Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:30 27.07.24 
Технически науки
   >> Електроника
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Измервабе/тест на кондензаторинови  
АвторHяkoй (Нерегистриран)
Публикувано05.05.12 18:02



Здравейте,
Как се измерват кондензатори над 20мф (поне моят мултицет мери до толкова) без да се купуват скъпи тестери?
Аз лично при 47,100 и нагоре микрофарада го разпоявам и зареждам за 2-3 сек
с 12в от някакво трафче. След това изчаквам 10-тина сек. и го давам на късо с отверка
или в друг метален предмет и гледам каква искра прави. Не знам дали е правилно, но понеже не
знам за друг начин си го прилагам.
Затова и реших да питам за други начини :)



Тема Re: Измервабе/тест на кондензаторинови [re: Hяkoй]  
АвторMuтko (Нерегистриран)
Публикувано05.05.12 22:17



Аз лично съм си направил тази схема:


Измерва с висока честота 100кХц когато вече капацитета не влияе и се измерва само ESR на кондензатора. Уреда не може да претендира за измерител, но е идеален тестер. най-хубавото му е че в 99% от случаите не е необходимо кондензатора да бъде отпояван от платката или схемата, за да бъде измерен. Уреда дава много по-добра представа за състоянието на електролитния кондензатор от колкото измерител за капацитет защото когато тръгне да изсъхва електролитния кондензатор, първо се повишава вътрешното му съпротивление. Аз лично съм го поместил в кутийка от китайски стрелкови мултицет за 4.50лв. Мога да кажа само че е безценен уред за диагностика на кондензатори по апаратурата. Става за измерване на всякакви кондензатори от 1микрофарад нагоре.



Тема Re: Измервабе/тест на кондензаторинови [re: Hяkoй]  
Автор hidrazin4o (пристрастен)
Публикувано06.05.12 02:24



погледни тук:


Човека прави такива неща:
Работят наистина добре.Във форума може да го намериш и да се уточните.
Лично аз съм доволен въпреки че съм доста капризен.



Тема Re: Измервабе/тест на кондензаторинови [re: hidrazin4o]  
Автор DTMF (стар клубар)
Публикувано31.05.12 22:50



Доволен ли си от Унгарския ESR? Новата версия е ESR+транзистор тестер във един уред при същите размери.
Видео: http://www.youtube.com/watch?v=dvKC9ZcVG9o


Новата версия на транзистор тестера е умалена платка + площадка за SMD елементи.



Тема Re: Измервабе/тест на кондензаторинови [re: DTMF]  
Автор hidrazin4o (пристрастен)
Публикувано01.06.12 01:07



Ами сигурно ще съм доволен - ако намеря време да го доналепя.


И сега го гледам на рафта в торбичка със всичките елементи. Ще стане някой ден. Сега се занимавам с малко по-прозаични неща като ел. инсталация на магазин от 800 квадрата. Утре ще дойде таблото и ще трябва да го насищам.
Ама за сега съм само с готово земно и закопан половината от захранващия кабел.
магазина още си няма стени.



Тема Re: Измервабе/тест на кондензатори [re: hidrazin4o]  
Автор neznaiko22 (новак)
Публикувано22.06.12 08:50



А може ли списък на частите от схемата на Митко?
Има ли и други евентуално още по-прости схеми?



Тема Re: Измервабе/тест на кондензаторинови [re: neznaiko22]  
Автор V6O (К.К.)
Публикувано22.06.12 15:13



Да, има и по-прости схеми като

приставка към DT830. Смятам за предимство, че се калибрира с обикновени резистори. Повторих я и работи добре, като 1 и 2 ома си ги ги мери точно, но 0.22 ома ми ги дава като 0.11 и трябва да пренавивам трфчето за по-слаба магнитна връзка, ама не му е дошло времето още. Измерването на ESR е на 40 КХц при тази схема.



Тема Re: Измервабе/тест на кондензаторинови [re: V6O]  
Автор Headline (^,^)
Публикувано24.06.12 16:33



яко-имам го

не съм Вечна безкрайностт



Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.