Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:19 13.06.24 
Технически науки
   >> Електроника
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Проблем с променлив кондензатор на FM радио  
АвторMитko (Нерегистриран)
Публикувано10.06.07 20:14



Имам радио-касетофон Хитачи с две касети доста хубав, и радиото му никак не е зле - много добре приема но от 2-3 години се появи проблем който се задълбочи - появи се пращене при търсене на станциите на FM. Сега вече пращенето е толкова силно че дори в определени моменти прекъсва приемането въобще и трябва да се поразклати копчето. Според мен проблема е в лош контакт между ротора и статора на кондензатора - проблема мисля че НЕ Е в докосване между плочите защото кондензатора не е въздушен а е от онзи тип който има някакъв найлонов диелектрик между плочите. Та така въпросът ми е какво може да се направи по въпроса за да се оправи този кондензатор?



Тема Re: Проблем с променлив кондензатор на FM радионови [re: Mитko]  
АвторMachine Head (Нерегистриран)
Публикувано10.06.07 21:41



Странно, за УКВ променливите кондензатори обикновенно са въздушни. Трябва да го отвориш и да го разгледаш. На плъзгачите може да капнеш WD40 или ако имаш нещо друго за тази цел. Може да замериш с омметър, дали плочите не дават късо някъде.



Тема Re: Проблем с променлив кондензатор на FM радионови [re: Machine Head]  
Авторшeмeт (Нерегистриран)
Публикувано11.06.07 10:00



по принцип и диалектричния изолатор с течение на времето се изтрива. Такаче наи вероятно някаде се допират две пластини в кондензатора. наи лесно и безболезнено е да се смени кондензатора.



Тема Re: Проблем с променлив кондензатор на FM радионови [re: шeмeт]  
АвторMитko (Нерегистриран)
Публикувано11.06.07 16:47



с удоволствие бих го сменил но от къде да намеря нов? Той този е комбиниран и за AM и за FM. Освен това настройката няма ли да отиде по дяволите? Щото отгоре на кондензатора има едни винтчета за настройка и аз дали ще мога да направя качествена настройка на приемника без някаква техника - сигналгенератор и др.



Тема Re: Проблем с променлив кондензатор на FM радионови [re: Mитko]  
Автор Boлkoдaв (опасен)
Публикувано11.06.07 18:58



настройката ще ти отиде по дяволите ако го смениш.



Тема Re: Проблем с променлив кондензатор на FM радионови [re: Mитko]  
Автор DTMF (старо куче)
Публикувано11.06.07 23:50



в повечето случаи пращенето не е от кондензатора ами от превключвателя -радио-касета, както и превключвателя "запис"

Редактирано от DTMF на 11.06.07 23:50.



Тема Re: Проблем с променлив кондензатор на FM радионови [re: DTMF]  
АвторMитko (Нерегистриран)
Публикувано12.06.07 18:33



В случая е от кондензатора! Пращене при превключване на въпросните превключватели няма! Пращи когато въртя копчето за станциите в останалото време си работи нормално. Изглежда че като съм казал че "клатя копчето" си си помислил за превключвателя. Имам предвид врътката на променливия кондензатор!



Тема Re: Проблем с променлив кондензатор на FM радионови [re: Mитko]  
Автор Boлkoдaв (опасен)
Публикувано12.06.07 19:28



пробвай да напръскаш кондензатора с някакъв контактен спрей, но има риск да разтвори диелектрика и да се омаже тотално.
и дори да има ефект, ще е временно.



Тема Re: Проблем с променлив кондензатор на FM радионови [re: Mитko]  
Автор Topeaдop (AlteSchlampe)
Публикувано14.06.07 14:29



Ми трябва да го свалиш. И то ще се види - зацапани контакти, пробити или износени изолационни пластини и т.н. Демек - чистене, мазане, подмяна....

Но пренастройката е НЕИЗБЕЖНА, след подобен ремонт. Пък и тя вероятно СЕ НАЛАГА, след доста години работа, както пишеш. Знайно е, че на японците настройките им са мнооого лабилни с времето...



ПС. Пропуснах да отбележа, че след свалянето можеш да провериш всяка секция поотделно с оммер. Ако нямаш къси съединения между ротора и статора, оммера няма да мърда изобщо и ще стои винаги на безкрайност, независимо от ъгъла на завъртане и положенията на ротора и статора.



ПСС: Не толкова отдавна, това беше едно от главните средства да поддържа човек съветското недоразумение ВЕФ поне донякъде да става за радио.... Само че, той беше яко уралско желязо и не искаше пренастройки.



I'm moving along on the wings of time

Редактирано от Topeaдop на 14.06.07 14:41.



Тема Re: Проблем с променлив кондензатор на FM радионови [re: Topeaдop]  
АвторMитko (Нерегистриран)
Публикувано14.06.07 19:26



Не виждам какво има да му се поддържа на вефа той е с въздушен променлив кондензатор и е толкова як че ако не го бараш за да му разкривиш пластините е направо вечен. Имам и ВЕФ и Селена и съм им голям фен не смятам че вефа е недоразумение! Иначе мисля че темата е приключена ще сменям кондензатора това е решението сега ако може само съвет по какви параметри да търся нов кондензатор? И къде евентуално да го търся? И после как да направя настройката - някакъв сигнал генератор ще трябва ли?




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.