Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:30 25.04.24 
Технически науки
   >> Електроника
*Кратък преглед

Тема Въпрос за резистор  
Автор DevilDoll (Just A Devil)
Публикувано16.05.13 17:53



Поне предполагам, че ми е необходим резистор, не съм много навътре с електрониката. Работата е следната: имаме една бебешка въртележка, която свети, свири и се върти, и работи с четири R20 батерии. Стигат за около седмица и това удря по джоба, защото никак не са евтини. Намислил съм да сложа захранване от зарядно за телефон, имам оригинално от един стар сименс, което изкарва 8.5 волта. Не загрява докато работи, затова мисля че ще свърши работа. Та какъв резистор (ли?) ми е необходим да намаля тия 8.5 волта на 6? Ампеража мисля че няма да е проблем, не е някаква точна техника все пак.
А доколко удачно е ползването на зарядно за захранване въобще, дали няма да е по-дпбре да потърся друг трансформатор? Вярно че няма да работи часове нон стоп, по 3-4 часа на денонощие общо.



Тема Re: Въпрос за резисторнови [re: DevilDoll]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано16.05.13 18:11



Има по магазините за 1 лев универсални китайски зарядни - изхода им е USB и вече с накрайници за различните телефони. Преди време бях купил 4 по 4-5 кинти пишеше на тях 5 волта 1000 милиампера (1 ампер) ама чудесиите за които ги ползвам харчат около 0.3-0.5 ампера и държат вече повече от година и не греят много.

Предполагам 1 волт няма да удари много въртележката (примерно пробвай я на 3 батерии, вместо едната сложи мостче да видиш как ще се държи) - така че намери някое старо зарядно на 5 волта само гледай да е за 500 милиампера че се намират и за 350. Ако имаш уред мерни тока де, ако е под 0.2 (200 милиампера) можеш да ползваш и такова на 350 ама ще грее.

Друг вариант е да си направиш стабилизатор:


можеш и грец и 7805 да ползваш като му "подпреш" масата с 1 диод варианти много... ама вече подробности. Нйа-добре мерни тока на въртележката и пробвай със 5 волтово зарядно за телефон.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: Въпрос за резисторнови [re: DevilDoll]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано16.05.13 18:58



Трябва да се знае какъв ток консумира,за да се сметне резистора.
R=U/I
U=R.I


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!


Тема Re: Въпрос за резисторнови [re: DevilDoll]  
Автор DevilDoll (Just A Devil)
Публикувано16.05.13 19:34



Консумацията не е постоянна, зависи от режима на работа, а те са поне 3. Само мелодия, мелодия+въртележка, мелодия+вътрележка+прожектор... До Диан, не ми се ще китайско за 1 лев, като имам немско, в краен случай звънчев траф с грец. Имам някакви стари резистори които пробвах преди малко, свалих волтажа до 8 с единия, но не знаех, че трябва да се мери и консумацията...и наистина не съм запознат с начина на изчисление.



Тема Re: Въпрос за резисторнови [re: DevilDoll]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано16.05.13 20:49



Сещам се за един стар виц дето на един му се провикнали "а бе ти нов ли си тука бееее само аз ли съм черен я го разклати малко"



Не си в час явно а гледам това с батериите ти е зор както и на мен едно време та да ръсна мозък само не се обиждай.

Консумацията която ти трябва е най-голямата (въртележка, мелодия и прожектор) - за да подбереш какво захранване ти трябва като ток.

Това с резисторите е "алтава работа" все едно имаш 8 етажен блок и на 6-тия са пуснали водата а ти въртиш крана отдолу така че хем на 6-тия да имат вода хем на 7-мия да не се качва. Да речем че налучкаш някакъв режим и всичко е ОК - да ама след малко на 6-тия някой реши да позатвори крана... сам се сещаш че при това положение водата постепенно ще стигне и до 7-мия етаж... Ако обаче някой си пусне водата на 5-тия етаж налягането ще падне и на 6-тия няма да има вода. Ти имаш 3 режима на работа т.е. 3 крана... така че с един резистор няма как да стане да държиш постоянно ниво.

Дано си ми разбрал тъпото обяснение, просто ти трябва нещо което да държи постоянно напрежение т.е. да държи водата с налягане колкото да имат на 6-тия етаж. Въпросните китайски зарядни за които ти говорих са си с точно такава стабилизация на 5 волта независимо от товара. Сега и да се върнем в началото за "ти нов ли си тука бе" - н се обиждай ама от много време нищо не се прави в Европа и Америка - всичко се прави в Китай...

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: Въпрос за резисторнови [re: DevilDoll]  
Автор Fordesc (Улав,ама много!)
Публикувано16.05.13 21:47



Простичко казано, при променлив товар токоограничението с резистор е невъзможно! Във Вашия случай подходящо решение е достатъчно мощен токоизточник - трансформатор + изправител + филтър (има звук!) или стабилизиран токоизправител. Критерият "оригинално зарядно" от известна марка не е меродавен, защото:
1. Никой не знае мощностите на у-вото и играчката;
2. Невъзможността да се свали (лесно!) напрежението до работното.
Препоръчвам Ви да се вслушате в съвета, даден Ви по-горе и да си закупите елементарен адаптор за 5V/1000mA.
Поздрави и успех!

Редактирано от Fordesc на 16.05.13 21:49.



Тема Re: Въпрос за резисторнови [re: DevilDoll]  
Автор 2N3O55 (Майстор)
Публикувано16.05.13 22:22



"Изкарва" е:
- измерено напрежение
или
- надписано на зарядното
???
Какъв е тока на зарядното?

Който не знае закона на Ома да си ходи у дома!


Тема Re: Въпрос за резисторнови [re: Fordesc]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано17.05.13 12:43



Ровнах се малко гледам има и 6-волтови стабилизирани:



Мисля за тази цена питащия не трябва да мрънка, адреси на магазините си ги има в линка. Ако иска може и някой да го насочи къде продават същия адаптер ама с надпис "майд ин джапан" и да го плати 3-но.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: Въпрос за резисторнови [re: Диaн]  
Автор DevilDoll (Just A Devil)
Публикувано17.05.13 15:36



Благодаря, този адаптер ще е идеалното решение.
Благодаря на всички за съветите, и се извинявам, че не съм в час с електрониката, мислех, че с резистор просто и лесно може да се смъкне напрежението с няколко волта





Тема Re: Въпрос за резисторнови [re: DevilDoll]  
Автор нekoй cи (некой си)
Публикувано21.05.13 01:44



Вече е обяснено, но и аз да кажа.
Ако можеше с резистор, нямаше да се произвеждат стабилизатори.
С резистор може, но ако товара е абсолютно постоянен и неизменен. Дори и в този случай обаче възниква проблема с отделената върху резистора топлина, която той трябва да е в състояние да разсее, т.е. за мощността на резистора. Ако това не е съобразено, даже и при съвсем неизменна консумация (само един режим) резисторът ще изгори.
Въпросът с напрежението, както е отбелязал 2N3055 също е така - напрежението измерено ли е, и то при какъв товар (консумация), или е каквото пише някъде.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.