Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:39 03.06.24 
Технически науки
   >> Електроника
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Въпрос за кинескоп от мониторнови  
АвторTV (Нерегистриран)
Публикувано22.12.06 12:45



Здравейте! Решил съм да присаждам кинескоп от монитор на телевизор Електрон Ц380ДБ. Нещата ми бяха добре обяснени за което съм много благодарен! Сега възникнаха някои дребни въпросчета:
1.На кинескопа на монитора отзад има голям бял ринг с намотка от тънък проводник на него- той за какво служи и трябва ли да се свърже някъде в Електрона или трябва да се махне?
2.краищата на отклонителните бобини влизат в нещо като черна кутийка в която има и разни потенциометри и бобинки а от нея излизат и кабелите които отиват към куплунга - тая кутийка трябва ли да се пипа или се оставя така.
3. Казаха ми че бобината за хоризонтално отклонение е с много нисък импеданс и че се състои от две успоредно свързани намотки. Как да разбера кои са нейните изводи за да ги свържа последователно? Щото то там в кутийката влизат сума ти изводи от бобини.
4.Около отклонителната система са овързани по специален начин два кабела-червен и жълт чиито краища са изведени на куплунг - тея кабели свързват ли се някъде или се махат.


Ето черната кутийка

Това е куплунга на отклонителните бобини

ето го и куплунга на кабелите усукани около отклонителната система

Благодаря за отделеното време! Извинявам се за некомпетентните въпроси.



Тема Ще става веселонови [re: TV]  
Автор CATV ()
Публикувано22.12.06 12:59



Незнам как точно си събрал кураж с тез познания да правиш такива работи, но без да съм гадател усещам мирис на изгоряло, само стой по далеко като включваш.

Относно отклонителните бобини, първо се опитай да го пуснеш без тях поне една светеща точка в центъра на екрана да получиш. Ако успееш поне това да докараш, ще дискутираме после коя е хоризонтална и коя вертикална бобина.





Тема Re: Ще става веселонови [re: CATV]  
АвторTV (Нерегистриран)
Публикувано22.12.06 13:11



Ти па се изказа!!!!!!!!!!!!!!! Как ше го пусна без бобините бе. Нали луминофора ще прегори веднага в центъра и после евентуално ако нещо стане в средата ще стои черна точка!

Как можеш да даваш такива съвети



Тема Re: Ще става веселонови [re: TV]  
Автор CATV ()
Публикувано22.12.06 14:56



Как ще изгори бе, за няколко секунди нищо няма да му стане, бъди спокоен.
А иначе съвета е прост, първо се опитай да уцелиш изводите, напреженията и отоплението на кинескопа пък тогава ни карай да ти обясняваме кое за какво е.



Тема Re: Ще става веселонови [re: CATV]  
АвторTV (Нерегистриран)
Публикувано22.12.06 15:35



За това че луминофора няма да прегори не съм сигурен и не смятам да опитвам. Иначе си прав че първо трябва да идентифицирам останалите изводи на кинескопа.
Аз иначе като поотворих кутийката веднага разгадах бобините но се появи едно ново въпросче
двете бобини за хоризонтално отклонение са свързани по следната схема със някаква бобинка със сърцевина


Та въпросът ми е след като ги свържа последователно какво да правя с тази бобинка? Тя за какво служи и може ли да се махне?



Тема Re: Ще става весело [re: TV]  
Автор RC (пристрастен)
Публикувано22.12.06 16:53



Случайно освен всичко друго да си забелязал, че този кинескоп е двуфокусен?





Тема Re: Ще става веселонови [re: RC]  
АвторTV (Нерегистриран)
Публикувано22.12.06 17:46



Естествено че съм забелязал! Какво като е двуфокусен? ще сложа още един потенциометър за втория фокус! Вие да не си мислите че директно ще бодна платката отзад? Платката изобщо няма да се бодне отзад- ще се ползва оригиналния цокъл на монитора и ще се свърже с кабели за платката.
Та аз зададох конкретен въпрос- какво да правя с бобината като свържа последователно намотките? Да я махна ли или трябва да се свърже и тя последователно?



Тема Re: Ще става веселонови [re: TV]  
Автор RC (пристрастен)
Публикувано22.12.06 18:01



Мисля, че доста го дъвкахме този въпрос в една друга тема, но май си решил да се убеждаваш сам.
Въпроса с втория фокус НЕ МОЖЕ да бъде решен по такъв начин.

Отклонителната система на този монитор има значително по-ниско съпротивление/импеданс от това с което може да работи хоризонталното отклонение на въпросния телевизор. Така че както и да я връзваш - резултата ще е нулев (да не говорим, че и този кинескоп не ще да е 20-21").
С кадровата също ще има проблеми.
Въпросната бобина е последна грижа.
По-простия вариант е да нахлузиш отклонителната от Електрона, но ще възникнат други проблеми.
Въобще това което си намислил трудно би могло да бъде реализирано (да не кажа никак) от човек с далеч по-богат опит и разбиране по въпроса, но човек се учи от грешките си (дано да се учи разбира се).



Тема Re: Ще става веселонови [re: RC]  
АвторTV (Нерегистриран)
Публикувано22.12.06 18:47



Защо да не може да се реши проблема с втория фокус? Нали на кинескопа ще му се подадат двете фокусиращи напрежения които иска какъв ще му е проблема?
Относно ниския импеданс ми казаха че освен последователното свързване на двете намотки, се свързва баластна индуктивност и нямало проблеми.
Ето какво ми казаха:


А що се отнася до размера на кинескопа- да 17 инчов е но мисля че няма да създаде проблеми. Абе изобщо това го правя само заради спорта и натрупването на опит.



Тема Re: Ще става веселонови [re: TV]  
Автор RC (пристрастен)
Публикувано22.12.06 19:17



Нямам никакво намерение да те убеждавам или разубеждавам в каквото и да е.
По въпросния линк пише и други неща, но нейсе.
Вземи на първо време един уред и измери омичното съпротивление на редовата намотка на монитора и на електрона защото отклонителните системи и при мониторите са различни.
Намотките може и да не са две (само).
"Баластната индуктивност" не е панацея и тя може да проработи (донякъде, но далеч от "перфектен" резултат) само в известни и то хич не големи граници (надявам се разбираш, че в този случай част "от парата отива само в свирката").
Заниманието не е безопасно, така че бъди внимателен.

Редактирано от RC на 22.12.06 19:19.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.