Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:19 03.06.24 
Технически науки
   >> Електроника
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Проблем с мощни MOS-FET транзисторинови  
АвторMитko (Нерегистриран)
Публикувано05.07.07 15:51



Правя DC-DC преобразувател от 12 на 300V. Схемата е следната:


Стойностите на елементите не съм ги написал защото това не е предмет на въпроса ми. Мощните транзистори са IRF3205 по два в паралел във всяко рамо. Сложил съм по два не защото очаквам да мога да дърпам двойно по-голям ток от този на транзистора а просто за по-голяма сигурност тъй че няма да ми трябвят изравняващи резистори защото дори в най-лошия случай-ако целия ток тече през единия транзистор пак ще си работи защото транзисторите пише че издържат 80ампера а аз ще консумирам най-много 50А. Това го обяснявам само за да не ми кажете после че не е правилна схемата.
Проблема обаче е следния - пише че тея транзистори са за напрежение 55V което ми се вижда малко но ме увериха че е добре за това приложение но се оказа че явно не е така. Сглобих въпросното устройство точно както съм начертал на схемата и го натоварих с крушка 60вата - токът във веригата 12V беше 7ампера радиаторите въобще не се бяха затоплили. И след няколко минути едната двойка транзистори проби - пробиха едновременно! Толкова здраво са пробили че дори когато меря с омметър съпротивлението дрейн-сорс ми показва 0! Явно транзисторите са се опукали от импулсите които генерират трафовете при комутацията. Сега въпросът е как да отстраня повредата? - ако сменя транзисторите и новите ще се опукат защото много малко вероятно е да са се опукали защото са били дефектни. Има ли начин да защитя транзисторите? С диод паралелно на транзисторите в обратна посока дали ще помогне? Или направо да се ориентирам към транзистори за по-високо напрежение например 100-200V? Моля ви помогнете че направо съм се видял в чудо!



Тема Re: Проблем с мощни MOS-FET транзисторинови [re: Mитko]  
АвторMитko (Нерегистриран)
Публикувано05.07.07 15:55



Интегралата е TL494 че не съм я написал на схемата.



Тема каква е честотата?нови [re: Mитko]  
Авторфифи (Нерегистриран)
Публикувано05.07.07 18:33



На колко килохерца си го планирал да работи?



Тема Re: Проблем с мощни MOS-FET транзисторинови [re: Mитko]  
Авторвaнko (Нерегистриран)
Публикувано05.07.07 19:14



вземи IRF740 и нямаш проблеми





Тема Re: Проблем с мощни MOS-FET транзисторинови [re: Mитko]  
Авторвaнko (Нерегистриран)
Публикувано05.07.07 19:16



и навържи повечко!!!ако ти излиза скъпо търси други 400волтови за по голям ток



Тема Re: каква е честотата?нови [re: фифи]  
АвторMитko (Нерегистриран)
Публикувано05.07.07 21:25



25 - 30KHz не повече!
Ванко ти си луд! Тук говорим за токове 50 ампера а ти ми предлагаш транзистор за 10 ампера с половин ом съпротивление на прехода! Като казах че при опита схемата е работила на 7 ампера съвсем не значи че така ще си работи винаги. Освен това 400волта си е изсилване. Някакви други предложения?



Тема пробвайнови [re: Mитko]  
Авторфифи (Нерегистриран)
Публикувано05.07.07 22:04



Те транзисторите си имат обратни диоди, няма смисъл да слагаш допълнителни.
Пробвай сложи IRF540 хем евтини, хем ги има навсякъде. За 100 волта са, тока стига. Ако издържат работата е ясна.



Тема Re: Проблем с мощни MOS-FET транзисторинови [re: Mитko]  
Авторcavage (Нерегистриран)
Публикувано05.07.07 23:41



студени радиатори----проблема би трябвало да е в транзисторите



Тема Re: Проблем с мощни MOS-FET транзистори [re: Mитko]  
Авторвeтepинapят (Нерегистриран)
Публикувано06.07.07 08:13



Между греца и кондензатора трябва да включиш индуктивност. Без нея PWM-а работи в кофти режим и текат големи импулсни токове, предполагам от тях ти горят транзисторите.



Тема Re: Проблем с мощни MOS-FET транзисторинови [re: вeтepинapят]  
АвторMитko (Нерегистриран)
Публикувано06.07.07 09:11



Каква индуктивност горе-долу? Голяма, малка?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.