Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:44 03.06.24 
Технически науки
   >> Електроника
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема свързване на PIC контролер със група тиристоринови  
Автор luboznatelniq (член)
Публикувано26.11.06 14:42



Zdraveite tyrsq reshenie za vkluchvane na niskovoltovi el. verigi chrez PIC mikrokontroler (Mikrochip ili drug) ,kato posledniq da vkluchva verigite pri poluchavane na serien signal( RS-232 ,RS-485,USB ...) ot drugo harduerno ustroistvo.V konkretniq primer iskam da nakaram chetec za magnitni karti (koito ima serien izhod RS-232, USB ) da vkluchva opredeleni klavishi ot klaviatura na telefon (PIN kod).Blagodarq predvaritelno za vsichki mneniq.





Тема Re: свързване на PIC контролер със група тиристоринови [re: luboznatelniq]  
Авторнoчнoй дoзop (Нерегистриран)
Публикувано26.11.06 17:48



не знам какво се опитваш да направиш, но с тиристори определено няма да стане.
използвай PIC-а за управление на аналогови ключове, в частност може с обикновени биполярни или полеви транзистори, зависи от схемата на клавиатурата. ако трябва галванично разделяне малко се усложняват нещата.



Тема Re: свързване на PIC контролер със група тиристоринови [re: luboznatelniq]  
Автор RC (пристрастен)
Публикувано26.11.06 18:13



Май нещо не си съвсем наясно с материала.
Тиристора е особен елемент да не говорим, че за подобно приложение съвсем не е на място.
Най-чистия вариант е да управляваш някакви микрореленца (а за целта и по една рид ампула ще е напълно достатъчна) - няма какво да комутираш там като товар за да се хвърляш на тиристори.
Със сигурност не е добре да имаш галванична връзка м/у двете устройства, така че варианта с аналогови ключове или транзистори май не е от най-добрите.



Тема Re: свързване на PIC контролер със група тиристоринови [re: RC]  
Автор нoчнoй_дoзop (потаен)
Публикувано26.11.06 20:10



що бе има чипове с CMOS аналогови ключове които са разделени и могат да се ползват. върти ми се в главата 4066 или 4051, но ме мързи в момента да проверявам.



Тема Re: свързване на PIC контролер със група тиристоринови [re: нoчнoй_дoзop]  
Автор RC (пристрастен)
Публикувано26.11.06 20:24



що бе има чипове с CMOS аналогови ключове които са разделени

Ми щот така мисля бе


И какво значи разделени при ?
А не е аналогов ключ.

А освен това мисля, че питащия не е наясно със задачата като цяло и едва ли са му проблем само евентуалните драйвери към "изпълнителното устройство" (поне от начина по който е поставил въпроса).



Тема Re: свързване на PIC контролер със група тиристоринови [re: RC]  
Автор нoчнoй_дoзop (потаен)
Публикувано26.11.06 20:30



добре де, аз пък мисля, че може да се ползва 4066. видях, че 4051 е аналогов мултиплексор, но отдавна не съм работил с тия чипове и съм забравил кое какво беше.
не казвам, че не може да се ползват и рид ампули, така ще е наистина най-чисто, но и по-обемисто и с по-голяма консумация.

че питащия не е наясно, това и аз го виждам





Тема Re: свързване на PIC контролер със група тиристоринови [re: нoчнoй_дoзop]  
Автор luboznatelniq (член)
Публикувано27.11.06 16:50



Благодаря за всички мнения. Мисля че идеята с релета не е добра защото според мен имат по ограничен живот а и както се досетихте не искам да има галванична връзка за това отхвърлих варианта със транзистори. Но днес ми хрумна че може да стане с оптрон но не знам какъв вид да избера а и не знам дали честотата му на превключване дали е достатъчна.
Търся и предложение за подходящ PIC контролер.
Благодаря предварително за мненията.



Тема Re: свързване на PIC контролер със група тиристоринови [re: luboznatelniq]  
АвторSuxfan (Нерегистриран)
Публикувано27.11.06 17:12



1.Контролера се избира според това колко извода ти трябват , дали да е със кварцово стабилизиране или с вътрешен генератор( по евтино и по лесно се прави).

търси pic
2.Ако ще управляваш променливотокови неща да речем крушки реотани и т.н. не ти е проблем да е със симистори все едно че е с реле но не нагаря , а за тях си има управляващи оптрони нещо от вида MOC3022 .





Тема Re: свързване на PIC контролер със група тиристоринови [re: luboznatelniq]  
Авторнoчнoй дoзop (Нерегистриран)
Публикувано27.11.06 17:31



нищо няма да направиш, защото изобщо не си в час.
какво ли бързодействие ти трябва за да "натискаш" клавишите на клавиатура и да въвеждаш пин код, та чак оптрона да е бавен за това? не казвам че с оптрон не може, но според мен е излишно усложняване на нещата.

сега - релетата са добро решение от гледна точка на галванично разделяне, но трябва да си сигурен, че процесора или каквото е там, което чете тая клавиатура има защита от преходни процеси при превключване.
с CMOS аналогови ключове не виждам проблем да стане, но ако толкова държиш да го правиш с оптрони, то ще трябва да решиш с какви точно оптрони да го правиш, защото може да ти се наложи да осигуряваш и допълнително галванично разделено захранване за галванично разделената част на оптроните.



Тема Re: свързване на PIC контролер със група тиристоринови [re: luboznatelniq]  
Авторнoчнoй дoзop (Нерегистриран)
Публикувано27.11.06 17:34



и като време на живот нямаш никакъв проблем с релетата, не се заблуждавай.
особено рид ампулите са практически вечни






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.