Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:12 05.06.24 
Технически науки
   >> Електроника
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Re: Радиолампите днеснови [re: QWERTY]  
АвторLow-End (Нерегистриран)
Публикувано27.03.10 04:53



Лампа не съм слушал, транзистор също. Ако говорим за (съвременни) лампови и транзисторни усилватели обаче, транзисторният криви на порядъци по-малко. А че гали ухото никой не спори, но това е не защото възпроизвежда по-вярно, а защото внася допълнителни "галещи ухото" изкривявания. Само че лично аз смятам че музиканта е внесъл нужните лампови украшения още при записа и няма нужда от допълнителни.



Тема Re: Радиолампите днеснови [re: Aлaдин]  
Автор JustDance (тотален)
Публикувано27.03.10 09:54



Значи, като попрегледах дискусията, общо взето съм съгласен /и не/ и с двете страни:
1. Лампата звучи приятно.
2. Ламповия усилвател НЕ Е верен.

И проблема не е в линейната лапма. Какво правим с интермодулационните изкривявания в изходния трансформатор ? Каквото и да правим там, линейноста отива по дяволите. Едни шемети бяха стигнали до там та да навиват изходните трафове със сребърен проводник, та да дано по добрата му проводимост да компенсира кривенето на звука .... е няма как да стане.
Общо взето, на мнение съм, че използването на лампи има по скоро емоционален елемент от колкото практичен.

Тотален денс ето тук



Тема Re: Радиолампите днеснови [re: Pif]  
АвторЛъмчo (Нерегистриран)
Публикувано27.03.10 10:50



"Циганските оркестри по сватбите са най добре. Те свирят с лампови тонколони. Като удари баса и от дупката на тонколоната почва да свети. "

Свят широк идиоти много... Айде стига писа глупости, че ставаш смешен вече...



Тема Re: Радиолампите днеснови [re: Дoдoв]  
Автор 3aropka (ентусиаст)
Публикувано27.03.10 15:28



Ето ви нещо правено в БГ:



Редактирано от 3aropka на 27.03.10 15:31.



Тема Re: Радиолампите днеснови [re: 3aropka]  
Автор6C36 (Нерегистриран)
Публикувано27.03.10 17:35



А тоя линк ми напомни друго широко използвано "изобретение" на аудиофилите - усилвателите без обратна връзка. Няколко пъти си питал - как така без ООВ" - Не ми казват, може би крият Тайната.



Тема Re: Радиолампите днеснови [re: JustDance]  
Автор Aлaдин (търпелив)
Публикувано27.03.10 19:48



За изходния траф си прав. За жалост той май е неизбежен.

Спрямо биполярните транзистори лампите имат и още предимство - липса на обратни колекторни токове, които внасят допълнителен шум.

Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.


Тема Извинявам се за тъпия въпроснови [re: Pif]  
Автор Aлaдин (търпелив)
Публикувано27.03.10 19:57



ама не разбрах от къде идват водородни молекули (или йони?) вътре в радиолампата?
До колкото ми е известно, в лампите има поток само на електрони в следствие от термоелектронната емисия. Тя е посока единствено от катода към анода.
Такава емисия, апропо, има във всяка крушка с нажежаема жичка, но е във вид на електронен облак около жичката й.

Всичко българско и родно -
любя, тача и милея.


Тема Re: Радиолампите днеснови [re: Aлaдин]  
Автор nikant ()
Публикувано27.03.10 22:12



Те и старите гащи на баба ми са пак модерни.


То няма начин някой да не се направи на интересен.
Преди 20-25 години бях специалност радио и телевизия и ни учиха разни архивни неща за лампени усилватели и т.н. ама времето е еднопосочно, колкото и да ми е неприятно. Факт е че няма връщане назад. А това че някой и сега ги ползва и сега, не значи, че са по добри. Хората си обогатяват продуктовата гама и банковите сметки.
И за военно време не стават, иначе се връщаме във времето на Втората световна война. Или представете си F-16 с лампи - смях и сълзи. И къде ще ги закачат тези лампи, ако има масирано гама лъчение от слънцето например - на спътниците или ще направят някой суперкомпютър от лампи?
Най много да има система за радиовръзки с лампени радио-приемници и предаватели.
То е ясно че лампите няма да изчезнат, ама приложението им ще бъде силно ограничено.
Слушал съм уредби с усилватели с лампи, ама не съм впечатлен особено много. Ако някой е много млад и не се е сблъсвал с такива уредби може да му звучат много екзотично. На мен ми действат по скоро носталгично.



Тема Re: Радиолампите днеснови [re: nikant]  
Автор Дoдoв (спокоен)
Публикувано27.03.10 22:50



Като стана въпрос за военните, те никога не са се отказали от разработването и употребата на лампите, по простата причина, че издържат на ядрен взрив, и употребата на електромагнитни оръжия. Процесорите, транзисторите, интегралните схеми - дефектират, докато лампите остават читави. Ако в битовата електроника още от 70-те започва процес на активен преход към полупроводникова техника, военната промишленост още дълго време продължава масово да използва лампата като основен електронен елемент. През това време, конструктивно лампата се развива почти до съвършенство. Създават се лампи, които по своята надеждност, компактност и икономичност успешно съперничат на транзисторите. Също така се разработват и много нови схемни решения, базирани на лампи. Причината за дългото и упорито използване на лампи обаче не е в традиционния консерватизъм на военните, както може би някои ще си помислят, а в други съществени предимства на ламповите технологии. Например, лампите са много по-малко чувствителни към температурните промени, отколкото тогавашните транзистори и други полупроводникови елементи. Но основната (колкото важна, толкова и злокобна) причина за любовта на военните към лампата е, че тя е по-надеждна за използване в условията на ядрена война. При ядрения взрив се създава мощен електромагнитен импулс, който моментално извежда от строя полупроводниковата апаратура. А лампата не се влияе от него. Тя издържа и на силна радиация, докато за полупроводниковата техника радиацията също е пагубна. В съвременната военна електроника технологичната ситуация е със сигурност по-различна, но там нивото на секретност е високо и информация се получава трудно, а пък и честно казано, не ни е нужна. Има съвременни радарни, локаторни, пеленгаторни установки, на САЩ, Русия и др. на които "сърцето" им от лампи. Важното е, че по времето на студената война ламповата техника силно се развива и днес производителите на High-End аудиооборудване широко използват разработки от тези години.

Редактирано от Дoдoв на 27.03.10 23:02.



Тема Re: Радиолампите днеснови [re: Дoдoв]  
Автор6C36 (Нерегистриран)
Публикувано27.03.10 23:17



На съвременната техника само разните клистрони, магнетрони и ЛБВ са си лампи. Но и те отиват в миналото, щото и модерните телевизионни предаватели, радари и тнт са си изцяло твърдотелни. Цялата измервателна апаратура, там където наистина се търси качество, прецизност и достоверност лампите са забравени в края на 60-те.

Тия дивоти за хубостта на лампите, и тяхното използване в ядрената война са си просто дивотии с които българските военни са се отешавали, като гледат П-18. Ако в СССР имаше не "Светлана"а Motorola нямаше да я има тая теория. Ама ако Левски беше с ботуши....




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.