Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:46 18.06.24 
Технически науки
   >> Електроника
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Питане за колофон и спирт.  
Автор Джeтepo_Xeлъp (Волтарианец)
Публикувано08.02.07 09:38



Колеги. Дайте информация от къде мога да си купя спирт за миене на платки (тубичка 5 или 10 литра) на по-прилична цена и колофон, но не колофонова паста като тези, които продават в магазините а чист колофон. Трябва ми поне килограм и половина, а може и повече. Много отдавна не ми е трябвал чист колофон и съм изгубил връзките си точно в тази област, така че ще ви бъда благодарен, ако посочите доставчик или фирма, която да ми ги продаде.

Забравих - питането ми е за района на София.

Да живее негово императорско величество Клинг Надменни!!!

Редактирано от Джeтepo_Xeлъp на 08.02.07 10:10.



Тема Re: Питане за колофон и спирт.нови [re: Джeтepo_Xeлъp]  
Авторб (Нерегистриран)
Публикувано08.02.07 10:03



да не почнеш да свириш на цигулка





Тема Re: Питане за колофон и спирт.нови [re: б]  
Авторб (Нерегистриран)
Публикувано08.02.07 10:07



сори не издържах сега сериозно аз си купувам от муз. магазини, но не ползвам килограми. Добри магазинчета има между МГУ и ТУ едни барачки такива аз намирам всичко там





Тема Re: Питане за колофон и спирт.нови [re: б]  
Автор Джeтepo_Xeлъp (Волтарианец)
Публикувано08.02.07 10:09



Не, макар колофонът за цигулки, който продаваха някога да беше най-доброто, с което съм работил откак съм хванал поялника и тинола.



Да живее негово императорско величество Клинг Надменни!!!

Тема Re: Питане за колофон и спирт.нови [re: б]  
Автор Джeтepo_Xeлъp (Волтарианец)
Публикувано08.02.07 10:18



Я дай малко по-подробно къде са тия барачки? Между ТУ и МГУ се намира една книжарница, на гърба на която има един компютърен клуб и басейна на ТУ. Мотах се там доста време, но не съм попадал на въпросните барачки. Студентите от ТУ едва ли ги вълнува, така че дай по-подробно описание. Скоро ще ходя натам, така че ще ги потърся непременно. Спирта и колофона могат и да се отложат във времето, но не и ацетона. Той ми трябва до няколко дни.

Да живее негово императорско величество Клинг Надменни!!!


Тема Re: Питане за колофон и спирт.нови [re: Джeтepo_Xeлъp]  
Авторб (Нерегистриран)
Публикувано08.02.07 11:00



ако идваш от КАТ след кръстовището има светофар веднага след него има уличка която пресича трамвайните линии и караш на право ,който и да питаш там трябва да знае.Да предупредя има някакър ремонт там май за метрото УСПЕХ



Тема Re: Питане за колофон и спирт.нови [re: Джeтepo_Xeлъp]  
Автор Milenn (турист)
Публикувано08.02.07 11:12



навремето се снабдявах с колофон от консервената фабрика, там правеха кутии и ползваха колофон с тонове

и доста хубав беше, почти прозрачен



Тема Re: Питане за колофон и спирт.нови [re: Milenn]  
АвторДжeтepo Xeлъp (Нерегистриран)
Публикувано08.02.07 11:28



А къде се намира консервената фабрика?



Тема Re: Питане за колофон и спирт.нови [re: Джeтepo_Xeлъp]  
Автор CATV ()
Публикувано08.02.07 12:34



Пред химическия факултет на СУ има една барачка до спирката на 94 питай там имат доста химии

.



Тема Re: Питане за колофон и спирт.нови [re: Джeтepo_Xeлъp]  
Автор hooplala (непознат )
Публикувано08.02.07 14:26



приятелю,ако имаше спирт на толкова прилична цена щях да си карам колата с него

какво ли имаш в предвид?????



Тема Re: Питане за колофон и спирт.нови [re: Джeтepo_Xeлъp]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано08.02.07 16:10



Както са казали - до ХТИ-то едно малко магазинче. Фирмата се казва "Валерус" - продават всякакви химии и хим. апаратура. Като се налага нещо с колегите пазаруваме от там, хем, че ни е близко и до МЕИ-то. За спирт - ще има със сигурност. А за колофона - не знам.



Тема Re: Питане за колофон и спирт.нови [re: Джeтepo_Xeлъp]  
Автор Любитeл13 (още се учи)
Публикувано08.02.07 17:14



По мое скромно мнение за миене на платки коресилина е по-добър от спирта. Единственият проблем е, че понякога разтваря белия печат в/у платката.
Друго добро средство е изопропиловия алкохол - по-добър и по-евтин от етиловия.

Не го мъчи - вземи по-голям чук!


Тема А мил ли е някой платки с ултразвукова вана?нови [re: Любитeл13]  
Автор Джeтepo_Xeлъp (Волтарианец)
Публикувано08.02.07 23:56



И ако да то какъв е ефекта от това?

Да живее негово императорско величество Клинг Надменни!!!


Тема Re: Питане за колофон и спирт.нови [re: Джeтepo_Xeлъp]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано09.02.07 00:02



КОЛКО прилична цена? Аз последно взимах (е, не в София) изопропилов спирт на 2.40 с ДДС от магазин за химикали. Определено с него се мие по-добре, а и се оказа, че е по-евтин от етиловия... Е, не може да се пие, ама... (може, де, ама еднократно

)

Но не знам дали е променена цената - това беше лятото на миналата година.

btw - Там ми казаха, че се очаквало от тази година доста значително поскъпване на етиловия спирт, и доста по-малко на изопропиловия.

____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать. <P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от walkman™ на 09.02.07 00:05.</EM></FONT></P>

Редактирано от walkman™ на 09.02.07 00:07.



Тема Re: Питане за колофон и спирт.нови [re: Джeтepo Xeлъp]  
Автор Milenn (турист)
Публикувано09.02.07 00:21



тази, от която аз вземах , отдавна е "приватизирана", гледам, че и керемидите не останаха



Тема Re: А мил ли е някой платки с ултразвукова вана?нови [re: Джeтepo_Xeлъp]  
Автор Milenn (турист)
Публикувано09.02.07 00:28



аз съм мил, готови изделия - ако се заплеснеш малко, сваля златното покритие от контактите :) иначе добра работа върши
ама е 600вата моята.



Тема Re: А мил ли е някой платки с ултразвукова вана?нови [re: Milenn]  
Автор Джeтepo_Xeлъp (Волтарианец)
Публикувано09.02.07 09:36



И аз за готовото изделие си мислех. Идеята е да не дишам парите на спирта. Имам предвид да сипя спирт във ултразвукова вана и да мия колофона и остатъците от запояването, но това само ако някои неща порастнат. А за заплесването - ще и направим един таймер, ако е необходимо.

Да живее негово императорско величество Клинг Надменни!!!


Тема Re: Питане за колофон и спирт.нови [re: walkman™]  
Автор Джeтepo_Xeлъp (Волтарианец)
Публикувано09.02.07 09:42



5-литровата тубичка е 10,80 лева за метанол, и 19,80 за изопропил. Ще пробвам как се мие с метанол преди да посегна към изопропил. Разликата в цените е достатъчна за да ме накара да го карам на метанол, ако има поне приличен ефект. Смятам да си взема и една ултразвукова вана, ако нещата се поразрастнат за да не дишам изпарения.

Да живее негово императорско величество Клинг Надменни!!!


Тема Re: Питане за колофон и спирт.нови [re: Джeтepo_Xeлъp]  
Автор Boлkoдaв (опасен)
Публикувано09.02.07 12:11



къде продават изопропилов спирт?
а ванички къде? аз съм виждал да продават само такива малки за GSM-и в един сервиз на Янко Сакъзов в София.



Тема Re: А мил ли е някой платки с ултразвукова вана?нови [re: Джeтepo_Xeлъp]  
Автор Milenn (турист)
Публикувано09.02.07 21:33



ами по принцип е забранено да се ползва спирт. така пише в упътването на ваната ( флуида се загрява доста ).
а сигурно ако ще правиш производство и трябва одобрение на процеса, пожарникарите съвсем няма да са доволни.

но то по принцип за да миеш колофона няма да трябва ултразвук, а само разклащане/разбъркване



Тема Re: Питане за колофон и спирт.нови [re: Джeтepo_Xeлъp]  
Автор Milenn (турист)
Публикувано09.02.07 21:34



я не се занимавай с метанола, че си е ебало майката.
я питай химиците за ефекта .

освен това, спирта би трябвало да се регенерира лесно, с обикновен казан за ракия , хехех :)

Редактирано от Milenn на 09.02.07 21:35.



Тема Re: Питане за колофон и спирт.нови [re: Джeтepo_Xeлъp]  
АвторMachine Head (Нерегистриран)
Публикувано10.02.07 07:58



На битака имаше колофон преди няколко месеца, скоро не съм ходил. Купих една буца, върши работа, но не е от най-чистия.



Тема Re: Питане за колофон и спирт.нови [re: Machine Head]  
Автор Джeтepo_Xeлъp (Волтарианец)
Публикувано10.02.07 10:38



Не съм ходил на битака от години. Орландовския битак, нали? Някой ми каза преди време, че купил от там по 2 лева няколко еднакви харддиска с повреди и разменяйки контролерите получил два редовни.

А на какви пари?

Да живее негово императорско величество Клинг Надменни!!!

Редактирано от Джeтepo_Xeлъp на 10.02.07 10:39.



Тема Re: Питане за колофон и спирт.нови [re: Джeтepo_Xeлъp]  
АвторMachine Head (Нерегистриран)
Публикувано10.02.07 16:52



През пролетта и лятото ходих редовно, когато беше на канала. Човекът с колофонът почти винаги беше там. Буца колкото юмрук взех за 1 лев. След като го преместиха обаче съм ходил само веднъж и не си спомням дали видях колофон. На времето си спомням, че колофон добиваха във Велинград. Виж в интернет телефони на фирми там и ги разпитай.



Тема Re: А мил ли е някой платки с ултразвукова вана?нови [re: Milenn]  
Автор Джeтepo_Xeлъp (Волтарианец)
Публикувано10.02.07 21:04



То ако мислиш, че ще пусна пожарникари на балкона си...


Благодаря обаче за информацията. Това на практика какво означава? Че за да направя миенето на платки механизирано трябва да измисля някаква помпичка на вана със спирт? А дали такива неща не се произвеждат? Ако не готова вана то поне помпичка с достатъчно голям дебит и напор, издържаща на дълготрайно натоварване (помпа от пералня не става - тя не бива да работи дълго, доколкото зная) и устойчива на спирт, колофон и разни други боклуци?.

Да живее негово императорско величество Клинг Надменни!!!

Тема Re: Питане за колофон и спирт.нови [re: Boлkoдaв]  
Автор Джeтepo_Xeлъp (Волтарианец)
Публикувано10.02.07 21:10



Един приятел работи в сервиз на фирма, която внася и ултразвукови вани и той ми подхвърли идеята. Имат два размера. Малката май беше към 30 лева а голямата към 300 но нямам точни спомени. Малката беше за миене на очила, ако не се лъжа.

Да живее негово императорско величество Клинг Надменни!!!


Тема Re: Питане за колофон и спирт.нови [re: Milenn]  
Автор Джeтepo_Xeлъp (Волтарианец)
Публикувано10.02.07 21:12



Както се заформят нещата за момента май изобщо няма да ги мия. Нещата излизат чистички и ако не се появят свинщини ще си ги карам така.

Да живее негово императорско величество Клинг Надменни!!!


Тема Re: Питане за колофон и спирт.нови [re: Boлkoдaв]  
Автор Milenn (турист)
Публикувано10.02.07 23:36



в интернета има няколко фирми дето продават големи. Bransonic, Crest . моята е 40литра , 600вата, струва 3500$.

бтв, сега я продавам, и гледам че на старо се намират и по 600-700.



Тема Re: Питане за колофон и спирт.нови [re: Machine Head]  
Автор Boлkoдaв (опасен)
Публикувано11.02.07 05:00



и за какъв дявол ви е този колофон? нима не ви е достатъчен флюса от тинола?
освен дето се оплесква всичко с колофона, аз поне получавам задух като го вдишвам и колофон не искам и да виждам около себе си.



Тема Re: Питане за колофон и спирт.нови [re: Milenn]  
Автор Boлkoдaв (опасен)
Публикувано11.02.07 05:01



не ми трябва толкова голяма, нито пък толкова скъпа.



Тема Re: Питане за колофон и спирт.нови [re: Boлkoдaв]  
АвторMachine Head (Нерегистриран)
Публикувано11.02.07 08:32



Мога и без тинол, но без колофон - не. Флюсът в тинола в много случаи е недостатъчен. Да не говорим за калайдисване, разпояване, презапояване и т.н.



Тема Re: Питане за колофон и спирт.нови [re: Machine Head]  
Автор Джeтepo_Xeлъp (Волтарианец)
Публикувано11.02.07 20:49



Не си изброил всичко относно колофона, но след като колегата може и без колофон значи дейността му е малко по-различна от моята. Аз също не мога без колофон а в момента нещата се заформят към повишена консумация на колофон и го искам чист а не ония лайна, които продават за колофон по 80 стотинки кутийката. Като ги стопя с поялника вони на пластмаса или нещо от тоя сой без да броим, че не става и за разпояване.



Да живее негово императорско величество Клинг Надменни!!!

Тема Re: Питане за колофон и спирт.нови [re: Machine Head]  
Автор Boлkoдaв (опасен)
Публикувано11.02.07 23:26



е аз пък се справям от години без колофон, при това никак не ми липсва.
включително за калайдисване, разпояване, презапояване и т.н.
за smd елементи и другиподобни при които се работи с горещ въздух ползвам обаче пасти, които не са колофон.

при цялото ми уважение колофона е най-грубото нещо което може да се ползва.

Редактирано от Boлkoдaв на 11.02.07 23:40.



Тема Re: Питане за колофон и спирт.нови [re: Boлkoдaв]  
Автор Gnus (=^._.^=)
Публикувано12.02.07 16:18



И аз получавам задух от колофона. Би ли споделил какво мога да ползвам вместо него? Пробвал съм с аспирин, но той е още по-зле откъм изпарения, а и разяжда човката на поялника за 0 време.



Тема Re: Питане за колофон и спирт.нови [re: Gnus]  
Автор Boлkoдaв (опасен)
Публикувано12.02.07 16:54



зависи какво работиш.
ако запояваш жици или някакви по-груби работи, с колофон става, но както казах получавам задух и после с дни имам хрипове и не мога да дишам.
казаха ми че съм бил алергичен към колофона.
за по-фини работи, платки и т.н. флюса който си го има в тинола е напълно достатъчен. и този флюс не ми дразни дишането, макар да съм чувал, че и той бил вреден. разбира се има различни видове тинол с различни по качество и количество флюс в него, аз имам включително и тинол с кисел флюс, който не е препоръчителен да се използва, защото след време от пистите нищо не остава, но пък можеш с него да запоиш почти всичко, премахва супер всякакви окисления и т.н.

ако много ти се налага да ползваш отделно флюс, продават се в тенекиени кутийки специални пасти и флюсове, които не смърдят толкова гадно както колофона. при всички случаи обаче това се ползва само в краен случай, а не масово и постоянно.

зависи и какво правиш. ако правиш само нови платки, отделен флюс едва ли ще ти потрябва, а с колофона само ще си оплескаш платката, после трябва със спирт да чистиш.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.