Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:43 25.05.24 
Технически науки
   >> Електроника
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема избор на антена за ТВ?  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано24.03.13 20:24



Та проблема - предстои цифровизация и обръщане на поляризацията на излъчвания сигнал във вертикална. По ред причини не ми се взема сателитка за вилата и мисля да взема един сет-топ бокс колкото да има да мърмори нещо.
Грубо като отдалеченост - село до Перник, проблема е, че селото е в ниското и сигнала от Копитото е много слаб, картината е с доста наслагвания на БТВ, Нова почти не се вижда. Сегашната антена е от този тип:


ама много зор да и обърна поляризацията (нищо не се получава), въпроса е някой ползвал ли е нещо от този тип и дали ще свърши работа:


Нещо да препоръчате?

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: избор на антена за ТВ?нови [re: Диaн]  
Автор нekoй cи (некой си)
Публикувано26.03.13 10:12



Защо не пробваш с активна антена, като тази например


Тази специално е за външен монтаж, има и стайни варианти с по-голямо усилване.
Аз лично телевизия не гледам, но се занимавам в момента с пренос на телевизионни сигнали, и тези антени съм ги пробвал и работят много добре. Дори по-честият проблем е, че дават прекалено силен сигнал, а DVB-T е на COFDM, тунерите нямат AGC, т.е. силният сигнал ги запушва, претоварва входа и от там пак фрийзване и пикселизация.
Но щом при теб сигнала е слаб, би трябвало с такава антена да работи, освен пък ако не е прекалено слаб.

А ти къде от Варна се заби в пернишко село?

Редактирано от нekoй cи на 26.03.13 10:20.



Тема Re: избор на антена за ТВ?нови [re: нekoй cи]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано26.03.13 13:02



А бе честно казано и аз не гледам много, последната тв-антена у дома я разкарахме преди 15-16 години като минахме на кабеларка а след това на сателитка. Със антени последните 10 години се занимавам ама за интернет, за тук не става да бучна една "калифорния" и да си реша проблема все пак

.

Просто това което виждам със слабия сигнал и наслагването на образа пък и като знам в каква дупка е, много ме притеснява че дори и да сложа такава активна антена ще има ядове заради многото отразени сигнали и не ми се дават 25-40 лева за проба (освен ако не кажеш че има филтри и няма ядове). Ако е чист ефира и с видимост не ми пука, вече да съм решил проблема самостоятелно. За това мисля че ми е нужна антена с малко по-тясна диаграма за да не се влияе от околния "шум". За това питам някой ако се е сблъсквал вече с този проблем да даде идея.

Пък за местенето какво да ти кажа разделяй пиенето и жените че като ги смесиш не знаеш къде ще се събудиш.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: избор на антена за ТВ?нови [re: Диaн]  
Автор нekoй cи (некой си)
Публикувано26.03.13 17:05



Чакай малко, за какви насложени сигнали говориш?
Аз ти казвам за DVB-T. Работи с COFDM, което значи, че не те интересуват отразени сигнали.
Така или иначе от септемви се спира аналоговата телевизия ефирно.
Даваш едни 30-40 лева за тунер, за активна антена само ако е нужно.
Ако ти трябва за проба ще ти дам една такава антена.
Обаче това което не знам е дали там където си изобщо има цифров сигнал.
Един колега радиолюбител онзи ден се плюнчеше как щял да слага някаква антена за DVB-T в едно село около София но много не му обърнах внимание.
Ако кажеш къде си по -точно, може да го питам, той е ентусиаст за тия неща

Колкото до пиенето и жените, абе ти нямаше ли някаква девойка или това си е било за тогава.
Аз по принцип не съм по пиенето и по повечето традиционни неща като мачове и т.н.



Тема Re: избор на антена за ТВ?нови [re: Диaн]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано26.03.13 17:55



Втората определено има по-истинси вид.На антената и трябва площ.Малките са за места със силен сигнал.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: избор на антена за ТВ?нови [re: нekoй cи]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано27.03.13 18:16



А сега де... Значи отразени сигнали и т.н. не ми пука... ако има значи има май ще се пробвам да закача старата антена пък после ще видя дали да купувам външна.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: избор на антена за ТВ?нови [re: Диaн]  
Автор нekoй cи (некой си)
Публикувано27.03.13 20:14



Ами да,
виж тук


и тук например
http://www.webe.org/papers05/rohde-cofdm.pdf
за DVB-T2 тук
http://en.wikipedia.org/wiki/DVB-T2

Накратко - ползват се много носещи честоти, които са взаимно ортогонални, което им позволява да не си пречат при "наслагване". Освен това се ползва и т.нар. FEC- система за откриване и коригиране на грешки.
Всяка носеща се модулира с M-PSK или М-кратна фазова манипулация, вид модулация, ползвана за дискретни сигнали.
При лош сигнал, т.е. много слаб или много силен, ефектът е насичане, или пикселизация. Ако приемаш стабилен сигнал, картината и звука са перфектни като качество.
В работата взехме едни уж по-скъпи тунери, които са за около 65 лева по спомени (но не помня марката), които обаче се оказаха не много сполучливи, защото започват да трупат асинхрон между звук и видео след да кажем 20 минути работа на един и същи канал, а при смяна на канала, този асинхрон се ресетва.
За момента нямам лични наблюдения за други тунери, но би трябвало тези на Strong да са по-добри. На пазара има и такива NEO, и за тях нямам лични наблюдения как се държат.

Тъй или иначе ако ще гледаш DVB-T2, което е засега бъдещето за наземно ефирно излъчване на свободно разпространяваните тв програми, ще ти трябва външен тунер ако си със стар телевизор, в много от новите вече този тунер е вграден в телевизора.
Важно е тунера да е за DVB-T2 (с MPEG4 кодиране). Допреди около година и половина може би, се излъчваше по стандарта DVB-T който е с MPEG2 кодиране, но тези тунери вече не вършат работа за новия мултиплекс.



Тема Re: избор на антена за ТВ?нови [re: Xoлдън]  
Автор бай иван (член)
Публикувано28.03.13 19:56



Ако имаш възможност пробвай с логопериодична антена.Имат по-остър ъгъл на насочване и е по-голяма вероятността да избегнеш страничните сигнали.



Тема Re: избор на антена за ТВ?нови [re: бай иван]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано29.03.13 09:14



Много важно уточнение за тези които са решили като мен да се пробват с "някаква" антена а не с тяхната активна!!!

Тези тунери си имат функцията за захранване на активна антена (външна или вътрешна) през антенния вход с 5 волта до 0.5 ампера някъде. Окъсяването на антенния вход може да доведе до проблеми с тунера, за това преди да се закачи антената е добре да се погледне в настройките на тунерчето - включена ли е тази функция или не. Ако пък се ползва активна антена без да си включил захранването ще доведе до плачевни резултати с приемането и по-добро приемане с парче кабел.

Като отида и имам време ще се пробвам и докладвам до къде съм я докарал.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: избор на антена за ТВ?нови [re: Диaн]  
Автор нekoй cи (некой си)
Публикувано29.03.13 22:05



Напълно вярно е това за захранването.
Но си мисля, че би трябвало да има в тунера някаква защита.



Тема развитие по тематанови [re: Диaн]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано02.04.13 17:24



Та днес имаше малко тестове по темата:
тунер на стронг 8105:


взет от техно-нещо-си за около 50 пари.
антена като препоръчаната от колегата:

Ама този път не от техно-нещо-си за 45 пари (това ме амбицира да търся алтернативи де) ами от Метро същата антена е за 19.99 със ДДС баси надценките ама добре че проверих там...

Та днес набързо направих няколко теста, както казах много ме притесняваше това че съм "в дупката" и антените около мен са по около 3 метра дължина или такива с усилвател, все вдигнати поне на 2 метра над къщите - въпросната антенка закова силата на сигнала на 80% навън, вътре малко над 70, за гаврата реших да се пробвам и на 1-вия етаж до телевизора... за моя изненада хвана и там НО явно сигнала беше слаб и беше много чувствителна към насочването. Вярно че снежинките ги няма ама пък като не е насочена и насича.

Вече събота и неделя ще си играя да я монтирам стабилно някъде (ако заслужават).

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: към Деаннови [re: Диaн]  
Автор Стефан (новак)
Публикувано03.04.13 17:25



Здравей,
Имам същия проблем като теб. На вилата ми на село сигнала е много слаб, дори си мисля, че хващам някъкъв отразен сигнал. Ловя само БНТ със снежинки, БТВ едвам си личи, а други програми въобще не се хващат. Мислех да си купя някаква антена с усилвател /има по магазините едни евтини по 20 лв./, но не съм сигурен дали вършат работа. Чувал съм, че антени с усилватели, които нямат външно захранване не са добри. Не ми се дават много пари за техника, защото не ходя чак толкова често на вилата и не е изключено мургавите братя да я отарашат. Затова като ходя си нося един малък стар телевизор АИВА, който си работи идеално. Сега пък трябва да купувам и цифров приемник и разходите се увеличиха. За тези техники, които си купил си дал дотук 70 пари. Пиши какво и как хващаш с тях, доволен ли си и това ли е най-евтиния вариант?



Тема Re: развитие по тематанови [re: Диaн]  
Автор нekoй cи (некой си)
Публикувано03.04.13 17:42



На добра цена си взел антената. Аз си мислех, че съм я намерил най-евтино в хенди за около 26 лева същата.
Аз взех стронг 8102 за родителите ми за 40.50 лева в техномаркет, но беше в неделя и имаха някаква промоция минус 10% иначе е към 45 лева, но и почти бяха изчерпани. Разликата с твоя е май само че има и дисплей и изходи на чинч, този който взех има само скарт и HDMI.

А варианта на стронг антена, който е за indoor, т.е. стайна е с по-голямо усилване, но пък не можеш да я монтираш навън.

Редактирано от нekoй cи на 03.04.13 17:43.



Тема Re: развитие по тематанови [re: нekoй cи]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано04.04.13 14:15



Сега погледнах фактурата 19.99 ама без ДДС, крайна цена 24 лева, нещо не съм догледал.

Иначе взех този по-големия защото ме метнаха, че можело да гледаш един мултиплекс и да записваш предаването на друг - много важно условие за пенсионер който следи 2 сапунки а са по едно и също време

. Е, не можах да го накрам за съжаление, ама и не съм се ровил по-сериозно честно казано.

За външната антена - знам че вътрешните са с много голямо усилване НО проблема на мястото е, че на по-ниското няма почти никакъв аналогов сигнал, К1 се лови на снежинки ама го излъчват с 10 киловата мощност, VHF обхвата само на високо - пък и външната може да се монтира и вътре.

За оня бус ако имаш нужда от помощ се обади - и на мен ще ми е интересно да се занимавам малко с такава техника.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: към Деаннови [re: Стефан]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано04.04.13 14:34



Антените с усилвател вършат работа колкото и невероятно да ти звучи. Проблема е, че инвестицията в такава просто е нерентабилна - спират аналоговия сигнал септември така че имаш да я ползваш още 5 месеца макс.

Иначе за цената - антената съм я писал колко е, има и стайни дори и с по-голямо усилване и цената им е дори по-ниска, проблема е в това че не можеш да ги изкараш навън нависоко ако се налага. Декодерите - за сега има само БНТ със HD качество но ако има и други ако вземеш с 5 лева по-евтин приемник който гледа само SD каналите - няма как да гледаш това което се излъчва като HD. Марки и модели поразтърси се из нет-а, и ревюта от "препатили" има



Дали ще можеш да ловиш... ето тук вече е интересно... отиваш тук:

и виждаш от къде се излъчва най-близо до вилата ти. После следва проба като насочиш антената към този предавател... никой не знае дали не си в някоя "сянка". Добре е да качиш някоя антена на високо и да се пробваш да хванеш аналогова телевизия от този предавател ама пак... не мога нищо да ти гарантирам. И да - смениха поляризацията на места и може да се наложи да завъртиш антената на 90 градуса т.е. карантията и да е не хоризонтална а вертикална за да хванеш нещо. Така де, без проба няма как да стане - ако можеш да вземеш от някой за пробата или няко съсед ако има... поне видя как изглежда външната антена.

А бе пич, що ти е телевизия? я нарежи салатата и си пийни ракията на спокойствие и си почини от цивилизацията.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: към Деаннови [re: Диaн]  
Автор Стефан (новак)
Публикувано06.04.13 11:32



На вилата ходя предимно самичък да свърша някаква работа, вечер си пия ракийката сам и ми е скучно. Като си пусна телевизора да ми бърбори все едно имам компания.
Ти съвсем ме обърка с въпроса за антените. Ако правилно съм разбрал антените с усилватели стават само за аналоговия сигнал и да не купувам такава. За декодерите си мислех, че са един вид и трябва само да се купи кабел за присъединяване към съответния телевизор. Сега разбрах, че и те се различават за HD и SD каналите. Абе на първо време ще купя само антена като твоята, а пък септември ще мисля за декодер. Чудя се какво пречеше да има и цифров и аналогов сигнал, както ще е това лято, и кой каквото качество иска да си гледа.



Тема Re: към Деаннови [re: Стефан]  
Автор нekoй cи (некой си)
Публикувано06.04.13 15:49



Аз лично не виждам защо ще си купуваш антена, без да имаш декодер. Така нищо няма да разбереш. По-добре си купи антената заедно с декодера, за да видиш какво приемаш и как.
Антените с усилвател стават за цифров сигнал, тези които са обозначени като такива за DVB-T. Иначе и с обикновена пасивна антена можеш да приемаш цифров сигнал, ако антената е за дециметровия обхват. Само трябва да я завъртиш така че пръчките да са вертикални заради поляризацията.
Колкото до кабела, зависи какъв ти е телевизора. DVB-T тунерите обикновено имат SCART изход и HDMI изход. Ако телевизора ти е стар, ползваш естествено SCART, със съответен преходник към чинч да речем, зависи какви са ти входовете на телевизора. Ако телевизора ти е със SCART вход, ползваш кабел SCART-SCART.
Има и декодери с чинч изходи освен SCART-а. Зависи от модела.
HDMI ти е за нов телевизор, който има HDMI вход, но голяма част от новите телевизори имат вграден цифров тунер, тъй че в този случай външен тунер е излишен.

По въпроса какво е пречело да се излъчва и аналогов и цифров сигнал едновременно за постоянно, а не само до септември - това са си разходи за предаватели и поддръжка, ако щеш и за електроенергия за тези предаватели.
Най-важното е обаче, че така ще се освободят ефирни честоти, т.е. ще стане преразпределение на честотния план.
И още една причина - предстои преминаване към HD, при което аналоговото излъчване няма как да стане.

Редактирано от нekoй cи на 06.04.13 15:54.



Тема Re: развитие по тематанови [re: Диaн]  
Автор Origo (Тролей)
Публикувано07.04.13 13:01



Грешите доста относно стандартите и видовете модулация и кодиране. OFDM модулация се използва само при DVB-T2 който стандарт за сега е приет в сърбия а у нас все още никой не говори за него. При нас се използва DVB-T стандарта който използва QAM модулация и определено се влияе от отразени сигнали (разбира се под един определен праг на влошаване на сигнала това не се отразява на качеството на приемания сигнал) Кодирането MPEG2 и MPEG4 се прилага при DVB-T, т.е. разликата между стария и новия стандарт у нас е само кодирането но не и модулацията. И аз чувам от доста места че тези активни антени са много добри, макар че все не ми се вярва :) така или иначе ако нямаш физически добра насочена антена, какво има да му усилваш след това на калпавия сигнал. Нали знаете че най-добрия усилвател е антената попринцип. Интересно ми е Диан дали е пробвал със старата си антена за аналогова телевизия как приема цифровата, поляризацията поне за пробата не виждам проблем да се смени чрез завъртане на антената около оста сочеща към предавателя на 90 градуса. Добре ще е да направи тази проба и да каже как е от към сила на сигнала и качество. Аз лично в София, дружба 2 продължавам да използвам самоделната антена от стар алуминиев диск от харддиск, онези големите колкото перална машина с няколко диска в пакета и обем 5 мегабайта

. Като завъртя прореза на 90 градуса, да е успореден на земята приема доста добре цифровата телевизия, но за отделните мултиплекси трябва да я понагласям, но то е голяма дупка в моя блок, нямам пряка видимост към копитото, а аналоговата телевизия в момента приемам от Петрохан, колкото и да е по-далеч, поне има пряка видимост.

Тролеите напред!

Тема Re: развитие по тематанови [re: Origo]  
Автор нekoй cи (некой си)
Публикувано07.04.13 23:28



Ти бъркаш малко нещата.
OFDM не е модулация. OFDM значи Orthogonal frequency-division multiplexing, откъдето идва и названието мултиплекс и се използва както при DVB-T, така и при DVB-T2.
Модулациите при DVB-T могат да са QPSK, 16QAM и 64 QAM. Всяка от носещите се модулира чрез квадратурна фазова манипулация, или квадратурна амплитудна манипулация, което е смесица между фазова и амплитудна манипулация, която позволява с 1 модулиращ символ да се предават 16 или 64 възможни състояния, т.е. 4 или 6 бита. Носещите могат да са 2000, 4000 или 8000 на брой. При QPSK с един символ се предават 2 бита (4 състояния).
При DVB-T2 се ползва и 256QAM.
Използваемия битрейт е по-нисък, понеже се ползват кодове за откриване и възстановяване на грешки (FEC). Те внасят излишък със следните стандартни стойности: 1/4, 1/8, 1/16, 1/32 от битрейта при DVB-T, и 1/4, 19/256, 1/8, 19/128, 1/16, 1/32, 1/128 при DVB-T2. Има разлика и във вида на тези кодове за откриване на грешки при двата вида DVB-T.

При OFDM и COFDM (coded OFDM) важна е думата ортогонално, т.е. цифровият сигнал е мултиплексирано модулиран (разпаралелен ако щеш) върху много взаимно ОРТОГОНАЛНИ носещи, което значи, че при отражения и насложени сигнали, не си пречат. Съответно битрейта за всяка от носещите вече е много по-нисък, и връзката е много по-шумоустойчива.
Вярно е, че у нас се ползва QAM.
Вярно е, и че разликата между стария и новия "стандарт" у нас е в енкодването, т.е. при стария се ползваше MPEG-2, а при новия - MPEG-4 H264AVC, което няма общо с вида на модулацията.

За антените истината е в пробата. Все още у нас няма много натрупан опит. Вярно е, че може да се ползва пасивна антена, ако е с добро усилване в много случаи ще свърши работа. Тези дискове обаче, за които говориш за мен не са сериозна антена с добро усилване, и факта, че при теб работи говори само в полза на DVB-T.
Има обаче още нещо - DVB-T тунерите са много чувствителни откъм претоварване. Т.е. По-зле му се отразява прекалено силен сигнал, отколкото слаб сигнал. Просто няма добре работещо АРУ (AGC) и дори мисля, че изобщо нямат AGC.
Премодулираш ли им входа, директно се насират, това съм установил от практиката, а една активна антена с голямо усилване може да направи точно това.

Редактирано от нekoй cи на 07.04.13 23:58.



Тема Re: развитие по тематанови [re: нekoй cи]  
Автор Origo (Тролей)
Публикувано08.04.13 11:12



Да, объркал съм ги малко двата щата

. За приемниците - много жалко е че така са подценили важността на високочестотния тракт и са си позволили да не направят адекватно АРУ. Антената която ползвам изобщо не твърдя че е добра, това е една самоделка която изобщо не е изчислявана. Предимствата й са че е компактна, стои си подпряна от вътрешната страна на прозореца - не ми се налага да слагам винкели навън и т.н. а това че гледам ефирна телевизия от РРТС Петрохан което е на 85 километра с доста прилично качество, не говори никак зле за антената. Основния проблем й е че няма насоченост, и работи адекватно само при пряка видимост, иначе става едно мазало. За DVB-T нищо лошо не мога да кажа. Определено се справя доста добре, имайки предвид отвратителната сигнална обстановка в панелката. И така или иначе нямам вяра на тези активни антени, не защото са активни а защото са много малки, сигурно и диаграмата им на насоченост е лоша, въобще все си мисля че са подходящи само за извънградски условия.

Тролеите напред!

Тема Re: развитие по тематанови [re: Origo]  
Автор нekoй cи (некой си)
Публикувано08.04.13 11:54



Dvb-t е проектирано специално за градска среда. Именно OFDM го прави пригодно поради устойчивостта си на отразени сигнали и всякаква мешавица.
Именно затова и не е важно антената да е толкова насочена.
Колкото до вч тракт на тунера, мисля че има някакви принципни съображения да е направен така, защото всичко, което работи на OFDM се претовава лесно.



Тема Re: към Деаннови [re: Стефан]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано08.04.13 11:59



По принцип антените за аналогова телевизия би трябвало да станат и за цифрова (вече съм описал какво трябва да се провери преди да се закачи такава антена) или поне така се твърди навсякъде само трябва да се завърти заради поляризацията на сигнала инфо тук:



Честно казано не съм пробвал как ще се държи тунера закачен за старата антена с усилвател, просто идеята беше да откача едната и да закача другата на нейно място без да се правя на майстор. Когато я демонтирах старата установих малко проблеми като напукан кабел и грешки в инсталирането на антената (отзад беше даден на късо вибратора), както и това че пластмасата се разпадаше - просто зор щеше да е да се завърти цяла като в горния линк. Не ми се занимаваше честно казано да си правя експерименти дали ще проработи. Просто тази новата е много по-малка с вграден усилвател който може да се храни от тунера пък и като и сметнах цената... варианта да си загубя 2 дена не ме устройваше. Честно казано и не знам тази цифровата как би се държала на аналогов телевизор, просто не ми се занимаваше да пробвам, ако показва нещо то ще е вероятно без К1.

Както казва колегата - всичко опира до пробата (или разузнаване при съседи какво гледат с повод "излишна бутилка ракия"), няма смисъл да се инвестира в нещо което няма да се ползва след 4-5 месеца, от друга страна - новата антена макар и с декодера много по-лесно се навират в багажника и да си ги ползваш другаде. Вече разликата да си цифровизирран или не си опира и до пари де.

Лично мнение - поизчакай някой и друг месец да се наводни пазара с декодери и антени и да се нормализират цените. Сега много хора се възпозват от простотията на нашенеца "дай да купим по 2 щото ще свършат" и са надули цените - справка по-горе.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: развитие по тематанови [re: нekoй cи]  
Автор Origo (Тролей)
Публикувано08.04.13 19:03



Да, причината е че разчитат на това че сигнала търпи изкривявания и си позволяват да намалят цената на изделието правейки радиоканала боклучав. Защото не виждам пречки да се направи качествено АРУ и хубав радиоканал с голяма динамика при използването на OFDM.

Тролеите напред!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.