Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:09 26.04.24 
Технически науки
   >> Електроника
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Светодиод с КПД 230%нови  
Автор mr Chaos (somebody)
Публикувано08.03.12 19:07



Напоследък стана въпрос за устройства с КПД > 1
Ето нещо от MIT





Тема Re: Светодиод с КПД 230%нови [re: mr Chaos]  
Автор hidrazin4o (пристрастен)
Публикувано08.03.12 23:22



"Физическият механизъм, стоящ зад този опит, работи при всеки вид LED-технология. Когато бъдат възбудени от приложеното напрежение, електроните и електронните дупки притежават определена вероятност да излъчат фотони (светлина). В случая изследователите не се опитали да увеличат тази вероятност (каквато е била целта на предишни експерименти).
Вместо това те са оползотворили малките количества излишна топлина, идваща от вибрациите в атомната решетка на светодиодите. С нейна помощ количеството излъчена светлинна енергия успяло да превиши количеството приложено електричество.
В бъдеще този интересен физичен феномен може да бъде използван за създаването на осветление, което не генерира топлина и дори може да се използва за охлаждане, обясняват учените."
Абе опитват се да си играят с ентропията, ама за сега безплатен обяд няма.
Ама ще ги чакам тия светодиоди от 30pW да станат поне 0,3W и да ми светят като 0,69W.
Ама съм и скромен.





Тема Re: Светодиод с КПД 230%нови [re: hidrazin4o]  
АвторMuтko (Нерегистриран)
Публикувано09.03.12 11:04



Няма никаква надежда за светодиодното осветление. Добре, да предположим че има светодиод който използва топлината за да генерира светлина, еми добре, той ще охлажда околната среда, нали трябва така или иначе да плащаме за парно или ток, газ или каквото и да е за отопление, къде е файдата като осветлението ще те охлажда... иначе лятото добре, ама човек и добре да живее идва зима.... мани, истината е в крушките с нажежаема жичка, не знам кога ще го разберат всички и ще престанат да си играят с полупроводникови играчки мислейки си че това е бъдещето, иеалния светлинен източник наподобяващ максимално естественота светлина е открит преди 150 години, не знам защо сега трябва да се търсят начини за по-лошо осветление.



Тема Re: Светодиод с КПД 230%нови [re: Muтko]  
АвторГapaбeg (Нерегистриран)
Публикувано09.03.12 16:26



Като ослепеем, не ми трябва светлина. Определено като сляпо куче няколко часа се чувствам като съм бил на места със съвремено осветление било то светодиодно, било то с енергоспестяващи. Аман от пестене ....





Тема Re: Светодиод с КПД 230%нови [re: hidrazin4o]  
Автор Aбcoлют (безпристрастен)
Публикувано09.03.12 16:38



"Физическият механизъм, стоящ зад този опит, работи при всеки вид LED-технология. Когато бъдат възбудени от приложеното напрежение, електроните и електронните дупки притежават определена вероятност да излъчат фотони (светлина). В случая изследователите не се опитали да увеличат тази вероятност (каквато е била целта на предишни експерименти).
Вместо това те са оползотворили малките количества излишна топлина, идваща от вибрациите в атомната решетка на светодиодите. С нейна помощ количеството излъчена светлинна енергия успяло да превиши количеството приложено електричество.
В бъдеще този интересен физичен феномен може да бъде използван за създаването на осветление, което не генерира топлина и дори може да се използва за охлаждане, обясняват учените."
Абе опитват се да си играят с ентропията, ама за сега безплатен обяд няма.
Ама ще ги чакам тия светодиоди от 30pW да станат поне 0,3W и да ми светят като 0,69W.
Ама съм и скромен.


Тези светодиоди правят същото като климатиците, това е на пръв поглед!
Климатикът топли повече отколкото изразходва елекроенергия за сметка на охлаждане на околната среда (външното тяло я охлажда), при климатикът не е така очевидно нарушаването на втория закон на термодинамиката защото той намалява ентропията, като консумира електроенергия, и понеже не е известен начин за директно превръщане на топлината в електроенергия (не можем да превърнем в електроенергия топлината на климатика, но това не е теоретично невъзможно) затова произвеждаме електроенергия като увеличаваме ентропията. Климатикът намалява ентропията на едно място за сметка на увеличаването и на друго, но увеличаването и на другото място е обратно пропорционален на КОП климатика, кажете ми имали теоретична граница колко голям може да бъде КОП.

А тия светодиоди с КПД 230% (според мен е по-правилно да се каже КОП 2,3) направо къртят мивки.


Да те светят повече за сметка на охлаждането си, но светлината им може да се превърне директно в електричество чрез фотоволтаици, и ако има фотоволтаици с над 45% КПД получената електроенергия ще превиши вложената. Светодиодите ще изстиват, а фотоволтаиците ще се нагряват, това е намаляване на ентропията, а за сметка на това няма да се консумира електроенергия а ще се получава, с нея ще намаляваме ентропията на друго място, и кво става с втория закон на термодинамиката?!



Тема Re: Светодиод с КПД 230%нови [re: Гapaбeg]  
Автор Aбcoлют (безпристрастен)
Публикувано09.03.12 17:06



Навремето когато навлизали в употреба масово лампите с нажежаема жичка имало противници които твърдели че няма по-естествено от светлината на пламъка, но все пак ситуацията не е аналогична с днешната, тогава не са били забранявани газени лампи, лоени кандилници и други, наложило се е по-доброто!
По-доброто не се нуждае от насилствено премахване на опонентите си за да победи!


Забраната на ЛНЖ е долна, просташка и не е екологична!!!
Аз ползвам и трите вида: ЛНЖ, така наречените енергоспестяващи (малки луминисцентни) и светодиодни. Всяка си има своите предимства и недостатъци!



Тема Re: Светодиод с КПД 230%нови [re: Muтko]  
Авторщypчo (Нерегистриран)
Публикувано09.03.12 21:47



Няма никаква надежда за светодиодното осветление. Е, не съм на същото мнение, но това не означава, че не уважавам твоята позиция. Всичко е въпрос на интереси и възможности. Ако има интерес от достатъчно платежоспособни инвеститори, доказано е, че просто са способни да го наложат дори като задължително. Доказателството е CFL (енергоспестяващите луменесцентни), които, по мое мнение са повече вредни отколкото полезни, но това е друга тема.



Тема Re: Светодиод с КПД 230%нови [re: щypчo]  
Автор mr Chaos (somebody)
Публикувано09.03.12 22:31



Тока който спестява диодната крушка в сравнение с обикновената с жичка, я изплаща напълно за около година при 4 часа светене на ден. Всички авто салони близо до Пловдив осветяват колите си нощем със светодиодни лампи. Светят поне по 8 часа. Ще се избият за не повече от 6 месеца. Така, че определено е изгодно.



Тема Re: Светодиод с КПД 230%нови [re: mr Chaos]  
Автор Aбcoлют (безпристрастен)
Публикувано10.03.12 00:34



Тока който спестява диодната крушка в сравнение с обикновената с жичка, я изплаща напълно за около година при 4 часа светене на ден. Всички авто салони близо до Пловдив осветяват колите си нощем със светодиодни лампи. Светят поне по 8 часа. Ще се избият за не повече от 6 месеца. Така, че определено е изгодно.


Къде ги тия евтини светодиодни крушки за 1460 часа да се изплащат (365х4=1460), това значи светодиодна крушка със светлинна мощност равняваща се на 100W крушка с нажежаема жичка да струва 26 лева, аз имам една дето струва 30 лв., пише че се равнява на 50W, но според мен не повече от 40W



Тема Re: Светодиод с КПД 230%нови [re: Aбcoлют]  
Автор mr Chaos (somebody)
Публикувано10.03.12 08:52



Аз си купих 7 ватова за 24 лева. Свети доволно за стая 6х4 метра .





Редактирано от mr Chaos на 10.03.12 09:00.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.