Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:44 25.05.24 
Технически науки
   >> Електроника
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Re: Петков...нови [re: 2N3O55]  
Автор нekoй cи (некой си)
Публикувано15.12.12 01:23



Имам такива клещи, и ще ти кажа откъде съм ги купил, но цената хич няма да ти хареса. Клещите са на Haupa, немски, има ги в Ехнатон. Но цената както казах е свинска, доколкото си спомням беше някъде към 260 лева преди около 3 години. Сега може и повече да е. И май това беше цена без ДДС, но за последното не съм много сигурен. Бих ти препоръчал и кабелните обувки които те продават. Но не бих ти препоръчал да си купуваш от там изделия на Шнайдер (много голяма надценка), нито пък промишлени контакти. (Предлагат само на Scame, които чеп за зеле не става от тях)

Клещите кербоват от 6 до 35 квадрата, не са хидравлични, но вършат добра работа, а и за малки сечения не е нужно да са хидравлични. Приличат малко на клещи за рязане на арматурно желязо.



Тема Re: До "Некой си"нови [re: Timo]  
Автор нekoй cи (некой си)
Публикувано15.12.12 01:27



Термошлауха си е хубаво решение в много случаи, но не може да се разчита на него за непропускане на вода и влага.
Виж, бишопа запечатва и няма мърдане, при това и аз не купувам от оригиналния, защото е много скъп. В Бриколаж например за около 5 лева излиза ролката от някакъв неоригинален, но вършещ идеална работа бишоп.
От ККУ не разбирам, предполагам Диан и Холдън могат да дадат акъл.



Тема Re: До "Некой си"нови [re: Timo]  
Автор нekoй cи (некой си)
Публикувано15.12.12 01:35



За електрожена малко си се объркал. Аз никога не съм пускал тема за електрожен, други хора пускаха теми за електрожен. И изобщо не съм заварявал освен на практиките в техническия, което значи, че никакъв заварчик не съм.
Когато имам нужда нещо да се завари, викам един приятел, който има телоподаващо, и няколко електрожена и е много сръчен с тях.

Редактирано от нekoй cи на 15.12.12 01:36.



Тема Re: До "Некой си"нови [re: Timo]  
Автор hidrazin4o (пристрастен)
Публикувано15.12.12 08:53



Има и хубав термушлаух ... на хубави цени. Вътре е с лепило. При него няма мърдане. Нещо такова:


Когато нямам от него или не ми се набутва правя следния номер - мажа връзката дебело със силикон и тогава надявам шлауха. Като го нагрееш икцърква излишния силикон. Забърсваш и си готов. Ползвам лепящ силикон.
За големи диаметри направо навирам накрайника на силиконовия пистолет между проводника и шлауха и щприцовам докато почти излезе от другия край.
А бишопа си е номер едно !
Това със сухия нагревател за бойлера не е много добра идея. Доста хора изреваха - има лош температурен контакт и загуби в топлоотдаването. Резултатът е ясен - прекъсва от прегряване. Един даже се "хвалеше" че можел са си топли ръцете отдолу на бойлера.
Не знам, може твоят пък да е добър.



Тема Re: Петков...нови [re: нekoй cи]  
Автор 2N3O55 (Майстор)
Публикувано15.12.12 11:14



Вярно е, че цената звучи стряскащо, но за добър инструмент си струва.
За съжаление се оказа, че напоследък не мога да намеря никакви, дори менте, та май ще си купя скъпите.

Който не знае закона на Ома да си ходи у дома!


Тема Re: До "Некой си"нови [re: hidrazin4o]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано15.12.12 11:33



Това със силикона е добра идея не се бях сещал и ще го приложа.
Сухия нагревател е с цел избягване на кавитация ако сложа потопяем нагревател след няколко месеца гърми, повечето ми колеги имаха проблем и минаха на този вариант а това си е чужд опит.

Има една тънкост от прегряването, пуска се нагревателя да се закали кантала за да неможе когато го сложеш вертикално да се свлече кантала и да се самоукъси и наистина можеш да си топлиш ръцете за това го наблъсках с минерална вата.

Успехът се гради на знания и собствена религия!

Тема Re: Дианнови [re: Диaн]  
Автор Петков ()
Публикувано15.12.12 12:26



Варианта с горелка никак не го харесвам, защото прегрява и прегаря спойката. Практикувал съм с горелка да загрявам самата ваничка. Разбира се разходът на газ е голям.
Когато кабелът и обувката се потопят във ваничката, и се подържат известно време (докато изгорят пръстите от нагрятата изолация

), вижда се как прегрятият въздух от кербовката избълбуква и излиза нагоре, а заедно с него изплуват и остатъците от флюса. След това бързо се забърсва със сух парцал, при което обувката "светва", а в последствие флюсът се отстранява с парцал, напоен с изопропилов спирт. Що се отнася до флюса, "гасена" солна киселина не бива да се ползва. Има хубав флюс за калайдисване на мед за тръбни връзки, а също и за твърди припои на базата на боракс, които се продават в Ротенбергер. Те са бели на цвят и с тях проблеми няма. Самите флюсове не са течни, а пастообразни. Когато се калайдисва, в никакъв случай не бива обувката да е нагоре, защото след загряване, дори да е като паста, флюсът се втечнява и действително потича надолу, влизайки под изолацията, а от там вадене няма. Това се случва и при хоризонтално калайдисване. Разбира се, при дебели кабели процедурата с вана е невъзможна. Тъй като моите занимания не надхвърлят 16 квадрата, това което калайдисвам го мия в една US вана на Кери. Ваната беше изгоряла, а на всичко отгоре беше работила с "германски" транзистори, но аз си я оправих и сега работи прекрасно. Много важно е, преди самото калайдисване да се отстрани ципата от окислен припой от повърхността на стопилката. За тази цел си имам една неръждаема лъжица (никога не съм я облизвал по време на работа!). Знам, че против окисляване се ползва и защитен флюс от бадемово масло, но никога не съм го пробвал.
Тъй като споменах US вана, има много хубав тест за проверка на ефективната работа на тези вани след ремонт. Използва се алуминиевото фолио (варак) от току що отворен шоколад "Милка" или "Линдор". Интересното е, че като се постави фолиото в работещата ваната, след минута то става цялото перфорирано с много малки дупчици, които се виждат на светлината. На благодарните клиенти съм обяснявал, че със старо фолио не става! По същия начин, проверката чрез индуктор ("бръмчилка") за късо съединение в навит ротор, най-добре се прави с капачка от току що отворена бира! С друго не става!!!



Тема Re: Дианнови [re: Петков]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано15.12.12 13:06



Всичко е въпрос на опит, горелката за която ти казвам е от този тип:


но доста по-тъпо направена (от преди 10 години ми е), разхода на газ за 2 кабелни обувки 25 квадрата (за по-дебели се зарежда след всяко запояване) е колкото за 1 нормална запалка грубо. За флюсовете... тук е много болна тема, шефовете обикновено гледат да пестят от всичко включително и от качествен флюс. Виждал съм какви ли не изцепки включително и запояване с преобразовател за ръжда и последиците от това - ама някой казал на шефа че става и той само за това дава пари и снабдителя това взема.

Мисля че е добре да се прави уточнение за какви сечения става въпрос. Ако ще е нещо над 25 квадрата да те видим как ще правиш тези свои гимнастики ;)

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: Дианнови [re: Диaн]  
Автор нekoй cи (некой си)
Публикувано15.12.12 13:46



Да, и аз това щях да кажа - че аз говоря за сечения от 16 квадрата нагоре, а на него явно това му е тавана.
За съжаление много хора страдат от това заблуждение, че е по-хубаво някак си да се калайдиса, да се запои. Наскоро едвам успях да разубедя шефа ми да не калайдисва и запоява, много му се искаше и никак не можеше да разбере защо съм толкова против. Ама шефа ми е радиолюбител, той от големи токове не разбира. Докато не му показа уреда 200 ампера при 12 волта и не се стресна, никак не вярваше и че наистина трябват големи сечения на кабелите за такива токове. Разправяше - абе дай да сложим едни 6 квадрата за проба, пък после временното ще остане постоянно... Аз само се усмихнах многозначително.



Тема Re: Дианнови [re: нekoй cи]  
Автор Петков ()
Публикувано15.12.12 15:47



Здравейте!
Разбира се проблемът с втвърдяването е факт! Има и друго - металургичният ефект. При дифундирането на калая в медта съпротивлението се повишава, което влошава връзката и я прави уязвима при по-продължителни надгранични натоварвания. Този ефект се ползваше в стопяемите предпазители като положителна обратна връзка при надвишаване на граничния ток.
В края на краищата (отвратително клише, но не се сещам за друго!), след като няма писани правила всеки работи според разбиранията си.

...а на него явно това му е тавана.
Въпреки силнотоковото образование, практиката ми в силовата електротехника е малка (да не кажа никаква), така че вместо 25 квадрата и нагоре, винаги съм предпочитал двадесетмикронната бондажна жица и стомикронните контактни площадки на интегралните схеми. При сериозни дискусии на тема силова електротехника мога само да прискимтявам. През живота си, само два пъти съм изключвал разтоварени силови трансформатори и то от разединителите, а не чрез маломаслените каси на КРУтата, като и двата пъти с трепетно дихание наблюдавах как фазовите дъги не прераснаха в линейни. Трети път не смятам и да пробвам. Първият път беше в Ямбол, а втория в Сандански (някакъв завод за превързочни материали), като и в двата случая трябваше да свалям ниското напрежение, а не можех да се разправям с диспечери и подстанции. Изобщо опитът ми в големите токове не превишава размерите на осветително табло и неголямо силово, но за сметка на това в доста други области съм понагазвал. Въпреки всичко с любопитство чета това което не знам.
Като шега, бих искал, като на специалисти, да Ви задам един въпрос:
Защо в големите трансформатори винаги има триъгълна намотка?






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.