Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:48 14.06.24 
Технически науки
   >> Електроника
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема По никакъв начин не мога да стартирам I2C на PIC16  
Автор Явор (ентусиаст)
Публикувано08.07.10 00:44



Здравейте, трябва ми I2C master комуникация на PIC16F876a. По абсолютно никакъв начин не мога да я стартирам. Правя си SCL и SDA като изходи или входове, регистрите SSPCON1/2 , SSPSTAT, SSPADD ги зареждам правилно. Изходите не са изгорели - при конфигурирането им като GPIO си се превключват нормално. В datasheet -а има един note "The master I2C mode is not fully automatized" което незнам какво значи. Също незнам какво значи firmware mode.
Бита за прекъсване след предаване SSPIF го чистя също, когато е необходимо. Ако някой знае ще бъда благодарен!



Тема Re: По никакъв начин не мога да стартирам I2C на PIC16нови [re: Явор]  
Автор Пoп Cтaвpи (Одитеминакурами)
Публикувано08.07.10 07:44



да беше пуснал кода ....да видим де бъркаш???

Пием с мярка.............до насиране




Тема Много учене трябва :)нови [re: Явор]  
Автор NikB (спокоен)
Публикувано08.07.10 11:27



Много учене трябва :)
Това, че мастър режима не е напълно автоматизиран означава, че трябва твоя софтуер да отработва голяма част от стъпките, през които преминава I2C протокола.
По стари спомени, I2C по прекъсване трябваше да отработва почти побитово изпращаните и приемани данни (със сигурност стартовите състояния, акнолиджите, стоповите състояния, ...).
Освен това е съществено слефът ти какво адресиране очаква.
Добре ще е да кажеш какво се вижда на осцилоскопа, когато изпращаш първите байтове от мастъра.
И също по стари спомени - не мисля, че се налага ръчно да правиш SCL и SDA изходи ИЛИ входове, когато ги определиш като I2C.



Тема Re: Много учене трябва :)нови [re: NikB]  
Автор Явор (ентусиаст)
Публикувано08.07.10 16:41



Здравей, сигурен ли си че трябва сам така да се каже в голяма степен да си сетвам SDA и SCL ?



Тема ba maamu i slovoredнови [re: Явор]  
Автор NikB (спокоен)
Публикувано08.07.10 17:40



Ба си словореда, който ползвам понякога!
"И също по стари спомени - не мисля, че се налага ръчно да правиш SCL и SDA изходи ИЛИ входове, когато ги определиш като I2C"
Искал съм да кажа, че МИСЛЯ, че НЕ ТРЯБВА ръчно да правиш SCL и SDA,
а съм казал, че НЕ МИСЛЯ, че ТРЯБВА ...
Едно и също е, но съм се изразил по нередакторски :)



Тема Re: По никакъв начин не мога да стартирам I2C на PIC16нови [re: Явор]  
Автор suichuklia (бъдещ инженер)
Публикувано08.07.10 23:33



Аве Яворе недей кат грешен дявол писа на асемблер или на C сетвайки индивидулни регистри, байтове, битове и т.н.


Фаштай МикроЦ-то и има сумати примери и библиотеки които са обяснени най-подробно и са написани на по-високо ниво и са значително по-опростени.
Айде със здраве.



Тема Re: По никакъв начин не мога да стартирам I2C на PIC16нови [re: Явор]  
Автор Явор (ентусиаст)
Публикувано11.07.10 13:04



Мисля , че вече стигам донякъде. Някой има ли престава какво означава firmware controlled I2C master mode ?



Тема Re: По никакъв начин не мога да стартирам I2C на PIC16нови [re: Явор]  
Автор cecoix (непознат )
Публикувано09.08.10 23:20



Аз съм правил такъв проект и мога да ти помогна




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.