Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:13 27.04.24 
Технически науки
   >> Електроника
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема избор на антена за ТВ?нови  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано24.03.13 20:24



Та проблема - предстои цифровизация и обръщане на поляризацията на излъчвания сигнал във вертикална. По ред причини не ми се взема сателитка за вилата и мисля да взема един сет-топ бокс колкото да има да мърмори нещо.
Грубо като отдалеченост - село до Перник, проблема е, че селото е в ниското и сигнала от Копитото е много слаб, картината е с доста наслагвания на БТВ, Нова почти не се вижда. Сегашната антена е от този тип:


ама много зор да и обърна поляризацията (нищо не се получава), въпроса е някой ползвал ли е нещо от този тип и дали ще свърши работа:


Нещо да препоръчате?

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: избор на антена за ТВ?нови [re: Диaн]  
Автор нekoй cи (некой си)
Публикувано26.03.13 10:12



Защо не пробваш с активна антена, като тази например


Тази специално е за външен монтаж, има и стайни варианти с по-голямо усилване.
Аз лично телевизия не гледам, но се занимавам в момента с пренос на телевизионни сигнали, и тези антени съм ги пробвал и работят много добре. Дори по-честият проблем е, че дават прекалено силен сигнал, а DVB-T е на COFDM, тунерите нямат AGC, т.е. силният сигнал ги запушва, претоварва входа и от там пак фрийзване и пикселизация.
Но щом при теб сигнала е слаб, би трябвало с такава антена да работи, освен пък ако не е прекалено слаб.

А ти къде от Варна се заби в пернишко село?

Редактирано от нekoй cи на 26.03.13 10:20.



Тема Re: избор на антена за ТВ?нови [re: нekoй cи]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано26.03.13 13:02



А бе честно казано и аз не гледам много, последната тв-антена у дома я разкарахме преди 15-16 години като минахме на кабеларка а след това на сателитка. Със антени последните 10 години се занимавам ама за интернет, за тук не става да бучна една "калифорния" и да си реша проблема все пак

.

Просто това което виждам със слабия сигнал и наслагването на образа пък и като знам в каква дупка е, много ме притеснява че дори и да сложа такава активна антена ще има ядове заради многото отразени сигнали и не ми се дават 25-40 лева за проба (освен ако не кажеш че има филтри и няма ядове). Ако е чист ефира и с видимост не ми пука, вече да съм решил проблема самостоятелно. За това мисля че ми е нужна антена с малко по-тясна диаграма за да не се влияе от околния "шум". За това питам някой ако се е сблъсквал вече с този проблем да даде идея.

Пък за местенето какво да ти кажа разделяй пиенето и жените че като ги смесиш не знаеш къде ще се събудиш.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: избор на антена за ТВ?нови [re: Диaн]  
Автор нekoй cи (некой си)
Публикувано26.03.13 17:05



Чакай малко, за какви насложени сигнали говориш?
Аз ти казвам за DVB-T. Работи с COFDM, което значи, че не те интересуват отразени сигнали.
Така или иначе от септемви се спира аналоговата телевизия ефирно.
Даваш едни 30-40 лева за тунер, за активна антена само ако е нужно.
Ако ти трябва за проба ще ти дам една такава антена.
Обаче това което не знам е дали там където си изобщо има цифров сигнал.
Един колега радиолюбител онзи ден се плюнчеше как щял да слага някаква антена за DVB-T в едно село около София но много не му обърнах внимание.
Ако кажеш къде си по -точно, може да го питам, той е ентусиаст за тия неща

Колкото до пиенето и жените, абе ти нямаше ли някаква девойка или това си е било за тогава.
Аз по принцип не съм по пиенето и по повечето традиционни неща като мачове и т.н.



Тема Re: избор на антена за ТВ?нови [re: Диaн]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано26.03.13 17:55



Втората определено има по-истинси вид.На антената и трябва площ.Малките са за места със силен сигнал.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: избор на антена за ТВ?нови [re: нekoй cи]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано27.03.13 18:16



А сега де... Значи отразени сигнали и т.н. не ми пука... ако има значи има май ще се пробвам да закача старата антена пък после ще видя дали да купувам външна.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: избор на антена за ТВ?нови [re: Диaн]  
Автор нekoй cи (некой си)
Публикувано27.03.13 20:14



Ами да,
виж тук


и тук например
http://www.webe.org/papers05/rohde-cofdm.pdf
за DVB-T2 тук
http://en.wikipedia.org/wiki/DVB-T2

Накратко - ползват се много носещи честоти, които са взаимно ортогонални, което им позволява да не си пречат при "наслагване". Освен това се ползва и т.нар. FEC- система за откриване и коригиране на грешки.
Всяка носеща се модулира с M-PSK или М-кратна фазова манипулация, вид модулация, ползвана за дискретни сигнали.
При лош сигнал, т.е. много слаб или много силен, ефектът е насичане, или пикселизация. Ако приемаш стабилен сигнал, картината и звука са перфектни като качество.
В работата взехме едни уж по-скъпи тунери, които са за около 65 лева по спомени (но не помня марката), които обаче се оказаха не много сполучливи, защото започват да трупат асинхрон между звук и видео след да кажем 20 минути работа на един и същи канал, а при смяна на канала, този асинхрон се ресетва.
За момента нямам лични наблюдения за други тунери, но би трябвало тези на Strong да са по-добри. На пазара има и такива NEO, и за тях нямам лични наблюдения как се държат.

Тъй или иначе ако ще гледаш DVB-T2, което е засега бъдещето за наземно ефирно излъчване на свободно разпространяваните тв програми, ще ти трябва външен тунер ако си със стар телевизор, в много от новите вече този тунер е вграден в телевизора.
Важно е тунера да е за DVB-T2 (с MPEG4 кодиране). Допреди около година и половина може би, се излъчваше по стандарта DVB-T който е с MPEG2 кодиране, но тези тунери вече не вършат работа за новия мултиплекс.



Тема Re: избор на антена за ТВ?нови [re: Xoлдън]  
Автор бай иван (член)
Публикувано28.03.13 19:56



Ако имаш възможност пробвай с логопериодична антена.Имат по-остър ъгъл на насочване и е по-голяма вероятността да избегнеш страничните сигнали.



Тема Re: избор на антена за ТВ?нови [re: бай иван]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано29.03.13 09:14



Много важно уточнение за тези които са решили като мен да се пробват с "някаква" антена а не с тяхната активна!!!

Тези тунери си имат функцията за захранване на активна антена (външна или вътрешна) през антенния вход с 5 волта до 0.5 ампера някъде. Окъсяването на антенния вход може да доведе до проблеми с тунера, за това преди да се закачи антената е добре да се погледне в настройките на тунерчето - включена ли е тази функция или не. Ако пък се ползва активна антена без да си включил захранването ще доведе до плачевни резултати с приемането и по-добро приемане с парче кабел.

Като отида и имам време ще се пробвам и докладвам до къде съм я докарал.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: избор на антена за ТВ?нови [re: Диaн]  
Автор нekoй cи (некой си)
Публикувано29.03.13 22:05



Напълно вярно е това за захранването.
Но си мисля, че би трябвало да има в тунера някаква защита.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.