Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:58 09.06.24 
Технически науки
   >> Електроника
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Проблем с моторче от чистачкинови  
Автор batDancho (самият той)
Публикувано24.05.12 09:45



Правя си едно приспособление, в което използвам моторче от чистачки на лек автомобил. Проблема е, че върти обратно на посоката, която ми е необходима. Като разменя полюсите, посоката на въртене не се променя.

Има ли начин да променя посоката на въртене ?



Тема Re: Проблем с моторче от чистачкинови [re: batDancho]  
Автор hidrazin4o (пристрастен)
Публикувано24.05.12 10:28



Само моторчето ли ползваш или заедно с редуктора?



Тема Re: Проблем с моторче от чистачкинови [re: hidrazin4o]  
Автор batDancho (самият той)
Публикувано24.05.12 10:53



Заедно с редуктора.
Сега отивам да го разглобя, да не би да е в него ключа за бараката

ПП Не е проблема в редуктора, той е прост червяк. Изрових друго моторче за чистачки - от автобус без редуктор - и то върти все в една посока при размяна на полюсите.

Хайде сега давайте джокери, че аз бях дотука.


Редактирано от batDancho на 24.05.12 11:16.



Тема Re: Проблем с моторче от чистачкинови [re: batDancho]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано24.05.12 14:25



Най вероятно няма да стане понеже при някой моторчета има изместване на ротор спрямо колектор т.е. има зададена посока това може да се установи с амперметър. Но при теб, не ме слушай какво ти казвам може и да не съм прав.
Обърни ако има възможност целият мотор редуктор по лесно се сменя посоката.



Редактирано от Timo на 24.05.12 18:30.



Тема Re: Проблем с моторче от чистачкинови [re: batDancho]  
Автор нekoй cи (новак)
Публикувано24.05.12 16:59



Ако статора е с намотка, а не с постоянен магнит, и е свързан последователно с колектора, то наистина при размяна на поляритета, посоката на въртене ще се запази. В такъв случай трябва да размениш полюсите само на статора, или само на колектора в последователната верига.



Тема Re: Проблем с моторче от чистачки [re: нekoй cи]  
Автор batDancho (самият той)
Публикувано24.05.12 20:47



Разглобих едно друго моторче, размених кабелите на четките и почна да върти обратно. На това обаче ще ми е трудно, понеже статора е запресован в кожуха.
Статора е с намотка, не с постоянен магнит, не мога да определя дали е свързан последователно, не знам как


Ако разменя местата на четките, дали ще се получи същия ефект, или да го почвам с чука и секача ?



Тема Re: Проблем с моторче от чистачкинови [re: batDancho]  
Автор нekoй cи (новак)
Публикувано24.05.12 21:01



Ако размениш местата на четките, нищо няма да постигнеш, но ако размениш поляритета на четките, т.е. кабелчето от едната четка да го свържеш към другата, и обратно, то тогава ще обърнеш посоката на въртене.



Тема Re: Проблем с моторче от чистачкинови [re: batDancho]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано28.05.12 15:48



Тези двигатели обикновено са колекторни с паралелно или последователно свързване на роторната и статорната намотки, а не с постоянни магнити в статора. Затова и накъдето да го включваш - ще върти само в една посока. Нещо повече - и на променлив ток да го включиш - пак само в една посока ще върти. Такива са двигателите на кухненските миксери примерно също.
Единствения вариант да реверсираш посоката е да превключваш посоката на тока само в едната намотка - роторната или статорната.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.