Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:30 01.07.24 
Технически науки
   >> Електроника
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Сметки, помагайтенови  
Автор Пpoфи (член)
Публикувано23.11.11 12:53



Едно приятелче ме занимава с глупости, ама и аз си нямам работа да му се връзвам ... та, необходим ми е метод за смятане дебита на водород литри-минута, при известни площ на електродите, напрежение и ток.
Ако се сетите за нещо, ще съм ви благодарен.



Тема Re: Сметки, помагайтенови [re: Пpoфи]  
АвторStalker (Нерегистриран)
Публикувано23.11.11 15:52



При електролиза, отделения водород, или който и да е друг елемент, се смята
по количество електричество протекло във водата или съответния електролит.
При протичането на 96485 К електричество през водата, на катода ще се от-дели 1 грам-еквивалент водород. Тъй като водородния катион е от първа ва-
лентност, еквивалентното тегло на водорода съвпада с неговото молекулно
тегло, което е 2 грама. От закона на Авогадро следва, че тези два грама ще
заемат обем от 22,41 литра при нормални условия.
Количеството отделен водород зависи единствено и само от количеството
електричество, което е протекло през водата и от нищо друго. 1К = 1А х 1s.
Кулоните са равни на амперите по секундите. Колкото при по-ниско напреже-
ние се води електролизата, толкова КПД е по-висок. Минимално допустимото
напрежение е 1,23 V, но се работи с няколко(не знам точно колко) волта .



Тема Златен си !нови [re: Stalker]  
АвторПpoфu (Нерегистриран)
Публикувано23.11.11 17:04



Много ти благодаря !



Тема Re: Сметки, помагайтенови [re: Stalker]  
Авторнekoй_cu (Нерегистриран)
Публикувано23.11.11 18:53



Според тази информация илиза, че за да произведеш 22 литра водород, трябва да извършваш електролиза с ток 1 A в продължение на близо 27 часа.
Ако искаме да съкратим тези часове примерно десет пъти, трябва да се увеличи тока до 10 A.
Но за да се увеличи тока, трябва да се увеличи напрежението или намали съпротивлението във веригата. А съпротивлението би трябвало да се намали чрез увеличаване площта на електродите, но пак сигурно има някаква точка на насищане, след която съпротивлението спада пренебрежимо.

Интересно откъде идва връзката меджу КПД и приложеното напрежение. Вероятно зависимоста между тока и произвежданото количество газ не е линейна.

Остава да се сметне какво количество енергия може да се получи от тези 22 литра водород.

Сметката съвсем не е пълна, за да може да се даде количествена оценка за ефективноста от подобни системи.
Просто си разсъждавам "на глас". Ако в нещо греша, моля да ме поправите. Или дайте по-подробна информация.



Тема Идеята е друга ...нови [re: нekoй_cu]  
Автор Пpoфи (член)
Публикувано23.11.11 19:55



Ясно е, че в идеалния случай енергията получена от водород ще е точно колкото изразходваната за получаването му.
При двигателите с вътрешно горене, водорода не се прибавя като енергоносител, а като катализатор - т.е. ще се ускори скоростта на горене на `свръхбедна горивна смес`. Водорода гори около 5 000 пъти по бързо от бензина.
С други думи, опита е да се накара автомобил работещ на `празен ход` да има въртящ момент като при нормално горене ....



Тема Re: Сметки, помагайтенови [re: нekoй_cu]  
Автор Bpeдитeл (отговорен)
Публикувано23.11.11 20:46



"Интересно откъде идва връзката меджу КПД и приложеното напрежение. Вероятно зависимоста между тока и произвежданото количество газ не е линейна. "


Казано - сякаш това е вярно, а и - единствена възможност. Ми, не. И двете.

П.П. Тъй като казваш, да те поправим. Иначе не бих се осмелил да го направя.



Тема Re: Идеята е друга ...нови [re: Пpoфи]  
Авторнekoй_cu (Нерегистриран)
Публикувано23.11.11 20:50



Дай да уточним понятията. Катализатор е вещество, което значително ускорява или забавя дадена химична реакция, без да участва в нея, без да се изразходва.
А ти хем казваш, че е каталиатор, хем казваш, че гори.
Ако гори 5000 пъти по-бързо от бензина, значи ще предизвиква детонация преди бензина, т.е. по-скоро ще влошава режима на двигателя, тъй като предварението на запалването няма да е съобразено с това гориво. Реално водородът ще изгаря много преди бензиновата смес да се е запалила.

Компютърът на колата, съобразявайки се с данните от ламбда сондата ще прави корекции, но едва ли може толкова да обедни сместа колкото при празен ход, ако се подава газ. Всъщност и при празен ход (освободен педал на газта) съвременният автомобил не е с напълно обеднена смес, тъй като компютърът прави корекции заради различните натоварвания като алтернатор, серво на волан, серво на спирачки, климатик, и т.н.
Т.е. ако се прави подобна интервенция в горивото, това трябва да бъде предвидено и съобразено в софтуера на компютъра, тъй като той управлява двигателя - момент на впръскване, количество на впръскване на инжекторите, момент във времето за подаване на искрата.

И най-същественото - производството на този водород ще натовари двигателя заради енергията черпена от него за електролизата.
Въпросът е, доколко и дали увеличаването на въртящия момент на двигателя вследствие добавянето на водород в горивото ще превишава енергията, черпена от двигателя за производството на този водород.

Ето това е трудно (поне за мен) да се изчисли. По-лесно е да се провери експериментално.
Един колега си взе водородна клетка за колата. Колата вървяла значително повече. Но разходът му се е увеличил с около 2 литра на 100 км.
После ми обясни, че всъщност тези, които са му монтирали системата нещо объркали и не сложили точно правилните клетки за неговия двигател, щеше да последва смяна на клетките с "правилните", обеща след това да ми каже какво е станало, но вече повече от 6 месеца това не се случи.
Оставам с впечатлението, че просто човека не искаше да си признае, че са го излъгали и се е прецакал.

Ако някой ползва подобна система на колата си, нека сподели впечатления.
Аз лично съм скептично настроен към подобни неща. Просто безплатен обяд няма.



Тема Re: Сметки, помагайтенови [re: Bpeдитeл]  
Авторнekoй_cu (Нерегистриран)
Публикувано23.11.11 20:55



Само чаках и ти да се намесиш в темата. Чудно как се сдържа досега.


Щом е не на и двете, очаквам да го напишеш с формула и обяснения. За да видим защо.



Тема Re: Идеята е друга ...нови [re: Пpoфи]  
Авторhydrogen (Нерегистриран)
Публикувано23.11.11 21:24




За тази цел не ти трябват много сметки. Хората вече отдавна са ги направили, а някои са ги доусъвършенствали и ако се поровиш из нета ще намериш всичко на готово, включително със , и каквото още сам решиш. Разбира се, че трябва да имаш определени познания за да знаеш какво точно правиш и "да пресееш зърното от плявата", а ако ги нямаш - по добре не се захващай. Аз доста съм ровил по въпроса, но засега не съм правил никакви експерименти по няколко причини. Не разполагам с време през което да скучая, нямам под ръка автомобил който вече съм отписал и все още не съм намерил отговор на един въпрос: Колко е възможната продължителност на експлоатация на така преработен двигател. Все пак, резграждаме водата на водород и кислород, а след изгаряне на получената смес тя отново се превръща във вода. При така конструираните автомобили, които не са предвидени за тази цел, една част от изгорелите газове ,макар и минимална преминава през картера на двигатела където е маслото. Какво става в нашия случай когато една част от тези газове са вода, макар и под формата на пара, а всеки знае, че вода в маслото не е добра поличба? Навсякъде нещата се представят до ниво "експеримент", а не експолатация.



Тема Re: Сметки, помагайтенови [re: нekoй_cu]  
Автор Bpeдитeл (отговорен)
Публикувано23.11.11 21:25



Това надменно усмихване сега съгласува ли се с едно добронамерено предложение, да бъдеш поправен? - не.

Лесно е. Да не знаеш.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.