
Публикувано26.07.13 18:40



Благодаря ти за усилията, явно ще проследяваме. В моята област (PC дъната) без документация съм за никъде, просто е невъзможно да проследиш писта, по-тънка от косъм по многослойна платка или един от няколко стотин пина, явно тук обаче ще се наложи да се поизпотя малко. Ако зависеше от мен бих го фъкнал веднага, но не е мой. Още веднъж благодаря за съдействието!



Тема Re: Усилвател Phoenix Gold QX2180 - търси се принципнанови [re: Утън]  
Автор нekoй cи (некой си)
Публикувано28.07.13 00:23



Е не са кой знае какви усилията. Асо имах схемата щях да ти я дам.
Без документация избягвам да работя, но понякога е неизбежно. А както казваш в някои случаи е невъзможно.
Дори се чудя ти откъде имаш схеми на дъна. Аз такива дори не съм виждал и ми е интересно да видя такава. Не съм предполагал че производителите предоставят.
Всъщност се чудь как се оправяш с дъната, сложно ми се вижда да работиш на ниво елемент там. Макар че като се замисля защо не, ако имаш добра техника за разпояване. Само не знам струва ли си като пари и време.

В тази връзка да те попитам и части откъде. Бяха ми дале един лаптоп с нвидиа видео скапано. Не намерих нов чип. Взех от ибей един но втора употреба и беше спукан.



Тема Re: Усилвател Phoenix Gold QX2180 - търси се принципнанови [re: нekoй cи]  
Автор Утсън (реквизитор)
Публикувано28.07.13 19:08



Има сайтове в които се предлагат сервизни мануали на компютърни дъна. Има такива платени, има и безплатни. Пример за безплатен сайт:


Пример за платен сайт:

Аз такива дори не съм виждал и ми е интересно да видя такава.
Заповядай:

Това е пример за сервизен мануал на дъно Foxconn 915A01. Предназначено е за процесори Intel Pentium 4 Tejas/Presscott, socket LGA775. Оборудвано е с чипсет Intel 915P Grantsdale(контролер на паметта, северен мост), Intel ICH6 (входно-изходен (I/O) контролер, южен мост), звуков контролер Realtek ALC880, мрежов адаптер Realtek Gigabit RTL8110S и др. да не се впускам в подробни обяснения. Материалът съдържа подробна информация като блокови диаграми, принципни схеми на отделните модули, съставящи платката като цяло, осцилограми на логическите нива в различни точки на схемата и друга специфична информация. Обозначенията на елементите от схемата отговарят на същите върху платката.
Всъщност се чудь как се оправяш с дъната, сложно ми се вижда да работиш на ниво елемент там.
Не съм казвал че е лесно, тези неща се учат цял живот, всеки който се занимава с такива абстрактни неща знае, че това е нещо което не се учи за ден-два. Освен това не се задълбавам директно в принципната схема а ползвам и допълнителни средства, като например това:

Разбира се, че да се впуснеш слепешката в нещо толкова сложно на системно ниво, бе първоначален ориентир е обречено почти винаги на провал.
Макар че като се замисля защо не, ако имаш добра техника за разпояване.
Техниката е просто задължителна, в моя случай това са 2 станции с горещ въздух, подобни на тези:
[image]http://www.tme.eu/bg/katalog/#id_category=112689&page=1&s_field=artykul&s_order=ASC[/image]
Работата с тях също не е нещо, което се учи бързо, особено като се иа предвид температурната чувствителност на чиповете с голяма степен на интеграция.
Само не знам струва ли си като пари и време.
Дъната далеч не са единственото в полезрението а дейността ми. Определено си заслужава.
В тази връзка да те попитам и части откъде.
Специфичните елементи, като чипсетите, модулните контролери се купуват задължително нови, отделните елементи, като съпротивления, кондензатори, транзистори и прочие, могат да се вземат от старо дъно, като предварително се измерят, въпреки че и такива се продават. Ето пример за южен мост Intel ICH8:

Това е само пример, имам си канали за снабдяване, с някои от доставчиците имам и договори сключени. Това носи и съответните предимства, като отстъпки и преференциални цени например.
Бяха ми дале един лаптоп с нвидиа видео скапано. Не намерих нов чип.
При лаптопите е още по-сложно, заради малките размери там са правени компромиси с мястото и всичко е по-деликатно, имал съм случай разглобяването да ми отнеме повече време от отстраняването на дефектиралия елемент. Видеочиповете на nVidia имат такива проблеми.
Взех от ибей един но втора употреба и беше спукан.
Още едно потвърждение на думите ми от по-горе.



Тема Re: Усилвател Phoenix Gold QX2180 - търси се принципнанови [re: Утсън]  
Автор нekoй cи (некой си)
Публикувано31.07.13 14:47



Много благодаря за отговора, и за предоставените линкове!
В случай, че нещо ми потрябва, бих искал да мога да се свържа с теб, щом имаш отработени канали за снабдяване с части, вместо аз да търся безуспешно. Ако не е много нахално да те питам за някакъв контакт.
От няколко месеца например, при мен стои един майкрософт xbox360 с проблем с видеото, което е X02056-010
Предполагам има нужда от реболинг, но аз имам само станция за горещ въздух, и идеята ми беше да го понагрея малко и да видя дали ще има ефект. Истински реболинг само с топъл въздух, не мисля че ще има особен успех, тъй като не мога толкова прецизно да позиционирам чипа, дори и да имам нужния шаблон.
Един човек, който се занимава със сервиз на мобилни телефони разправяше, че го правел, но на мен ми се вижда почти невъзможно да позиционирам толкова точно, а и сигурно ще изхабя доста чипове докато се науча, дори и да е възможно това.
Имам китайска станция за горещ въздух BEB968, много вероятно има значение и с какво разполагаш, установих, че трябва въздухът да се издухва сравнително на ниска степен, с по-широка дюза, иначе понякога раздухва настрани околните пасивни елементи, и тогава става веселба.
А понякога просто нагрявам, нагрявам, и не се разтапя припоя, дори когато станцията е нагласена над 400 градуса.

Както и да е, отново благодаря за информацията, и отделеното време.
Поздрави



Тема Re: Усилвател Phoenix Gold QX2180 - търси се принципнанови [re: Утсън]  
Автор нekoй cи (некой си)
Публикувано31.07.13 14:53



А този сайт, на който продават части изглежда много като интерфейса на ebay, само че явно е нещо друго, и явно не приемат плащане през paypal. Изглежда ми китайски сайт, казваш си купувал от там и нямаш проблеми? Аз малко съм с недоверие към китайците, може би не съм прав.
Просто малко се страхувам да си дам данните на кредитната карта на такъв сайт.
Но може би ще опитам.
Отново благодаря.



Тема Re: Усилвател Phoenix Gold QX2180 - търси се принципнанови [re: нekoй cи]  
Автор 2N3O55 (Майстор)
Публикувано31.07.13 21:51



Ако само данните на кредитната карта те притесняват, пиши на ЛС, за да предложа сигурен вариант за такова пазаруване. Ако го пиша тук ще излезе че има продуктово позициониране



Който не знае закона на Ома да си ходи у дома!

Тема Re: Усилвател Phoenix Gold QX2180 - търси се принципнанови [re: 2N3O55]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано31.07.13 23:32



Е, защо да му даваш линк и да го пишеш тук? Просто му кажи да потърси в нета за виртуална банкова карта и готово. Няма нищо продуктово.





Тема Re: Усилвател Phoenix Gold QX2180 - търси се принципнанови [re: 2N3O55]  
Автор нekoй cи (некой си)
Публикувано01.08.13 12:27



Според мен няма от какво да се притесняваш да пишеш направо във форума, едва ли някой ще те обвини за "продуктово позициониране."
Но ако все пак се притесняваш, пиши ми на лична бележка варианта, който смяташ за сигурен.
Благодаря.



Тема Re: Усилвател Phoenix Gold QX2180 - търси се принципнанови [re: нekoй cи]  
Автор Уотсън (реквизитор)
Публикувано01.08.13 13:18



С игралните конзоли нямам почти никакъв опит, специално за xbox знам че има т.нар. червен пръстен на смъртта, т.е. индикaция във вид на 4 LED-a във формата на общ кръг през 90 градуса, като всеки от тях индицира различни проблеми, установени при вътрешна диагностика. За видеото конкретно има често срещан код Е74, повреда в прескалера, т.е. чипа за конвертиране от една резолюция в друга. Сигурен ли си, че проблема е във видеочипа, най-малкото за една такава мащабна акция си заслужава да се подсигури човек?!
Във всички случаи ще се наложи след разпояването на чипа да се огледа най-старателно BGA пада му върху платката, обикновено след отлепяне винаги има малко странично разместване при което може да се получи solder bridging, т.е. неволно слепване на съседни площадки с припой върху пада. Това е толкова по-вероятно, колкото повече са пиновете (по-нагъсто площадките), характерно за чиповете с голяма степен на интеграция (предпочитат този вид корпуси вместо side leading-a). Процеса на реболинг е съществен за правилния и качествен монтаж на новия чип. Класическия реболинг е с маска, топчетата се слагат в отворите на маската, загряват се и се стапят точно върху площадките. Не че не съм го правил и без маска, но основната опасност е че без маска и топчета дозирането на припоя е неравномерно и ако някъде (особено по средата) се получат по-големи топчета, това е реална опасност за галванична връзка между тях и околните.
Ако искаш мога в отделен пост да ти опиша подробно как се прави правилно реболването с необходимите инструменти. Мога да потърся и сними на процеса.
Относно разпиляването на въздуха настрани, затова си има термични защити - нещо като дифузьорчета, пречещи му да се разпространява настрани.


На снимката се виждат в поставката вляво от станцията.
А понякога просто нагрявам, нагрявам, и не се разтапя припоя, дори когато станцията е нагласена над 400 градуса.
Очевидно е че горещият въздух в случая се рзпространява настрани и част от него (достатъчна в случая) отдава топлината си в друга посока. Целесъобразно е нагряването с горещ въздух да става концентрирано. В твоя случай може да се получи по-скоро стапяне на чипа отколкото на припоя под него.
Някои чипове имат подпаска - смола или друг материал под периферията, който задължително се маха преди разпояването.



Тема Re: Усилвател Phoenix Gold QX2180 - търси се принципнанови [re: нekoй cи]  
Автор 2N3O55 (Майстор)
Публикувано01.08.13 15:44



Тъй като ползвам една точно конкретна карта на конкретен издател, ще посоча нея, което разбира се не означава, че няма и други.
Става въпрос за кредитни карти Транскарт и по специално карта trans.pay.
Тя е кредитна и може да се ползва за плащане в интернет, но в нея няма средства.
Аз процедирам така: в момента преди плащане, зареждам необходимите ми средства в тази карта през интернет и тогава правя плащането. В случай, че ми "ударят" картата, то в нея ще има мижава остатъчна сума



Който не знае закона на Ома да си ходи у дома!

Тема Re: Усилвател Phoenix Gold QX2180 - търси се принципнанови [re: 2N3O55]  
Автор Уотсън (реквизитор)
Публикувано01.08.13 22:18



Аз процедирам така: в момента преди плащане, зареждам необходимите ми средства в тази карта през интернет и тогава правя плащането. В случай, че ми "ударят" картата, то в нея ще има мижава остатъчна сума
Подкрепям! Аз процедирам по същия начин, винаги когато се очаква превод от моя страна, вкарвам в сметката на картата нужната сума, през останалото време има 2-3лв.



Тема Re: Усилвател Phoenix Gold QX2180 - търси се принципнанови [re: Уотсън]  
Автор нekoй cи (некой си)
Публикувано03.08.13 08:41



Благодаря за информацията и споделения опит.
Да, бих искал ако имаш желание и ти се занимава да опишеш реболинга в отделен пост
Очевидно е че горещият въздух в случая се рзпространява настрани и част от него (достатъчна в случая) отдава топлината си в друга посока. Целесъобразно е нагряването с горещ въздух да става концентрирано. В твоя случай може да се получи по-скоро стапяне на чипа отколкото на припоя под него.
В случая имах предвид "обикновен" SMD чип, а не BGA. Нагряването най-често правя с накрайник права тръбичка. Имам и някои с формата на изводите на чипа, но най-често не са точния размер.
При всички случаи, каквото споделиш като опит и технология ще ми е полезно, а вярвам и не само на мен.
Поздрави



Тема Re: Усилвател Phoenix Gold QX2180 - търси се принципнанови [re: 2N3O55]  
Автор нekoй cи (некой си)
Публикувано03.08.13 08:43



Мда, явно това е начина.
Ще трябва да си направя такава карта, която да зареждам непосредствено преди плащането.



Тема Re: Усилвател Phoenix Gold QX2180 - търси се принципнанови [re: нekoй cи]  
Автор Уотсън (реквизитор)
Публикувано03.08.13 13:10



В случая имах предвид "обикновен" SMD чип, а не BGA.

Аха, странични изводи значи (side leads). Разпояването има става с дюза, имаща размерите на чипа. Пример:


Посочената доза е за чип в корпус QFP (Quad Flat Package, Квадратен Плосък Корпус) с размери 18.5х18.5мм.
Целесъобразно е въздухът да се насочва едновременно към всички изводи, най-малкото защото като редуваш страните с тръбичка, както казваш, там откъдето си минал изстиват докато разпояваш други. Затова при корпуси със странични изводи се ползват такива дози. Това спестява време, усилия, нерви и пистите по платката в някои случаи, въобще да не говорим, че неравномерното повдигане на чипа поражда вътрешни напрежения в него, което може да доведе до пропукване, отчупване. Това пак не е еднозначно, при по-голяма сръчност и чип с по-малки размери, разпояването става и дюза тръбичка.
Сега за реболването. Това е процес на оформяне на изводната част на BGA чиповете. Някои чипове са допълнително фиксирани със термозащитно лепило, то трябва с нагряване да се махне предварително. При разпояване, оригиналните сфери нанесени при фабричната изработка се размазват. Качественият монтаж на същия чип (или нов такъв, зависи от случая) е определящ за безпроблемната му работа. Разпояването трябва да става с подходяща температура - около 200-250 градуса например. Има и така наречения температурен профил - характеристика между температурата и времето. Желателно е полегта характеристика и плавно увеличаване. Тук също не може да се даде еднозначен отговор, защото състава на сплавта на припоите е различна (съотношението калай-олово-друг материал(ако има)). Колкото повече е процентния примес на оловото, толкова по-висока е температурата на топене на сплавта, например при състав Sn62/Pb36/Ag2 има температура на топене 179 гр., докато състав Pb93Sn5Ag2 се топи при около 300. При разпояване може да се използва подходяща дюза с размер като този на разпоявания елемент, желателно с термична защита, ако има други елементи наблизо, в противен случай може да се ползва фолио за да се покрият другите чипове/групи елемнти. Използват се подгряващи основи под платката, целта е загряването от долната страна да помогне на горещия въздух отгоре и да се разпои по-бързо, аз лично не разполагам с такава, но е желателно. Поставям и термосондата от единия стационарен мултицет непосредствено до чипа за мониторинг на температурата. Изходящият въздух трябва да е достигнал зададената температура а не да се поднесе дюзата и тогава да се включи станцията. Може да се държи чипа с вакуумен захват или да бъде отстранен с тънка пинцета. Моята станция има описаното - термични защти и вакуумен захват.
Чипът, подлежащ на запояване, ако е веднъж отпояван, се намазва с флюс, безколофонов, NoClean, като този например:

Продават се във всякакъв вид: гел, флумастер, спринцовка. Нарича се NoClean защото не се налага почистването му след това, въпреки че аз лично пак почиствам с етил. Аз лично ползвам този от снимката. Нанася се върху чипа, след което с поялник с подходяща, скосена, плоска човка се обира останалия припой. След това с т.нар. разпояваща лента, като тази:

се отнема и останалото чрез поставяне на края на лентата между повърхността и човката на поялника. Същия процес по почистване на остатъците от припой се повтаря и за сокета на платката.След почистване на площадките отново се нанася флюс, на тънък, равномерен слой. Полага се шаблона върху чипа и се покрива със сфери, като тези:
.
Естествено и тук има размери и състав на сплавта. Размерите трябва да бъдат същите като отворите на шаблона, в противен случай или няма да се съберат в тях или ще попаднат повече от една в един. Движението трябва да е възвратно-постъпателно с цел във всеки отвор да попадне сфера. Извършва се над купичка или тавичка за да не ги събираме след това по масата или пода. В края на процеса с хартийка или друг материал се подравнява с цел всичко ненужно да падне обратно като същевременно се оглежда всеки отвор дали има сфера в него. Ако евентуално някъде няма сфера, с тънка пинцета се добавят/наместват сфери. Загряват се след това с бързи движения, покриващи равномерно цялата площ на чипа, докато се хванат върху площадките. Оставя се да се втвърди и се отстранява внимателно шаблона. Оглежда се внимателно за пропуски. Всички сфери трябва да имат еднакви форми и плътен контакт с площадките си. Задължително е използването на лупа и подсвет. Процеса на запояването е подобен на този на разпояването. В края му може много внимателно да се побутне чипа настрани за да се види дали е встъпил с контакт с основата - при побутване се измества леко встрани и пак се връща обратно, сякаш е "на пружини". Този метод не се препоръчва за хора без или с малко опит. Ако се разполага със същото лепило, може пак да постави и загрее.

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Уотсън на 03.08.13 13:11.</EM></FONT></P>

Редактирано от Уотсън на 03.08.13 13:22.



Тема Re: Усилвател Phoenix Gold QX2180 - търси се принципнанови [re: Уотсън]  
Автор нekoй cи (некой си)
Публикувано03.08.13 16:15



Благодаря за подробното описание.
За дюзата, имаща размера на чипа - имам няколко, но в повечето случаи чипа, който се налага да сменям е с различна форма и размери от дюзите, с които разполагам :)
Съгласен съм, че като се нагрява с тръбичка, от едната страна се нагрява, от другата изстива, но по този начин съм успявал да свърша работа при липса на подходящата дюза. Също така при side leads чиповете ги лепят, и това също понякога създава проблеми.
Това с вакуумният захват на станцията не съм го виждал, ако може дай линк със снимки. Имам един вакуумен захват, който е като писалка, но си е отделно, и е неудобно или почти невъзможно да се ползва едновременно с обдухването.
Проблем донякъде е и позиционирането на чипа - след като го сложа и почна загряване, понякога се измества, а ако го притисна с инструмент, за да не бяга, почти сигурно се измества.
За BGA имам следните въпроси - откъде намираш съответните шаблони, и как позиционираш чипа със закрепените вече сферички към платката, след като чипа покрива контактните площадки, и видимост има само частично отстрани.
Как закрепваш шаблона към чипа, така че да не се размести докато сферичките се загряват заедно с шаблона за спояване към чипа?
Не ми е много ясно лепилото, за което говориш къде се нанася.
При каква температура спояваш сферичките към чипа, и каква за спояването вече на чипа с нанесени сферички към платката.

Почвам да си мисля, че моята станция с горещ въздух не е добра, защото наистина понякога и при по-висока температура (според цифровата индикация на станцията) не успява да разтопи припоя.
Но идеята за термосонда на мултицет ми хареса.
Също поставянето на фолио около чипа за да не се загряват околните елементи.

Още веднъж благодаря за споделения опит!
П.С. Прави впечатление твърде високите според мен цени на нещата в това ТМЕ. Ти от тях ли пазаруваш?



Тема Re: Усилвател Phoenix Gold QX2180 - търси се принципнанови [re: нekoй cи]  
Автор Уотсън (реквизитор)
Публикувано03.08.13 19:32



Това с вакуумният захват на станцията не съм го виждал, ако може дай линк със снимки. Имам един вакуумен захват, който е като писалка, но си е отделно . . . .
Вакуумният захват може да бъде и ръчен, не е задължително да е към станцията. В някой от по-горните примери има захватите на снимките. Това например е ръчен:


, и е неудобно или почти невъзможно да се ползва едновременно с обдухването.
Не се ползва едновременно с обдухването, след като чипът е разпоен, се залепя с него и се повдига.
Проблем донякъде е и позиционирането на чипа - след като го сложа и почна загряване, понякога се измества, а ако го притисна с инструмент, за да не бяга, почти сигурно се измества.
Чипа си има контур около ръба на платката. Съответно, откъдето си го взел, там го слагаш, не виждам освен това как ще се размества, веднъж поставен. Досега не съм имал такива случаи.
За BGA имам следните въпроси - откъде намираш съответните шаблони, и как позиционираш чипа със закрепените вече сферички към платката, след като чипа покрива контактните площадки, и видимост има само частично отстрани.
Например оттук:

Моите са от друго място, но тези са същите. Чипа го позиционирам по очертанията, не разбирам това защо ти създава проблеми.
Как закрепваш шаблона към чипа, така че да не се размести докато сферичките се загряват заедно с шаблона за спояване към чипа?
На ръка се фиксира до наместване на сферите, след това се поставя наплота наместен и се обдухва. Не намерих снимки, само този клип, конкретно за реболването:

Не ми е много ясно лепилото, за което говориш къде се нанася.
По ръбовете. Ето и нагледно:

Не обръщай внимание на надписа че всички видеочипове nVidia преди 2009 били дефектни, това е силно невярно, причините за дефекти не са в синтеза на кристала. Вижда се целия път за подмяна, конкретно в стъпка 1 се премахва лепилото а в стъпка 7 се нанася новото.
При каква температура спояваш сферичките към чипа, и каква за спояването вече на чипа с нанесени сферички към платката.
Спояването на сферите при температурата на топенето има (и малко отгоре), запояването при 200-220 градуса, както писах има си температурен профил, предварително подгряване до определена температура (например 100гр.) и запояване (за 1-2 мин. до максимум 250гр.), т.е. нагрява се докато подмине 220-230 и се спира. За момента на спойката се съди по "плуването" на чипа - при размекване на сферите чипа леко сляга надолу.
Почвам да си мисля, че моята станция с горещ въздух не е добра, защото наистина понякога и при по-висока температура (според цифровата индикация на станцията) не успява да разтопи припоя.
Не мисля, че това е причината, не забравяй, че въздухът е инертна среда, сензорът е в станцията а не накрая на дюзата, освен това (по-малко) значение има и околната температура. Температурен профил може да се създаде чрез менюто (ако станцията има такова).
Още веднъж благодаря за споделения опит!
Моля!
П.С. Прави впечатление твърде високите според мен цени на нещата в това ТМЕ. Ти от тях ли пазаруваш?
Почти цялото ми оборудване е закупено оттам преди няколко години, имам там регистрация, поръчвам от време на време. Познавам Яцек лично, оставил е у мен добри впечатления. Цените си заслужават според мен. Ако имаш станция, като тази:

ще се родиш. Всичко е цифровизирано, има си менюта за всякакви настройки. Моята е като тази, малко по-стар модел. Получаваш всичко с нея: управление на параметрите, включително и температурния профил, калибровка на температурата, дюзи, поялник с човки, поставки с почистваща гъба, вакуумен модул, захвати, термични защити. За мен JBC е отлична марка за тази цел.
Забелязвам във форума, че потребители не са доволни от тази фирма. Всеки си има право на преценка, според мен сътрудничеството с ТМЕ си заслужава, от 15 години съм в този сектор след завършване на магистратурата, досега не съм имал проблем с тях.

Редактирано от Уотсън на 03.08.13 19:37.



Тема Re: Усилвател Phoenix Gold QX2180 - търси се принципнанови [re: Уотсън]  
Автор нekoй cи (некой си)
Публикувано03.08.13 22:32



Не се ползва едновременно с обдухването, след като чипът е разпоен, се залепя с него и се повдига.
Имах предвид, че като се сложи нов чип за запояване, и от най-малкото трепване, а даже и от горещия въздух се размества от точното си положение. Говоря за "обикновените" чипове с изводи отстрани, не за BGA.
Просто са много леки, и като нищо не ги крепи, се разместват. А може и аз да не правя нещата както трябва. Като цяло не бих казал, че нещата ми се получават много добре с SMD, а BGA никога не съм сменял. Но искам да опитам.
Не мисля, че това е причината, не забравяй, че въздухът е инертна среда, сензорът е в станцията а не накрая на дюзата, освен това (по-малко) значение има и околната температура. Температурен профил може да се създаде чрез менюто (ако станцията има такова).
Това по-скоро затвърждава убеждението ми, че китайската станцийка за горещ въздух, която имам не струва.
Като гледам ти с какво работиш, то е направо космически кораб. Моето е това
http://hackaday.com/2009/02/20/tools-aoyue-968-3-in-1-soldering-and-rework-station/




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.