Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:56 31.05.24 
Технически науки
   >> Електроника
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Светодиодите светят!нови  
Автор V6O (К.К.)
Публикувано18.01.12 20:42



Естествено, че светят - те за това са и направени. Въпросът е ей тия

как и защо светят. Вече имам една идея как става, но някоя и друга още няма да е излишна.



Тема Re: Светодиодите светят!нови [re: V6O]  
АвторPif (Нерегистриран)
Публикувано19.01.12 00:27



Това са от новите модели диоди, със вграден кан интерфейс. Ползват се в новото поколение електромобили по таблото. Вързват се всичките последователно и то директно към захранването на автомобила. Процесора само праща данните по мастер шината. Ключетата също имат вграден кан интерфейс. Само ми е странно как са ги паснали на едни и същи адреси. Явно някой е намерил начин да програмира ключовете да работят като мастър интерфейси вместо като слейв. Само, че ако щракнеш абсолютно едновременно 2 ключа - няма да сработи, защото нито диодите нито ключовете имат приоритет на грешката и няма да повторят заявката при колизия.
Иначе с просто око се вижда, че диодите са вързани по схема кан. Най малкото по разстоянието между тях.



Тема Re: Светодиодите светят!нови [re: V6O]  
Авторнekoй_cu (Нерегистриран)
Публикувано19.01.12 09:56



Най-напред, схемата, така както е показана няма как да работи.
Там е показана батерия, т.е. постоянен ток, три последователни свързани ключа и три последователно свързани обикновени светодиоди, и един резистор.
В коментарите към видеото намерих линк с друго такова, в което един руснак показваше как е реализирал подобна схема, и при това още няколко различни модификации с паралелно и последователно свързване, но само с 2 светодиода.
И всичко работи. Използва променлив ток (50 Hz с трафче), и единственото, което е добавил, е по един диод към всеки ключ.
Само че за 3 не знам как ще стане.
Масово предположенията клоняха към генератор от порядъка на мегахерци, и резонансни елементи, вградени в ключовете, и използване на собствения капацитет на светодиодите.
Авторът обещаваше да разкрие загадката, но така и не дочетох до края.
Добър фокус, но не трябваше да рисува тая подвеждаща схема, защото така както я е нарисувал, е невъзможно да работи.



Тема Re: Светодиодите светят!нови [re: нekoй_cu]  
Автор Samolet 5 (новак)
Публикувано19.01.12 11:38



Работи и още как. Правили сме го на кръжока в ТНТМ-то по бай-тошово време. Тогава трудно се намираха светодиоди но сме го правили. С лампички не става, само със светодиоди.



Тема Re: Светодиодите светят!нови [re: нekoй_cu]  
Автор V6O (К.К.)
Публикувано19.01.12 11:40



Схемата не е подвеждаща. Човекът я изпълни точно. Че така няма да работи е ясно на всички и за това се търси как го е направил. Но много усложняват нещата. ВЧ да, но резонанси и т. н. едва ли. Решението според мен е в нестандартното мислене - като да сложиш каруцата пред коня. Размяна на причина и следствие.
Pif, твоят кан интерфейс много ми изглежда като инжектопляктор в цифровизиран вариант?





Тема Re: Светодиодите светят!нови [re: V6O]  
Авторнekoй_cu (Нерегистриран)
Публикувано19.01.12 12:30



Човекът я изпълни точно.
Че така няма да работи е ясно на всички и за това се търси как го е направил.
Е като така няма да работи, кое е изпълнил точно? Свързването, но елементите не са това, което са по схемата. Значи е подвеждащо.
Досега не си написал нищо конкретно, заключавам, че и ти не знаеш отговора, измъкваш се с общи лафове.



Тема Re: Светодиодите светят!нови [re: нekoй_cu]  
Автор Samolet 5 (новак)
Публикувано20.01.12 02:19



Само да ви кажа, че до сега съм запоявал. Почнах в 7 часа та до сега. Смених поне 15 светодиода докато стане. Ключетата ми бяха различни и сигурно затова. Сложих 3 различни светодиода - зелен, червен и син. Само понякога като включвах единия ключ премигваха двата диода едновременно - зеления и червения, но синия никога не грешеше. Има много тънък момент в цялата работа но иска зверско главоблъскане. Един път като го откриеш и се пляскаш по челото и викаш - ебати простотията.
Успех на всички мераклии. Припомних си ученическите години в ТНТМ-то.



Тема Re: Светодиодите светят!нови [re: Samolet 5]  
Авторtomi (Нерегистриран)
Публикувано20.01.12 08:51



Не ни качвай на черешата, а ни открехни как става номера





Тема Re: Светодиодите светят!нови [re: tomi]  
АвторMuтko (Нерегистриран)
Публикувано20.01.12 10:41



Ако в ключовете няма нищо НЯМА такъв начин по който да става.



Тема Re: Светодиодите светят!нови [re: Muтko]  
Автор Samolet 5 (новак)
Публикувано20.01.12 11:14



В ключовете има по капка финно машинно масло ;)




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.