Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:11 24.09.24 
Технически науки
   >> Електроника
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Eл. инсталация в стар апартаментнови  
Автор Jassen (член)
Публикувано12.01.07 03:47



Здравейте!
Темата е малко електротехническа, но се надявам някой да може да ми помогне.
Местя се с четирима души в апартамент в центъра на София под наем. Кооперацията е строена през 32-ра година; точно преди нашето нанасяне е направен основен ремонт след 10-тина години необитаване. Лошото е, че ел. инсталацията не е пипната, а в жилището няма ТЕЦ, което означава, че в целия апартамент има само 1 бушон от 63А. Консуматорите са (седнете удобно), 4 печки по 2kW, две акумулиращи печки по 3kW (няма да се ползват, но не са на щепсел, а са директно вързани в инсталацията през директно излизащ от мазилката в стената кабел), осветление от около 15 лампи по 60-100W, бойлер 3kW, проточен бойлер 8kW, малък проточен бойлер 3kW, пералня, кухненска печка, микровълнова печка, фризер, хладилник, 3 компютъра, дребна битова техника. Във всяка стая има по 1 контакт, към който са включени разклонители.

Събуждам се в момента от сън, в който кабел на сешоар ми се запалва в ръцете

. Въпросът ми е - къде е най-добре да сложа едно ел. табло - във вестибюла, където разкл. кутия изглежда плачевно (кръгла малка дупка с капак, но която май разпределя за всички стаи), или във всяка стая преди контакта и преди осветлението, ако евентуално има по 1 разкл. кутия? Подчертавам, че нямам намерение да изграждам цялата инсталация отново, въпреки че точно това ми се иска да направя... Ремонтът вече е приключил и мястото е готово за живеене.

Описвам и жилището - вестибюл и хол като 1 голямо помещение, 3 стаи, кухня, баня и тоалетна, коридор (всичко - около 130 m^2). Успях да видя разклонителна кутия само във вестибюла, все още не съм се нанесъл за повече подробности от стаите. Всеки случай от инсталацията на бойлера (нов) и двете акумулиращи печки се вижда, че е имало надграждане на оригиналната инсталация някъде през края на 70-те, началото на 80-те.

Редактирано от Jassen на 12.01.07 04:59.



Тема Re: Eл. инсталация в стар апартаментнови [re: Jassen]  
Автор Дeлиятa (Морския)
Публикувано12.01.07 08:04



За информация - Преди да монтирате каквото и табло проверете сечението на захранващия кабел от главното табло до апартаментното табло. При това което сте описали като натоварване сечението на захранващия кабел трябва да бъде най-малко 4 мм2. По нататък вече можете да си правите съответните преобразувания каквито искате.

Няма невъзможни работи - има много трудни работи


Тема Re: Eл. инсталация в стар апартаментнови [re: Jassen]  
АвторXoлдън (Нерегистриран)
Публикувано12.01.07 08:22



Както Делията ти каза да си провериш кабела от главното табло.Дори 4 квадрата ми се виждат малко.Иначе главното табло трябва да е там където влиза в апартамента кабела от главното табло.И след това трябва да се заснеме в общи линии инсталацията,за да се определи броя на клоновете и захранването на контактите.Грубата сметка е максимум 1 киловат на квадрат проводник.



Тема Re: Eл. инсталация в стар апартаментнови [re: Jassen]  
АвторPcl82 (Нерегистриран)
Публикувано12.01.07 16:44



Таблото е хубаво да бъде близо до входната врата на жилището , и да е лесно достъпно, за да може при авария бързо да може да се изключи тока (напр. наводнение).
При такава стара къща инсталацията е в бергманови тръби, но осветлението и контактите ж стаите са на общ токов кръг, не е сигурно дали в кухнята има
отделен кръг за домакински уреди. Трябва да отвориш кутиите и да разучиш инсталацията, да видиш какво е оригинално и какво е правено допълнително.
Обикновено допълнителните промени са правени доста некадърно като просто се увеличава сечението и предпазителя на съществуващ кръг и с това нараства рискът от злополуки.
Добър вариант е съществуващата инсталация да остане само за осветление като се преизтеглят нови проводници , а паралелно на нея се прокарат кабели за контактите и стационарните уреди.
Могат да се пилзват системи с пвц кабелни канали, с което се спестява къртенето.

Има и вариант в бергмановите тръби да се изтеглят заедно контактен и осветителен кръг , но нека някой се изкаже дали това е допустимо.



Тема Re: Eл. инсталация в стар апартаментнови [re: Дeлиятa]  
Автор нoчнoй_дoзop (потаен)
Публикувано12.01.07 17:41



какви 4 квадрата, много повече трябват, само виж двата проточни бойлера, за другите печки да не говорим...



Тема Re: Eл. инсталация в стар апартаментнови [re: Jassen]  
Автор нoчнoй_дoзop (потаен)
Публикувано12.01.07 17:45



човече, ти ще се запалиш с тази инсталация и с тези консуматори, гарантирам ти.
намери си някой да ти направи проект и цялата инсталация трябва да се подмени. без ремонт на инсталацията няма да минеш, просто забрави.

виж в клуб енергетика, може някой да се навие да ти свърши работа.
със сигурност ново табло, нови кабели, ако трябва външни, хубаво е да направиш трипроводна инсталация, с дефектнотокова защита и т.н., но минимума е да пуснеш нови проводници съответно с оразмерено сечение до всички по-сериозни консуматори като печки и бойлери.

за осветлението и хладилниците и компютрите можеш да минеш и с "по-тънка жица".

Редактирано от нoчнoй_дoзop на 12.01.07 17:48.



Тема Re: Eл. инсталация в стар апартаментнови [re: Jassen]  
Автор Jassen (член)
Публикувано13.01.07 08:20



Днес отивам с мултицет и фазомер и ще се опитам да направя някаква преценка за това дали има място в жилището, от което да тръгва захранването за навсякъде. От външното ел. табло кабелът е 6 квадрата с един шунтиран бушон за нулата и функциониращия за фазата. Също по време на ремонта са ползвани печки за по-бързо изсушаване на латекси, мазилки около новите дограми и т.н. и съответно около ел. таблото имаше 3 нови на вид и изгорели бушона.

Наистина се налагат сериозни сметки, защото се очертава да има периоди през деня, в които 4 печки по 2kW ще работят, но и проточния бойлер от 8 kW ще потрябва и, ако някой е забравил да изключи обикновения...
Хазяйнът каза, че може да гарантира само за това, че 8 кВ не са проблем за инсталацията, защото акум. печки някога са работели едновременно по цяла нощ + хладилниците и нещо друго там. Но според мен и 8 кВ са проблем, защото като се включи някоя печка, осветлението реагира, а на пипане единствения бушон си е топъл :)



Тема Какво ми стана ясно...нови [re: Jassen]  
АвторJassen (Нерегистриран)
Публикувано14.01.07 09:55



Резултати:
Няма централна разклонителна кутия. Линията върви от стая на стая последователно и навсякъде има по две разклонения. Наистина не мога да си позволя финансово в момента някакви промени, затова във всяка стая ще сложа по 1 бушон от 16A, преди кухнята - 25A, а бойлерите, предвид дебелината на кабела, който ги свързва (6 mm^2), ще останат без предпазител директно към основния бушон.
Оказа се, че линията от таблото на блока до бушона в апартамента е двойна (2х6 mm^2), въпреки, че бушона долу също е 63А, но май е направен по нашенски да не изгаря преди домашния. Аз ще слагам автоматични бушони и ще стискам палци :)

Благодаря на всички.



Тема Re: Какво ми стана ясно...нови [re: Jassen]  
АвторTop (Нерегистриран)
Публикувано14.01.07 13:12



Един съвет от мен- никога не оставяй включени всички тези консуматори когато няма никой в апартамента. Освен това си купи един пожарогасител и го дръж някъде на удобно място където имаш лесен достъп.

Надявам се все пак че са ти сменени контактите със "шуко" и че са занулени.



Тема Re: Какво ми стана ясно...нови [re: Top]  
Автор нoчнoй_дoзop (потаен)
Публикувано14.01.07 15:05



да, и то прахов пожарогасител, даже по-добре два.
и да има възможност за изключване централно на всички тоци в апартамента в случай на нужда.

Редактирано от нoчнoй_дoзop на 14.01.07 15:05.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.