Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:12 14.07.25 
Технически науки
   >> Електроника
*Кратък преглед

Тема управление на трансформатор  
Автор Петков ()
Публикувано23.11.12 12:11



Здравейте!
Търся колега, който се е занимавал с импулсно управление с ниска честота на първичната на трансформатор.
Постановката е следната: Релеен терморегулатор с електронен изход, управлява чрез тиристорен ключ (антипаралелни тиристори Т50) първичната на трансформатор, натоварен с активен нискоомен товар. Честотата е в границите 0.5 - 2Hz. От изровен литературен източник установих, че условията за работа са: четен брой полупериоди, като първият винаги е еднополярен и фазово управляем. Фазовият ъгъл е (неизвестна за мен)функция на паузата между две последователни включвания. Експериментите ги правих при константен ъгъл (в целия диапазон от 0 до 180о). Споменатите по-горе условия намалиха изгорелите предпазители (50A) от една кофа дневно, до няколко броя седмично. Интересуваме функцията на ъгъла от паузата или други неизвестни условия. Приложението е пещ с канталов нагревател, но може да бъде и "пунктшвайс", работещ в режим "ролшвайс с кратки паузи (прекъснат заваръчен шев).
Поздрави!



Тема Re: управление на трансформаторнови [re: Петков]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано23.11.12 14:27



Паралелно на тиристорите май се слагаше R-C група... да си я спестил случайно?

А да си пробвал случайно да закачиш някое solid state relay вместо да се занимаваш с тиристори и управлението им?

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: управление на трансформаторнови [re: Петков]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано23.11.12 16:02



Малко ми е информацията, дай схема или подробности като киловати има варианти да си в грешна посока!

Успехът се гради на знания и собствена религия!


Тема Re: управление на трансформаторнови [re: Timo]  
Автор Петков ()
Публикувано23.11.12 16:38



Група за dU/dt (51 Ом-5W и 0.1мкф) и 5микросекундни дросели с насищане за dI/dt има! Проблемът е теоретичен и е свързан с движение във времето на остатъчната индукция по кривата на намагнитване след изключване. В литературата, която намерих, има безумни дросели с правоъгълен хистерезисен цикъл и токови трансформатори в комбинация с диоди (нещо като магнитен усилвател с незнам какви си обратни връзки), от които нищо не разбрах. Книжката е руска и я бях взел от един колега. За съжаление не си направих ксероксно копие и сега се хапя за задника, но повече там и нямаше! Със SSR със сихронизация в нулата не става!
Всички схеми, които съм гледал, управляват ключовете във вторичната, което е без проблем. "Майсторлъкът" е в първичната, където токовете са малки. Руснаците са казали основното, но явно има някаква допълнителна тънкост, която премълчават, а основното е: четен брой полупериоди, еднополярни първи полупериоди и фазовото им управление.



Тема Re: управление на трансформаторнови [re: Петков]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано23.11.12 17:39



За малки мощности до 2-3 квата не е много голям проблема виж

това си е от класиката, можеш и с грец да го управляваш но за големите мощности си е сложно и скъпо особенно ако се иска управление на прав ток там АББ са на ход.

Успехът се гради на знания и собствена религия!

Тема Re: управление на трансформаторнови [re: Петков]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано24.11.12 13:54



погледни тук май е същото което търсиш:


ама пак следят нулата гадовете и броят полупериодите, така че дали ще ползваш драйверен траф и генератор да управляваш тиристорите или MOC 3061 мисля че беше или готов SSR (по каталозите пише че са за за често включване и изключване на индуктивни товари) май си е едно и също.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: управление на трансформаторнови [re: Петков]  
Автор Totopet (познат)
Публикувано24.11.12 20:20



Процеса на намагнитване зависи и от товара в вторичната.Винаги има дефазиране и за това е важно от къде се тактува детектора за нулата.Срещал сам данни за 30 градуса,което се коригира с чакащ мултивибратор о.5-3 мс.



Тема Re: управление на трансформаторнови [re: Totopet]  
Автор Петков ()
Публикувано26.11.12 12:50



При малките мощности няма проблем, защото трансформаторът може да се направи "неикономичен" и с по-голям запас спрямо работната индукция. При големите мощности (монофазна Таманова пещ с графитен нагревател, мощност десетки киловати и работеща на линейното напрежение) подходът с преоразмеряване на трансформатора е неприемлив. При изключване, остатъчната индукция трябва да се оставя винаги в един и същи квадрант (или на границата между два - примерно трети и четвърти), от където при повторно включване, тя тръгва в същата посока, каквато е била преди изключването (към първи квадрант), като започва да се движи по частен хистерезисен цикъл (поради фазовото управление на първия полупериод) и постепенно влиза в границите на работния хистерезис. С това се избягва дълбокото насищане, характерно при произволно във времето включване (изръмжаване на трансформатора). Това което не е ясно е функцията на движението на остатъчната индукция след изключването, установяването и на ординатната ос (или някъде около нея?), по какъв закон се извършва, от какви параметри зависи и каква е зависимостта и от времето на паузата между последователните включвания? Срещал съм подход, при който трансформаторът се пуска с фазово управление и на двата полупериода (нещо като софтстарт), като постепенно ъглите едновременно намаляват до получаване на пълните полупериоди. За съжаление това не става за импулсно управление с ниска честота, защото паузите са малки.
Благодаря за отзивчивостта, но очевидно трябва да търся човек (или литература), който конкретно се е занимавал с този проблем.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2025 Dir.bg Всички права запазени.